ניתוח מתיחת פנים: השיטות השונות, היתרונות והסיכונים

ניתוח מתיחת פנים מתבצע כאשר קיימת צניחה של הרקמות שאינה יכולה להיות מטופלת באמצעות טיפולים אסתטיים. מהן השיטות השונות לביצוע הניתוח ובאילו מצבים תיבחר כל אחת?

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת:


תאריך עדכון: 29/07/2019


עם הגיל, מתרחשים שינויים מבניים שונים ברקמות הפנים המובילים לצניחתן, להיווצרות של עודפי עור ולהופעת קמטים וקמטוטים באזור הפנים. 


השינויים ברקמות הפנים מתבטאים במספר אופנים: 

- התמעטות סיבי הקולגן והאלסטין בעור אשר גורמת לשינוי במרקמו ולהפיכתו לרפוי ודק

 - התרופפות של הרצועות התומכות המצויות מתחת לעור 

-  התדלדלות השומן התת עורי


כל אלה, מובילים לאבדן הנפח באזור הפנים, לצניחת הרקמות ולמראה מבוגר ונפול. ניתוח מתיחת פנים, מתבצע במצבים בהם מתרחשת נפילה של רקמות הפנים שאינה יכולה להיות מתוקנת עוד באמצעות טיפולים אסתטיים. מטרת הניתוח היא למתוח את עור הפנים ואת רקמת החיבור כדי לנסות ולהשיב את המראה הצעיר והרענן. אישה מבוגרת בוחנת את הפנים ומתלבטת על ניתוח למתיחת פנים
ניתוח מתיחת פנים מסייע במתיחת העור ורקמת החיבור, במטרה להשיב לפנים את המראה הצעיר והרענןקיימים מספר סוגים של ניתוחים למתיחת פנים:

ניתוח מתיחת פנים כללי

במהלך הניתוח מבצע הרופא המנתח מתיחה של כל אזור הפנים וכן גם מתיחה של הצוואר כדי להשיג מראה הומוגני ואחיד. ניתוח זה אינו כולל רק מתיחה של העור, אלא גם מתיחה של רקמת החיבור המצויה תחתיו הנקראת SMAS (Superficial Muscular Aponeurotic System). מתיחה של רקמה זו נועדה כדי לשפר את המראה הנפול של הפנים. במקרים מסוימים תתבצע גם הזרקה של שומן עצמי במעמד הניתוח, כדי להשיב את הנפח שאבד לאזורים מסוימים בפנים. 

ניתוח מתיחת פנים מתבצע בהרדמה כללית. החתכים הניתוחיים יתבצעו באזורים נסתרים, כמו מעבר לקו השיער או מאחורי האוזן, זאת כדי למנוע צלקות משמעותיות לאחר הניתוח. מתיחה של שכבת ה-SMAS  בנוסף למתיחת העור עשויה לתרום למראה פנים טבעי יותר לאחר הניתוח ולשמירה על תוצאות הפעולה הכירורגית לאורך זמן . 


ניתוח להרמת גבות

ניתוח זה כולל מתיחה של העור והרקמות בשליש העליון של הפנים (האזור שמעל לגבות). ניתוח זה יתבצע לרוב במקרים בהם מתרחשת צניחה של הגבות שאינה יכולה עוד להיות מטופלת ביעילות באמצעות הזרקות אסתטיות. 

הרמת גבות יכולה להתבצע באופן נפרד או להיות משולבת עם ניתוח למתיחת פנים. במהלך הפעולה, מבצע הרופא המטפל חתך בתוך השיער ומותח את שכבת העור והשריר בשליש העליון של הפנים. ללא מתיחת שכבת השריר, תוצאות הניתוח אינן צפויות להישמר לאורך זמן. אם ניתוח להרמת גבות אינו מהווה חלק מההליך למתיחת הפנים, הוא יכול להתבצע תחת הרדמה מקומית וטשטוש. 
ניתוח הרמת גבות כולל מתיחה של העור והרקמות המצויות תחתיו, באזור השליש העליון של הפנים ניתוח concentric malar lift

ניתוח זה יבוצע לרוב במטופלות צעירות יותר, במקרים בהם מתרחשת צניחה של החלק האמצעי של הפנים - אזור שלא יכול להיות מתוקן באמצעות ניתוח למתיחת פנים מסורתי. 

במהלך הניתוח, מבצע הרופא המנתח חתך קטן באזור העפעפיים התחתונים, דרכו הוא מותח את הרקמות המצויות בשליש האמצעי של הפנים, לרבות שכבת העור ושכבת ה- SMAS ניתוח זה יכול להתבצע בהרדמה כללית או בטשטוש והרדמה מקומית.


מהו ההכנות הנדרשות לפני הניתוח?

בשלב הראשון, תתבצע פגישה מקדימה עם הרופא המנתח. במהלכה, יבחן הוא ההיסטוריה הרפואית של המטופל, את מחלות הרקע מהן הוא סובל ואת התרופות הנלקחות בשגרה. הרופא יסביר על האסטרטגיות הניתוחיות השונות וינסה למצוא את הפתרון היעיל ביותר לשיפור מצב הפנים והעור, תוך פולשנות מינימלית. למעשה, במקרים בהם ניתן לשפר את מצב הפנים והעור ללא ניתוח יבחרו טיפולים אסתטיים לא פולשניים. כמו כן, אם קיימות מחלות רקע, כמו מחלות לב, סוכרת  תתבצע פגישה מקדימה עם הרופא המרדים טרם לביצוע הפעולה. מטופלים מעשנים צריכים להפסיק לעשן לפחות שבועיים טרם לביצוע הפעולה. 


מהם הסיכונים הכרוכים בניתוח למתיחת פנים?

בדומה לכל ניתוח,  קיימים סיכונים שונים הקשורים  בפעולת ההרדמה. הסיכון הנפוץ ביותר הוא דימום לאחר הניתוח ולעיתים עלולה להתפתח צלקת לא אסתטית באזור החתך הניתוחי. התפתחות פגיעה עצבית לאחר הניתוח מהווה סיכון נדיר מאוד. במעשנים כבדים קיים סיכון להתפתחות נמק של העור באזור הניתוח.


מה צפוי בתקופת ההחלמה?

אם התבצעה מתיחת פנים כללית, המטופל יישאר באשפוז למשך לילה אחד. בתקופת ההחלמה צפויה להיות נפיחות מקומית, סימנים כחולים באזור הפנים, אדמומיות, תחושת אי נוחות ולחץ באזור הפנים והצוואר. פגישת ביקורת תתבצע כשבוע לאחר הניתוח. הכתבה בחסות ד"ר אבנר בן שושן, מומחה לכירורגיה פלסטית ואנטומיה של הפנים. מעבר להתמחותו בניתוחי מתיחת פנים ד"ר בן שושן מבצע גם מגוון טיפולים אסתטיים, כגון הזרקות חומצה היאלורונית ובוטוקס ושימוש במכשור לחידוש העור. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד.

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר אבנר בן שושן השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים, מתיחת פנים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
המלצה על רופא טלי 13/08/2019 12:14
 • אשמח אם תמליצו לי על רופא שמבצע טיפול עם חוטים...

 • + הוסף תגובה
מתיחת פנים גליה 02/01/2019 08:45
 • הי, אני מעוניינת לעשות ניתוח מתיחת פנים. קראתי על זה קצת. יהיה לי קל יותר להחליט שאקבל תשובות לשאלות כמו: איך זה עובד? נשארות צלקות? כדאי לעשות בחורף. בקיץ יותר? כאבים. החלמה ולאיזה תוצאות לצפות תודה לעונות :) בבקשה רק מניסיון

 • + הוסף תגובה
המלצה למתיחת פנים אילנה 02/01/2019 10:57
 • הי, אני עשיתי ניתוח מתיחת פנים לפני כשנה. די חששתי לפני שהחלטתי ובדקתי והשוויתי כל מיני שיטות ומרפאות. לי לא נשארו צלקות. לא יודעת לומר אם יותר כדאי בחורף או בקיץ.. כאב לי ביומיים הראשונים. אחרי כשבוע חזרתי לעבודה והרגשתי בנוח ומרוצה לצאת החוצה. אני מרוצה מהתוצאות ויש מי שפרגן לי מאד והיו כאלה שכמעט ולא שמו לב. הכי חשוב שאני ממש מרוצה!!

 • + הוסף תגובה
מתיחת פנים מי המנתח/מנתחת אני 12/08/2019 12:50
 • הי אשמח לקבל את שם המנתח/מנתחת ומה העלות פחות או יותר של ניתוח מתיחת פנים וצוואר כולל הזרקת שומן . תודה irisbnz50@gmail.com

 • + הוסף תגובה
ממליצה בחום על מתיחת פנים אצל ד"ר נמרוד פרדימן נועה 26/05/2019 14:00
 • ממליצה בחום על מתיחת פנים אצל ד"ר נמרוד פרדימן

 • + הוסף תגובה
ד"ר פרידמן אאא 12/08/2019 12:52
 • תוכלי לפרט מעט על ההליך שעברת ומה היו העלויות (אפשר לפרטי: irisbnz50@gmail.com

 • + הוסף תגובה
חוטים נספגים מה זה? חגית 10/09/2015 14:48
 • שמעתי על טכניקה חדשה למתיחת פנים באמצעות חוטים נספגים. האם אתה ממליץ?

 • + הוסף תגובה
חוטים נספגים דר' יואב אברהמי 10/09/2015 14:55
 • חגית שלום, יש סוגים רבים ומגוונים של חטים אשר יכולים לתת אפקטים שונים. החוטים אינם באים להחליף מתיחת פנים, אך בתחילתה של הנפילה ניתן להשיג אתם תוצאות מרשימות. החוטים שאני ממליץ ואוהב לעבוד אתם הם חוטי HAPPY LIFT, המעומדים הטובים ביותר הם נשים וגברים לרוב בגילאי 30-50 השואפים למראה צעיר יותר. החוטים פועלים בשני אופנים: 1- הרמה ומתיחה של העור באופן מכני. 2- ייצור של פיברוזיס אשר מייצר גם מתיחה ורעננות של העור. התוצאה נשמרת בממוצע בין 3-4 שנים. בהצלחה.

 • + הוסף תגובה
מתיחת פנים ללא ניתוח עם חוטים לבת 62 שושי 06/08/2019 08:12
 • האם זה אפשרי בגילי (62) לעבור מתיחת פנים ללא חוטים? תודה. אשמח לתשובה

 • + הוסף תגובה
מתיחת פנים לבת 62 ד"ר אסף אולשינקה 07/08/2019 06:11
 • שלום, ככלל אצבע, ניתוח מתיחת פנים אפשרי בגיל 62. אבל התשובה היא מאוד כללית. הגיל יכול להיות רק מספר. חשוב יותר להתייחס למצב הבריאותי הכללי ולנתונים הגופניים הספציפיים של המטופלת ולפי זה להחליט איזה ניתוח מתאים ( אם בכלל). אם את מעוניינת בטיפול מסוים אני מציע לך לפנות ליעוץ אצל מומחה לכירורגיה פלסטית ואסתטית. בהצלחה!

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!