דלג לתוכן
המומחים של Infomed מסבירים:

הרמת גבות היא ניתוח פלסטי המתבצע על ידי כירורגית או כירורג פלסטי לצורך הרמת הגבות, וזאת לצורך שיפור מראה המצח, העיניים, סביב העיניים והפנים בכלל. ההליך מתבצע על ידי הרמת הרקמה הרכה ועור המצח והגבה. הרמת גבות היא הליך שניתן לעשות כתוספת להליכים אחרים בפנים כגון ניתוח עפעפיים או מתיחת פנים, אך זהו הליך שגם ניתן לבצע באופן עצמאי וללא תלות בהליכים נוספים[1].

הרמת גבות לעומת הרמת עפעפיים או מתיחת פנים

הרמת גבות היא אינה הרמת עפעפיים או מתיחת פנים. אלה שלושה הליכים שונים שיש להבדיל ביניהם[2]:

 • הרמת גבות: משפרת את מראה המצח ומעל הגבות.
 • הרמת עפעפיים: משפרת את האזור שמסביב לעיניים - מעצם הלחי ועד עצם הגבה.
 • מתיחת פנים: משפרת את הפנים האמצעיות עד התחתונות - מעצמות הלחיים ועד הסנטר וקו הלסת.

כשמדובר בניתוח פלסטי בפנים, לפעמים קשה לדעת איזה הליך יטפל בצורה הטובה ביותר בבעיה. במקרה של לחיים נפולות ושקועות ושקיות מתחת לעיניים, האם מתיחת פנים או הרמת עפעפיים יעזרו? במקרה של מראה עייף ומודאג, האם הרמת עפעפיים או הרמת גבות יעזרו? הדרך הטובה ביותר לדעת היא לא לשער השערות אלא להתייעץ עם מנתחת או מנתח פלסטי[2].

תמונה של אישה לפני ואחרי ניתוח הרמת גבות
צילום: shutterstock

מתי מתבצע 

העיניים והמצח ממלאים תפקיד בולט בתקשורת הרגשות שלנו. גבה נפולה וכבדה עלולה להוביל למראה עייף. במקרים מסוימים הצניחה משפיעה גם על הבעות הפנים וגורמת למראה מודאג, עצוב ואפילו כועס. במקרים אחרים תיתכן אסימטריה בין הגבות, מה שעלול לייצר מראה פחות אסתטי. במרבית המקרים, נפילת גבות אף גורמת למראה מקומט ומבוגר יותר, גם כשמרגישים רעננים. הליך זה מטפל ישירות בבעיות הללו, ועוזר לשפר את המראה לרענן יותר2.

מטרת הניתוח 

הרמת גבות נועדו למתוח את עור הפנים בקדמת המצח, כולל הרקמות שמתחתיו, על מנת להפחית סימנים המעידים על הזדקנות העור (קמטים, קפלי עור ושומן וכו') מדובר בניתוח שנעשה למטרות אסתטיות, לרוב כדי להשיג מראה צעיר ורענן ולא עקב נחיצות רפואית.

למה הגבות נופלות

עם הזדקנות העור, וככל שהעור חשוף יותר לשמש במהלך חייו, מופיעים קפלי עור מעל הלחיים, בקדמת המצח, ובאזור הצוואר וקו הלסת. הסיבה נעוצה בפגיעה ברקמת הקולגן והאלסטיות התקינה של העור במהלך החיים. הניתוח מאפשר הרמה קוסמטית של אזור זה בקדמת המצח, הסרת עודפי העור בצידי המצח, ושיפור המראה של קפלי העור בסמוך לעיניים. לעיתים נדרשת גם הרמה של השרירים והעפעפיים העליונים.

הכנה לניתוח

ההכנה של ניתוח הרמת גבות כוללת מפגש ייעוץ מקדים עם מנתח פלסטי, בו מבררים כי אין למטופל/ת מחלות רקע שאינן מאפשרות את ביצוע הניתוח, ואת הסיבות המביאות אותם לניתוח מסוג זה. כמו כן ייבדק האם עברו ניתוחים אחרים בפנים בעבר כגון מתיחת פנים, או פעולות קוסמטיות/כירורגיות אחרות להפחתת קמטים (שכן יש לכך השלכות על בחירת מהלך הניתוח). 

לבסוף, ייבדק ע"פ סוג העור, מרקמו, עוביו וכו' - האם מתאים לניתוח מסוג זה, בהתאם לעודפי העור וגובה הגבות/ העפעפיים.

לקראת ניתוח הרמת גבות, הרופא/ה יפנה את המטופל לבדיקות לפי הצורך - לרוב אין צורך בבדיקות מרובות למעט ספירת דם ובדיקת כימיה בדם. 

אנשים מבוגרים יותר לעיתים יתבקשו לערוך גם צילום חזה מקדים ו/או אק"ג. במקרים בהם למטופל/ת יש שיער ארוך או בולט על גבי המצח, יתכן ויהיה צורך לספר. הניתוח מבוצע תחת הרדמה כללית. 

יש להיוועץ עם הרופא/ה לגבי התרופות שיש להפסיק ליטול לפני הניתוח. אין לשתות אלכוהול כ-48 שעות ולשמור על צום מלא של 8 שעות לפני הניתוח.

תהליך הניתוח

שלבי הניתוח[3]:
 • הרדמה – תתבצע הרדמה כללית תוך ורידית.
 • הרמה רגילה - ניתוח הרמת גבות יכול להתבצע בטכניקה ניתוחית רגיל או אנדוסקופית. בשיטה הרגילה, לאחר חיטוי של האזור, ייעשה חתך של העור מעל לקו השיער, מאחורי האוזן ועד לחלק העליון של הפנים. דרך חתך זה ייעשה ייצוב הרקמות והסרת קפלים עוריים. במידה ונעשית גם מתיחת שריר, העור יורם, השריר יימתח וייתפר (ללא חיתוכו).
 • הרמה אנדוסקופית - במקרים אחרים ייעשה הניתוח באמצעות אנדוסקופ (צינור דק עם מצלמה בקצהו), ובמכשירים זעירים שבעזרתם מבצעים חתכים קטנים בתוך קו השיער, ולאחר מכן מתאימים את הרקמה והשריר שמתחת לעור כדי למתוח ולתקן את מקור הנפילה.
 • סגירת חתכים - חתכים להרמת גבות נסגרים בדרך כלל עם תפרים נמסים או רגילים, דבק או קליפים מיוחדים. בתום הניתוח, החתך ייתפר וייחבש ע"י חבישה אלסטית.

משך הניתוח הוא כשעה.

סיכונים כלליים 

 • זיהום בפצע הניתוח - לרוב שטחי ומטופל באופן מקומי, אולם לעיתים נדירות עלול להתפתח לזיהום משמעותי יותר ברקמות התת-עוריות, ולעיתים נדירות מצריך פתיחה מחדש של החתך לסילוק הפסולת החיידקית.
 • דימום - בעיקר באזור הניתוח כתוצאה מטראומה מקומית לרקמה, אולם לעיתים נדירות גם דימומים סיסטמיים המצריכים קבלת מנות דם. דימום יכול להתרחש מיד לאחר הניתוח, 24 שעות לאחר הניתוח ובמקרים נדירים ביותר לאחר שבועות או חודשים. הדימום נוצר כאשר כלי דם נפתח ומדמם. 
 • צלקות - אופי החלמת הצלקת תלוי באיכות התפרים ובגנטיקה. אין דרך לצפות כיצד הצלקת תחלים לאחר הניתוח. רופא/ה בעל/ת ניסיון יודע/ת להעריך איזה סוג עור יתמודד עם תהליך הריפוי בצורה הטובה ביותר, וכן היכן למקם את החתך כך שהצלקת לא תהיה מורגשת.
 • סיכוני ההרדמה - לרוב תופעות הקשורות לרגישות יתר לתרופות ההרדמה (תגובה אלרגית). לעיתים נדירות מאד תיתכן תגובה חמורה של ירידת לחץ דם (שוק אנאפילקטי).

סיכונים ספציפיים לניתוח הרמת גבות 

 • פגיעה עצבית - בעצב הפנים (facial nerve) או סעיפיו, אשר יכולה לגרום לנזק תחושתי, או חולשת שרירים שתקשה על הרמת הגבות והרמת העפעף.
 • נפיחות הפנים - עקב ריבוי הטראומה המקומית באזור עדין, לרוב חולפת תוך שבועיים.
 • אסימטריה - בשל הרמה לא מתאימה של גבה אחת לעומת השנייה.

אחרי הניתוח ​​​​​​​

לרוב אין צורך בהשגחה באשפוז לילה לאחר ניתוח הרמת גבות. יש להימנע משימוש בשרירי הפנים בימים הראשונים שאחרי. החבישה האלסטית תוסר תוך מספר ימים, כתלות בהפסקת הדימומים.

יתכנו שטפי דם תת עוריים מרובים ונפיחות, אשר נספגים בד"כ תוך כשבועיים. במידה וישנם כאבים ניתן להשתמש במשככי כאבים ע"פ הצורך. במידה ותורגש צריבה עינית, ניתן להשתמש בטיפות עיניים מקלות. מומלץ אף לעשות שימוש בקומפרסים - הנחת חבישה קרה על העיניים ב-24 השעות הראשונות - הדבר מקל על הנפיחות והכאב[4].

משך ההחלמה תלוי בטכניקת הניתוח ובקצב ההחלמה האישי, אך רוב האנשים יכולים לחזור לעבודה או ללימודים תוך 10 ימים[4].

בתקופת ההחלמה מומלץ להימנע מפעילות גופנית נמרצת או פעילות אחרת בעלת סיכון מוגבר לנפילה[4].

במידה וישנם כאבים אשר אינם חולפים עם השימוש במשככי כאבים, כמו גם דימום חזק, הפרשה מהחתך הניתוחי או עליית חום - יש צורך בפניה מיידית לבדיקת רופא/ה.

תוצאות​​​​​​​

תוצאות הניתוח מופיעות תוך מספר שבועות, כאשר הנפיחות ושטפי הדם פוחתים וחושפים עור חלק יותר של המצח ומראה פנים כללי צעיר יותר[3].

ניתוח הרמת גבות יכול להוביל לכמה שינויים חיוביים[2]:
 • מראה הפנים עשוי להיות יותר מזמין ופחות כועס או מודאג.
 • העיניים עשויות להיראות יותר פתוחות וערניות.
 • הביטחון העצמי יכול להשתפר בעקבות ניתוח אסתטי זה.

כמה זמן מחזיק ניתוח להרמת גבות

אם הניתוח מבוצע על ידי מנתחת או מנתח פלסטי מנוסים, השיפורים יכולים להחזיק מעמד לאורך שנים רבות. עם זאת, שום דבר לא יכול לעצור את תהליך ההזדקנות, ובסופו של דבר רקמות המצח יתחילו שוב להיחלש. ניתן לעזור לשמור על התוצאות לאורך זמן על ידי שמירה על אורח חיים בריא: שימוש בקרם הגנה, תזונה עשירה בוויטמינים, לא לעשן[2].

  רופאים בתחום

  עיניים
  ד"ר קורנליוס נאסר מומחה רשתית כירורגית , רופא בכיר ומנתח במחלקת עיניים מרכז רפואי אסף הרופא
  קראו עליי עודלקביעת תור
  עיניים
  פרופ' בנימין מילר רופא עיניים בכיר בביה"ח איכילוב. מומחה במחלות רשתית וגלאוקומה
  קראו עליי עוד
  כירורגיה פלסטית
  ד"ר גיל נרדיני
  5.0
  ( 6 חוות דעת )
  "הייתי אצל מלא רופאים לפני הניתוח הזה ורק אצלו הרגשתי הרגשה טובה ובטוחה לעבור את הניתוח הזה , הוא הקדיש לי את כל הזמן בעולם"
  קראו עליי עוד

  המומחים של Infomed עונים על שאלות:

  המומחים של Infomed ממליצים לקרוא:

  מאמרים בנושא הרמת גבות

  הניתוח שמשיב מראה רענן בעיניים
  הניתוח שמשיב מראה רענן בעיניים
  ד"ר בנימין שלו מאת: ד"ר בנימין שלו 08/10/2009
  • פרסומת

  בשורה לבעלי הגבות הצנוחות: ניתוח חדשני יכול להשיב רעננות לאזור העיניים. תוך כשעה תיהנו מעיניים פקוחות יותר, ומראה ט... לכתבה המלאה

  הטיפול המפתיע שמצעיר את הפנים: הרמת גבות
  הטיפול המפתיע שמצעיר את הפנים: הרמת גבות
  ד"ר יואב אברהמי מאת: ד"ר יואב אברהמי 15/09/2016

  לא רק העפעפיים צונחים: גם הגבות שלנו צונחות עם הזמן ומשוות לפנים מראה מבוגר ועייף. כיצד מבצעים הרמת גבות, כמה זמן ז... לכתבה המלאה

  שאלות מתוך פורום ניתוחי חזה קוסמטיים

  בניהולו של ד"ר שגית משולם-דרזון
  באנר הצטרפות

  רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

  שווה לך להצטרף!
  youtube ערוץ הוידאו של
  Infomed
  הפייסבוק
  שלנו
  instagram האינסטגרם
  שלנו