האם נמצא יתרון בריאותי נוסף למסנן הגנה?

השמש הישראלית היוקדת כבר לגמרי כאן. שימוש במסנני קרינה (קרם הגנה) נועד כמובן להפחית את הסיכון לסרטן העור, אך כעת, מחקר חדש מצא כי השימוש בהם אף עשוי לשפר את בריאות כלי הדם של העור. הפרטים בכתבה
כתבה פרסומית כתבת חסותמחקר חדש של אוניברסיטת המדינה של פנסילבניה, שהוצג בכנס השנתי של ה-APS (American Physiological Society) טוען כי מסנן קרינה (קרם הגנה) עשוי להגן על תפקוד כלי הדם של העור מפני חשיפה לקרינה האולטרה הסגולה (UV) המזיקה, וזאת באמצעות מניעת הפחתת התרחבות של כלי הדם. גם זיעה על העור עשויה לספק הגנה לכלי הדם של העור מפני נזקי השמש. 


קראו עוד: מסנן קרינה טבעי: האם זה באמת עובד?


התרחבות כלי הדם

קרני UV של השמש כבר הוכחו במחקרי עבר כגורם תורם להתפתחות סרטן העור, כמו גם להזדקנות מוקדמת של העור. קרני UV גם נמצאו בספרות המקצועית כמפחיתות תחמוצת החנקן הקשורה להתרחבות כלי דם של העור, על-ידי הפחתת כמות תחמוצת החנקן הזמין בעור. תחמוצת החנקן היא תרכובת חיונית לבריאות כלי הדם. להתרחבות כלי הדם של העור תפקיד חשוב בוויסות טמפרטורת הגוף ובתגובה לעלייה חריגה בחום, הן אם בעור עצמו, הן אם בגוף. במחקר החדש החוקרים בדקו את ההשפעה של חשיפה לקרני UV עם מסנן קרינה או זיעה, על יכולת תחמוצת החנקן לתמוך בתהליך התרחבות כלי הדם של העור. 

המחקר החדש בחן את השפעתו של מסנן קרינה בעת חשיפה לקרני UV, בכל הנוגע להתרחבות כלי הדם של העור
למסנני קרינה תפקיד הגנתי בהפחתת תחמוצת חנקן

אנשים בוגרים צעירים ובריאים עם גוון עור בהיר עד בינוני נחשפו לקרני UV בזרוע אחת, בעוד הזרוע השנייה שימשה לצורך בקרה ולא קבלה מסנן קרינה. מינון קרני ה-UV היה שווה ערך לשהייה של שעה בשמש, אך ללא האדמומיות של הכוויה. שלושה אזורים בזרוע שנחשפה לקרני UV של כל משתתף, וחולקו באופן רנדומלי לשלושת הטיפולים הבאים: 

• אזור שנחשף לקרני UV בלבד


• אזור שנחשף לקרני UV עם מסנן קרינה על העור


• אזור שנחשף לקרני UV עם זיעה מדומה על העור


תוצאות המחקר הראו שהאזור שרק נחשף לקרני UV (ללא מסנן קרינה) היה בעל פחות תחמוצת חנקן הקשורה להתרחבות כלי הדם, מאשר בזרוע השנייה שלא נחשפה לקרני UV (בקרה). עם זאת, האזורים שעליהם היו מסנן קרינה וזיעה מדומה לא הראו הפחתה בתחמוצת החנקן. יתרה מזאת, כאשר מסנני הקרינה נמרחו לפני החשיפה לקרני UV, החשיפה לקרני UV למעשה הגבירה את ההתרחבות כלי הדם הקשורה לתחמוצת החנקן בהשוואה לזרוע שלא נחשפה כלל (בקרה), או לזרוע עם הזיעה. 


לטענת החוקרים, נוכחות של מסנן קרינה או של זיעה על העור עשויה לשחק תפקיד הגנתי נגד השפעה זו של קרני ה-UV. עבור אנשים המבלים הרבה זמן בחוץ - בעבודה, באימון או בפעילות אחרת – שימוש במסנני קרינה עשוי להיות חיוני לא רק נגד סרטן העור, אלא גם נגד הפחתת תפקוד כלי הדם של העור.
פורומים מלנומה והסרת שומות

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
איך משיגים את ד"ר שלווה מרדי? דוד 07/03/2017 09:38
 • שלום, לפני מספר שנים הייתי אצל ד"ר שלווה מרדי לצורך הסרת נקודות חן. אני רוצה לחזור אליו לביקור נוסף אך מספר הטלפון שלו מנותק כבר תקופה ממושכת. מישהו יודע כיצד ניתן ליצור איתו קשר? תודה.

 • + הוסף תגובה
גם אני מעוניינת להגיע לד"ר שלווה מרדי. עדי 26/07/2017 23:58
 • אני מעוניינת להגיע לד"ר שלווה מרדי. אשמח לקבל פרטים לכתובת אי-מייל: edist63@gmail.com תודה רבה עדי

 • + הוסף תגובה
ד"ר שלווה מרדי פרופ' אסתר עזיזי 27/07/2017 08:03
 • שלום רב, אין לי מידע על הגישה לדר' שלווה מרדי. בכל מקרה, למיטב ידיעתי דר' דוד צמח רופא עור בכיר באיזור המרכז מיישם את הטיפול בתכשיר של דר' מרדי במרפאתו. חשוב לציין בהקשר זה שיש לשקול לפני השימוש בתכשיר האם זו אכן הדרך המומלצת להסרת הנגע בעור או שמא עדיף להסירו בשיטה כירורגית על מנת לשלוח לבדיקה פתולוגית ולוודא שהנגע שהוסר היה שפיר. בברכה פרופ' אסתר עזיזי

 • + הוסף תגובה
פרופ מרדי אור 03/08/2020 12:52
 • וכל את- איך משיגים את פרופ' מרדי? לא יתכן שהוא נעלם לגמרי. ומעדיפים אותו

 • + הוסף תגובה
דר' שלווה מרדי פרופ' אסתר עזיזי 27/07/2017 08:01
 • שלום רב, אין לי מידע על הגישה לדר' שלווה מרדי. בכל מקרה, למיטב ידיעתי דר' דוד צמח רופא עור בכיר באיזור המרכז מיישם את הטיפול בתכשיר של דר' מרדי במרפאתו. חשוב לציין בהקשר זה שיש לשקול לפני השימוש בתכשיר האם זו אכן הדרך המומלצת להסרת הנגע בעור או שמא עדיף להסירו בשיטה כירורגית על מנת לשלוח לבדיקה פתולוגית ולוודא שהנגע שהוסר היה שפיר. בברכה

 • + הוסף תגובה
נקודות על הגב מיכל 01/08/2020 02:45
 • שלום רב בת 55 כתם על הגב מספר חודשים בהיסטוריה מלנומה לאם מה זה יכול להיות? מסוכן? מצ״ב לינקים לתמונות של הכתם: https://ibb.co/zP9fNRZ https://ibb.co/5M7sDfs https://ibb.co/5v235nx

 • + הוסף תגובה
B2015279/1 תשובת ביופסיה של שומה שלי 27/07/2020 13:56
תשובת ביופסיה פרופ' אסתר עזיזי 28/07/2020 12:55

הצטרפו לאינדקס הרופאים!