דלג לתוכן

פחד אצל ילדים (Children fears)

3 דקות קריאה
פחד אצל ילדים הוא תופעה שכיחה אך מאתגרת עבור הורים רבים: איך ניתן להבדיל בין פחד אצל ילדים לבין חרדה אצל ילדים? מה לומר לילד שמפחד מזריקה, ואיך להתמודד עם מפלצות ושדים מתחת בארון? נסקור כאן מצבים שכיחים של פחד אצל ילדים ואת דרכי ההתמודדות איתם.

פחד אצל ילדים לעומת חרדה אצל ילדים

לא פעם מבלבלים בין פחד אצל ילדים לבין חרדה אצל ילדים, כשלמעשה מדובר בשתי תופעות שונות מהותית. חרדה אצל ילדים מתייחסת למצבים שבהם ילדים מגיבים בפחד עז ומוגזם למצב או גירוי אשר אין בהם איום ממשי, כאשר בחלק גדול מהמקרים החרדה מלווה במצוקה רגשית מתמשכת ובניסיונות של הילד להימנע ממפגש עם הגורם למצוקה. למשל, חרדה אצל ילדים עלולה להתבטא בסירוב של הילד להשתתף בפעילויות שמתאימות לגילו מתוך פחד מדיבור בפני קהל, או מפני מפגש עם כלבים. פחד אצל ילדים, לעומת זאת, הוא תופעה טבעית ונורמטיבית שמהווה חלק משלב התפתחותי או בתגובה לגירויים חדשים ו/או מאיימים, ואינה גורמת לפגיעה משמעותית בתפקודו של הילד.

חשוב להדגיש שלא תמיד קל להבחין בין פחד אצל ילדים אשר מהווה תגובה תואמת גיל לבין מצבי חרדה המצריכים ייעוץ מקצועי ובנייה של תכנית טיפולית או מתן הכוונה להורים. קריטריון יעיל שמשמש להבחנה בין פחד אצל ילדים לבין חרדה אצל ילדים הוא מידת המצוקה והפגיעה התפקודית הנגרמת לילד ולמשפחתו בעקבות הפחד: אם הפחד של הילד משבש את חייו או חייכם לאורך זמן, כנראה שמדובר בבעיית חרדה ומומלץ לפנות לייעוץ לקבלת חוות דעת מקצועית.

פחד אצל ילדים יכול להופיע במצבים הבאים:

פחד אצל ילדים כשלב התפתחותי


פחד אצל ילדים עשוי להתעורר בהתאם לשלבי ההתפתחות הרגשית והקוגניטיבית. למשל, בסביבות גיל חצי שנה חלק מהתינוקות מפתחים חרדת זרים המתבטאת ברתיעה מאנשים שאינם הדמויות המטפלות שלהם, וחרדת נטישה המתבטאת בפחד בתגובה לעזיבת הדמות המטפלת. הפחדים הללו נוטים להיעלם באופן טבעי לאחר מספר שבועות, כאשר ההורים אינם "מתרגשים" יתר על המידה ומספקים לילד ליווי, הרגעה וחשיפה חוזרת ונשנית לקשרים עם אנשים אחרים.

פחד בתגובה לגירויים / מצבים חדשים

פחד אצל ילדים צעירים עלול להתעורר בתגובה למצבים וגירויים חדשים- גם כאשר מדובר באירועים נעימים ומהנים כמו מסיבות יום הולדת, תחפושות ושחייה בים. פחד אצל ילדים במצבים הללו הוא טבעי- הילד עדיין לא יודע להעריך נכון את האירוע ועשוי להיבהל מתחושת אי הודאות. בהתאם, פחדים מסוג הזה מתעוררים פעמים רבות גם כשהילד קולט אי נוחות או בהלה של ההורה מהסיטואציה, ומניח באופן לא מודע שאם ההורה מגיב כך- כנראה שיש סיבה לפחד. גם פחד אצל ילדים במצבים אלו נוטה לחלוף כאשר הילד מתרגל לגירוי/סיטואציה ורואה כי ההורה אינו נרתע.

פחד אצל ילדים בתגובה לגירוי / מצב לא נעים

באופן טבעי, פחד אצל ילדים יכול להופיע בתגובה לגירוי או סיטואציה שכוללים כאב פיזי, אי נוחות ואי ודאות כמו זריקה או ביקור אצל רופא השיניים. הדרך הטובה ביותר להתמודד עם פחד מסיטואציות כאלו היא לספק לילד הסבר אמין וענייני שינטרל את תחושת אי הודאות וימנע "הפתעות לרעה". למשל, לפני חיסון או זריקה חשוב שלא להבטיח לילד ש"זה בכלל לא יכאב" אלא להבהיר שמדובר באי נעימות קלה שתעבור מהר- כזו שהילד בוודאי יוכל להתגבר עליה. חשוב לא ללעוג לפחד של הילד, אלא לתת לו לגיטימציה, ובמקביל להפגין עמדה חד משמעית בנוגע לצורך בביצוע הפעולה המפחידה.

פחד אצל ילדים בתגובה לסרטים והצגות

ילדים צעירים עלולים לפחד מאוד בעת צפייה בסרטים או הצגות ולכן חשוב לבחור כאלו שמתאימים לגילם בלבד. יחד עם זאת, פחד אצל ילדים עלול להופיע גם בהצגה או סרט מתאימים לגילם כתגובה לישיבה בחושך (ראו סעיף הבא) או בגלל בלבול של הילד בין דמיון למציאות- הילד הרך לא תמיד מבין לחלוטין שהמפלצת מההצגה אינה מסוכנת ולכן מגיב בפחד. ניתן לעזור לילד להירגע בכך שמסייעים לו להבחין בין הדמיון והמציאות מראש ובמהלך ההצגה, אך כשהילד מגיב בפחד עז חשוב לא ללחוץ עליו אלא לאפשר לו לוותר על ההשתתפות, כדי למנוע התקבעות של חוויה שלילית.

פחד אצל ילדים: חושך, מפלצות וחלומות רעים

פחד מהחושך מתעורר אצל ילדים פעמים רבות בתגובה לחלומות רעים או לחשש מפני מפלצות ושאר חיות רעות המסתתרות בחדר. פחד זה נוצר במקרים רבים הן כתגובה לאי הודאות וחוסר האונים שהילד חש כשהוא לבד בחושך במיטתו, והן כתוצאה מבלבול בין דמיון למציאות, שמקשה עליו לדעת בוודאות כי המפלצת שזה עתה נהמה עליו בחלום לא יושבת מתחת למיטתו. הדרך להתמודד עם פחד אצל ילדים במקרים כאלו היא לאזן בין מתן הרגעה ותמיכה, פתרונות פרקטיים (מנורת לילה, שינה עם בובה מרגיעה), לבין פתרונות יצירתיים ספציפיים כמו משותף של המפלצות והנחת "מגרש מפלצות" או "חרב קסומה" לצד המיטה.
רופאים בתחום
ד"ר גבי שמש
ד"ר גבי שמש עיניים
ד"ר אולג לוי
ד"ר אולג לוי אורולוגיה
ד"ר רנה חנא
ד"ר רנה חנא עיניים
הצטרפו לניוזלטר השבועי של אינפומד
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו