קרע ברצועה הצולבת הקדמית: האם תמיד יש צורך בניתוח?

אילו תסמינים עלולים להעיד על קרע ברצועה הצולבת הקדמית, האם בכל מצב יש צורך בניתוח ומהו הטיפול השמרני בפציעה זו ? התשובות בכתבה הבאה

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת:


תאריך עדכון: 30/07/2019


הרצועה הצולבת הקדמית נמצאת בתוך מפרק הברך והיא אמונה על ייצוב הברך בתנועות קדמיות. קרע של הרצועה הוא תופעה שכיחה בקרב ספורטאים רבים שעוסקים בענפי ספורט שונים, כמו כדורסל, כדורגל, סקי ועוד. ברוב המקרים, קרע ברצועה הצולבת הקדמית יתרחש כתוצאה מתנועה לא תקינה של הברך, בייחוד תנועה סיבובית. מעבר לקרע של הרצועה, תנועה לא תקינה עלולה לגרום גם לנזק לסחוס המפרקי ולקרע בסהרונים. 

פציעה זו מהווה את הגורם המרכזי לדימום תוך מפרקי אקוטי עקב טראומה בברך ולה השפעה מזיקה בכל הנוגע לתפקוד הקינמטי והפרופריוציפטיבי (תנועתיות הברך ותחושת המיקום של הברך) של ספורטאים. חוסר היכולת לייצר יציבות דינמית תקינה עקב הפציעה עלול להוביל לשינויים ניווניים של המפרק ולהתפתחות דלקת מפרקים ניוונית (Osteoarthritis – אוסטאוארתריטיס). 

מהם התסמינים שעלולים להעיד על קרע ברצועה הצולבת הקדמית?
קיימים מספר תסמינים שעלולים להעיד על קרע ברצועה הצולבת הקדמית, המרכזי שבהם הוא תחושת אי יציבות של הברך "ובריחתה" בזמן פעילות ספורטיבית. בקרב חלק מהאנשים, לא יופיעו כל סימפטומים והקרע יתגלה בבדיקת MRI. 


שחקן כדורגל סובל מכאבים בברך בשל קרע ברצועה הצולבת הקדמיתהאם בכל מצב בו מתרחש קרע ברצועה הצולבת הקדמית יש צורך בניתוח?
קיים דיון משמעותי בנוגע לטיפול האולטימטיבי בספורטאים שחוו קרע ברצועה הצולבת הקדמית בלבד. בעוד שחלק מהמומחים סבורים כי ניתן להסתפק בטיפול שמרני, אחרים טוענים כי כאשר מתרחשת פציעה זו יש צורך בניתוח לשחזור הרצועה הצולבת. מחקרים שונים הראו כי גם בקרב ספורטאים שסבלו מפציעה זו ולא פיתחו כל סימפטומים שיעידו עליה ובעיקר לא סבלו מאי יציבות, ההחלטה שלא לבצע טיפול כירורגי הביאה לכך שהם חזרו לפעילות ברמה נמוכה משמעותית מרמת הפעילות אליה היו מסוגלים להגיע טרם לפציעה. למרות זאת, ההחלטה בנוגע לביצוע הניתוח היא מורכבת ותלויה בפרמטרים רבים, לרבות רמת הפעילות הספורטיבית של המטופל (בייחוד בקרב ספורטאים אשר עוסקים בספורט בעל אופי של שינויי כיוון), חומרת אי היציבות במפרק וכן גם גיל המטופל. 


איך מתבצע הניתוח לשחזור רצועה צולבת קדמית?
במהלך שני העשורים האחרונים, בקרב רוב הספורטאים שסבלו מקרע ברצועה הצולבת הקדמית בוצע ניתוח לשחזור הרצועה. לאחרונה, לאחר מחקרים רבים התגבשה עמדה הגורסת כי הטיפול הניתוחי מומלץ במיוחד בקרב ספורטאים אשר סובלים מאי יציבות של הברך ועוסקים בספורט המאופיין ברמת פעילות גבוהה. 


הניתוח עשוי להתבצע בעזרת לקיחת שתל עצמי מהחולה מגיד ההמסטרינגס שבשרירי מיתר הברך (אלוגרפט של המסטרינגס) או משריר הגיד הפטילארי עם עצם (BTB) .  בנוסף, קיימת גם אפשרות לביצוע הניתוח באמצעות שתל חיצוני הנלקח לרוב מבנקי רקמות בארץ ובחו"ל. בקרב ספורטאים שעוסקים בספורט לא תחרותי או בספורט שאינו מערב שינוי כיוון, ניתן לשקול טיפול שמרני באמצעות שיקום וחיזוק השרירים. 

מהו מהלך ההחלמה לאחר ניתוח לשחזור הרצועה הצולבת הקדמית?
כבר למחרת הניתוח, עוד במהלך האשפוז בבית החולים, יחל המטופל בטיפול פיזיותרפי בהנחיית פזיותרפיסט מיומן. פרוטוקול הטיפול הפזיותרפי לאחר ניתוח שחזור רצועה צולבת ולאחר ארטרוסקופיה של מפרק הברך, כולל תרגילי כפיפה ויישור של מפרק הברך . לאחר יומיים של אשפוז, המנותח משוחרר לביתו וצריך להמשיך בטיפול פזיותרפי במכון פזיותרפיה הקרוב למקום מגוריו ובתרגול עצמי. לרוב הליך השיקום לאחר הניתוח נמשך עד ל-6 חודשים. בשבועות הראשונים לאחר הניתוח יש להימנע מתנועות שעלולות לגרום למתיחת הרצועה שהושתלה ולהקפיד על מנוחה. חזרה לפעילות מאסיבית תתאפשר לאחר כחודשיים וחזרה לפעילות מלאה תתבצע 4-5 חודשים מיום הניתוח. 


מהם הסיכונים הכרוכים בניתוח?
שיעור הסיבוכים בניתוח זה נמוך יחסית ועומד על פחות מ-1%, כתלות בסוג השתל בו השתמשו בניתוח. הסיבוכים האפשריים כוללים הגבלה בתנועת הברך, קשיון, זיהום, פגיעה עצבית, פגיעה בכלי דם האזוריים, פגיעה באזורים סחוסיים במשטחי המפרק וכשל בתהליך ההשתלה. הכתבה בשיתוף עם ד"ר מוחמד תלס, אורתופד מומחה לניתוחי ברכיים. מתמחה בביצוע ניתוחים של החלפת מפרקי ירך וברך וארטרוסקופיות. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד.

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר מוחמד תלס השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים, ניתוחי מפרק הירך והברך

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
עלות של משתל ברך ראובן 16/03/2013 16:54
 • ד"ר הולצר שלום, אמא שלי אמורה לעבור ניתוח להחלפת ברך. שקלנו לבצע את הניתוח בבית חולים פרטי, אך מכיוון שהביטוח מכסה רק 50 אחוז מעלות השתלים רציתי לדעת (פחות או יותר ) מה היא עלות של שתל ברך. תודה

 • + הוסף תגובה
עלות משתלים דר' איתי הולצר 16/03/2013 21:03
 • העלות של המשתלים כפי שהיא מוצגת למטופלים שונה מבית חולים אחד לאחר, בהתאם להסכמים עם חברות המשתלים, חברות הביטוח וקופות החולים. בבתי החולים הפרטיים יש מחלקות של שרות לקוחות המספקות תשובות מדוייקות לשאלות אלה.

 • + הוסף תגובה
עלות משתלים. אבירן 25/03/2014 20:01
 • שלום ד"ר אני צריך לעבור יתוח שחזור רצועה צולבת בברך,מה טווחי המחירים של שתל זה?

 • + הוסף תגובה
עלות משתלים - שרות לקוחות ד"ר איתי הולצר 25/03/2014 22:26
 • שלום. מידע על העלויות ניתן לקבל במחלקות השרות הלקוחות בבתי החולים הפרטיים - לא מדובר בעלות מוחלטת למוצר מסויים, אלא באופן בו מתמחרים בסופו של דבר את הניתוח למטופלים על פי שיקולים וחישובים שונים הכוללים עלויות אשפוז, שכר מנתח וגם עלויות המשתלים

 • + הוסף תגובה
עלות החלפת ברך מלאה 8 אילן 22/08/2019 09:22
 • מה המחיר בערך של החלפת מיפרק ברך מלא באופן פרטי?

 • + הוסף תגובה
עלות משתל ברך מייק 16/07/2014 08:53
החלפת מפרק ירך בנימין 18/08/2014 04:05
 • שלום ד"ר איתי הולצר!!! שמי בנימין אני עברתי תאונה קשה לפני 4 שנים כתוצאה מכך התרסק לי האגן והרגל השמאלית שלי נהייתה יותר קצרה מרגל ימין ב5-6 ס"מ ונכון לעכשיו אני צריך לעבור ניתוח של החלפת מפרק ירך הזנחתי את זה מסיבות אישיות וכרגע אני רוצה להתחיל לרוץ לגבי כל הפרוצדורה של הניתוח של החלפת מפרק ירך. איך זה הולך? ולמי אני צריך לפנות? ואם יש בכלל אפשרות לעשות שוויון בין הרגליים?

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר איתי הולצר 19/08/2014 23:37
 • שלום. מבחינת התהליך יש שתי אפשרויות: ציבורית - לקבל הפניה מרופא/ת המשפחה או אורתופד/ית הקופה למרפאת חוץ בבית חולים כלשהו. במרפאת החוץ ייקבעו לך מועד לניתוח על פי הזמינות. באופן פרטי/ביטוחי - לפנות לאורתופד/ית בתחום החלפת מפרקים ולקבל מועד לניתוח באחד מבתי החולים הפרטיים (אסותא, מדיקל וכדומה). ניתן להאריך את הרגל בניתוח עד 3 ס"מ- יותר מכך מעלה מאד את הסכנה לפגיעה עצבית. אתה מוזמן לפנות לאחת ממרפאותי לתאום פגישה

 • + הוסף תגובה
החלפת מפרק ירך בנימין 09/09/2014 23:03
ניתוח בנימין 09/09/2014 23:08
האם המחיר הזה אחרי הנחת ביטוח המושלם? דינה 28/01/2015 12:24
 • אני בתור לניתוח ברך, החלפת מפרק, האם המחיר הנקוב למעלה הוא אחרי השתתפות המושלם?

 • + הוסף תגובה
מפרק ירך AVN עמנואל 20/08/2019 13:51
בעיות בפטלה אחר החלפת ברך ג'יין זינגר 19/08/2019 11:17
 • מיד אחרי TKR הרגשתי גרוי על הפיקה בכל כפוף הברך. הרגשה של לחץ, משהו דוחף אותה ואין מספיק מקום לכיפוף. אחרי כמעט 6 חודשים הברך והמפרק נרפאו, אבל ההרגשה של גירוי נשארת. לא יכול לכופף את הברך מבלי לגרום לכאבים וטראומה ובסופו של דבר לא יכולה ללכת אחרי 100 מטר. אני נשארת בבית והולכת עם ברך ישר או עם קביים. הרופאים אדין לא מציעים לי פטרון ולא מרגישה שבדקו את הבעיה מספיק. מהן אבחנות אפשריות ואיזה בדיקה הייתה צריכה להיעשות?

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!