משתמשים במי פה? מחקר חדש טוען שזה עשוי להפחית את הסיכוי לחלות בקורונה

לא יכולים לפתוח את הבוקר מבלי לגרגר מי פה? נראה שהקרובים לכם עשויים להרוויח מההרגל. מחקר חדש מצא כי שטיפות פה עשויות להפחית את העומס הויראלי ברוק וכך למנוע את העברת נגיף הקורונה מאדם אחד לאחר: הפרטים בכתבה
כתבה פרסומית כתבת חסותג'לים ומגבונים לחיטוי ידיים המבוססים על אלכוהול הפכו לכלים מרכזיים בלחימה מול נגיף הקורונה. כעת מחקר חדש (1) שהופיע בכתב העת Journal of Medical Virology הניח כי גם חומרים המשמשים לשטיפות פה או אף עשויים לצמצם את הסיכון להעברה ויראלית של הנגיף אם אלה שנדבקו בו משתמשים בהם. על פי החוקרים מוצרים אלה, המהווים חלק משגרת ההיגיינה היומית של רבים מאיתנו, עשויים לסייע רבות במיגור המגפה עד למציאת חיסון והפצתו. 


מי פה ולפניהם מסכה כירורגית, אמצעי למניעת הפצת נגיף הקורונה
Olek Lu |  Shutterstock


חיסול הנגיף ברוק לאחר שתי דקות בלבד

במחקר הנוכחי החוקרים השתמשו בווירוס HCoV-229E ממשפחת נגיפי הקורונה. כדי להעריך את יעילות הפחתת הפעילות הנגיפית נעשה שימוש במספר מוצרים: תרסיסי אף, טיפות אף ומי פה. 

החוקרים חשפו את נגיף הקורונה לכל אחד מהפתרונות בשלושה מבחנים נפרדים: האחד ארך 30 שניות, השני דקה, והשלישי כשתי דקות. 

התוצאות היו מבטיחות: שטיפת האף הצליחה לחסל כ-99% מהנגיף לאחר כדקה, וכ-99.9% ממנו לאחר כשתי דקות. אולם, האמצעי המוצלח ביותר היה שטיפת הפה באמצעות חומר אנטיספטי שסייע להפחית את העומס הוויראלי ב-99.99% לאחר שתי דקות. 

שימוש במי פה להפחתת הסיכוי להעברה של מזהמים הוא אינו בשורה חדשה, ומחקרים קודמים בחנו את יעילותן של שטיפות הפה בהעברה אוראלית של מזהמים. כך למשל, מחקר שבוצע ב- 2005 (2) בחן את יעילות השימוש במי פה ליסטרין למניעת העברת הנגיף הרפס סימפלקס 1. התוצאות הראו כי שטיפות פה הפחיתו את נוכחות הווירוס ברוק כ-30 דקות לאחר השימוש. 

זאת ועוד, מחקר מוקדם שבוצע ביולי השנה (2) קבע כי שטיפת פה לחולי קורונה עשויה להפחית את העומס הוויראלי בפה, בגרון ובאף. בהתבסס על התוצאות שיערו החוקרים כי באמצעות שימוש במי פה ניתן יהיה לצמצם את ההדבקה בנגיף בשיעול או עיטוש. 

צוות החוקרים גילה גם כי חומרים בהם מי חמצן היו רכיב מרכזי סייעו בחיסול הנגיף בשיעור של 90-99%. תוצאה זו נתמכה גם במחקר נוסף (3) שמצא גם הוא כי פתרונות המבוססים על מי חמצן עשויים להיות יעילים נגד נגיף ה- SARS-CoV-2 .

מהן מגבלות המחקר?

למרות שתוצאות המחקר שכאמור נתמכו גם במחקרים קודמים נראות מבטיחות, נראה כי שימוש במי פה בלבד ללא אמצעי הגנה נוספים אינו מספיק למניעת העברת הנגיף. במאמר, ציינו החוקרים מספר מגבלות, בהן שימוש בווירוס מאותה משפחה לבחינת יעילותן של שטיפות הפה ולא בווירוס ה- SARS-CoV-2; ביצוע הבדיקות בתנאי מעבדה והיעדר בחינה על בני אדם. על כן, צוות החוקרים טען כי דרוש מחקר נוסף כדי לקבוע מעל לכל ספק כי לשטיפות פה יש גם שימוש אנטי ויראלי. עד שיבוצעו, החוקרים הדגישו כי שימוש במי פה אינו מחליף את האמצעים הנוספים למניעת התפשטות הנגיף כמו עטית מסכות, ריחוק חברתי ושטיפת ידיים. למרות זאת, נראה שמדובר בתוספת לא מזיקה שתשמור על שיניים לבנות ופה בריא ובמקביל גם תוכל להגן על הקרובים לכם מפני הדבקה אפשרית.

מקורות 

(1) Meyers, C., Robison, R., Milici, J., Alam, S., Quillen, D., Goldenberg, D., & Kass, R. (2020). Lowering the transmission and spread of human coronavirus. Journal of Medical Virology.

(2) Meiller TF, Silva A, Ferreira SM, Jabra-Rizk MA, Kelley JI, DePaola LG. Efficacy of Listerine Antiseptic in reducing viral contamination of saliva. J Clin Periodontol. 2005 Apr;32(4):341-6. doi: 10.1111/j.1600-051X.2005.00673.x. PMID: 15811049; PMCID: PMC7166778.

(3) Bidra, Avinash S., et al. "Comparison of in vitro inactivation of SARS CoV‐2 with hydrogen peroxide and povidone‐iodine oral antiseptic rinses." Journal of Prosthodontics 29.7 (2020): 599-603.https://doi.org/10.1111/jopr.13220פורומים חיסונים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
התנפחות בלוטה אחרי חיסון דנדוש 26/11/2020 22:05
  • בן 21, התחסן נגד שפעת, דיי מידית הופיעה בלוטת לימפה נפוחה בבית השחי, ביד המחוסנת, המקום כואב .האם תקין? מה צריך לעשות

  • + הוסף תגובה
שאלה מסקרנת לגבי חיסוני קורונה עתידיים יהודה 23/11/2020 13:46
  • שלום ד"ר, כמי שלמד ביולוגיה בתיכון - לא מבין מי יודע מה, יש לי שאלה שמטרידה אותי באופן כללי. כיום - אדם שנדבק בקרונה דהיינו מאומת, לא בטוח שלא יחלה שוב , כלומר הוא עבר את החיסון הכי אמיתי שיש - מחלה - והוא לא מחוסן ! אם כך הוא הדבר - מדוע יש מירוץ חיסון לקורונה שהוא בטוח פחות יעיל בוודאות ל- "מקור" - וירוס חי ונושם, ואיך העולם נוטע תקוות שווא בחיסון - כאשר ההדבקה המקורית לא ממש עוזרת ?

  • + הוסף תגובה
חיסון gradasil 9 פאפ 20/11/2020 08:44
  • שלום, עשיתי השבוע את החיסון של המנה האחרונה של וירוס הפפילומה וזכור לי שראיתי שנשאר עוד קצת (סנטימטר) נוזל (אדמדם) במזרק. האם זה אומר שלא הזריקו לי את כל הכמות? האם זה דם שנשאב פנימה לתוך המזרק?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!