פריחת חום (חררה): מה גורם לה ואיך ניתן להקל?

פריחת חום, או חררה, מופיעה בעיקר במזג אוויר חם ולח ובניגוד לסברה הרווחת - היא אינה רק נחלתם של תינוקות וילדים קטנים: מה גורם לה, איך ניתן לדעת שאכן מדובר בפריחת חום ומהן הדרכים שעשויות להקל על הגרד? המידע בכתבה הבאה
כתבה פרסומית כתבת חסותמזג האוויר החם שמאפיין כל כך את הקיץ הישראלי הגיע סוף סוף למחוזותינו. לצד שלל היתרונות בעונה החמה,  קיימות גם מספר תופעות בריאותיות שעלולות לגרום לאי נוחות ובעיקר להוות מטרד, אחת מהן היא פריחת חום, או בשמה המוכר יותר- חררה. פריחת חום מתפתחת כאשר קיימת חסימה בבלוטות הזיעה אשר גורמת להצטברות זיעה מתחת לעור ולהתפתחות גירוי ופריחה. למרות שפריחת החום מתפתחת לרוב במזג אוויר חם ולח שגורם להזעה מרובה, היא יכולה להופיע גם בחורף.מי עלול לסבול מפריחת חום (חררה)?

כל אחד יכול לסבול מפריחת חום,  אך אלה הסובלים מהשמנת יתר מצויים בסיכון רב יותר להתפתחותה. בנוסף, חררה שכיחה יותר בתינוקות ובילדים קטנים מאחר ובלוטות הזיעה שלהם אינן מפותחות דיין. מהם התסמינים האופייניים?

פריחת החום גורמת לרוב להופעת נקודות אדמדמות שעלולות לגרום לתחושת עקצוץ וגרד. הפריחה יכולה להופיע באזורים שונים בגוף, בהם קיימת נטייה להזעה מוגברת. במבוגרים, הפריחה תתפתח לרוב בקפלי העור או באזורים בהם יש חיכוך מוגבר , כמו בית השחי והמרפקים. בפעוטות, הפריחה נפוצה בעיקר באזור הצוואר, הכתפיים והחזה.
פריחת חום גורמת להופעה של נקודות אדומות על גבי העור שעלולות להוביל לתחושת עקצוץ וגרד
איך ניתן לטפל?

קיימות מספר דרכים שעשויות להקל על התופעה המגרדת:

1. הימנעו משהייה בסביבה חמה ולחה 
כדי להקל על התסמינים, מומלץ לשהות בסביבה ממוזגת או בצל. החשיפה לחום עלולה להוביל להזעה מוגברת ולהחמרת הפריחה.2.  הקפידו ללבוש בגדים אווריריים
מומלץ ללבוש בגדים רפויים מבדים נושמים, כמו כותנה ולהימנע מלבישת בדים שמקשים על נידוף הזיעה.3. קררו את העור
קירור העור יכול לסייע בהקלה על התסמינים: מקלחת קרירה לדוגמה יכולה להקל על תחושת הגרד ולמנוע הזעת יתר. בנוסף,  גם שהייה בסביבה ממוזגת יכולה להקל על התסמינים האופייניים לפריחה. 


ברוב המקרים, פריחת החום אינה מסוכנת והיא צפויה לחלוף תוך מספר ימים. למרות זאת, אם התסמינים אינם חולפים לאחר זמן קצר או שהפריחה נראית חמורה יותר ומלווה בסימפטומים נוספים, כמו חום גבוה, שיעול, עייפות, בלוטות לימפה מוגדלות, חשוב לפנות לגורם רפואי כדי לשלול מצבים חמורים יותר שעלולים גם הם להוביל לפריחה, לרבות אבעבועות רוח, חצבת וזיהומים חיידקיים שונים. 
פורומים מחלות עור

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
פריחה וגרד בכל הגוף מעיין 20/01/2020 13:57
  • אני בת 20, יש לי כבר שבועיים פריחה בבטן ובגב נקודות אדומות. ועכשו התחיל להיות גם בידיים וברגליים. זה מאוד מגרד ולא נעים. מה אפשר לעשות לזה וממה זה יכול לנבוע? תודה רבה!

  • + הוסף תגובה
נפיחות בנקודה על הפנים ליאור שרמר 15/01/2020 16:14
  • שלום, הנקודה יצאה לסבא שלי לפני כמה שנים אך התנפחה לפני שנה ועכשיו נראית כך. מרגישה רכה. הוא לא מסכים להיבדק כי מניח שזה לא מסוכן, אשמח להתייעצות כדי שאוכל לשכנעו ללכת לרופא עור. אשמח לצרף תמונות.

  • + הוסף תגובה
שומה כינוי 02/01/2020 12:43
  • יש לי שומה במפשעה רציתי לשאול באיזו דרך מורידים אותה והאם זה בחינם מטעם קופת חולים [אני במכבי שלי] תודה

  • + הוסף תגובה
וכן כינוי 02/01/2020 12:44

הצטרפו לאינדקס הרופאים!