6 סיבות לאף סתום כרונית – והטיפולים שיעזרו

היא תופעה שכיחה בילדים ומבוגרים, מהווה מטרד יומיומי ועלולה להשפיע על השינה, התפקוד היומיומי, ואיכות החיים: מה גורם לחסימה כרונית של האף, איך מאבחנים ומהן דרכי הטיפול האפשריות? התשובות בפנים
כתבה פרסומית כתבת חסותאף סתום הוא תופעה שכיחה בקרב מבוגרים וילדים כאחד. מדובר במצב בו קשה לנשום מהאף, באופן חלקי או מוחלט. אם התופעה נמשכת יותר משלושה חודשים, היא תוגדר כבעיה כרונית. 

מעבר למטרד היומיומי, אף סתום עלול לגרום להפרעה בתפקוד, להפריע לשינה ולהוביל לפגיעה קשה באיכות החיים. יתכן גם סיכון יתר לאסתמה, נוזלים באוזן התיכונה, וכן להפרעה בהתפתחות והגדילה התקינים של הפנים בילדים. החדשות הטובות הן שקיימים מגוון טיפולים שיפתרו את המטרד. על הגורמים לאף סתום והפתרונות בכתבה שלפניכם. 


אישה שסובלת מאף סתום כרונית מקנחת את האף

 Prostock-studio | Shutterstockמקונכיות מוגדלות ועד לגידולים: אלה הסיבות לאף סתום כרונית

1. הגדלת קונכיות תחתונות

מה זה?
הגדלת קונכיות תחתונות היא הסיבה השכיחה ביותר לאף סתום. הקונכיות הן שלושה מדפי עצם המכוסים רירית אשר מצויים בצדי האף. 

הקונכיות העליונות והאמצעיות קשורות בעיקר בחוש הריח, בעוד שהקונכיות התחתונות, אמונות בעיקר על הנשימה. תפקידן הוא לסנן, לחמם ולהרטיב את האוויר שאנו נושמים.

הקונכיות התחתונות מכילות ריבוי של כלי דם והן נוטות להתכווץ ולהתנפח באופן נורמלי. עם זאת, במקרים בהן הן מתנפחות יתר על המידה, עלולה להיגרם חסימה אפית וכתוצאה ממנה קושי בנשימה. 

הסיבות השכיחות להגדלת הקונכיות הן אלרגיה ורגישות שאינה אלרגית – לדוגמה רגישות לשינויי טמפרטורה, תנוחות מסוימות אשר גורמות להתנפחות הקונכיות (כמו קושי בנשימה בשכיבה) ועוד. 

אם התנפחות הקונכיות נגרמת עקב אלרגיה או רגישות לא אלרגית פעמים רבות תתלווה לתופעה גם נזלת מימית והתעטשויות. במצבים של רגישות אלרגית קיימים פעמים רבות גם תסמינים של  גרד של האף, הלוע והעיניים. 

איך מאבחנים?
בשלב הראשון מתבצעת בדיקה של חלל האף  על ידי רופא אף אוזן גרון הכוללת גם בדיקה אנדוסקופית (הכנסה של סיב אופטי לשני הנחיריים כדי להעריך את חלל האף לכל אורכו ולהבין מהי סיבת החסימה).

אם קיים חשד שהגדלת הקונכיות היא המקור לחסימה, פעמים רבות יעשה שימוש גם בטיפות לכיווץ רירית האף, כדי לבחון את תגובת הקונכיות התחתונות ולוודא שאכן מדובר בהגדלה שלהן. במקרים בהם ישנו חשד כי מקור ההגדלה הוא אלרגי, המטופל יישלח לביצוע של בדיקות אלרגיה.

מהן דרכי הטיפול?
ללא כל תלות בגורם להגדלת הקונכיות הטיפול יתבצע באמצעות תרסיסי מי מלח ותרסיסי סטרואידים מקומיים לאף. הטיפול ניתן לרוב למשך כחודשיים-שלושה, שלאחריהם במידה ויש הקלה במצב ניתן להמשיך לפי הצורך. 

במקרים בהם הטיפול השמרני לא הועיל ולא נצפה שיפור משמעותי, יישקל ניתוח להקטנת הקונכיות התחתונות. קיימות שתי שיטות עיקריות להקטנת הקונכיות – צריבה שלהן, או כריתה פיזית של רקמת הרירית אשר עוטפת את העצם. ללא כל תלות בשיטה הנבחרת, מדובר בהליך פשוט יחסית אשר ניתן לביצוע בחלק מהמקרים גם בהרדמה מקומית. 

2. סטיית מחיצת האף

מה זה?
סטיית מחיצת האף היא מצב שכיח. למעשה מחיצת האף אינה ישרה בקרב רוב האוכלוסייה, אולם לא כולם יסבלו מקושי נשימתי בעקבותיה. מחיצת האף מורכבת מסחוס בחלקה הקדמי ועצם בחלקה האחורי והיא מצופה ברירית. המחיצה מפרידה בין שני חללי האף.

סטיית המחיצה יכולה להיות מולדת או להיווצר במהלך הגדילה וגיל ההתבגרות. לעיתים היא נוצרת בשל חבלת אף. הסטייה יכולה להופיע בחלק המחיצה הקדמי של האף או בחלק האחורי, ולהשפיע על הנשימה האפית באופן חד צדדי או דו צדדי. פעמים רבות אם המחיצה נוטה לצד אחד, הקונכייה התחתונה מהצד השני גדלה כפיצוי.

איך מאבחנים?

האבחנה מתבצעת על ידי רופא אף אוזן גרון שיבצע בדיקה מקיפה כולל בדיקה אנדוסקופית. לעיתים אם קשה להעריך את מידת הסטייה תתבצע גם בדיקת CT.

מהן דרכי הטיפול?
הטיפול הוא ניתוחי: אם מדובר בסטייה אמצעית או אחורית הניתוח פשוט יותר וכולל כריתה של חלקי סחוס ועצם המחיצה. 

במקרים בהם קיימת סטייה קדמית, הניתוח מורכב יותר זאת בשל העובדה שחלק זה של המחיצה משפיע רבות על צורת ומבנה האף. לכן, בניתוח זה לא תתבצע הסרה של הסחוס, אלא שחזור שלו. במקרים קשים לעיתים יש צורך בלקיחת שתל של סחוס מאזור אחר בגוף כדי לקבל סחוס תקין וישר במקום זה הפגוע.


3.סינוסיטיס כרונית

מה זה?
סינוסיטיס כרונית היא דלקת של הסינוסים (חללים מלאי אוויר הנמצאים סביב האף) המתבטאת בגודש אפי, נזלת מוגלתית, כאבי ראש ופנים וירידה בחוש הריח. לעיתים סינוסיטיס כרונית יכולה להיות מלווה גם בהתפתחות של פוליפים שהם למעשה צמיחה מוגברת של הרירית של הסינוסים במראה כמו ענבים הגורמת לחסימה של חלל האף. בנוסף, ברוב המקרים המחלה מלווה גם בגודש של הקונכיות התחתונות כתוצאה מהדלקת שהתפתחה. 


איך מאבחנים?
האבחנה מתבצעת באמצעות בדיקה אנדוסקופית ובדיקת CT, בה יראו ממצאים אופייניים לסינוסיטיס, של עיבוי הריריות של הסינוסים. 

מהן דרכי הטיפול?
בדומה לטיפול בקונכיות מוגדלות, גם במקרים של סינוסיטיס כרונית הטיפול יתבצע באמצעות תרסיסי מי מלח וסטרואידים לאף. לעיתים גם יש צורך במתן אנטיביוטיקה וסטרואידים בכדורים או בזריקה. 

אם לא נצפתה תגובה לטיפול השמרני, יישקל ניתוח סינוסים. ניתוח זה מתבצע בשיטה האנדוסקופית תחת הרדמה מלאה. במהלך הפעולה, הרופא המנתח מרחיב את פתחי הסינוסים החולים, "מנקה" מתוכם את הדלקת וכורת פוליפים אם קיימים. הטיפול מאפשר הבראה של הסינוסים וכן מתן מיטבי יותר של סטרואידים ומי מלח מקומיים. 

4. שקד שלישי מוגדל וגופים זרים
שקד שלישי מוגדל וגופים זרים מהווים נחשבים לסיבות שכיחות לאף סתום כרוני בילדים. 

שקד שלישי
שקד שלישי הוא רקמה לימפטית אשר נמצאת בחלק האחורי של האף. במצבים בהם היא גדלה, היא עלולה לחסום את מעבר האוויר בחלק האחורי של האף. שקד שלישי שכיח יותר בילדים מגיל שנה ועד לגיל שש, והוא יוביל לרוב לסימפטומים אופייניים, כמו אף סתום, נחירות, נזלת, ונוזלים באוזניים. פעמים רבות התופעה מלווה גם בהגדלה של שקדי הלוע.האבחנה מתבצעת בבדיקת אא"ג הכוללת גם בדיקה אנדוסקופית של האף ובמקרים מסוימים צילום גולגולת.

איך ניתן לטפל?
לעיתים המצב משתפר עם הגיל או בעזרת טיפול שמרני בתרסיסי סטרואידים ומי מלח. עם זאת, במקרים בהם לא נצפה שיפור והסימפטומים חמורים, יומלץ על ניתוח לכריתת השקד השלישי. 

הניתוח מתבצע תחת הרדמה מלאה. מדובר בהליך קצר ופשוט יחסית שבמהלכו כורתים או צורבים את רקמת השקד השלישי. לעיתים יהיה צורך בשילוב עם ניתוח לכריתה או הקטנה של השקדים בלוע אם גם הם מוגדלים, זאת בהתאם לבדיקה ולסימפטומים. 

גופים זרים בחלל האף
מצב נוסף שכיח מאוד בילדים, בעיקר בגילאי 2-4, הוא הימצאות של גופים זרים בחלל האף. ילדים בגיל זה מגלים סקרנות רבה ונוטים להכניס גופים זרים לאף או לאוזניים. במקרה של גוף זר באף לרוב החסימה מתרחשת בצד אחד ובמידה והיא ממושכת היא תלווה לרוב בנזלת מוגלתית עם ריח רע. 

האבחנה מתבצעת באמצעות בדיקת אא"ג. בבדיקה ינסה הרופא להבין איפה נמצא הגוף הזר והאם ניתן להוציאו במרפאה או שהוצאתו מחייבת חדר ניתוח והרדמה.

אם יש חשד שהילד הכניס סוללה לאף מדובר במצב חירום המצריך פנייה מיידית לבית החולים על מנת להוציא את הסוללה אשר עלולה לגרום לנזק קשה לרקמות האף. 

5. חולשה של סחוסי האף
בעיה זו מתפתחת במבוגרים ומקורה הוא בהזדקנות הטבעית של הרקמות. כתוצאה מהיחלשות הסחוסים, מעבר האוויר דרך הנחיריים הופך צר יותר ומתפתחת תחושה של אף סתום.

איך מאבחנים?
גם במקרה זה, האבחון מתבצע על ידי רופא אף אוזן גרון , ובכל מקרב יש לבצע בדיקה אנדוסקופית, שנועדה כדי לשלול סיבות האחרות לחסימה. 

הטיפול יכול לכלול שימוש במרחיבי נחיריים (אביזרים שאינם דורשים מרשם רופא ונועדו כדי להרחיב את מעברי הנשימה). חלופה נוספת היא ביצוע של ניתוח לחיזוק הסחוסים. 

6. גידולי אף וסינוסים
גידולי אף וסינוסים הם תופעה נדירה יחסית שיכולה להופיע בילדים ומבוגרים כאחד. ברוב המקרים מדובר בגידולים שפירים. מבין הסימנים שיכולים להעיד על קיום של גידול באף או בסינוסים ניתן לציין חסימה חד צדדית המלווה בדימום, סימפטומים עיניים בצד החסימה (דמעת, בלט עיני) ועוד. האבחון מתבצע בבדיקת אא"ג. בנוסף, יבוצעו גם בדיקות הדמיה וכן גם ביופסיה כדי לבחון את סוג הגידול. 

איך מטפלים?
לרוב ניתן לבצע ניתוח להסרת הגידול. מרבית הניתוחים ניתנים לביצוע בגישה האנדוסקופית דרך הנחיריים. אם מדובר בגידול ממאיר יתווסף גם טיפול בקרינה או טיפול כימותרפי במידת הצורך. הכתבה בשיתוף עם ד"ר איתן סודרי, מומחה למחלות אף אוזן גרון, מנהל יחידת ניתוחי אף סינוסים בבסיס הגולגולת מרכז רפואי רבין. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד. 

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר איתן סודרי השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים אף אוזן גרון

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
כאב גרון- ריפלוקס? שיר 27/04/2017 16:26
 • לאחר כאב גרון ממושך המרגישכמו גושקטן משמאל עם הקרנה לאוזן פניתי לרופא א.א.ג לאחר בדיקה אמר ברופא כי יש עיבוי ברירית ולדעתו מדובר בריפלוקס. ורשם אימפרדקס 40 מ"ג. אני לא מרגישה כלל תופעה של צרבות שיהוקים וכדו'. האם יתכן ריפלוקס ללא תופעות של מערכת העיכול? כמו"כ האם לדעתך ריפלוקסיכול להיות הסבר לכאב גרון ממוקד?

 • + הוסף תגובה
במה יגרע חלקי? שיר 27/04/2017 19:49
 • מדוע השואלים לפני ואחרי זכו לתשובות ואני טרם? כמובן שהד"ר לא חייב לי מאומה אבל בכלאופן- הייתי שמה להבין.

 • + הוסף תגובה
במה יגרע חלקי? ד"ר אמנון שמושקוביץ 30/04/2017 18:27
 • האתר הוא אתר בהתנדבות , יש לי עיסוקים רבים ואחרים והזמן לשבת ולענות על שאלות הפונים לא תמיד בידי על כן מומלץ להתאזר בסבלנות ו/או לפנות לאתר אחר בו ניתן לקבל תשובות יותר זמינות .

 • + הוסף תגובה
כאב גרון -רפלוקס ד"ר אמנון שמושקוביץ 30/04/2017 18:25
 • שלום רב רפלוקס-עליית חומצות מהקיבה יכול פעמים רבות להתלוות ללא תסמינים ( סיפמטומים ) כגון צרבות ולהסתכם בהרגשת אי נעימות וצורך בכיחכוח תמידי , לעיתים כאבי לוע/גרון עקב עירוב הריריות . במידה ואכן עולה החשד מומלץ לפנות לבדיקת רופא גסטרואנטרולוג. מומלץ גם במקרה זה לעבור בדיקת סיב אופטי של הגרון / מיתרי הקול

 • + הוסף תגובה
מודה מאד על התשובה שיר 01/05/2017 14:24
 • אכן ישנם כחכוחים לאחרונה דווקא אחרי שהתחלתי לקחת אמפרודקס- הלילות נעשו קשים יותר עם שיעולים יבשים ותחושת חנק+ תחושה של חנק בגרון. מעריכה את המענה המקצועי והסבלני- קבעתי תור לגסטרו- נקווה לטוב

 • + הוסף תגובה
כאבי גרון בגלל רפלוקס רמי 13/03/2020 06:15
 • כמובן אני גם סובל מזה לא חיב להרגיש צרבת.היתה לי תקופה של שקט עקב גילוי חידק הלקטובקטור שגורם לרפלוקס שגורם לכאבי גרון. מומלץ לעשות בדיקת הלקטובקטור ,בדיקת נשיפה פשוטה

 • + הוסף תגובה
רפלוקס עם כאבי גרון בלי צרבות רמי 09/07/2020 14:23
 • אני סובל בדיוק מאותה בעיה. רפלוקס עם כאבים קרוב לאזניים בארובות של האף בלי צרבות.אני ממליץ לבדוק הליקטובקטור חידק שגורם לריפלוקס

 • + הוסף תגובה
ליחה פנימית אירית 26/08/2014 20:23
 • לד"ר אמנון שלום, בשעה האחרונה אני קוראת שאלות ותשובות בפורום כדי למצוא בעיה דומה לשלי ונדהמת מתשובותיך הסבלניות ומהבנתך את נפש הפונים. ראה למשל את תשובתך המפורטת לאיילת שמבקשת דחוף את עזרתך בכתיבת עבודה על חירשות. ניכר שאתה אוהב אדם ואת המקצוע העילאי שבחרת בו. סליחה, לא יכולתי שלא לכתוב לך את הדברים האלה. יש לי בעיה ממושכת של ליחה פנימית ואני מושכת את הליחה ובולעת כל זמן העירות. כמו כן יש לי נזלת מימית פנימית גם המלווה בדימום קל. מה דעתך? תודה על תשובתך. אירית

 • + הוסף תגובה
ליחה פנימית ד"ר אמנון שמושקוביץ 31/08/2014 18:36
 • שלום אירית. ראשית , תודה על המילים החמות . מילים חמות שווות יותר מזהב, כי הם יוצאות מהלב וחודרות ללב. לשאלתך. מידי יום, בלוטות הנמצאות באף, לוע, גרון , מערכת הנשימה, מערכת העיכול- קיבה ,מעיים , מייצרות בין ליטר לשתי ליטר של נוזלים סמיכים, המכונים נוזלים מוקוטיים.תפקיד הנוזלים הוא ללחלח את האיברים הפנימיים, להילחם בגורמים פתוגניים חיצוניים החודרים לגאף מבחוץ כגון חיידקים ווירוסים, לפני שיצרו דלקת בגופינו.באופן כללי, איננו מרגישים בנוזלים הנ"ל כיון שהם מתערבבים עם הרוק, ונוזלים לאורך הלוע והגרון מבלי שנחוש בכך. רק במקרים שנוצר נוזל בכמות גדולה יותר או שהנוזל נעשה סמיך יתר על מידה, מתחיל לגרום לנזלת , להרגשת מליאות ואטימות באוזניים , הרגשת ליחה וכ'ו אז זה מפריע לנו. הסיבות לכך רבות ויכולות להיות על רקע של היצטננויות, אלרגיות,דלקת גתות הפנים( סינוסיטיס) , הריון,תרופות שונות ( יש צורך להסתכל על הברושור של התרופות ולראות אם במקרה תרופה שאת נוטלת עלול לגרום לתופעות הלוואי מסוג זה) , סטיית מחיצת האף,שינויים במזג האוויר או אף מעבר בין מקומות שונים ,חשיפה לחומרים כימיים שונים . יש חשיבות בזיהוי הגורם על מנת לדעת איך לטפל לדוגמא אם מדובר בדלקת של גתות הפנים אז הטיפול הוא אנטיביוטי, אם בבעייה על רקע אלרגי, טיפול אנטיהיסטמיני וכ'ו. לגבי הדימום עליו את מתלוננת, יכול להיות במידה והדימום מהאף, שיש לך פציעה ברירית האף על רקע עודף נזלת. בכל מקרה מומלץ לפנות לבדיקת רופא/ת אאג להתרשם אם יש בעייה ולהמליץ על בדיקות אם צריך וטיפול בהתאם. רפואה שלמה .

 • + הוסף תגובה
ליחה אגנס 16/06/2020 11:41
 • שלום דר שמושקוביץ. שאלה: למרות שדרכי הנשימה שלי נקיים לגמרי, בעל פעם שאני בולעת, אני בולעת נזחת או ליחה שמצטברת מאיזשהו מקום בחעבור )נדמה לי) בין האף ללוע. אני לא מצוננת, הנשימה נקייה, אבל כח הזמן יש שן ליחה שאני בולעת. מה זה? תודה על תשובתך.

 • + הוסף תגובה
היתכן נועה 26/06/2020 21:13
 • היי אגנס, גם לי את אותה התופעה. אשמח לחלוק מישע אם תרצי 0542103155 נועה

 • + הוסף תגובה
טירוגלוסל ציסט-שאלה לאחר ניתוח שני 21/04/2018 21:12
 • הבן שלי עבר ניתוח להוצאת טירוגלוסל ציסט לפני חודש. יומיים לאחר הוצאת התפרים, כל החתך נפתח. הוחלט לא לתפור שוב, ונתנו אנטיביוטיקה ומשחה. המקום כמעט נסגר לחלוטין, ולפני מספר ימים, הופיעה גולה (כמו שהיה בעבר טרם הניתוח) עם נוזלים שהתפוצצה בגן ונזל ממנה נוזל שקוף וקצת דמי. כרגע יש שם שוב עיגול קטן שנדמה שהולך אולי לגדול ולחזור חלילה. האם ניתן כבר להגיד שהניתוח לא הצליח?

 • + הוסף תגובה
ציסטה טירוגלוסאלית ד"ר אמנון שמושקוביץ 10/05/2018 20:42
 • שלום רב סליחה על האיחור במתן התשובה אך חזרתי מחו:ל לפני יום. בענייםן שאלתך לגבי הצלחה או אי הצלחה של הניתוח , שאלה טובה אותה יש להפנות לרופאים המנתחים אשר עשו את הניתוח וראו את האיזור המנותח.

 • + הוסף תגובה
ציסטה ליאת 24/06/2020 22:15
 • שלום רב, קראתי את שאלתך ולא יכולתי להתעלם מהעובדה שבני עבר את אותו הניתוח והצלקת לא הפסיקה להפריש,גם אחרי 3 ניתוחים הצלקת עדיין מפרישה נוזל דביק שלפעמים נראה כמו מוגלה .אשמח לדעת איך העניין עופל אצלכם כי הרופאים אצלינו לא מצליחים להבין מה גורם לבעיה .בבקשה תדבר/י איתי 0546583461 או במייל liat707124@gmail.com

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!