החלפת מפרק ירך בגישה קדמית: באילו מצבים מתבצעת?

כ-10% מהאוכלוסייה סובלים משחיקת מפרק ירך. הגורמים לשחיקה מגוונים והיא עלולה לגרום לכאבים עזים ולהגבלה ניכרת בתנועה. מהן דרכי הטיפול השמרניות והניתוחיות ואיזו גישה כירורגית עשויה להקל על תהליך ההחלמה ולשחזר את אורך הרגליים הטבעי של המטופל? התשובות בכתבה הבאה

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת:


תאריך עדכון: 21/04/2019
הכתבה בהשתתפות מימונית של גורם חיצוני
בשיתוף עם דר' אמיר הרמן
אורתופד מומחה בהחלפות מפרקים (ברך וירך), ניתוחי שחזור וקיבוע שברים.
הצג טלפון מספר מקשר
iכ-10% מהאוכלוסייה הבוגרת סובלים משחיקת מפרק הירך. הגורמים לשחיקת המפרק מגוונים וכוללים, בין היתר, ניוון של המפרק, דלקת מפרקים, מחלה מולדת או שחיקה הנובעת מטראומה משמעותית. שחיקת מפרק הירך מובילה לכאבים כרוניים במפרק  להגבלה בתנועתיות האזור וכן גם לירידה ניכרת באיכות חייהם של החולים.איך ניתן לטפל בשחיקת מפרק הירך?


דרכי טיפול שמרניות

כאשר שחיקת הירך נמצאת בשלבים הראשונים של המחלה, הטיפול המקובל הוא טיפול תרופתי הכולל מתן נוגדי דלקת ונוגדי כאבים. בנוסף, יתבצעו גם פיזיותרפיה והידרותרפיה לחיזוק השרירים סביב הירך. טיפולים אלה מסייעים בהורדת רמות הכאב ובשיפור איכות חייהם של החולים. כמו כן, יש הממליצים גם על שינויים מסוימים באורח החיים אשר נועדו להפחתת העומס המופעל על מפרק הירך. חשוב להבין שהכאבים עקב שחיקה במפרק הירך הינם כרוניים, ובנוסף מתאפיינים בתקופות החרפה. לכן, ירידה בכאבים במפרק הירך איננה מעידה על נסיגה של השחיקה, אלא על ירידה זמנית בתהליך הדלקתי במפרק. באילו מצבים יהיה צורך בניתוח החלפת ירך?

במקרים בהם יש החמרה בכאב או ירידה משמעותית בתפקוד למרות טיפול שמרני ניתן לשקול ניתוח החלפת ירך. מטרת הניתוח להחלפת מפרק הירך היא לשפר את איכות חייו של המטופל, זאת באמצעות הפחתה בכאב, שיפור טווח התנועה של המפרק ועקב כך שיפור תפקוד המפרק. במהלך הניתוח מוחלף מפרק הירך השחוק במפרק מלאכותי. 

במקרים בהם יש החמרה משמעותית בכאב או ירידה ניכרת בתפקוד למרות הטיפול השמרני ישקל ניתוח החלפת ירך 

מהי הגישה המסורתית לביצוע ניתוח החלפת מפרק הירך?

באופן מסורתי ניתוח החלפת מפרק ירך מתבצע בגישה צידית או אחורית, כאשר המטופל שוכב על צידו. במהלך הניתוח מנותקים חלק מהשרירים באזור מהירך ובסוף הניתוח נתפרים חזרה. מהם היתרונות בביצוע הניתוח בגישה האחורית או הצדית?

היתרון המרכזי בגישות אלה הוא כי הן מאפשרות ראות מקסימלית של עצם הירך.מהם החסרונות?

בהתייחס לגישה האחורית, הסכנה המרכזית הכרוכה בה היא פריקה של המפרק המלאכותי לאחר הניתוח. בנוסף קיים קושי להעריך מהו אורך הרגליים בזמן הניתוח וכתוצאה מכך גם קושי במניעת אי שוויון בין הרגליים לאחר הניתוח. באשר לגישה הצדדית, קיימת סכנה לפגיעה בשרירים באזור שעלולה לגרום לצליעה לכאבים משמעותיים לאחר הניתוח.מהי החלפת ירך בגישה קדמית ? 

החלפת ירך בגישה קדמית משתמשת במישור חיתוך בין השרירים. בגישה הקדמית, לא מתבצע כל חיתוך של השרירים, והגישה למפרק מתבצעת תוך הסטה של השרירים לצדדים. בשל כך שלא מתבצע חיתוך של השרירים ניתוח זה מאופיין בזמן החלמה קצר יותר וכאבים פחותים בהליכה לאחר הניתוח. הגישה הקדמית להחלפת מפרק ירך אינה כרוכה בחיתוך השרירים ובשל כך מאופיית בזמן החלמה קצר יותר לאחר הניתוח
מהם היתרונות בגישה הקדמית?

כאמור, ניתוח החלפת מפרק המתבצע באמצעות הגישה הקדמית, כרוך בזמן החלמה קצר יותר והוא עשוי לגרום לפחות כאבים לאחר הפעולה הכירורגית. בנוסף, בשל העובדה שלא מתבצע חיתוך של הקופסית האחורית של המפרק הסיכוי לפריקות לאחר ניתוח נמוך יותר. היתרון המשמעותי ביותר הקיים בגישה הקדמית הוא היכולת להעריך באופן ישיר את אורך הרגלים במהלך הניתוח. יכולת  זו מאפשרת למנתח להגיב להבדלים באורך רגלים באופן מיידי תוך כדי הניתוח על מנת להקנות למנותחים אורך רגלים שווה בסיומו . למי מתאימה החלפת ירך בגישה קדמית?

החלפת ירך בגישה הקדמית  מתאימה לכל המטופלים. לאחר הניתוח מתקבלת ירך הדומה במנח שלה לירך הטבעית טרם המחלה השחיקתית, עם אורך רגלים שווה וסיכוי נמוך ביותר לפריקות. הכתבה בשיתוף עם ד"ר אמיר הרמן אורתופד מומחה בהחלפות מפרקים (ברך וירך), ניתוחי שחזור וקיבוע שברים. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד.

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם דר' אמיר הרמן השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >פורום ניתוחי מפרק הירך והברך

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • כאבים במפרק באזור מפשעה
 • נלי
 • 26/05/2019 21:30
 • שלום רב אני בת 34, אם ל-2. בימים האחרונים יש לי כאבים במפרק באזור המפשעה, הכאבים מורגשים לאחר מנוחה של ישיבה או שכיבה. לאחר מנוחה אני מתחילה ללכת ואחרי כמה צעדים תוקף אותי כאב שממש מונע ממני ללכת, קשה לי מאוד להניע את המפרק. היו לי בעבר כאבים כאלה שחלפו מעצמם לאחר זמן מה והנה זה חזר שוב. לא קרה לי שומדבר חריג בימים האחרונים. התור לאורתופד רק בעוד חודש... אשמח לחוו״ד ראשונית.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • קרע בלברום
 • נטליה
 • 26/05/2019 12:52
 • שלום! סובלת כ6שנים מקרע בלברום בירך ימין וכנראה בירך שמאל .עשיתי MRI ארטוגרפייה של מפרק ירך ימין .ממצאים בבדיקה -יש חסר סדירות בלבלרום קדמי עם הידקקות שלו וחדירה של חומר ניגוד לתוכו.מתאים לקרע לא גדול .סחוס הפמור בטווח תקין .גיד טרז בטווח תקין .ללא התבלטות דיספלסטית בראש הפמור .מידת כיסוי של ראש הפמורעל ידי האצטבולום בטווח תקין. עשיתי פיזיוטרפייה מאז .כאבים פחתו אבל עדיין קיימים .המליצו לי על טיפול של אורטוקין(ORTOKINE)-שזה זריקות לתוך מפרק .האם זה יכול לעזור לריפוי של קרע בלברום ואם כן מסיכונים ומה הצלחות של טיפול או רק ניתוח יכול לעזר . תודה לעונים

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • מפרק ירך
 • לולה
 • 19/05/2019 12:21

רופאים בתחום
ד"ר אבינועם גורדין ד"ר אבינועם גורדין
חוות דעת משפטית בתחום האורתופדיה קרא עוד
ד"ר אבינעם גורדין ד"ר אבינעם גורדין
חוות דעת משפטית בתחום האורתופדיה קרא עוד
מידע וכלים שימושיים

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ