3 בעיות ראיה נפוצות בילדים - והפתרונות

מהם הגורמים לקוצר ראייה, כיצד ניתן לטפל ברוחק ראייה ומדוע חשוב לאבחן את הבעיות האופטיות עוד בשנה הראשונה לחיים? על בעיות הראייה הנפוצות בילדים, תהליך האבחון והטיפולים האפשריים בכתבה הבאה
כתבה פרסומית כתבת חסותחדות ראייה היא מצב בו האובייקט אליו אנו מביטים נמצא במוקד (בפוקוס) הראייה של העין וכתוצאה מכך ניתן לראותו בצורה הברורה ביותר. הכוח האופטי (כוח השבירה) המאפשר ראייה תקינה מרוכז בגלגל העין ותלוי בקרנית ובעדשה. הפרעה בראייה שפוגעת באחד  משני האיברים עלולה לשבש את חדות הראייה ולהוביל להתפתחות של עין עצלה או לחוסר תפקוד ראייתי. על כן, חשוב לאבחן ולטפל בבעיות ראייה אלו עוד בגילאים צעירים. קיימות בעיות אופטיות רבות שעלולות להתפתח בילדים, בכתבה זו נתמקד בשלושת המצבים הנפוצים ביותר: קוצר ראייה (מיופיה), רוחק ראייה (היפרמתרופיה), אסטיגמציה (צילינדר) והשילובים בניהם.


       

מיופיה (קוצר ראייה)
מיופיה היא מצב בו הקרן האופטית נשברת ומתמקדת לפני מוקד הראייה של העין. כתוצאה מכך הראייה לטווח רחוק מטושטשת. שיעור הילדים אשר סובלים מקוצר ראייה עומד על כ- 2-5%. מיופיה מתפתחת לרוב על רקע תורשתי אך בעיה זו נפוצה גם בקרב פגים, בעיקר אלה שטופלו על ידי הקפאה של הרשתית או באמצעות לייזר. כמו כן, יתכן קוצר ראייה בילדים אשר סובלים משינוי במבנה ארובת העין הגורם להתפתחות של עין פחוסה, או בקרב אלה הסובלים מקוצר ראייה צירי (בעיה מולדת). בנוסף, קוצר ראיה יכול להתפתח כסיבוך הכרוך בניתוח לתיקון היפרדות רשתית. מיופיה זמנית עלולה להופיע לאחר ניתוח לתיקון פזילה. קוצר ראייה יכול להתפתח גם בשל גורמים סביבתיים, כמו לדוגמה אורח חיים הכולל שהייה מרובה בחלל סגור.


היפרמתרופיה (רוחק ראייה)
רוחק ראייה הוא מצב בו גלגל העין קצר מהרגיל באורכו ובצירו, וכתוצאה מכך קרני האור מתמקדות מאחורי הרשתית. היפרמתרופיה מובילה לטשטוש ראייה בכל הטווחים. הגורם העיקרי להתפתחות היפרמתרופיה הוא תורשתי. בנוסף, הבעיה עלולה להתפתח על רקע של מחלות שונות או כתוצאה משינויים מבניים בארובת העין. 


קראו עוד: חסימה בדרכי הדמעות בתינוקות וילדים: מהם הטיפולים שיכולים לעזור?אסטגמציה (צילינדר)
אסטגמציה (צילינדר) היא מצב בו הכוח האופטי של הקרנית אינו מתחלק באופן שווה על פני כל המישורים. צילינדר מתבטא בטשטוש ראייה, בהגבלה בראייה והוא עלול להוביל להתפתחות של עין עצלה. ברוב המקרים צילינדר יתפתח בשל גורמים תורשתיים אך לעיתים הוא עלול להופיע גם כתוצאה מפציעות ומפגיעה בקרנית. 


ילדה קטנה עם משקפיים לטיפול בקוצר ראייהאיך ניתן לאבחן בעיות אלו בגילאים מוקדמים?
הבדיקה הראשונה לבחינת הכוח של האופטי של העין מתבצעת בגילאי 6-12 חודשים. ביצוע הבדיקה בשלבים מוקדמים, כאשר לילד אין עוד יכולות וורבליות מהווה אתגר לרופא המטפל ודורש מיומנות וזריזות עבודה מצדו. עם זאת, אבחון בעיות הראייה בשלבים מוקדמים חיוני כדי למנוע התפתחות של עין עצלה או חוסר תפקוד ראייתי. 

הבדיקה מתבצעת בשלבים הבאים: ראשית, יזליף הרופא המטפל לעיני הפעוט טיפות המשמשות לשיתוק שרירי העין ולהרחבת האישונים. לאחר מכן, יבחן את העין באמצעות רטינוסקופ, מכשיר אשר זורק אלומת אור לכיוון גלגל העין והרשתית. הרשתית מחזירה את גלי האור הנראים באמצעות חריר קטן הנמצא במכשיר. כיוון החזרת גלי האור הוא זה המסייע באבחון. 

בילדים מגיל 3 ומעלה, ניתן להיעזר גם במכשיר אוטמטיק רפרקטומטר, אשר מסייע במדידת הלקות האופטית בעזרת מצלמות לייזר. בילדים מבוגרים יותר, אבחון הבעיה יתבצע תוך שימוש בלוחות סנלן שעליהם מוקרנים מספרים או אותיות. 

מהן דרכי הטיפול?
הטיפול ניתן באמצעות התאמת משקפיים לילדים עד לגיל 13. מגיל 13 ומעלה ניתן גם לשפר את הראייה בעזרת עדשות רבה , אשר יש לטפל בהן באחריות רבה על ידי הילד וההורים. מגיל 18 ומעלה ניתן לבצע ניתוח להסרת משקפיים. הטיפול בהיפרמתרופיה מתן משקפיים המסייעות בהגדלת העין. גם כאן הטיפול עד גיל 13 יתבצע בעזרת משקפיים ולאחר מכן ניתן יהיה להרכיב עדשות מגע ובגיל 18 ניתן יהיה לתקן את הלקות האופטית עד למספר 4.5-5 בעזרת ניתוח לייזר. לעיתים הרכבת משקפיים עם עדשות היפרמטרופיות עשויה לגרום ליישור של העין, שיפור הראייה ותיקון הפזילה. גם כאן הטיפול מתבצע על ידי משקפיים או עדשות מגע מתאימות. מגיל 18 ניתן לבצע טיפול באמצעות ניתוח לאסיקס המשמש בין היתר להורדת הצילינדר. הכתבה בשיתוף עם פרופ' משה שניר, רופא עיניים, מומחה לאבחון ובדיקת ליקויי ראיה בילדים ומבוגרים, תוך התאמת משקפיים לכל הגילאים, החל מגיל מספר חודשים. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד. 

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם פרופ' משה שניר השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים אופטומטריה ילדים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
רואה טוב רק במרכז המשקפיים קרן 03/08/2020 16:56
  • שלום. לבני, בן 14, יש מספר גבוה במשקפיים. כל שנה עולה לו כמעט במספר שלם. לאחרונה עלה לו המספר (בעין ימין 0625- צילינדר 050- AX 60 ובעין שמאל 0650- צילינדר 050- AX 95, VA 6, PD 61). עשינו לו אצל האופטמטריסט משקפיים חדשים, בהם הוא רואה טוב, אך עשו לו עדשות 1.61 - יחסית עבות. הזמנתי לו מחו"ל משקפיים נוספים באותו מרשם עם עדשות דקות יותר - 1.67. הוא טוען שבמשקפיים שהגיעו מחו"ל הוא רואה טוב רק ממרכז המשקפיים. מה יכולה להיות הבעיה? דרך אגב, רק אחרי יום שלם הוא שם לב לכך. בהתחלה הוא אמר שהמספר מדוייק והוא רואה טוב. תודה

  • + הוסף תגובה
קושי להסתכל על דברים חדים ומשופעים דני 28/07/2020 15:23
  • כשאני מתעייף קשה לי מאוד להסתכל על דברים חדים ודברים קרובים ביחס למשהו אחר (כמו מדף בולט) וכן הקריאה נעשית קשה. (במצבים אלו לעיתים יש כאבים בעיניים) האם זה מראה על בעיה כלשהי ? אשמח לתשובה . תודה!

  • + הוסף תגובה
קושי להסתכל דר' מיכאל כינורי 28/07/2020 22:53
מספר גבוה בילד תמי 20/07/2020 23:06
  • לבני בן ה13 מספר -9 במשקף כמו כן אובחן כבעל רוחק ראיה של 1 בעקבות מאמץ שלהעיניים ישנו רקע תורשתי רציתי לשאול האם ניתן לעצור בשלב זה את המספר כפי שהומלץ ע"י אוניברסיטת בר אילן הרכבת משקפי מולטיפוקל

  • + הוסף תגובה
מספר גבוה בילד דר' מיכאל כינורי 20/07/2020 23:25
  • התשובה מורכבת. בעיקרון הטיפול הראשוני בנסיון למנוע עליה במספר הוא בטיפות אטרופין מדולל. הטיפול הזה נבדק בספרות בסטנדרטים המקובלים ונמצא בטוח ויעיל (לא ב 100% כמובן). הוא גם זול הרבה יותר....

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!