דלג לתוכן

אמרו לא לסגירת הספרייה המרכזית לעיוורים

אמרו לא לסגירת הספרייה המרכזית לעיוורים

מאת: מערכת אינפומד
תאריך פרסום: 24/09/2007 תאריך עדכון: 10/10/2019
2 דקות קריאה
הספרייה המרכזית לעיוורים בנתניה, המשרתת היום אלפי עיוורים, עומדת בפני סכנת סגירה. הספרייה שראשיתה בשנת 1951 החלה בהפקת ספרי ברייל. במהלך הזמן, עם התפתחותן של טכנולוגיות חדשות, הפיקה גם ספרים מוקלטים, ספרים באותיות גדולות, והודות לשימוש בטכנולוגית mp3, "ספרי תקליטור" - ספרים שלמים המוקלטים על תקליטור יחיד.

הספרייה משרתת יותר מ-10,000 עיוורים, כבדי ראייה, דיסלקטים (מכיתה ד') ובעלי מוגבלויות שבגללן הם מתקשים, או אינם מסוגלים כלל, לקרוא בספרים מודפסים.

הספרייה מעסיקה 31 עובדים בשכר, 100 קבלני משנה הכוללים קריינים המסבים את הטקסט לכתב ברייל, וכעשרה מתנדבים.

קטלוג הספרייה מכיל מגוון רחב של ספרים, ביניהם התנ"ך, האנציקלופדיה בריטניקה לנוער, ועוד אלפי ספרים בעברית, בערבית, ביידיש וברוסית בנושאים מגוונים: ספרות יפה, ספרי לימוד ועיון, אנציקלופדיות ולקסיקונים.

הספרייה מפיקה גם כתבי עת בברייל, ביניהם ירחון המכיל לקט מתוך העיתונים היומיים 'הארץ', 'ידיעות אחרונות' ו'מעריב'; לקט מתוך עיתוני הילדים והנוער 'מעריב לנוער' ו'עיניים'; מגזין בנושאי טבע וגיאוגרפיה ועוד.

עלות הפקת ספרים לעיוורים בטכנולוגיות השונות גבוהה, שכן עליה לכסות אולפני הקלטה, מכונות מיוחדות להדפסה ולהפקה של כתב ברייל (עלות מכונת ברייל: $80,000) ועוד, כך שאף על פי שעובדים בספרי מתנדבים רבים, הפעלתה תלויה בהקצאת כספים באופן שוטף.

כאמור, מחר עומדת הספרייה להיסגר, מאחר שמשרד המדע, התרבות והספורט אינו מאשר סכום של 4 מיליון שקלים הנחוץ להפעלתה. עד לחודש יולי העביר המשרד סכום של חצי מליון שקלים בלבד מתוך תקציב של 5.2 מליון.

פנייותיו של מר אורי כהן, מנכ"ל הספרייה לעיוורים, לגופים האחראיים, ביניהם שר המדע ראלב מג'אדלה, בבקשה להקצות לספרייה תקציב בדחיפות, לא הועילו. לאור זאת עומדת הספרייה בפני סגירה. אם תסגר הספרייה, למעלה מ-10,000 קוראים עיוורים, תלמידים, סטודנטים, אנשי מקצוע וקוראי ספרות יפה יאלצו לבלות שעות רבות ביממה בשעמום תרבותי ורוחני.

הנהלת הספרייה החליטה שפעילותה של הספרייה תתחדש רק לאחר שמשרד המדע התרבות והספורט יעביר לחשבונה סך של 4,000,000 ש"ח ולאחר שתתקבל התחייבות למימון הוצאותיה לשנת 2008 והלאה.

מערכת אינפומד אינה נוהגת להתערב במחאות, אך המקרה הנדון שונה. אסור שמפעל מבורך זה ייסגר בגלל סכום הקטן מעשירית מעלות מימון המפלגות השנתי.

אם ברצונכם להשפיע, אתם מוזמנים להצטרף להפגנה נגד סגירת הספרייה מחר, יום ג', ה-25.9 בשעה 9:30 בבוקר, מול הכנסת, בגן הוורדים, ליד המנורה.

אתר הספרייה: www.clfb.org.il

[24/09/2007]

האם המאמר עניין אותך?

רופאים בתחום
 אורטל ורובל בסכס
אורטל ורובל בסכס אופטומטריסטים
B.sc ענת בקר
B.sc ענת בקר אופטומטריסטים
 אורטל פלטשי סבג קופרויז'ין
אורטל פלטשי סבג קופרויז'ין אופטומטריסטים
הצטרפו לניוזלטר השבועי של אינפומד
X
שדות המסומנים ב-* הינם שדות חובה

צור קשר

פרטים אישיים
פרטי הפנייה
תודה על פנייתך, אנו נשוב אליך בהקדם!

חזור לעמוד הבית
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו