3 בעיות ראיה נפוצות בילדים - והפתרונות

מהם הגורמים לקוצר ראייה, כיצד ניתן לטפל ברוחק ראייה ומדוע חשוב לאבחן את הבעיות האופטיות עוד בשנה הראשונה לחיים? על בעיות הראייה הנפוצות בילדים, תהליך האבחון והטיפולים האפשריים בכתבה הבאה

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת: פרופ' משה שנירחדות ראייה היא מצב בו האובייקט אליו אנו מביטים נמצא במוקד (בפוקוס) הראייה של העין וכתוצאה מכך ניתן לראותו בצורה הברורה ביותר. הכוח האופטי (כוח השבירה) המאפשר ראייה תקינה מרוכז בגלגל העין ותלוי בקרנית ובעדשה. הפרעה בראייה שפוגעת באחד  משני האיברים עלולה לשבש את חדות הראייה ולהוביל להתפתחות של עין עצלה או לחוסר תפקוד ראייתי. על כן, חשוב לאבחן ולטפל בבעיות ראייה אלו עוד בגילאים צעירים. קיימות בעיות אופטיות רבות שעלולות להתפתח בילדים, בכתבה זו נתמקד בשלושת המצבים הנפוצים ביותר: קוצר ראייה (מיופיה), רוחק ראייה (היפרמתרופיה), אסטיגמציה (צילינדר) והשילובים בניהם.


       

מיופיה (קוצר ראייה)
מיופיה היא מצב בו הקרן האופטית נשברת ומתמקדת לפני מוקד הראייה של העין. כתוצאה מכך הראייה לטווח רחוק מטושטשת. שיעור הילדים אשר סובלים מקוצר ראייה עומד על כ- 2-5%. מיופיה מתפתחת לרוב על רקע תורשתי אך בעיה זו נפוצה גם בקרב פגים, בעיקר אלה שטופלו על ידי הקפאה של הרשתית או באמצעות לייזר. כמו כן, יתכן קוצר ראייה בילדים אשר סובלים משינוי במבנה ארובת העין הגורם להתפתחות של עין פחוסה, או בקרב אלה הסובלים מקוצר ראייה צירי (בעיה מולדת). בנוסף, קוצר ראיה יכול להתפתח כסיבוך הכרוך בניתוח לתיקון היפרדות רשתית. מיופיה זמנית עלולה להופיע לאחר ניתוח לתיקון פזילה. קוצר ראייה יכול להתפתח גם בשל גורמים סביבתיים, כמו לדוגמה אורח חיים הכולל שהייה מרובה בחלל סגור.


היפרמתרופיה (רוחק ראייה)
רוחק ראייה הוא מצב בו גלגל העין קצר מהרגיל באורכו ובצירו, וכתוצאה מכך קרני האור מתמקדות מאחורי הרשתית. היפרמתרופיה מובילה לטשטוש ראייה בכל הטווחים. הגורם העיקרי להתפתחות היפרמתרופיה הוא תורשתי. בנוסף, הבעיה עלולה להתפתח על רקע של מחלות שונות או כתוצאה משינויים מבניים בארובת העין. 


קראו עוד: חסימה בדרכי הדמעות בתינוקות וילדים: מהם הטיפולים שיכולים לעזור?אסטגמציה (צילינדר)
אסטגמציה (צילינדר) היא מצב בו הכוח האופטי של הקרנית אינו מתחלק באופן שווה על פני כל המישורים. צילינדר מתבטא בטשטוש ראייה, בהגבלה בראייה והוא עלול להוביל להתפתחות של עין עצלה. ברוב המקרים צילינדר יתפתח בשל גורמים תורשתיים אך לעיתים הוא עלול להופיע גם כתוצאה מפציעות ומפגיעה בקרנית. 


ילדה קטנה עם משקפיים לטיפול בקוצר ראייהאיך ניתן לאבחן בעיות אלו בגילאים מוקדמים?
הבדיקה הראשונה לבחינת הכוח של האופטי של העין מתבצעת בגילאי 6-12 חודשים. ביצוע הבדיקה בשלבים מוקדמים, כאשר לילד אין עוד יכולות וורבליות מהווה אתגר לרופא המטפל ודורש מיומנות וזריזות עבודה מצדו. עם זאת, אבחון בעיות הראייה בשלבים מוקדמים חיוני כדי למנוע התפתחות של עין עצלה או חוסר תפקוד ראייתי. 

הבדיקה מתבצעת בשלבים הבאים: ראשית, יזליף הרופא המטפל לעיני הפעוט טיפות המשמשות לשיתוק שרירי העין ולהרחבת האישונים. לאחר מכן, יבחן את העין באמצעות רטינוסקופ, מכשיר אשר זורק אלומת אור לכיוון גלגל העין והרשתית. הרשתית מחזירה את גלי האור הנראים באמצעות חריר קטן הנמצא במכשיר. כיוון החזרת גלי האור הוא זה המסייע באבחון. 

בילדים מגיל 3 ומעלה, ניתן להיעזר גם במכשיר אוטמטיק רפרקטומטר, אשר מסייע במדידת הלקות האופטית בעזרת מצלמות לייזר. בילדים מבוגרים יותר, אבחון הבעיה יתבצע תוך שימוש בלוחות סנלן שעליהם מוקרנים מספרים או אותיות. 

מהן דרכי הטיפול?
הטיפול ניתן באמצעות התאמת משקפיים לילדים עד לגיל 13. מגיל 13 ומעלה ניתן גם לשפר את הראייה בעזרת עדשות רבה , אשר יש לטפל בהן באחריות רבה על ידי הילד וההורים. מגיל 18 ומעלה ניתן לבצע ניתוח להסרת משקפיים. הטיפול בהיפרמתרופיה מתן משקפיים המסייעות בהגדלת העין. גם כאן הטיפול עד גיל 13 יתבצע בעזרת משקפיים ולאחר מכן ניתן יהיה להרכיב עדשות מגע ובגיל 18 ניתן יהיה לתקן את הלקות האופטית עד למספר 4.5-5 בעזרת ניתוח לייזר. לעיתים הרכבת משקפיים עם עדשות היפרמטרופיות עשויה לגרום ליישור של העין, שיפור הראייה ותיקון הפזילה. גם כאן הטיפול מתבצע על ידי משקפיים או עדשות מגע מתאימות. מגיל 18 ניתן לבצע טיפול באמצעות ניתוח לאסיקס המשמש בין היתר להורדת הצילינדר. הכתבה בשיתוף עם פרופ' משה שניר, רופא עיניים, מומחה לאבחון ובדיקת ליקויי ראיה בילדים ומבוגרים, תוך התאמת משקפיים לכל הגילאים, החל מגיל מספר חודשים. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד. 

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם פרופ' משה שניר השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים, אופטומטריה ילדים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
משקפיים בחלק הזמן אמא מתעקשת 03/12/2019 16:24
 • בני בן 11, עם פלוסים במשקפיים, מעדיף לשחק כדורסל בלעדי המשקפיים. האם יש בכך בעיה?

 • + הוסף תגובה
משקפיים בכדורסל דר' מיכאל כינורי 03/12/2019 22:41
קוצר ראיה -8 ירון 27/10/2019 15:40
 • לדר שלום.בני עשר אובחן קקצר רואי בגיל ארבע.היום מספר המשקפיים שהוא צריך להרכיב הוא מינוס 8.רוב הזמן הוא לא מוכן להרכיב אותן שאלותי האם אי ההרכבה יכולה לגרום להחמרת קוצר הראיה.מה יכולת הראיה שהוא מסוגל לראות וכיצד הוא יכול לתפקד ללא המשקפיים.בברכה ירון..

 • + הוסף תגובה
קוצר ראיה. דר' מיכאל כינורי 03/11/2019 22:48
 • שלום ירון. קצת מפתיע שילד עם קוצר ראיה כזה לא מוכן להרכיב את המשקפיים מכיון שבלעדיהן הראיה שלו מטושטשת מאוד. קוצר ראיה כזה אומר שהראיה שלו היא טובה רק בטווח של כ 10-15ס״מ מהעין ומעבר לכך הכל מטושטש. צריך לבדוק שאכן זה המרשם שלו ולא פוספס שום דבר. כמו כן ייתכן שההפרעה שלו נובעת ממבנה המשקפיים עצמן שלא נוחות לו. צריך לשאול אותו בדיוק מה מפריע לו. אי ההרכבה אינה תחמיר את קוצר הראיה אך קשה לי להאמין שהוא מסוגל לתפקד בצורה סבירה ללא המשקפיים במידה וזה אכן המרשם שלו. צריך גם לחשוב על על נסיון לעצירת העליה במספר - יש להתייעץ על כך עם הרופא המטפל.

 • + הוסף תגובה
קוצר ראיה -8 ירון 04/11/2019 14:46
קוצר ראיה דר' מיכאל כינורי 04/11/2019 23:14
 • הכוונה שלי היתה שאולי הוא מרכיב משקפיים לא מתאימות

 • + הוסף תגובה
רטייה - למניעת עין עצלה אפרת 05/10/2019 00:44
 • שלום רב ביתי בת שנתיים עם פלוסים במספר 8 . לפרקים אני רואה פזילה למספר שניות בעין ימין ואש העיןמתיישרת ( במיוחד שמתמקדת במשהו קרוב ) . כשהיינו במעקב אצל הרופא המומחה והפתי בפניו את הנ"ל טען שאינו רואה פזילה אך שהצגתי לו את המצב עם תמונות אמר שליתר ביטחון כדי לשים לשעתיים ביום רטייה על העין החזקה. כיוון שהקשיב לתחושותי על אף שלא ראה זאת הלכה למעשה שאלתי אותו לגבי הנזק שיכול או לא יכול להיות אם למעשה אנו טועים ואין צורך ברטייה. לטענתו גם אם אין לה פזילה זה לא יכול לעשות נזק כיוון שהסגירה היא רק לשעתיים ביום ואם אכן מתפתחת פזילה אז הרטייה עוזרת משמעותית למנוע התפתחות עין עצלה . ( יש לציין כי הילדה זורמת עם הרטייה באופן חלק ). שאלתי היא : האם אכן במידה וההמלצה לסגור את העין לשעתיים אינה נכונה, האם ייתכן כי יהיה נזק ? אשמח לשמוע את האני מאמין שלך בעניין סגייה זו . תודה

 • + הוסף תגובה
רטייה דר' מיכאל כינורי 05/10/2019 19:41
 • שלום רב, אני נוטה להסכים עם הרופא המטפל שלכם. עם זאת יש צורך במעקב צמוד ושינוי הטיפול במידת הצורך.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!