דלג לתוכן

דלקת כרונית בסינוסים (Chronic sinusitis)

3 דקות קריאה
יצחק ברוורמן יצחק ברוורמן מנהל יחידת אף אוזן גרון וכירורגיה של ראש וצוואר במרכז הרפואי הלל יפה 073-7021350
דלקת של חללי האף והסינוסים הנמשכת מעל ל-3-2 חודשים. דלקת הסינוסים הכרונית מתפתחת כתוצאה מאי-טיפול בדלקת סינוסים חדה או עקב טיפול חלקי. הנזק במקרים אלו בלתי הפיך ומתבטא בפגיעה בריריות הסינוסים בפגיעה בתפקוד הריסים, ובשכבת הריר שכאשר אינה נמצאת בתנועה מזדהמת בקלות, אלא אם תתוקן בניתוח המערכת המנקזת והמאווררת החסומה. המחלה יכולה להתבטא בצורה קלה לאורך זמן או להתלקח מדי פעם באופן חד. תלונות החולה במחלה בצורתה הכרונית יכולות להיות נזלת וליחה מוגלתיים, כאבי ראש ופנים, שיעול עם ליחה וחסימת האף. התסמינים יכולים להיות אחד מאלו שתוארו או מישלב של מספר תלונות. המחלה בצורתה הכרונית אינה מלווה בחום.
גורמים מעודדים דלקת סינוסים כרונית: נזלת אלרגית, פוליפים אפיים, הפרעות הקשורות לתפקוד תאי השערה - Immotile Cillia, לייפת כיסתית (ציסטיק פיברוזיס) בילדים, הפרעה בניקוז האף בגין הגדלה של האדנואידים והשקדים, מחיצת אף עקומה וקונכייה תיכונה היפרטרופית. בארוטראומה (על רקע שינויי לחץ), דלקת בשורשי שיניים שמקורן בסינוס המקסילרי, פגיעות במערכת החיסונית. יש שגורסים שלרפלוקס קיבתי תפקיד חשוב בהתפתחות דלקת סינוסים כרונית.
המנתח של אף אוזן וגרון מתבסס על טומוגרפיה מחשבית בהחלטתו על הצורך בניתוח וכמפת דרכים היכן לנתח ובבטחה. בתמונה 1 מוצגת טומוגרפיה מחשבית של הסינוסים בחתכים קורוניים. משמאל הצללה מלאה של הסינוסים המקסילרי והאתמואידיים. מימין מכלול של דלקת מצח וסינוסים אתמואידיים מוצללים.
חיידקים אופייניים בדלקת סינוסים כרונית הם חיידקים אנאירוביים וחיידקים גרם-שליליים. במקרים נדירים יותר יכולות פטריות להיות גורם מזהם כרוני, כמו Fungal ball, Allergic fungal sinusitis.

ד"ר אפרים אביתר

אבחון ובדיקות

בבדיקה הגופנית ייתכן שלא תהיה רגישות מעל הסינוסים בלחי, במצח ובזווית העין הפנימית, בבדיקה אנדוסקופית של חלל האף ניתן להדגים נזלת מוגלתית במיאטוס התיכון או העליון, פוליפים, סטיית המחיצה וקונכיות היפרטרופיות. בבדיקת הלוע עלולה להימצא ליחה רירית, מוגלתית.
בדיקת רנטגן של האף והסינוסים מתבצעת לרוב באמצעות טומוגרפיה מחשבית של הסינוסים, כדי להדגים את מידת מעורבות הסינוסים, הרס גרמי, פוליפים, מחיצת אף עקומה, קונכיות בולוסיות.

סיבוכים אפשריים

הסיבוכים של דלקת סינוסים כרונית מסווגים לשלוש קבוצות: סיבוכים מקומיים, סיבוכים בגלגל העין וסיבוכים במוח.
הסיבוכים המקומיים כוללים מוקוצלה או פיומוקוצלה (כיסה עם תוכן רירי או מוגלתי המתפתחת בתוך הסינוס), וכן דלקת של העצם. סיבוכים בגלגל העין כוללים בצקת דלקתית של העפעפיים, בצקת דלקתית של רקמת השומן בתוך ארובת העין, מורסה סב-פריאוסטלית, מורסה אורביטלית ו-Cavernous sinus thrombosis. הסיבוכים בתוך-המוח כוללים דלקת מעטפות המוח, מורסה אפידורלית, מורסה סבדורלית ומורסה במוח.
הסיבוכים הללו מחייבים אשפוז, טיפול אנטיביוטי רחב טווח או בהתאם לתרביות, בהזלפה לתוך הווריד. רוב המקרים מחייבים גם ניתוח בגישה אנדוסקופית תוך-אפית, או בגישה חיצונית.

טיפולים ותרופות

הטיפול באמצעות אנטיביוטיקה בהתאם לרגישות החיידקים שנמצאו בתרביות שהותקנו מהאף, או על פי שכיחותם הסטטיסטית. האנטיביוטיקה המומלצת היא אוגמנטין (Amoxicillin Clavulanate), צפורוקסים (Cefuroxime) (זינט). הוספת מטרונידזול או קלינדמיצין משפרת את הטיפול. הטיפול מתבצע לרוב במתן פומי ולעיתים רחוקות בהזלפה לתוך הווריד ובאשפוז. בדרך כלל בתוך 72-48 שעות מתחילת הטיפול באנטיביוטיקה חל שיפור במצבו של החולה. גם בדלקת כרונית ניתן לטפל בתרופות מכווצות ריריות בטיפות אף או בטבליות. תרופות נוגדות אלרגיה מומלצות אם קיימת אלרגיה של ריריות האף. סטרואידים, בדרך פומית או בזריקה לתוך השריר, בעלי טווח פעולה ארוך, ניתנים לשם כיווץ ריריות כדי לשפר את הניקוז והאיוורור ולספוג ספיגה מוחלטת של פוליפים הממלאים את האף והסינוסים. אולם, יצוין כי לפוליפים יש יכולת להתפתח בשנית ולמלא את חלל האף והסינוסים, לאחר חודשים ספורים.
אם דלקת הסינוסים מקסילרית ומלווה בכאב עז שאינו מגיב לטיפול יש אפשרות להחדיר מחדר-מחט עבה וארוך לסינוסים, באילחוש מקומי, לשאיבת תוכן מוגלתי שיישלח למעבדה לאיתור החיידקים ולשטיפת הסינוס.
הגישה הטיפולית המרכזית בדלקת סינוסים כרונית היא באמצעות ניתוח אנדוסקופי תוך-אפי. מטרתו לשפר את הניקוז והאיוורור של הסינוסים המעורבים, לכרות את הפוליפים ולכרות מכשולים אנטומיים המפריעים לתפקוד תקין של הסינוסים. הניתוח האנדוסקופי שהתפתח במרוצת 25 השנים האחרונות מחליף את גישות הניתוח החיצוני שהיו מקובלות לאותה מטרה. יתרונות הגישה האנדוסקופית הם השבת התפקוד הנורמלי של האף והסינוסים ללא צלקות חיצוניות, תחלואה נמוכה יותר, אשפוז קצר יותר ועלויות כספיות נמוכות יותר.
רופאים בתחום
פרופ' נחמה אורי
פרופ' נחמה אורי אף אוזן גרון וכירורגיית ראש-צוואר
ד"ר אברהם אברג'ל
ד"ר אברהם אברג'ל אף אוזן גרון וכירורגיית ראש-צוואר
פרופ' איתן סודרי
פרופ' איתן סודרי אף אוזן גרון וכירורגיית ראש-צוואר
הצטרפו לניוזלטר השבועי של אינפומד
באנר

מעוניינים לקבל מידע נוסף על דלקת כרונית בסינוסים?
השאירו פרטים להתייעצות עם יצחק ברוורמן

מאמרים בנושא דלקת כרונית בסינוסים

לא לשכוח סוודר: המדריך השלם למחלות "החורף" בילדים
לא לשכוח סוודר: המדריך השלם למחלות "החורף" בילדים
לירון מרקוביץ, מערכת אינפומד מאת: לירון מרקוביץ, מערכת אינפומד 10/10/2016

חורף 2016 בפתח, או במילים אחרות – עונת הנזלת, השיעול, החום והגרון הדואב מתקרבת אלינו בצעדי ענק. כדי להקדים תרופה למ... לכתבה המלאה

שאלות מתוך פורום צרידות ומיתרי הקול

בניהולו של ד"ר יקי כהן
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו