איך קנאביס רפואי משפיע על מחלות מעי דלקתיות?

1 מכל 2,500 אנשים סובל ממחלת מעי דלקתית כמו קרוהן או קוליטיס כיבית, שהשכיחות שלהן ממשיכה לעלות במדינות מערביות בשנים האחרונות . קנאביס רפואי יכול לסייע לשמירה על התיאבון והמשקל אצל החולים, אך האם הוא יכול להשפיע גם על מהלך המחלה? בחנו מספר מחקרים בנושא
כתבה פרסומית כתבת חסות


מחלות מעי דלקתיות (IBD) הן מחלות כרוניות בהן מערכת החיסון תוקפת את מערכת העיכול. שתי המחלות העיקריות בקבוצה זו - קוליטיס כיבית (ulcerative colitis, UC) ומחלת קרוהן (Crohn’s Disease, CD) - מתבטאות לרוב לראשונה בגילאי העשרים אצל מעל 50% מהחולים, והן שכיחות יותר בקרב האוכלוסייה היהודית . 

למרות שהן נחשבות לשתי מחלות השייכות לאותה הקבוצה, קיימים הבדלים בצורות ההתבטאות שלהן במהלך המחלה לאורך זמן ובתחלואה הנלוות לכל אחת מהן, ובשל כך גם הטיפולים שונים. 

עם זאת, הרעיון העומד בבסיס הטיפולים זהה – דיכוי של המערכת החיסונית שתוקפת את איברי מערכת העיכול, במטרה להפחית את הדלקת הפעילה ולשפר את תסמיני המחלה .

תאי מערכת החיסון הם בעלי קולטנים קנבינואידיים מסוג CB2 ועל פי מחקרי מעבדה נראה שהפעלת הקולטנים משפיעה על תפקוד התאים ועל המעורבות שלהם בתהליך הדלקתי. כך לדוגמה הודגם בסקירה מחקרית עם מעורבות ישראלית שהתפרסמה ב-2015 בכתב העת Trends in Pharmacological Sciences . 

מה זה אומר לגבי ההשפעות במציאות של הקנאביס  על המערכת החיסונית, והאם הוא יכול לשנות את התהליך הדלקתי שמעורב בהתפתחות מחלות מעי דלקתיות?


רופא נותן מרשם לקנאביס רפואי, המהווה טיפול עבור חולי קרוהן
 Africa Studio | Shutterstock


קנאביס כטיפול סימפטומטי למחלות מעי דלקתיות

שכיחות השימוש בקנאביס בפועל בקרב חולי IBD משתנה בין מחקרים, אך נעה בין 10-20% מכלל החולים. לפי מחקר קנדי מ-2011, כמחצית מהחולים ב-IBD השתמשו לפחות פעם אחת בחייהם בקנאביס .

מרבית המטופלים נוטלים אותו בעיקר להקלה על התסמינים של המחלה: כאבי בטן וכאבי מפרקים, בחילות והקאות, שלשולים, חוסר תיאבון וירידה במשקל .

הקנאביס נחשב יעיל להקלה על תסמיני המחלות. בסקר אנונימי שנערך בקרב 300 מטופלים גרמנים ב-2014, כ-84% דווחו על שיפור בכאבי הבטן נוסף על שיפור בהתכווצויות (77%), בכאבי המפרקים (48%) ובשלשולים (29%). 

הקנאביס מאושר להתוויה זו על-ידי משרד הבריאות בארץ – חולים עם IBD פעיל שמיצו ניסיון טיפולי בתרופות אימונומודולטוריות (תרופות שמשנות את תפקוד מערכת החיסון, לדוגמה Imuran) ונוגדות TNF (תרופות כנגד חלבון שמעורב בתהליך הדלקתי, לדוגמה Humira), זכאים לבקש רישיון לקנאביס רפואי .

השפעת הקנאביס על התהליך הדלקתי

מחקר ישראלי מ-2011 היה הראשון לפרסם בעיתון הרפואה של הסתדרות הרופאים בישראל (הר״י) על הקשר שבין צריכת קנאביס למהלך מחלת הקרוהן. בקרב 30 מטופלים שטופלו בקנאביס רפואי נצפה שיפור בחומרת המחלה וירידה בצורך לניתוח בהמשך .

אולם, אף מחקר עוקב לא התחקה אחר התוצאות הללו – לא עבור מחלת קרוהן ולא עבור קוליטיס כיבית. מחקרי המשך שבדקו את השפעת הקנאביס הרפואי בקבוצות מטופלים גדולות יותר, לא מצאו הבדל בחומרת המחלה ובמהלך שלה בין אלו שקבלו טיפול בקנאביס רפואי לבין אלו שלא .

מחקר גרמני מ-2014 אף מצא שבקרב אותם 300 חולי קרוהן שצרכו קנאביס רפואי למשך יותר מ-6 חודשים, הסיכון לעבור ניתוח (פעולה שמעידה על החמרה במחלה) היה גדול יותר כמעט פי 5. אחד ההסברים שהם הציעו לכך היה שהשיפור בתסמינים ככל הנראה לא לווה בשינוי משמעותי במהלך המחלה, ולמעשה מיסך את התקדמות חומרת המחלה .

בהתייחס לתוצאות מחקרי השפעת הקנאביס על מחלות מעי דלקתיות, חשוב לדעת כי במחקרים נרחבים נמצא שעישון באופן כללי מחמיר את מחלת הקרוהן, אך נחשב לגורם ״מגן״ במהלך המחלה בקרב חולי קוליטיס כיבית,  ועל כן השפעת צריכת הקנאביס, אשר ברוב המקרים נעשית בעישון, עשויה להשתנות בעקבות הקשר הזה.


קנאביס ו-IBD: המלצות האיגודים המקצועיים לא חד-משמעיות

בספטמבר האחרון יצא מאמר קנדי מקיף שסקר את ההנחיות הקליניות והמחקרים העדכניים לגבי ההשפעה של קנאביס רפואי על מחלות מעי דלקתיות. 

לפי המאמר נראה שגם מחקרי Cochrane (מחקרים רפואיים מקיפים) וגם האיגודים המקצועיים – כמו החברה הקנדית לגסטרואנטרולוגיה והעמותה האמריקאית לקרוהן ולקוליטיס כיבית – לא מוכיחים שקנאביס מועיל או מזיק ל-IBD ולכן מתקשים לגבש המלצה ברורה לגבי השימוש בו .

נכון לעכשיו נראה שקנאביס יכול לסייע בתסמינים של המחלות, אך לא לשנות את המהלך שלהן, ועל כן רצוי לשקול את היתרונות והחסרונות של שילוב הטיפול בקנאביס רפואי לצד המשך הטיפול התרופתי המקובל.פורומים פרוקטולוגיה ומחלות מעי

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
פיסורה בת 23/11/2020 11:41
 • שלום , בת 32 התיייצות בבקשה. לפני חודש התאמצתי מאוד מאוד ביציאה ומאז כואב לי נורא ... הרגשתי שיש לי חתך ששורף ממש כמו שריטה . ובכלל יש לי מין שרירן כזה כבר המון שנים שלא כאב ולא הציק ולא כלום. השאלה שלי אם החתך הזה שאני מרגישה מתאים לתאור של פיסורה? האם זה מסוכן? אין לי ב״ה שום דימום לא בצואה ולא בחתך ואני מאוד חרדתית וכבר קראתי דברים איומים באינטרנט אשמח להרגעה תודה

 • + הוסף תגובה
סיטון חותך בתיה 21/11/2020 23:14
 • שלום ד"ר. יש לי פיסטולה טרנספינקטארית ,נותחתי והוכנס לי סיטון מנקז באפריל שנה שעברה.כרגע הרופא ממליץ על סיטון חותך.קראתי שיש משתמשים בדבק פיברין או פקק,איזו שיטה מוצלחת?האם ניתן הצלחה לטיפול פיסטולה ? אשמח לתשובה מפורטת.אני אובדת עצות. תודה רבה

 • + הוסף תגובה
סיטון ד"ר רפאל אלון 22/11/2020 07:01
 • דבק פיברין ופקק הן שיטות עם אחוז הצלחה נמוך. ממליץ לשמוע לעצת המומחה המטפל בך.

 • + הוסף תגובה
חתיכות צואה קטנות שתקועות ולא יוצאות עמית 20/11/2020 15:07
 • שלום רב וצהריים טובים מדבר נער בן 19 מהמרכז כל פעם שאני הולך אני חש בתחושה מוזרה כאילו תקועות לי חתיכות צואה קטנות בתחת לאחרונה ישבתי פעמיים במקלחת בתנוחה להוציא צואה התאמצתי והכנסתי את היד שלי לתוך החור תחת לראות מה יש שם ויצאו לי חתיכות צואה מאוד מאוד קטנות ואני מרגיש שעדיין עוד יש חתיכות כאלה ואני מרגיש אותם כל פעם שאני הולך מאוד כואב לי וזה משפיע לי על ההליכה דוקטור יקר אני כרגע משרת בצבא ויכול להיות שהתור שלי לפרוקטולוג ייקח עוד הרבה זמן ויכול להיות שלא,ואני אראה רופא בקרוב. בכל מקרה האם אתה ממליץ לי להמשיך להכניס את היד ולראות אם אני יכול להוציא מה שיש לי ש? זה מאוד מפריע לי,יש טיפים שתוכל לתת לי? לגבי תזונה?להתמיד בלעשות ספורט? אני מצפה באושר רב לתגובתך

 • + הוסף תגובה
חתיכות צואה ד"ר רפאל אלון 20/11/2020 15:15
 • יש צורך בבדיקה גופנית כדי לאבחן ולהציע טיפול. עד הבדיקה אני ממליץ על כלכלה עשירה בסיבים (ירקות ופירות) יחד עם שתיה מרובה. ספורט תעשה כרצונך.

 • + הוסף תגובה
חתיכות צואה קטנות שתקועות ולא יוצאות עמית 20/11/2020 15:21
 • וחשוב לי לציין הרופא בבסיס נתן לי פפברין וחשוב לי לציין שעל חתיכת צואה קטנה אחת היה ממש קצת דם אתה ממליץ לי לקחת את הפפברין?

 • + הוסף תגובה
חתיכות צואה קטנות שתקועות ולא יוצאות עמית 20/11/2020 15:22
צואה ד"ר רפאל אלון 20/11/2020 19:19
 • פפברין זו תרופה לכאבי בטן. אם יש לך כאבי בטן - נסה את התרופה. אם לא - אין בה צורך

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!