כיצד מוטציות בגנים גורמות למחלה ממאירה וגרורתית ומהי המשמעות של מוטציית בירף (BRAF) במלנומה?

מהי מוטציה גנטית ומדוע היא מהווה חלק מרכזי מהתפתחות של מחלות סרטניות, איזו מוטציה מובילה להתפתחות של מלנומה גרורתית והאם מדובר במצב תורשתי? פרופ' גל מרקל, מנהל מכון אלה למלבאום לאימונואונקולוגיה ומלנומה, במרכז הרפואי ע"ש שיבא בתל השומר, עם התשובות
כתבה פרסומית כתבת חסות


בשיתוף עם חברת נוברטיס ישראל

בשנים האחרונות אנחנו שומעים רבות את המושג מוטציה גנטית, ובפרט בהקשר של מחלות סרטניות כגון מלנומה, סרטן העור הקטלני ביותר. "מוטציה גנטית היא שינוי שמתחולל בחומר הגנטי, כלומר ב-DNA. בהקשר של מחלה סרטנית, כמו מלנומה, מוטציה גנטית היא אחד הגורמים המרכזיים להתפתחות של הגידול הסרטני כמו גם להתפתחות גרורות", מסביר פרופ' גל מרקל, מנהל מכון אלה למלבאום לאימונואונקולוגיה ומלנומה, במרכז הרפואי ע"ש שיבא בתל השומר.


רופא עור בודק נגעים על ידה של אישה עקב חשש למלנומה

 Shutterstock |  Evgeniy Kalinovskiyכיום ברור כי מוטציה בחלבון בירף (BRAF) היא אחד הגורמים למלנומה גרורתית. החלבון בירף אחראי על העברת אותות כימיים, והוא מהווה נדבך משמעותי במנגנון העברת אותות לתוך התאים דרך מסלול הנקרא MAPK. למסלול MAPK ישנם מספר תפקידים בוויסות צמיחה וחלוקה של התאים, בתנועה של התאים, בתפקוד מנגנון ההשמדה העצמי שלהם (אפופטוזיס) ועוד. מוטציה בחלבון בירף גורמת למסלול ה-MAPK לפעול באופן בלתי מבוקר, ובהתאם תורמת במישרין להתפתחות התכונות הסרטניות. 

"בכל אחד מתאי הגוף קיים חומר גנטי המקודד תכונות מסוימות שאחראיות על הפעילויות השונות, הן ברמת התא הבודד והן ברמת הגוף כולו. מוטציה משנה את הרצף הגנטי ולכן היא יכולה לגרום לשינוי בתכונות שהתא מבטא ולחבל ביכולתו של התא לציית לחוקים מסוימים שחלים עליו. תוצאות השינוי הגנטי, המוטציה, עלולות להיות הרסניות באופנים וברמות שונות. למשל, להאיץ את גדילתם של תאים מסוימים, למנוע הרס מכוון של תאים ש"התקלקלו" ושהגוף צריך להיפטר מהם. כשהשינוי בתכונות גורם לכך שמספר התאים שאינם מצייתים לחוקים גדל, נוצרת מסה קריטית של תאים "מורדים" המחוללים מהפכה בגוף. הביטוי מהפכה יכול להיות היווצרות של תאים סרטניים שהם בעלי יכולת להתרבות בצורה מהירה ובלתי מבוקרת (ממאירות) ולנדוד בגוף לאברים ולאתרים נוספים שהם אינם אמורים להימצא בהם (גרורתיות)", מדגיש פרופ' מרקל. 

מדוע מלנומה גרורתית נחשבת למחלה אלימה?

פרופ' מרקל: "מלנומה היא מחלה אלימה ונחשבת לסרטן העור הקטלני ביותר בגלל יכולתה הגדולה להתפשט ולפלוש לרקמות אחרות, כלומר – לשלוח גרורות. כמו שאר סוגי הסרטן, גם מלנומה מתאפיינת בשלבים, וסיכויי ההחלמה ממנה תלויים במידה רבה בשלב בו התגלתה. כשהמחלה מתגלית בשלב ה-3 או ה-4 שלה, הסיכון לנזק רב מערכתי הוא גדול, ועל כן הטיפול בה מורכב ודורש דיוק, ניסיון וצוות רב-תחומי מיומן בתחום הטיפול במלנומה. סוג הטיפול נגזר מהשלב בו התגלתה המחלה, אך הוא תלוי, במידה רבה, גם בהימצאות מוטציה בחלבון בירף, שמופיעה בכמחצית מהחולים במלנומה גרורתית. 

האם מדובר במחלה גנטית? 

פרופ' מרקל: "מוטציה בחלבון בירף איננה תורשתית, לא נולדים איתה. היא מופיעה בתאים במהלך התפתחות הגידול הסרטני ונגרמת מסיבה לא ידועה, לכן איננה ניתנת למניעה. ישנם סוגי סרטן בהם הגנטיקה משחקת תפקיד ולכן מי שקיבל בתורשה מוטציה בגן מסוים נמצא בסיכון גדול יותר ללקות במחלה מסוימת, למשל – מוטציה בגן BRCA מעלה את הסיכון לסרטן השד. ישנן מוטציות שנגרמות בגלל חשיפה לגורם סביבתי, כמו חשיפה לקרינת UV, עישון סיגריות או מגע עם כימיקלים לאורך שנים. אלא שגם במקרים כאלה, הימנעות מהגורם המעורר לא בהכרח תמנע את המחלה הסרטנית. לראיה, ישנם חולים בסרטן הריאות שמעולם לא עישנו, וישנם חולים במלנומה גרורתית שכמעט ולא נחשפו לשמש.   

"מוטציה בחלבון בירף גורמת לכך שהחלבון יוצא מבקרה ופועל ביתר שאת, למשל בתאי מלנוציטים – תאי הצבע בעור. זו אומנם מוטציה שכיחה מאוד במלנומה, אבל היא עלולה לגרום לשורה ארוכה של מחלות נוספות, בהן סרטן בבלוטת התריס או בריאות, תלוי בסוג התא בו המוטציה הופיעה". 


כתבות נוספות בסדרה
הכירו את העמותה הישראלית לסרטן העור
הטיפול האדג'ובנטי: מדוע הוא כל כך חשוב?
מהן הזכויות שמגיעות לחולי מלנומה?
מלנומה גרורתית: מה הטיפולים הקיימים?
מהם הטיפולים התרופתיים למלנומה גרורתית וכיצד הם קשורים להימצאות מוטציה בחלבון בירף?

הכתבה נכתבה בשיתוף עם חברת נוברטיס ישראל


פורומים סרטן העור וניתוחי מוז (מוס)

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
פס שחור לאורך האגודל בכך יד ימין איתי 21/09/2020 14:51
  • שלום רב, במשך יותר משנתיים יש לי פס שחור לכל אורך הציפורן ובכל פעם שאני קוזז אני רואה את השחור שהורדתי ככה שאני יודע שזה גדל על הציפורן ולא על העור מתחת לציפורן מה זה יכול להיות ? בנוסף הפס נשאר קבוע הוא לא מתרחב זה פס דק לכל אורך הציפורן בתודה

  • + הוסף תגובה
שומה דיספלסטית נועם 02/09/2020 23:59
  • שלום, הוסרו אצלי לאחרונה שלוש שומות. שתיים מהן אובחנו כשפירות - intradermal nevus ו compound nevus והן הוצאו בשלמותן. אחת מהן אובחנה כ compound dysplastic Nevus (moderate dysplasia) - one side margine involved. בעקבות זאת ביצעו ניתוח הרחבה והיא נשלחה שוב לביופסיה. אני מאוד חוששת, האם הביופסיה הנוספת עלולה פתאום למצוא משהו חמור יותר משום שהנגע לא הוסר בשלמותו? בנוסף, אשמח להבין מה המשמעות של moderate dysplasia? האם העובדה שנמצאה אצלי שומה דיספלסטית מעלה משמעותית את הסיכוי למלנומה? אציין שאין היסטוריה משפחתית למלנומה ולא אובחנו אצלי בעבר שומות דיספלסטית. תודה רבה

  • + הוסף תגובה
שומה דספלסטית ד"ר עופר ארנון 12/09/2020 10:50
  • היא שומה צבעונית שהסידור הפנימי של התאים שלה הוא פרוע... נהוג לומר שעדיף להסירה בשלמות. לא בטוח שבכלל צריך להסירה. לסיכומו של דבר. הסירי דאגה מליבך. לא מדובר בסרטן. לא מדובר גם על סיכון יתר. רפואה שלמה.

  • + הוסף תגובה
הרגשת לחץ במקום ניתוח מוס לאחר כשנתיים מירי 06/09/2020 00:42
  • שלום רב. לפני כשנתיים עברתי ניתוח מוס. כיום יש לי לחץ במקום הניתוח מעל גבנ שמאל עם הקרנה לרטש וגיקוד בקרקפת שנמצאה נקיה לאחר בדיקת רופא. האם עליי לחשוש מחזרה של גידול?

  • + הוסף תגובה
מעקב לאחר ניתוח ד"ר עופר ארנון 07/09/2020 16:57
  • נשמע שאתה צריך להבדק על ידי רופא עור או פלסטיקאי. רפואה שלמה

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!