זריקות PRP לפציעות אורתופדיות: באילו מצבים הן עשויות להועיל?

PRP או פלזמה עשירה בטסיות דם מהווה טיפול יעיל ובטוח בתחומי רפואה שונים. בתחום האורתופדיה, הזרקות PRP מיועדות לטיפול בפציעות שונות, אקוטיות וכרוניות. מה מהלך הטיפול ב-PRP, מתי ניתן יהיה להרגיש בשיפור והאם הטיפול השמרני עשוי למנוע ניתוח? התשובות בפנים
כתבה פרסומית כתבת חסותPRP או פלזמה עשירה בטסיות דם, מהווה אמצעי טיפולי כבר שנים רבות. הפלזמה היא המרכיב הנוזלי בדם אשר מכיל חלבונים, טסיות, וגורמי ריפוי וגדילה. במחקרים שונים נמצא כי ריכוז גבוה של גורמי ריפוי אלה נמצא סביב הטסיות בנוזל. 

מטרת הטיפול היא למצות את הפלזמה עשירה בטסיות וכיוצא בזאת גם בגורמי גדילה מדם המטופל ולהזריקה לאזורים פגועים. הפרוטוקולים השונים וכן גם השיטות למיצוי פלזמה עם ריכוז גבוה יותר של טסיות הלכו והשתכללו עם השנים. כיום, ישנן טכניקות מגוונות שיכולות למצות פלזמה בעלת גורמי ריפוי בריכוז גבוה מאוד. 


ספורטאי שסובל מכאב בברך עקב שחיקת סחוס, פציעה שיכולה להיות מטופלת באמצעות הזרקות PRP
 Piyawat Nandeenopparit |  Shutterstock


לאילו מצבים מיועדות הזרקות ה-PRP?

הזרקות PRP מסייעות לטיפול במגוון מצבים, אקוטיים וכרוניים:

פציעות אקוטיות (חריפות)
באשר לפציעות חריפות, האינדיקציה העיקרית לטיפול בעזרת PRP היא קרעים בשרירים. שריר קרוע ניתן לריפוי עצמי. בשלב הראשון, נוצרת רקמת צלקת אשר מאחה את החלקים שנקרעו. לאחר מכן, הגוף מחליף את רקמת הצלקת ברקמת שריר, אך לעיתים הליך זה אינו מתבצע במלואו מסיבות שונות, בהן אספקת דם לא תקינה או מתח באזור. 

הזרקות ה-PRP מייעלות את הליך הפיכת רקמת הצלקת לרקמת שריר בריאה יותר. זאת ועוד, הטיפול עשוי גם לקצר מעט את זמן ההחלמה הצפוי. טיפול ב- PRPלהתוויה זו נמצא בשימוש רחב בקרב ספורטאים. מעבר להחלמה המיטבית, הוא עשוי גם למנוע פציעות חוזרות. 

פציעות כרוניות

הזרקות PRP מסייעות לטיפול במספר מצבים כרוניים:

1. דלקות כרוניות בגידים
דלקת כרונית מובילה לשינוי במבנה הגיד. הזרקת PRP לגידים החולים מובילה למיתון המצב הדלקתי ולתיקון של רקמת הגיד הפגועה. טיפול זה יעיל למגוון מצבים, בהם דלקת כרונית בגידי הפיקה, דלקת כרונית בגידים המקרבים (אדוקטורים) באזור המפשעה, דלקת כרונית בגיד אכילס ועוד. 

2. דורבן בכף הרגל (Plantar Fasciitis)
דורבן הוא דלקת כרונית של מעטפת כף הרגל אשר מתבטאת בכאבים קשים באזור העקב. טיפול באמצעות PRP במקרים של דורבן חמור עשוי להוביל לשיפור ניכר בכאב. 

3. מרפק טניס
מרפק טניס הוא מצב בו מתפתחת דלקת כרונית במוצא הגידים המשותף בחלק החיצוני של המרפק. זריקות PRP יעילות מאוד לטיפול בפציעה זו. 

4. שחיקת סחוס במפרק הברך
שחיקת סחוס במפרק הברך מובילה לחיכוך ישיר בין עצמות המפרק, לכאבים והגבלה בתנועה. במקרים אלה, הזרקות ה-PRP מסייעות במיתון הדלקת שהתפתחה באזור הברך ובמניעת הפרשה של אינטרלוקינים – חומרים ביולוגים שעלולים להוביל להחמרה בשחיקת הסחוס. 

ד"ר זקס טוען כי שילוב בין זריקות PRP לבין זריקות חומצה היאלורונית במקרים של שחיקה בדרגת חומרה בינונית יעיל יותר. באמצעותו, מתקבל אפקט ביולוגי ומכאני המאפשר תנועה חלקה יותר של המפרק. 

5. פגיעות חלקיות בתוך מפרק הברך
באשר לקרעים חלקיים של הרצועה הצולבת הקדמית או האחורית וכן גם קרעים ברצועות הצדיות, זריקות ה-PRP עשויות לשפר את ההחלמה באופן ניכר. ניתן לבצע את הטיפול גם במהלך ארתרוסקופיה של הברך. 

6. זריקות PRP במהלך ניתוחים אורתופדיים
ניתן להזריק את הפלזמה עשירה בטסיות הדם גם לאחר ניתוחים לשחזור רצועה צולבת קדמית ובמסגרת ניתוח לתפירת המיניסקוס. במקרים אלה, הזריקות תורמות להחלמה טובה יותר. 

איך מתבצע הטיפול?

הטיפול מתבצע במרפאת הרופא המומחה. ביממה שלפני הטיפול מונחה המטופל להרבות בשתיית נוזלים כדי להקל על לקיחת דגימת הדם. 

בשלב הראשון, נלקחת דגימת דם מהמטופל למבחנה – בדומה לפעולה המתבצעת במהלך בדיקת דם רגילה. הדגימה שנשאבה מעובדת בצנטריפוגה והדם מופרד למרכביו – כדוריות אדומות, לבנות והפלזמה. הזריקה מתבצעת לאזור הנדרש תחת הרדמה מקומית ולעיתים תחת הכוונת אולטרסאונד. 

לאחר הזריקה המטופל יכול לחזור לפעילות שגרתית, להוציא פעילות מאומצת לתקופה של 12-14 ימים. ישנם אזורים הדורשים יותר מזריקה אחת ועד לשלוש זריקות שיתבצעו בפרק זמן של כשבועיים בין הטיפולים. ברוב המקרים כשבועיים לאחר ביצוע הטיפול תורגש הקלה. 

האם זריקות ה-PRP עשויות למנוע ניתוח?

עבודות שונות הראו כי טיפול באמצעות PRP במקרים של שחיקת סחוס בינונית הוביל לשיפור באיכות החיים של החולים וכן גם לשיפור בתפקוד הברך. במקרים מסוימים הטיפול עשוי אף להוביל לדחיית הצורך בהתערבות כירורגיות. זאת ועוד, נמצא כי זריקות PRP לקרעים חלקיים ברצועות הצידיות בברך תרם להחלמה טובה ומהירה יותר. 


האם הטיפול כרוך בסיכונים כלשהם?

בשל העובדה שמדובר בתוצרי הדם של המטופל הסיכונים הכרוכים בטיפול אפסיים. בניגוד לזריקות סטרואידים, אשר נמצאות בשימוש נרחב למגוון התוויות אורתופדיות, ה-PRP אינו גורם להחלשת הרקמה, לפגיעה בה וכן גם לתופעות לוואי כלליות, כמו עלייה ברמות הסוכר או בלחץ הדם. לכן, מדובר בחלופה בעלת פרופיל בטיחותי גבוה מאוד. פורומים כאבי ברכיים וכאבים בכף הרגל

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
שחיקת סחוס אלון 16/08/2020 11:08
 • שלום יש לי שחיקת סחוס מוגברת בברכיים - כמעט ואין בכלל סחוס אני עם כאבים בברכיים המליצו לי לא להחליף ברך בגלל שאני בן 45 וזה מוקדם מידי האם יש טיפול שמונע כאבים או השתלת סחוס שלא כרוך בזריקות קורטיזונים וכדומה? האם שחיה או רכיבה על אופניים יכולים להיות פתרון? תודה

 • + הוסף תגובה
כאב בברך יפה 28/01/2020 09:38
 • שלום מידי פעם יש לי כאב בברך שמאל בעיקר קנאקים שאני מרגישה שהם באים מקדמת הברך בחלק התחתון שלה, אני כמעט תמיד יכולה ליצור קנאק בברך . למשל אתמול הייתי בשיעור זומבה והיה לי קנאק כזה עם כאב חד לשניה ואז עבר. כמו כן יש כאב קל כללי מידי פעם לא נראה שיש נפיחות או חום. גם בשיעור הייתה תחושה שכאילו הברך קצת משוחררת ברמה ממש קלה בעיקר שהייתי צריכה לעשות תנועה של בעיטה. זה כאב שבא מידי פעם ורציתי לדעת מה אפשר לעשות על מנת שהכאב הזה לא יופיע או לא יחמיר חלילה ושאני יוכל להמשיך להתאמן

 • + הוסף תגובה
שאלה דחופה חלי 22/07/2020 18:39
 • אני אישה בת 23,לאחרונה (כשלושה שבועות) אני חשה כאבים במפרק של הברך ברגל שמאל, הכאב הינו בעיקר בעת תנועה ומתיחה של הרגל וסיבוב לצד, יש גם מעט כאב בהליכה אך לא מאד מורגש, כאשר אני נוגעת וממששת את הברך אני חשה שהכאב הוא כביכול מהעצם עצמה ולא משריר תפוס וכד',אציין שאני בריאה לחלוטין ב"ה ואיני בעלת משקל עודף כלל,עוד אוסיף כי עברתי ניתוח אפנדיציט לפני חודש אולם הניתוח היה קל מאד ב"ה וחזרתי לעבודה כבר אחרי שבוע,אשמח לייעוצכם המקצועי והמהיר.

 • + הוסף תגובה
כאבים ברגל לאחר תאונה רינת 25/03/2017 14:11
 • שלום, לפני כשבועיים הייתי מעורבת בתאונת דרכים קלה בה ישבתי מאחור באמצע עם ברכיים כפופות וקיבלתי מכה חזקה הברכיים. במיון עשו צילום ולא נצפה שבר/קרע/פגיעה הנראית לעין. ביקרתי אחרי שבוע אצל אורטופד שאמר שרק מנוחה תסייע וכי מדובר בחבלות חיצוניות. בפועל, אני עם כאבים בברך ימין המקרינים גם עד הקרסול וגם לירך..ואני הולכת עם צליעה לקושי לדרוך על רגל ימין. נוטלת אקמול לכאבים כי אני אלרגית ליתר המשכחים. ביקרתי שוב במיון בשל החמרה בהליכה ולא היה ממצא חדש (עשו שוב צילומי ברך). מה עוד אפשר לעשות? זה מרגיש שאין שיפור וכבר עברו שבועיים! יש עוד משהו שכדאי לבדוק? אני בת 29 ומתניידת עם מוניות לרחוב וחצי ליד הבית בשל קושי ללכת... תודה רבה! רינת

 • + הוסף תגובה
תשובה לבת 29 שהיתה מעורבת בתאונה וינברג אורטופדיה 27/03/2017 12:49
 • כשה רפואה הרגילה אינה נותנת לך פיתרון או לפחות שיפור אני ממליץ לך לפנות לרפואה משלימה ,ף בתור התחלה מירחי על הברך וסביבה משחת טראומיל ,ייתכן שארניקה ( תבררי בבית טבע) תעזור גם הכי טוב בררי עם מטפלים ברפואה סינית ו או הומאופטים , בהצלחה

 • + הוסף תגובה
גם אני סובל מתופעה דומה יחיאל 15/06/2020 15:18
 • חטפתי מכה חזקה בברך. בצילום נצפתה רצועה קרועה. מאז המכה, קשה לי ללכת ולדרוך על כף הרגל. בנוסף, אצלי יש גם זרמים ועקצוצים בכף הרגל לפעמים. לדעתי יתכן שמדובר בפגיעה עצבית באיזור מפרקי הברך, המקרינה לקרסול ולכף הרגל. האם התקדמת באבחון מאז ?

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!