האם נמצא יתרון בריאותי נוסף למסנן הגנה?

השמש הישראלית היוקדת כבר לגמרי כאן. שימוש במסנני קרינה (קרם הגנה) נועד כמובן להפחית את הסיכון לסרטן העור, אך כעת, מחקר חדש מצא כי השימוש בהם אף עשוי לשפר את בריאות כלי הדם של העור. הפרטים בכתבה
כתבה פרסומית כתבת חסותמחקר חדש של אוניברסיטת המדינה של פנסילבניה, שהוצג בכנס השנתי של ה-APS (American Physiological Society) טוען כי מסנן קרינה (קרם הגנה) עשוי להגן על תפקוד כלי הדם של העור מפני חשיפה לקרינה האולטרה הסגולה (UV) המזיקה, וזאת באמצעות מניעת הפחתת התרחבות של כלי הדם. גם זיעה על העור עשויה לספק הגנה לכלי הדם של העור מפני נזקי השמש. 


קראו עוד: מסנן קרינה טבעי: האם זה באמת עובד?


התרחבות כלי הדם

קרני UV של השמש כבר הוכחו במחקרי עבר כגורם תורם להתפתחות סרטן העור, כמו גם להזדקנות מוקדמת של העור. קרני UV גם נמצאו בספרות המקצועית כמפחיתות תחמוצת החנקן הקשורה להתרחבות כלי דם של העור, על-ידי הפחתת כמות תחמוצת החנקן הזמין בעור. תחמוצת החנקן היא תרכובת חיונית לבריאות כלי הדם. להתרחבות כלי הדם של העור תפקיד חשוב בוויסות טמפרטורת הגוף ובתגובה לעלייה חריגה בחום, הן אם בעור עצמו, הן אם בגוף. במחקר החדש החוקרים בדקו את ההשפעה של חשיפה לקרני UV עם מסנן קרינה או זיעה, על יכולת תחמוצת החנקן לתמוך בתהליך התרחבות כלי הדם של העור. 

המחקר החדש בחן את השפעתו של מסנן קרינה בעת חשיפה לקרני UV, בכל הנוגע להתרחבות כלי הדם של העור
למסנני קרינה תפקיד הגנתי בהפחתת תחמוצת חנקן

אנשים בוגרים צעירים ובריאים עם גוון עור בהיר עד בינוני נחשפו לקרני UV בזרוע אחת, בעוד הזרוע השנייה שימשה לצורך בקרה ולא קבלה מסנן קרינה. מינון קרני ה-UV היה שווה ערך לשהייה של שעה בשמש, אך ללא האדמומיות של הכוויה. שלושה אזורים בזרוע שנחשפה לקרני UV של כל משתתף, וחולקו באופן רנדומלי לשלושת הטיפולים הבאים: 

• אזור שנחשף לקרני UV בלבד


• אזור שנחשף לקרני UV עם מסנן קרינה על העור


• אזור שנחשף לקרני UV עם זיעה מדומה על העור


תוצאות המחקר הראו שהאזור שרק נחשף לקרני UV (ללא מסנן קרינה) היה בעל פחות תחמוצת חנקן הקשורה להתרחבות כלי הדם, מאשר בזרוע השנייה שלא נחשפה לקרני UV (בקרה). עם זאת, האזורים שעליהם היו מסנן קרינה וזיעה מדומה לא הראו הפחתה בתחמוצת החנקן. יתרה מזאת, כאשר מסנני הקרינה נמרחו לפני החשיפה לקרני UV, החשיפה לקרני UV למעשה הגבירה את ההתרחבות כלי הדם הקשורה לתחמוצת החנקן בהשוואה לזרוע שלא נחשפה כלל (בקרה), או לזרוע עם הזיעה. 


לטענת החוקרים, נוכחות של מסנן קרינה או של זיעה על העור עשויה לשחק תפקיד הגנתי נגד השפעה זו של קרני ה-UV. עבור אנשים המבלים הרבה זמן בחוץ - בעבודה, באימון או בפעילות אחרת – שימוש במסנני קרינה עשוי להיות חיוני לא רק נגד סרטן העור, אלא גם נגד הפחתת תפקוד כלי הדם של העור.
פורומים מלנומה והסרת שומות

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
קרטוזה אקטינית ברוקנשטיין יצחק 09/01/2020 19:01
  • שלום פרופסור עזיזי יש לי בלחי ימין קרטוזה אקטינית שלפני כשנה טופלה בחנקן נוזלי והופיעה שוב. רופאת העור רוצה שוב להסירה בחנקן נוזלי. האם ישנה אפשרות להסיר את הנגע בלייזר? והאם את מטפלת בנגעי עור בלייזר? תודה מראש איציק

  • + הוסף תגובה
הסרת נגעי עור בלייזר יורם 11/01/2020 10:30
  • טיפול בלייזר להסרת נגעים קשור יותר לרפואה האסתטית תמצה אתר טוב שנקרא "אתר דוקטור חן" שמרכז לך את כל המרכזיים האסתטיים בפריסה ארצית לטיפולי לייזר להסרת נגעי עור. חשוב לציין שטיפול לייזר מתאים רק לנגעים שפירים ולכן יש לאבחן את נגע העור לפני הטיפול.

  • + הוסף תגובה
שומה כינוי 02/01/2020 12:53
  • יש לי שומה במפשעה רציתי לשאול באילו דרכים אפשר להסיר אותה והאם זה בחינם מטעם קופת חולים [אני במכבי שלי] תודה אה וגם האם זה מסוכן?

  • + הוסף תגובה
תשובות ביופסיה מנגע dd melanotic macule מושיקו 30/12/2019 00:17
  • שלום דוקטור. בטיפול שיניים התגלה נגע פיגמנטוזי בחיך הקשה. נשלחתי לביופסיה. התקבלו תשובות: תיאור מאקרוסקופי: קטע רקמה אדמדמה מצופה מצד אחד ע"י קרום לבן בקוטר של עד 0.5 סמ ועובי 0.2 סמ במרכזו נמצא כתם אדמדם בקוטר 0.1 סמ כ.ח תיאור מיקרוסקופי ואבחנה: פיסת רירית מצופה ע"י אפיתל קשקשי רב שכבתי שטוח עם שכבה היפרקרטוטית. לא נצפה מלנין בבדיקה. מה אומרות התשובות האם הכל תקין?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!