דלג לתוכן

סטריאוטיפ (Stereotype)

1 דקות קריאה

סטריאוטיפים הם האמונה שאנשים השייכים לקבוצה מסוימת מחזיקים כולם באותן תכונות דומות: איטלקים הם רגשנים, ארגנטינאים הם חמים, פולנים הם קרים.

סטריאוטיפים הם אוניברסאליים ומהווים חלק בלתי נפרד מהתרבות האנושית. אנו נוטים לחשוב שקבוצת החוץ (הקבוצה אליה אנו לא משתייכים) הינה הומוגנית, בניגוד לקבוצת הפנים (הקבוצה אליה אנו משתייכים) שהיא הטרוגנית, ולכן אנו נוטים לייחס לאנשים בקבוצת החוץ תכונות דומות. כך, למשל, ברור לנו שאישיותנו שונה וייחודית מאישיותם של שאר חברי קבוצת הכדורגל בה אנו חברים, אבל כל שחקני הקבוצה השנייה נראים לנו "גזענים", "גסי רוח" וכד'.

קטגוריזציה חברתית היא קטלוג של אנשים לקבוצות על בסיס של ייחוסים דומים: גזע, מין, מיקום גיאוגרפי ועוד. אנו נוטים לייחס לאנשים בקבוצות השונות מאפיינים דומים: חלוקה זו אדפטיבית וטבעית מאחר והיא מאפשרת לארגן כמויות אדירות של מידע, בהתבסס על ניסיון העבר ורושם ראשוני מהיר. אלא שלעיתים עשויה נטייה זו עלולה להטעות את שיקול דעתנו, ואף לגרום לנו להתעלם ממידע אשר נמצא בסתירה לסטריאוטיפ. לכן, חשוב להבין מה מקור יצירת הסטריאוטיפים, ומדוע לעיתים הם מתפתחים לדעות קדומות שחשוב להפריכן.
רופאים בתחום
ד"ר נדאל אסדי
ד"ר נדאל אסדי אף אוזן גרון וכירורגיית ראש-צוואר
פרופ' רון אלישר
פרופ' רון אלישר אף אוזן גרון וכירורגיית ראש-צוואר
ד"ר אלדד מור
ד"ר אלדד מור כירורגיה פלסטית
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו