דלג לתוכן

מתיחת פנים (Face lift Surgery)

Face lift Surgery

מתאים לטיפול ב:

 • הזדקנות העור
המומחים של Infomed מסבירים:

ניתוח מתיחת פנים, הידוע גם בשם הרמת פנים, הוא הליך קוסמטי שנעשה אצל מנתח פלסטי, שבו מותחים לאחור את העור והרקמות שמתחת לעור בכל אחד מצידי הפנים, ומסלקים את עודפי השומן. מתיחת פנים למעשה מפחיתה את הרפיון או את קפלי העור בלחיים ובקו הלסת, וכך נוצר מראה פנים צעיר יותר. חשוב לדעת שהליך זה לא מעלים לגמרי קמטים, ולא משפר נזקי שמש, שכן לטיפול במצבים אלו יש לפנות להליכים קוסמטיים אחרים כגון הזרקת בוטוקס. במקרים רבים נהוג לבצע מתיחת צוואר כחלק מניתוח מתיחת פנים[1].

תמונה של אישה מבוגרת לפני ואחרי ניתוח מתיחת פנים, הרמת פניםצילום: shutterstock | Andrey_Popov

מטרת הניתוח 

מטרת הניתוח היא לשפר סימני הזדקנות גלויים בפנים ובצוואר. ניתוח מתיחת פנים מותח את עור הפנים והרקמות שמתחתיו על מנת להפחית סימנים המעידים על הזדקנות העור (קמטים, קפלי עור, שומן וכו'). מדובר בניתוח שנעשה למטרות אסתטיות בלבד, להשגת מראה צעיר יותר.
הרמת פנים נעשית בד"כ כדי לשפר את הדימוי העצמי של המטופל/ת, וזו הסיבה העיקרית שבגינה אנשים פונים לביצוע ניתוח אסתטי זה, שאינו בעל נחיצות רפואית.

מתי מתבצע

עם הזדקנות העור, וככל שהעור חשוף לשמש במהלך החיים, כך נוטים להופיע יותר קפלי עור מעל הלחיים, בקדמת המצח, ובאזור הצוואר וקו הלסת. הזדקנות העור נובעת ממגוון גורמים, לרבות פגיעה ברקמת הקולגן והאלסטיות של העור, אובדן שומן בפנים, כוח המשיכה, נזקי השמש, עישון, תורשה, ומתח[2].

במקרים הבאים נהוג לשקול מתיחת פנים[2]:
 

 • רפיון של עור הפנים הגורם לצניחה.
 • העמקת קווי הקפל שבין האף לקצה הפה.
 • שומן שנפל או שנעלם.
 • לסתות בולטות בלחיים ובקו הלסת.
 • עור רפוי ועודפי שומן בצוואר שמייצרים מראה של סנטר כפול.

עוד הליכים שעשויים להתבצע בשילוב עם מתיחת פנים הם הרמת גבות וניתוח עפעפיים, כדי לייצר מראה רענן יותר באזור העיניים. ניתן גם לבצע הזרקות של חומרי מילוי כדי למלא נפחי שומן שאבד[2].

הכנות לניתוח

לפני ניתוח מתיחת פנים יתבצע מפגש ייעוץ מקדים עם פלסטיקאי/ת, שבו מבררים כי אין למטופל/ת מחלות רקע שאינן מאפשרות את ביצוע הניתוח, כמו גם לבחון את הסיבות המביאות אותו לניתוח מסוג זה. לרוב, הפגישה כרוכה בדברים הבאים[1]:
 

 • ציפיות. המנתח/ת ישאל שאלות לגבי הציפיות מהניתוח. יוסבר כיצד הרמת פנים עשויה לשנות את המראה, כמו גם איזה דברים היא לא יכולה לשנות. כאמור, מתיחת פנים אינה משפיעה על קמטים עדינים או על אסימטריה בצורת הפנים.
 • בדיקת פנים. בבדיקה זו גם יצולמו תמונות של הפנים מזוויות שונות. כמו כן, ייבחנו גם מבנה העצם, צורת הפנים, פיזור השומן ואיכות העור (סוג העור, מרקמו, עוביו וכו'). בדיקת הפנים תעזור לקבוע את האפשרויות הטובות ביותר עבור ניתוח מתיחת פנים.
 • בדיקות כלליות. לקראת הניתוח תופנה או יופנה המטופל/ת לבדיקות לפי הצורך. לרוב, אין צורך בבדיקות מרובות למעט ספירת דם ובדיקת כימיה בדם. אנשים מבוגרים יותר לעיתים יתבקשו לערוך גם צילום חזה מקדים ו/או אק"ג.
 • תרופות. יש ליידע את הרופא/ה בכל הנוגע לנטילת תרופות, תוספי תזונה ועוד. יש לפעול לפי ההנחיות לגבי האם להפסיק את נטילתן לפני הניתוח ומתי להפסיק. לדוגמה, סביר להניח שיהיה צורך להפסיק לקחת תרופות או תוספים המדללים את הדם לפחות שבועיים לפני הניתוח.
 • צום. יש להימנע מאכילה אחרי חצות, בלילה שלפני מתיחת הפנים. ניתן לשתות מים ולקחת תרופות שאושרו על ידי המנתח/ת.
 • ארגון עזרה במהלך ההתאוששות. מומלץ לארגן שמישהו יסיע אותך הביתה לאחר הניתוח. סביר להניח שגם יהיה צורך בעזרה בלילה הראשון שלאחר הניתוח.

מהלך הניתוח

בשלב הראשון נעשית הרדמה כללית וחיטוי של האזור. לאחר מכן, בהתאם למידת השינוי שהמטופל/ת רוצה לראות, ובהליכים נוספים שנבחרו להיעשות במהלך הרמת פנים, ייעשה חתך. לרוב, חתך מסורתי של מתיחת פנים מתחיל בקו השיער באזור ברקות, ממשיך סביב האוזן ומסתיים בקרקפת התחתונה. העור מורם, ונחשפת רקמת השריר תחתיו. השריר יימתח וייתפר במקומו החדש, לאחר מכן יימתח גם העור, ולפי הצורך יוסרו עודפי העור והשומן. לבסוף מחברים את העור במיקומו החדש. חתך נוסף מתחת לסנטר ייעשה במקרים בהם נעשה שילוב של מתיחת צוואר[3].

החתכים ייסגרו בתפרים נמסים או רגילים, כך שיהיה צורך להסירם לאחר מספר ימים. חלק מהמנתחים/ות משתמשים בדבקים לעור כדי לאטום את החתכים[3].

עם סיום הניתוח, הפנים ייחבשו בחבישה אלסטית. לעיתים יישאר נקז או מספר נקזים, לצורך ניקוז שאריות נוזל ודם מהרקמה.

משך זמן ניתוח מתיחת פנים כ-3 שעות.

ניתוח מתיחת פנים מותאם באופן אישי לצורכי המטופל/ת. נהוג לבצע שני סוגים של הרמת פנים[4]:
 
 • מיני ליפט – מיועד למקרים שבהם קיימת רק מידה קלה של צניחה ורפיון עור. זוהי טכניקה פחות פולשנית המאפשרת הידוק של רקמות פנים עמוקות באמצעות חתכים קצרים יותר, הממוקמים בדרך כלל לאורך קו השיער שמעל האוזן ו/או בקמטים הטבעיים המקיפים את האוזן. דרך החתכים הללו, רקמות סביב הלחיים מורמות ומתהדקות כדי לתקן ולעדן את קו הלסת. בהתאם למקרה, ניתן לבצע הרדמה מקומית או כללית.
 • השיטה המסורתיתניתוח זה נותן מענה רחב יותר לנזקי הזדקנות העור במצבים מתונים עד מתקדמים באזור הפנים והצוואר. בעוד שהניתוח נרחב יותר ממיני מתיחה, והוא כרוך בזמן התאוששות רב יותר, התוצאות דרמטיות יותר. דרך חתכים הממוקמים מאחורי קו השיער, ניתן למקם מחדש את הרקמות העמוקות מתחת לעור ולהסיר עודפי עור שיוצרים קמטים קשים ורפיון.

אחרי הניתוח

לרוב, יש להישאר להשגחה באשפוז עד 24 שעות לאחר ניתוח מתיחת פנים. יש להימנע ממתיחה או מכיפוף צווארי, כמו גם משימוש בשרירי הפנים בימים הראשונים לאחר הניתוח.
החבישה האלסטית תוסר תוך מספר ימים, כתלות בהפסקת הדימומים. ייתכנו שטפי דם תת עוריים מרובים ונפיחות, אשר נספגים בד"כ תוך כשבועיים. במידה וישנם כאבים ניתן להשתמש במשככי כאבים ע"פ הצורך.

זמן ההחלמה הכללי הוא לרוב כ-10 ימים. במרבית המקרים אין צורך בהסרת התפרים, שכן מדובר בתפרים נמסים, למעט מקרים של תפרים רגילים או סיכות מתכת.

מתיחת פנים היא הליך מורכב הדורש מיומנות כירורגית יוצאת דופן, אך במרבית המקרים תהליך ההחלמה מהיר. בדרך כלל ניתן לחזור לפעילות יומיומית רגילה לאחר כשבועיים (פעילות גופנית מאומצת אחרי כ-4 שבועות), ומסגרות זמן אלו הרבה פעמים אף קצרות יותר במקרה של מיני מתיחת פנים. בכל מקרה, לכל מטופל/ת זמן החלמה קצת אחר, ויש להקפיד על ההנחיות המפורטות של הרופא/ה בכל הנוגע לטיפול לאחר הניתוח ועל החזרה לפעילות[4].

שטפי הדם והנפיחות הם נורמליים לאחר הרמת פנים, ושיאם הוא כיומיים לאחר הניתוח. לאחר מכן, מצבם ישתפר בהדרגה, ולאחר כ-10-14 יום כבר יהיה יותר קשה להבחין בהם. למרות שבמקרים רבים קשה להרגיש בנוח לצאת מהבית עם המראה הזה, יש להישמע להנחיות המנתח/ת בנוגע לשימוש באיפור[4].

עם החזרה לשגרה, חשוב במיוחד לשמור על הפנים מפני השמש, שכן עור הפנים פגיע יותר לכוויות במשך מספר שבועות לאחר הניתוח. כמו כן, אי חשיפה לשמש עוזרת לצלקות להחלים בצורה הרבה פחות בולטת[4].

סיכונים

סיכונים כלליים בניתוחים

זיהום בפצע הניתוח - לרוב שטחי ומטופל באופן מקומי, אולם לעיתים נדירות עלול להתפתח לזיהום משמעותי יותר ברקמות התת-עוריות, ולעיתים נדירות מצריך פתיחה מחדש של החתך לסילוק הפסולת החיידקית.

דימום - בעיקר באזור הניתוח כתוצאה מטראומה מקומית לרקמה, אולם לעיתים נדירות גם דימומים סיסטמיים המצריכים קבלת מנות דם. דימום יכול להתרחש מיד לאחר הניתוח, 24 שעות לאחר הניתוח ובמקרים נדירים ביותר לאחר שבועות או חודשים. הדימום נוצר כאשר כלי דם נפתח ומדמם.

צלקות -  צלקות חתך הן קבועות, אך הן מוסתרות על ידי קו השיער או קווי המתאר הטבעיים של הפנים והאוזן. לעתים רחוקות, חתכים יכולים לגרום לצלקות בולטות. אופי החלמת הצלקת תלוי באיכות התפרים ובגנטיקה. אין דרך לצפות כיצד הצלקת תחלים לאחר הניתוח. רופא/ה בעל/ת ניסיון יודע להעריך איזה סוג עור יתמודד עם תהליך הריפוי בצורה הטובה ביותר.
סיכוני ההרדמה - לרוב תופעות הקשורות לרגישות יתר לתרופות ההרדמה (תגובה אלרגית). לעיתים נדירות מאד תיתכן תגובה חמורה של ירידת לחץ דם (שוק אנפילקטי).

סיכונים ספציפיים לניתוח מתיחת פנים

פגיעה עצבית - בעצב הפנים (facial nerve) או סעיפיו, אשר יכולה לגרום לנזק תחושתי, או חולשת שרירים שתקשה על הרמת הגבות, החיוך והרמת העפעף.

נפיחות הפנים -  עקב ריבוי הטראומה המקומית באזור עדין, לרוב חולפת תוך שבועיים.

תוצאות הניתוח

לאחר מתיחת פנים המראה הוא צעיר יותר בכמה שנים. תוצאות ניתוח מתיחת פנים מושפעות ממספר רב של גורמים, ובהם גיל המטופל/ת, עובי העור, סוג העור, גמישותו ועוד. עם זאת, כאשר הניתוח נעשה על ידי מנתחת או מנתח פלסטי מנוסה, רוב הסיכוי שהתוצאות ייראו טבעיות, ואף יגרמו לעור המתוח להזדקן עם השנים באופן טבעי. אף על פי ששום דבר לא יכול לעצור את תהליך ההזדקנות[4].

כדי לשמור על תוצאות טובות לאורך שנים, מומלץ לשמור על משקל מאוזן ויציב, שכן תנודות משמעותיות במשקל עלולות לגרום לעור להימתח שוב. כדאי גם לאמץ שגרת טיפוח שתשמור על העור מפני הזדקנות מיותרת, כגון חשיפה ישירה לשמש[4].

  רופאים בתחום

  כירורגיה
  ד"ר רפאל אלון
  5.0
  ( 5 חוות דעת )
  "הגעתי אל ד״ר אלון אחרי חודשים לא קלים ועם כאבים חמורים בגלל פיסורה שלא הגיבה לטיפול המסורתי, בהמלצת פרקטולוג שאצלו טופלתי ושאינו מנתח עוד. דר׳ אלון ברגישותו הרבה הבין את סבלי ודאג לי לשיבוץ מהיר לניתוח. באווירה נעימה, בביטחון ובחיוך, ענה על שאלותי ונסך בי בטחון לקראת הניתוח. ממליצה מאד!"
  קראו עליי עוד
  כירורגיה פלסטית
  ד"ר יואב אברהמי רופא בכיר במחלקה לכירורגיה פלסטית בביה"ח קפלן. בעל ניסיון רב בתחום.
  קראו עליי עוד
  כירורגיה
  פרופ' אביגדור זליקובסקי כירורג כלי דם
  קראו עליי עוד

  המומחים של Infomed עונים על שאלות:

  מאמרים בנושא מתיחת פנים

  מתיחת פנים: 8 דברים שכדאי לדעת על חוטי Happy Lift
  מתיחת פנים: 8 דברים שכדאי לדעת על חוטי Happy Lift
  מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 17/01/2016

  ניתוחים פלסטיים כמו הרמת מצח או מתיחת פנים הם שכיחים למדי, אך לא מתאימים לכולם. אחד הפתרונות האפשריים הוא חוטי Happ... לכתבה המלאה

  אילו טיפולים ישפרו את מראה עורנו? המדריך המלא
  אילו טיפולים ישפרו את מראה עורנו? המדריך המלא
  אינפומד בשיתוף ד"ר משה אמיר, אמיר אסתטיקס מאת: אינפומד בשיתוף ד"ר משה אמיר, אמיר אסתטיקס 19/09/2023
  • פרסומת

  הזרקות סידן, סקין בוסטר או שאולי דווקא ביו סטימולטור? אספנו כמה טיפולים המסייעים בשיפור מרקם העור שכדאי להכיר לכתבה המלאה

  שאלות מתוך פורום ניתוחי חזה קוסמטיים

  בניהולו של ד"ר שגית משולם-דרזון
  באנר הצטרפות

  רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

  שווה לך להצטרף!
  youtube ערוץ הוידאו של
  Infomed
  הפייסבוק
  שלנו
  instagram האינסטגרם
  שלנו