דלג לתוכן

שעלת

Pertusis
המומחים של Infomed מסבירים:

שעלת היא מחלה הנגרמת כתוצאה מחיידק בורדטלה פרטוזיס (Bordetella Pertussis), אשר גורם להצטברות ליחה בדרכי הנשימה. הניסיון של הגוף לפלוט את הליחה החוצה גורמת להתקפי שיעול האופייניים למחלה.

כמו כן, החיידק גורם לדלקת המצרה את דרכי הנשימה ומקשה על מעבר האוויר, דבר הגורם להופעת הצליל השרקני האופייני לשיעול של החולים בשעלת. 

שעלת היא מחלה מדבקת מאוד שעלולה להסתיים במוות של 1-2% מכל התינוקות החולים בה, ובנזקים בלתי הפיכים נוספים. קיים חיסון לשעלת, הניתן כחלק מחיסוני השגרה במדינת ישראל. 

  • סימפטומים

    השלב הראשון של המחלה מתבטא בהצטננות המתחילה לאחר תקופת דגירה של כשבועיים. ההצטננות מאופיינת בחום קל, בנזלת ובשיעול יבש. לאחר כשבועיים מתחיל השלב השני במחלה, המאופיין בהתקפי שיעול עוויתי המלווה בשאיפות עמוקות, וממשיך בהתקף של סידרת שיעולים קצרים עד כדי הפסקת הנשימה לעיתים.

    המחלה מתקדמת לשלב נוסף המאופיין בשאיפות מהירות עם גניחות, הנגרמות עקב סגירה עוויתית של הגרון. שלב זה נמשך 4-3 שבועות, ולאחריו מתפתחים שיעולים עוויתיים ופחות חזקים. 

    כל התקף שיעול נמשך בין דקה לשתיים ולרוב יש כ-15 התקפי שיעול מדי יום. לעיתים השיעול יכול להיות מלווה בליחה צמיגית, הקאה לאחר השיעול, תשישות ואדמומיות בפנים או צליל שרקני (Whooping cough).

    מהלך המחלה יכול להימשך עד 100 ימים.

המומחים שלנו למשפחה וריאות

ילדים
פרופ' דריו פרייס
4.9
( 20 חוות דעת )
"מקצוען, איכפתי, סובלני, מסביר ואדיב, הגעתי עם בתי ויצאנו בתחושה שאנחנו בידיים הכי טובות שיש"
קראו עליי עוד
ילדים
פרופ' בנימין וולוביץ
5.0
( 7 חוות דעת )
"מעבר לעובדה שפרופ׳ וולוביץ מאוד נעים ומאוד נחמד, הוא מקצועי ויש לו את הידע והניסיון שבאמצעותם הוא ממש הציל ומציל את הבן שלי. תותח אמיתי והלוואי והיו עוד רופאים מוכשרים ומקצועיים כמוהו שיודעים לאבחן נכון ואז גם לתת את הטיפול הנכון ובכך למנוע סבל מיותר מהילד החולה."
קראו עליי עוד
ריאות
ד"ר מאיר קרופסקי
5.0
( 6 חוות דעת )
"ד״ר קרופסקי, הרשים אותי מאד כמומחה בתחומו, עם ידע רפואי נרחב ביותר. במקביל ״ולמרות״ מומחיותו, הוא צנוע, אנושי, ואמפטי ביותר. שלא נזדקק לו ולדומיו, אך אם וכאשר נזדקק, הוא כתובת ראויה ומומלצת ביותר."
קראו עליי עוד
לכל המומחים שלנו למשפחה וריאות>

המומחים של Infomed עונים על שאלות:

מאמרים בנושא שעלת

ירידה בחיסוני ילדים: מה ההשלכות של זה?
ירידה בחיסוני ילדים: מה ההשלכות של זה?
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 30/08/2020

מאז פרוץ משבר הקורונה, חלה ירידה בכמות הילדים שקבלו חיסונים שבשגרה. מה עלולות להיות ההשלכות של זה על הילדים שחוזרים... לכתבה המלאה

אתה מצונן והשיעול לא מרפה? ייתכן שאתה חולה בשעלת
אתה מצונן והשיעול לא מרפה? ייתכן שאתה חולה בשעלת
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 10/02/2007

אתה מצונן והשיעול לא מרפה? ייתכן שאתה חולה בשעלת לכתבה המלאה

באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו