החלפת מפרק ירך בגישה קדמית: באילו מצבים מתבצעת?

כ-10% מהאוכלוסייה סובלים משחיקת מפרק ירך. הגורמים לשחיקה מגוונים והיא עלולה לגרום לכאבים עזים ולהגבלה ניכרת בתנועה. מהן דרכי הטיפול השמרניות והניתוחיות ואיזו גישה כירורגית עשויה להקל על תהליך ההחלמה ולשחזר את אורך הרגליים הטבעי של המטופל? התשובות בכתבה הבאה
כתבה פרסומית כתבת חסות
כ-10% מהאוכלוסייה הבוגרת סובלים משחיקת מפרק הירך. הגורמים לשחיקת המפרק מגוונים וכוללים, בין היתר, ניוון של המפרק, דלקת מפרקים, מחלה מולדת או שחיקה הנובעת מטראומה משמעותית. שחיקת מפרק הירך מובילה לכאבים כרוניים במפרק  להגבלה בתנועתיות האזור וכן גם לירידה ניכרת באיכות חייהם של החולים.איך ניתן לטפל בשחיקת מפרק הירך?


דרכי טיפול שמרניות

כאשר שחיקת הירך נמצאת בשלבים הראשונים של המחלה, הטיפול המקובל הוא טיפול תרופתי הכולל מתן נוגדי דלקת ונוגדי כאבים. בנוסף, יתבצעו גם פיזיותרפיה והידרותרפיה לחיזוק השרירים סביב הירך. טיפולים אלה מסייעים בהורדת רמות הכאב ובשיפור איכות חייהם של החולים. כמו כן, יש הממליצים גם על שינויים מסוימים באורח החיים אשר נועדו להפחתת העומס המופעל על מפרק הירך. חשוב להבין שהכאבים עקב שחיקה במפרק הירך הינם כרוניים, ובנוסף מתאפיינים בתקופות החרפה. לכן, ירידה בכאבים במפרק הירך איננה מעידה על נסיגה של השחיקה, אלא על ירידה זמנית בתהליך הדלקתי במפרק. באילו מצבים יהיה צורך בניתוח החלפת ירך?

במקרים בהם יש החמרה בכאב או ירידה משמעותית בתפקוד למרות טיפול שמרני ניתן לשקול ניתוח החלפת ירך. מטרת הניתוח להחלפת מפרק הירך היא לשפר את איכות חייו של המטופל, זאת באמצעות הפחתה בכאב, שיפור טווח התנועה של המפרק ועקב כך שיפור תפקוד המפרק. במהלך הניתוח מוחלף מפרק הירך השחוק במפרק מלאכותי. 

במקרים בהם יש החמרה משמעותית בכאב או ירידה ניכרת בתפקוד למרות הטיפול השמרני ישקל ניתוח החלפת ירך 

מהי הגישה המסורתית לביצוע ניתוח החלפת מפרק הירך?

באופן מסורתי ניתוח החלפת מפרק ירך מתבצע בגישה צידית או אחורית, כאשר המטופל שוכב על צידו. במהלך הניתוח מנותקים חלק מהשרירים באזור מהירך ובסוף הניתוח נתפרים חזרה. מהם היתרונות בביצוע הניתוח בגישה האחורית או הצדית?

היתרון המרכזי בגישות אלה הוא כי הן מאפשרות ראות מקסימלית של עצם הירך.מהם החסרונות?

בהתייחס לגישה האחורית, הסכנה המרכזית הכרוכה בה היא פריקה של המפרק המלאכותי לאחר הניתוח. בנוסף קיים קושי להעריך מהו אורך הרגליים בזמן הניתוח וכתוצאה מכך גם קושי במניעת אי שוויון בין הרגליים לאחר הניתוח. באשר לגישה הצדדית, קיימת סכנה לפגיעה בשרירים באזור שעלולה לגרום לצליעה לכאבים משמעותיים לאחר הניתוח.מהי החלפת ירך בגישה קדמית ? 

החלפת ירך בגישה קדמית משתמשת במישור חיתוך בין השרירים. בגישה הקדמית, לא מתבצע כל חיתוך של השרירים, והגישה למפרק מתבצעת תוך הסטה של השרירים לצדדים. בשל כך שלא מתבצע חיתוך של השרירים ניתוח זה מאופיין בזמן החלמה קצר יותר וכאבים פחותים בהליכה לאחר הניתוח. הגישה הקדמית להחלפת מפרק ירך אינה כרוכה בחיתוך השרירים ובשל כך מאופיית בזמן החלמה קצר יותר לאחר הניתוח
מהם היתרונות בגישה הקדמית?

כאמור, ניתוח החלפת מפרק המתבצע באמצעות הגישה הקדמית, כרוך בזמן החלמה קצר יותר והוא עשוי לגרום לפחות כאבים לאחר הפעולה הכירורגית. בנוסף, בשל העובדה שלא מתבצע חיתוך של הקופסית האחורית של המפרק הסיכוי לפריקות לאחר ניתוח נמוך יותר. היתרון המשמעותי ביותר הקיים בגישה הקדמית הוא היכולת להעריך באופן ישיר את אורך הרגלים במהלך הניתוח. יכולת  זו מאפשרת למנתח להגיב להבדלים באורך רגלים באופן מיידי תוך כדי הניתוח על מנת להקנות למנותחים אורך רגלים שווה בסיומו . למי מתאימה החלפת ירך בגישה קדמית?

החלפת ירך בגישה הקדמית  מתאימה לכל המטופלים. לאחר הניתוח מתקבלת ירך הדומה במנח שלה לירך הטבעית טרם המחלה השחיקתית, עם אורך רגלים שווה וסיכוי נמוך ביותר לפריקות. הכתבה בשיתוף עם ד"ר אמיר הרמן אורתופד מומחה בהחלפות מפרקים (ברך וירך), ניתוחי שחזור וקיבוע שברים. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד.

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם פרופ' אמיר הרמן השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים ניתוחי מפרק הירך והברך

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
אוסטאוכונדרומה דני 19/09/2015 23:32
 • שלום הייתי אצל אורטופד בגלל כאבים בברך אחת בימים האחרונים. ציין שיש חשד לקרע במניסקוס והמליץ על מנוחה ומיעוט בהליכה, חבישה, ומשככי כאבים לפי הצורך, וכן פיזיותרפיה. בצילום ברך - ללא שבר או תזוזה. "יש ממצא אקראי המתאים לאוסטאוכונדרומה בטיביה מקורבת" הרופא הפנה אותי להערכה אצל אורטופד שעוסק בתחום גידולי עצם. רציתי בבקשה לשאול כמה שאלות (כמובן לא כתחליף לייעוץ אישי) א. מה משמעות הגידול הזה? איך יודעים שזה ממצא מקרי ולא משהו חדש? ב. איזה בירור נדרש במקרה כזה? האם צילום רונטגן מספיק? ג. האם יש לחשוש שאולי יש עוד כאלו במקומות נוספים בגוף? ד. מה הטיפול בדר"כ בדבר הזה? ולגבי הקרע במניסקוס: האם קרע במניסקוס יכול להתאחות ולהסתדר מעצמו או שזה בלתי הפיך? תודה רבה

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר איתי הולצר 21/09/2015 23:46
 • שלום. אוסטאוכונדרומה הינו גידול שפיר די נפוץ שבד"כ אינו דורש המשך ברור או טיפול. גידול מסוג זה נמצא בד"כ בקצוות העצמות בסמוך למפרקים ו'גדל איתנו' מילדות. לעיתים מיקום וגודל הגידול גורמים להפרעה מכאנית - כמו התחככות בגיד או שריר הגורמים לכאב. במקרים אלה ניתן להסיר את הגידול בניתוח. יש סינדרום בו יש ריבוי של גידולים מסוג זה ואז יש צורך במעקב אחר הנגעים. קרע במניסקוס אינו מתאחה בד"כ. אם הוא לא גדול ובמיקום שאינו מפריע לתנועתיות הברך ניתן לשקם את הברך בטיפול שמרני (לא ניתוחי).

 • + הוסף תגובה
אוסטאוכונדרומה מירב 23/01/2019 13:22
 • שלום, הבן שלי בן 16.5 עם כאבים בחלק הקדמי של הרגל, ביצענו צילום ורשום שיש אוסטאוכונדרומה. איזה סוג רופא צריך לפנות מרגע זה?

 • + הוסף תגובה
שאלה נ 23/09/2020 12:09
ניתוח פולקרסון לשינוי צירים בברך דוד 29/01/2017 16:42
 • שלום ד"ר לצערי אני לאחר 5 ניתוחים בשנתיים בברך ימין בפיקה ריסקתי אותה , עכשיו צריך לעשות ניתוח 6, והמנתח רשם שאני צריך לעבור השתלת סחוס אם הטריה, וניתוח לשינוי צירים פולקרסון, רציתי לדעת האם יש שיטה מועדפת להשתלת הסחוס? ובקשר לפולקרסון האם יש ניתוח תחליפי כלשהו לניתוח הזה? כי יש לי סיוט מלהכניס מתכת של הברגים לגוף.

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר איתי הולצר 29/01/2017 22:05
 • שלום דוד. יש שיטות שונות להשתלת סחוס המתאימות למצבים שונים ובעלי סיכויי הצלחה שונים - לא ניתן להקיף נושא זה במסגרת זו. ניתוח מסוג 'פולקרסון' נועד אכן לשנות ציר לא תקין של הברך. יש ניתוחים נוספים לטיפול בבעיה של ציר ותנועה לא תקינים של הפיקה. יש סיבות שונות לציר לא תקין של הברך ומידת חומרה שונה של הבעיה התלויה בגורמים רבים כמו ציר עצם הירך, ציר עצם השוק, מצב הרקמות הרכות (שרירים, רצועות) ועוד. החלטה על הטיפול/ניתוח המתאים (בוודאי במצב מורכב כמו שאתה מתאר במקרה שלך), צריכה להתקבל לאחר הכרה מלאה של פרטי המקרה - רקע כללי, בדיקה גופנית ומעבר על בדיקות ההדמיה. פנה למומחה/ית בתחום הספורט-ברך להשלים תהליך מסודר.

 • + הוסף תגובה
פולקרסון גיל 16/09/2020 18:18
 • היי שלום אניבן 34 וסובל מהברך מילדות בעקבות מבפר פעמים של םריקת ברך.ביצעתי שלוש פעמיים ניתוח ארתרוסקופיה.ולאחרונה עקב החמרה של הכאבים ביצעתי mri ונמצא שיש לי אי יציבות פקיתית ומומלץ לעשות ניתוח פולקרסון.שאלתי האם הניתוח מתאים לבעיה שלי?? כאמור אני סובל מנפיחות בברך ימין פעם בשבועיים למשך 4 ימים. ומהו משך ההחלמה מתי אני אוכל לחזור לעבודה

 • + הוסף תגובה
ברור נועה 26/08/2020 14:50
 • רציתי לברר אדם בגיל 80 אם כאבים בברך עקב שחיקת סחוס האם יעזור זריקת כרבולת. או שזה מסוכן? ויש לו גם לחץ דם וסוכר.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!