עמוד הבית > פורומים > טיפול זוגי, טיפול משפחתי

פורום טיפול זוגי, טיפול משפחתי

 עדית רונן סתר

עדית רונן סתר
עדית רונן-סתר הינה מטפלת זוגית ומשפחתית מוסמכת מטעם האגודה הישראלית לטיפול זוגי ומשפחתי. את הכשרתה (תואר שני ולימודי הטיפול המשפחתי) עברה באוניברסיטת תל אביב ובמרכז אלומה. כמו כן, עברה הכשרה עוד...

הודעה
מחבר
תאריך / שעה
פרידה מבן זוג נילי 20/04/2017 22:24
 • אני בת 46 ובעלי בן 48 נשואים מזה 24 שנה עם שלושה ילדים. הנישואין היו מאושרים,אולם היו גם וויכוחים. לאחרונה הוויכוחים התגברו בשל אי הסכמה בנושא חינוך הילדים וקושי עם התמודדות מול גיל ההתבגרות, או אי עזרה במתלות הבית.בעלי נטש את הבית ועזב אותי ואת הילדים המומים, כואבים פגועים ועם המון סימניי שאלה. הילדים בתחילה בכו המון וניסו לשכנעו אולם כלום לא עזר בעקשנותו, אני שבורה והרוסה ומאוד מתקשה לתפקד ביום יום. זו הייתה הפתעה מוחלטת עבורי לא מצליחה לקלוט כיצד הפתיע אותי ולא הבנתי או הרגשתי את שעומד לקרא. הוא טוען כי הפסיק לאהוב, וקשה לו עם הוויכוחים והריבים שלנו, בחר להתרכז רק ברע. ציינתי והסברתי לו שאני לא מסכימה עם הצעד הקשה הזה, אך הוא בשלו עזב את הבית, נמצא בקשר טלפוני עם הילדים בלבד. ואני ההמומה והכאובה ממתינה למוצא פיו מה החליט, לאן פנינו מועדות?? ניסיתי לשכנעו להגיע ליעוץ זוגי אך איננו מוחלט, טוען שלא יעזור והוא לא מעוניין לדבר. כרגע אנחנו נמצאים בנתק מזה כשבועיים, אני מרגישה מאוד פגועה ואינני יודעת מה יהיה, אינני יודעת כיצד להביאו להבנה או ניסיון לטיפול זוגי. אובדת עצות.....מה עליי לעשות על מנת לגרום לו לשוחח ולנסות למצוא פתרון.?

 • + הוסף תגובה
בן הזוג עזב עדית רונן סתר 22/04/2017 23:40
 • שלום לך, תודה שכתבת לפורום. אנשים רבים נתקלים במצבים המזכירים את מצבך, ויכולים להזדהות איתך או להיתרם ממילותיך. אני מקווה שהשיקולים וכיווני המחשבה שיפורטו בתגובה זו, יתקבלו אצלך בהבנה, וניתן יהיה להבין אם יהיה לך קשה לשקול ולחשוב על היבטים אלה, הקשורים במשמעויות של פרידה לטטוח ארוך. כמו כן, אתייחס לאפשרות שמדובר בפרידה זמנית. אכן, הצעד הזה הוא הלם מוחלט עבור כולכם, ובוודאי שישנם היבטים רבים שתצטרכו להסתגל אליהם. לפי חישובי, האם הפרידה נעשתה במהלך חופשת הפסח? שאלה זו רלוונטית מאחר ואנשים רבים מדווחים על קושי לייצר אוירה רגועה בתא המשפחתי (המצומצם והמורחב) במיוחד בתקופות החגים. ומעבר לכך, עולות שאלות משמעותיות הקשורות לתוכניות לעתיד: -האם הוא תכנן זאת לאורך זמן? כמה זמן חשב על כך? -כיצד הוא מדמיין שהיחסים ביניכם יימשכו בעתיד? בני זוג השוקלים פרידה, פעמים רבות שוכחים, שתפקידם החשוב ביותר (ההורות) ממשיך, וממשיך להיות משותף עם בני הזוג, לנצח... פרידה או זוגיות, הוא ואת תצטרכו להיות בקשר רצוף, עבור הילדים... -אם יש בכוונתו להיפרד באופן רשמי, ישנן השלכות רבות לכך (כלכליות, חברתיות, רגשיות, אישיות, משפחתיות). אלה השלכות רבות וכבדות משקל. האם נתן את דעתו לכך? כאשר זוג שעבר כברת דרך יחד, וחולק ילדים ובית, מחליט על פרידה (בין אם מוסכמת או חד צדדית), חשוב שבני הזוג יהיו בתקשורת לגבי ההשלכות של הפרידה ויבדקו יחד, האם הם באמת רוצים לפנות לכיוון הפרידה ,או מוכנים לקול לתת ניסיון נוסף לזוגיות שלהם. פעמים רבות, זוג הנמצא במשבר, ועובר תהליך זוגי, מגלה דברים חדשים ובונה מערכת יחסים טובה יותר, מבעבר. לא מדובר על חזרה ליחסים תקינים, אלא לבנייה מחדש של קשר זוגי, בו ישנו מרחב לכבוד הדדי, לדאגה, לסקרנות לגבי השני, וסקרנות לגבי עצמי. אולי כדאי לפנות לבן זוגך, אפילו להביא את הטקסט הזה איתך, ולפרוס בפניו את השיקולים והאפשרויות. הרי אם יעזוב בצורה זו, לא תוכלי להבין לעומק את הכאב שלו, ולמעשה, גם הוא עוד לא נתן לעצמו הזדמנות להבין ולעבד את שעובר עליו. וכמובן, נכון הדבר לגבי הכאבים שלך. היבט נוסף קשור בקושי סביב חינוך הילדים. פעמים רבות, הורים מתקשים לייצר שפה אחידה בחינוך הילדים, דבר שיוצר משבר ביניהם. ההורות שלנו משופעת מהחינוך שקיבלנו בביתנו כילדים, מושפעת מתפיסות עולמנו ומאירועים שעברנו בחיינו. פעמים רבות, כאשר זוג מגיע להדרכה הורית, פתרונות מעשיים ותחושת שותפות, מרגיעים את המערכת המשפחתית, ואז ניתן לבדוק האם יש מקום לשיפור הזוגיות. ממליצה מאד לשקול טיפול זוגי והדרכה הורית, בתקווה שתצעדו לשם יחדיו. בהצלחה!! במקביל, בהצלחה בהתמודדות עם הילדים, שכעת זקוקים ליציבות, אוזן קשבת, והבנה, לצד זה שכבודו של אביהם יישמר.

 • + הוסף תגובה
עזב את הבית נילי 23/04/2017 01:41
 • ראשית תודה על תשובתך המהירה. לצערי הרב אינני בתיקשורת עם בעלי מהרגע שעזב את הבית, אכן עזב בתקופת החגים, הסכים להשאר עד צאת החג כיוון שארחנו את משפחתי ולא ידעתי כיצד להתמודד עם הפרידה גם מול המשפחה.הוא כינס את הילדים והודיע להם שהוא עוזב לקח תיק ויצא מהבית, למרות בקשותיהם ותחנוניהם להישאר ולנסות לפתור את הבעיה. לצערי הרב גליתי מולי אדם קר מאוד שלא מוכן להקשיב מנותק רגשית לחלוטין. חייבת לציין כי כך הדברים נעשים במשפחתו,הוא בנתק מזה שנה וחצי מאחותו היחידה, כאשר הוא כועס על אימו,שהיא בן אדם לא קל, הוא מתתנתק לכמה שבועות, עד שהיא פונה אליו, אמו הייתה בנתק של שנה מאביה זל.בקיצור משפחה עם נחות רגשית דבר שלא היה מקובל עליי לחלוטין, תמיד הייתי אומרת שזו לא דרך, וישנה דרך לנהל דברים בשיחות ובהקשבה לצדדים. בעבר ניסיתי לפייס אולם כיום מתוך בגרות אישית החלטתי שאני לא נוקטת עמדה ומתרחקת, נפגעתי רבות ממשפחתו.כרגע הנתק הופנה אליי, ובעלי לא מתקשר איתי, הוא מתקשר עם הילדים ואף יוצר מתח קשה בבית עם ההתמודדות, כשהוא מחליט שרוצה לראותם הוא משוחח עם הילדים ולא איתי, גורם למתחים, כעסים התפרצויות וסחטנות רגשית של הילדים מולי. אני מיואשת, פגועה,כבודי שוב נרמס ואינני יודעת כיצד להביאו למצב של הדברות איתי,לא ברור לי הכעס העצום שלו עד כדיי נתק, זהו פן שלא תארתי לעצמי שיופנה גם אליי, חייבת לציין שגם הילדים פונים אליו בבקשה שנלח ליעוץ אך הוא בשלו לא מעוניין ואף אומר זאת לילדים, שהוא איננו מאמין בזה. מה עליי לעשות, אובדת עצות ומיואשת מאוד.

 • + הוסף תגובה
ניתוקים קיצוניים - מקשים ומזיקים לבניית התקשרות בטוחה עדית רונן סתר 24/04/2017 09:35
 • שלום לך שוב, בוודאי שההתמודדות עם המצב מציפה עוד ועוד פנים, עוד ועוד רבדים. אדם הרגיל להתנתקויות ביחסים עם האנשים הקרובים לו, מסגל סגנון התמודדות מסוים בכל הנוגע ליחסים, למידת פתיחות עם האנשים סביבך, ליכולת לפתוח קונפליקטים ודברים מטרידים בקשר. זהו סגנון כללי, שיכול להיות מופנה כלפי אח, אם, או גם בן/בת זוג. עם זאת, אנשים שרוצים לשפר את היחסים ביניהם או המעוניינים ליצור שינוי בחייהם כך שלא יחוו ניתוקים כאלה, יכולים לעשות זאת גם בשלב בוגר של חייהם, באמצעות טיפול מקצועי, רגשי. כעת, גם אם בעלך אינו מעוניין בקשר איתך, וגם אם ביחסים ביניכם היו רמזים לנתקים גם בעבר, חשוב לשקול את ההשפעה שהנתק מייצר אצל הילדים. בנושא זה, ייתכן והוא יהיה מוכן לשמוע ולשקול, הרי גם אם נפגע - הוא בוודאי אינו מבין ומודע לרמת הפגיעה שיכולה להיווצר אצל הילדים, אם הנתק ימשיך. בכדי להבין כיצד ניתן להיות בקשר עם הילדים, כל אחד מכם, על אף הפרידה, רצוי להיוועץ באיש מקצוע, פסיכולוג ילדים או מטפל משפחתי, שיסייע למצוא דרכים בריאות יותר להתנהל. נשמע שאתם עדיין בעיצומו של המשבר. נסי למצוא דרך להעביר לו את המסרים הללו, אולי בכתב או באמצעות גורם שלישי (מבוגר בלבד). בהצלחה עדית.

 • + הוסף תגובה
מיואשת מההורות סיוון 11/03/2017 12:28
 • שלום רב. מזה זמן רב אני מרגישה שנמאס לי להיות אמא. אין לי כח או טיפת סבלנות לילדים ולכל הבלאגן הנלווה. ילדים בני 5 ו-8. אני רק רוצה למצוא את השקט שלי. גם אחרי הדרכות הוריות, אין לי כח, סבלנות או נכונות לפעול ולעשות מה שממליצים שם . פשוט מחכה שיגמר היום... אני יודעת שזה מצב נוראי ורוצה לפנות לטיפול (אישי, שיוציא אותי מהמצב התייאש הזה) ולא יודעת לאן לפנות?? פסיכולוג, יועץ משפחתי? משהו אחר? אשמח לקבל חוות דעת

 • + הוסף תגובה
טיפול אינדיוידואלי עדית רונן סתר 11/03/2017 22:26
 • שלום לך, ראשית, תודה על תיאור הבעיה בכנות ובישירות, כפי שתיארת. הורים רבים מוצאים את עצמם בתקופות או גלים של קושי משמעותי לשאת את עול ההורות עליהם. הסבל שאת חשה הוא אישי ואמיתי, ומצד שני, דעי, זו חוויה נורמלית, שרבים שותפים לה. את מגדירה את הבעיה ואת הכיוון לפתרון, בצורה מדויקת. וכל כך מעורר השתהות, לראות שאינך מוכנה להשלים עם המצב, ואת רוצה לשנותו. טיפול אישי אכן יסייע לך למצוא את הדרך לפנות מרחב בשביל עצמך, מרחב במונחי זמן, במונחי הגדרה עצמית, במונחים של נשימה, תקווה, שאיפות. לשאלתך, בין אם את פונה לפסיכולוג, למטפל משפחתי, לעובד סוציאלי קליני - כל אנשי הטיפול יוכלו לסייע (מבחינת מקצועיותם, במידה והוסמכו באופן רשמי). לאחר שווידאת שאיש המקצוע אכן מוסמך ומספק שירותי טיפול/פסיכותרפיה, הדבר המשמעותי הוא הקשר הנוצר ביניכם: בעודך קובעת עם איש המקצוע, משוחחת בטלפון, מבררת, מגיעה לפגישה ראשונה, תוכלי לחוש: האם מרגיש לי בטוח לשבת עם אדם זה ולעבוד עמו על החוויות הפנימיות שלי? האם מרגיש לי נוח? האם אני חשה שאני אהיה מובנת? מקווה שתשובה זו מסייעת, בהצלחה בתקופה זו, של "עבודת החריש בשדה" עם אתגרי הגיל של הילדים. מוזמנת לעדכן או להמשיך להיוועץ, על מנת להרגיש ביחד, ולא לבד. בהצלחה, עדית.

 • + הוסף תגובה
מבינה אותך אחות לצרה 26/03/2017 15:08
 • שלום, אני מבינה את הקושי שלך, גם אני חוויתי כמותו, כשהגעתי לסוף היום הרגשתי כמו אחרי קרב התשה במישור הפיזי והרגשי. הייתי מוטרדת כל הזמן. זה היה בלתי נסבל. מה שמאד החזיר אותי למקום חזק ומוביל - את עצמי ואת הילדים - הוא שיטה בשם "השיטה המטרתית" או "גישת שפר". זהו כלי מעצים מבחינה אישית, זוגית והורית. ממליצה לך לחפש כזה קורס. בהצלחה!

 • + הוסף תגובה
אי אימון ח.ב 16/02/2017 08:28
 • אנחנו נשואים ארבעים ושמונה שנים לפני כמה חודשים בשיחה אקראית היתה פליטת פה שלא בכונה שהיתה לה הפלה בגיל 16 מהחבר הקודם שהם היו ביחד חברים שנה ולאחר הפרידה התברר שהיו לה הרבה סטוצים עם בנים נוספים וכל זה היה נסתר ממני במשך כל השנים . איני יודע איך להתמודד עם המצב החדש האם זה מוביל לגרושין או לאלץ אותה לספר לי את כל עברה ולהחזיר את האימון תודה

 • + הוסף תגובה
תהיה חיובי רפול 16/02/2017 08:40
מידע חדש מהעבר עדית רונן סתר 16/02/2017 23:16
 • שלום לך, אפשר בהחלט להבין, מדוע אינפורמציה כזו, שהינה חלק מההיסטוריה האישית של אשתך, מפתיעה אותך ומערערת איזו הנחה בסיסית שהיתה לך, לגבי הקשר ביניכם. האם אשתך מבינה את הקושי שאתה מצוי בו כעת? מידע שמערער ביטחון שהיה בעבר, משפיע גם על תפיסת הביטחון שקיימת היום. בוודאי. בשלב ראשון, הייתי ממליצה לכם לפנות לטיפול זוגי, בו תנסו להתחיל להבין מה נמצא ביניכם, מה גלוי, כיצד זה משפיע על הקשר שלכם היום, ומה הייתם רוצים שיקרה בקשר הזוגי ביניכם. בשבל זה, בו אתה מופתע ונסער, לא הייתי מקבלת החלטות הרות גורל. הרי העברתם שנים רבות יחדיו. המלצתי פניה לטיפול זוגי, שניכם יחדיו, בו תחפשו את הדרך לבסס את האמון ולהיות יחדיו כפי שהנכם רוצים להיות. בהצלחה עדית

 • + הוסף תגובה
טיפול זוגי מיכל 12/11/2016 23:22
 • שלום, האם אפשר בבקשה לקבל המלצה על מטפלת זוגית בשיטת אימגו באזור ת"א שהיא גם מומחית לפוסט-טראומה (אם את במקרה מכירה)? תודה מראש.

 • + הוסף תגובה
המלצה למטפל/ת עדית רונן סתר 13/11/2016 00:06
 • בהחלט אוכל להמליץ. אנא צרי עמי קשר דרך המייל idit.setter@gmail.com או באמצעות הטלפון 052-3364944 ואוכל לסייע. כל טוב ובהצלחה, עדית.

 • + הוסף תגובה
למה הוא מנהג ככה אורטל 27/11/2016 23:25
 • היי.משהו שמטריד אותי לפני שבוע שישיתפתי את בן זוגי שיש איזה גבר ששולח לי הודעות בווצאפ כבר בפעם השניה ולא אומר לי בדיוק מיהו וטוען שאני מכירה אותו .בקיצור החלטתי לחסום את אותו הנאדם ולא לקבל מימנו יותר הודעות .אחרי שבוע ישבתי עם החבר שלי בבית קפה אז הוא מספר לי שהוא בדק את המספר ששמימנו נשלחה ההודעה ושאל אם אני מזהה את שם ושם משפחה.? אמרתי לו שלא!אחרי כמה ימים שעוברים הוא מספר לי שוב שהוא המתחיל לתנקם בו ומתקשר לכל מיני מקומות כמו תמי 4 יס הוט וכל מיני.. מי עדן נותן את השם של עצמו (החבר)ורושם טלפון של ההוא ששלח לי ווצאפים.הייתי בהלם תאמת! ושאלתי אותו מה יוצא לו מיזה אז הוא ענה לי :למה את מגוננת עלוו .אז שתקתי הייתי מופתעת מהתנגתו הוא בן 43,ומתנהג כמו איזה ילד משועממם. למה הוא מתנהג ככה באמת????זה צריך להדליק לי נורה אדומה?

 • + הוסף תגובה
התנהגות לא ברורה עדית רונן סתר 29/11/2016 18:09
 • שלום לך, כן, ההתנהגות של בן זוגך מעוררת שאלות: האם פועל כך מקינאה? האם נוצר אצלו חוסר אמון שקשור אליך? האם הוא חש מאוים (גם אם אינך חשה שכך הוא צריך להרגיש)? וגם אם אחד מאלה נכון, מדוע הוא פועל כך? מדוע מפנה את תחוזת הזעם או הנקמה אל אדם שלישי, ולא אליך? מדוע פועל, ומנסה לפתור קושי בצורה חודרנית ואקטיבית, במקום לשוחח ולפתור את מה שמציק. אם יש לכם קשר שהוא רציני בעיניך, והיית רוצה לטפח ולהמשיך בקשר הזה, כדאי מאד לברר עמו את הדברים האלה, ולראות כיצד את מחליטה להמשיך. בהצלחה עדית.

 • + הוסף תגובה
משבר ובדידות בנישואים יושי 21/11/2016 09:10
 • אני כ"כ עצובה, הדמעות לא מפסיקות לזלוג, וכך זה כבר 7 חודשים. מזוג נורמטיבי בתחילת שנות הארבעים עם שני ילדים מתבגרים, כאשר מערכת הכוחות ביננו היתה שהוא אהב אותו בכל מעודו אהבה ללא תנאי, השרה עלי ביטחון מוחלט ויציבות הכל התהפך... הוא החל מתרחק ונהיה זר, חשפתי שניהל קשר במשך חודשיים עם אישה אחרת (לדבריו קשר טלפוני שלא התממש לא כי לא רצה) ומאותו רגע נתון לא התחרט כמו כל גבר שנתפס אלא צלל לתוך דיכאון שמגדיר כמשבר גיל ה-40. לא בטוח שרוצה להשאר במערכת הזוגית, לא בטוח שרוצה לעזוב, מאמין שיתגבר על המשבר אבל בינתיים אני חווה בדידות איומה ועצב ענק. כואבת כ"כ...ולא אני לא רוצה לפרק את הבית, המשפחה ואותנו.

 • + הוסף תגובה
משבר בתחילתו עדית רונן סתר 21/11/2016 10:11
 • שלום לך, תודה שכתבת לפורום. מקשיבים למילותיך ומדמיינים בקלות את הדמעות הזולגות ללא הפסקה. אתם בתחילתו של משבר, או בתחילת חשיפתו של משבר שהחל כבר קודם. ובעת משבר שכזה, פעמים רבות, הבלבול הוא שנוכח יותר מכל, מערבולת רגשית שמקשה להתבונן על הדברים שנמצאים כאן ועכשיו, החלקים שחסרים, המרכיבים שהיינו רוצים לשנות, כדי שנרגיש יותר טוב. פנו לטיפול זוגי, הביאו את המערבולת הזו לטיפול, כך תוכלו להתבונן בקשיים ביניכם באופן גלוי ופתוח, ממקום לא שיפוטי, ממקום פחות מאשים. כך תוכלו לבדוק מה באמת חשים בפנים, האם ניתן להציל את הקשר, האם רוצים להציל את הקשר. גם אם בן זוגך אינו בטוח שהוא רוצה להישאר, טיפול זוגי יאפשר לו להביא קדימה את הדילמות הפנימיות ולעשות בהן סדר, בכדי לאפשר לכם לצעוד בדרך יותר ברורה. שם, תוכלו לתת מקום לכאב, לתת מילים לדמעות ולמחנק בגרון. פנו לטיפול זוגי, תוכלו למצוא מטפלים מוסמכים באתר האגודה הישראלית לטיפול זוגי, או לפנות אלי בכדי לקבל הפניה למקום מגוריכם. בברכה, עדית.

 • + הוסף תגובה
היי מבולבלת מהמצב הודיה 21/10/2016 02:48
 • היי אני נמצאת במצב מוזר לא ברור כבר תקופה שאני פשוט לא יודעת איך אפשר לצאת מימנה כבר. אני (20) וחבר שלי (21)שנה וחצי ביחד ובהתחלה הכול היה טוב וכייף הוא אהב אותי בטירוף והודה ברגשות שלו כלפי כבר מהחודש הראשון בעוד שלי לקח לפחות חמישה חודשים להתאהב באמת , התחלנו לריב ושמתי לב שהוא מתרחק וחודש לפני שנהיה לנו שנה עשינו שיחה רצינית והוא אמר שהוא רוצה להיפרד בכינו שנינו אבל אחרי השיחה הוא החליט שניתן לזה עוד צ'אנס , וככה הגענו לשנה ו3 חודשים שבא ואמר משום מקום בזמן שהכול היה נראה מושלם שהא מבולבל ולא מרגיש תאהבה המטורפת בהתחלה והוא לא סגור על הרגשות שלו הוא היה אמור לטוס לחודש בחול אז הצעתי שנעשה הפסקה שיחשוב על דברים בראש נקי .אחרי שבועיים נשברתי והתקשרתי והוא נשמע קר עשינו עוד שיחה ואז הוא כבר היה קר ומגעיל ואמר שאני לא מקיימת תהסכם ושהוא רוצה זמן לבד , כבר אז קלטתי שזהו ובאמת כשחזר אמר שהוא מחליט לעזוב כי הוא לא רואה עתיד איתי או אוהב יותר , היה לי קשה מאוד לא הפסקתי לבכות אבל ניסיתי להחיק מעמד ולא ליצור קשר בזמן שהוא היה שולח הודעות במשך השבועיים פרידה ומתקשר ומציע להיפגש -כי אנחנו "חברים טובים" או סתם להתקשר כדי לבדוק מה שלומי אמרתי לו שדיי זה עושה לי רע ומקשה עלי להתגבר עליו הוא אמר שיפסיק ואחרי שבועיים בדיוק בזמן שבאמת הצלחתי להרגיש יותר טוב ואפילו יצאתי לדייט הוא התקשר ושאל איפה אני ואמר שהוא רוצה להיפגש ולדבר על הכול ולנסות שוב במשך שעה עד ששכנע אותי ..בכל זואת אני חלשת אופי ואהבה שלי אליו גדולה מימני ..:( , עזבתי תדיט ונפגשנו לא הפסקנו להתחבק ולהתנשק הוא אמר שהוא לא מפסיק לחשוב עלי ולהתגעגע ושיש לו רגשות מנוגדים שהוא בעצמו לא מבין אבל הוא רוצה שננסה שוב ושהוא מפחד לפגוע בי כי הוא לא יכול להבטיח כלום וגם סיפר שבזמן שההינו בהפסקה אז הוא היה עם מישהי אחרת כי ידע שניפרד כעסתי ובכיתי אבל הסכמתי חשבתי אולי כשיראה מזה להיות איתי שוב הוא יתאפס סוף סוף , וככה חזרנו להיות ביחד שבהם הכול היה יותר ממושלם התנהגנו כמו הזוג המושלם והאוהב שההינו בהתחלה והרגשתי שהוא אוהב שוב כי ככה התנהג ואתמול בדיוק אחרי שבועיים שחזרנו שאלתי למה הוא לא יוזם או בכלל זורם איתי כשאני מנסה לעשות איתו סקס ואחרי שניסיתי שיפתח בפני הוא סיפר שפוחד לפגוע בי אבל הוא לא נמשך אלי יותר או בכלל אוהב ,ביקשתי שיקח את הדברים וילך ושיחליט כבר עם עצמו הוא אמר שהוא רוצה להשאר איתי כדי לנסות ולהבין את עצמו כי הוא מתוסבך ולא מבין תרגשות שלו ושהוא אוהב אותי אבל לא מבין והוא לא רוצה להפרד מימני כי יודע שלא ימצא אישה טובה מימני ושמבטיח לנסות , אני לא מפסיקה לבכות אני מרגישה שאני נמצאת במצב נוראי שאני מזוכיסטית שאני לא מעיפה אותו כבר מוחקת אותו מהחיים שלי אני פשוט לא מסוגלת .. אני באמת אוהבת אותו הוא חלק מימני .. ושאלתי אותו אם השתנתי פיזית מההתחלה ואמר שלא ואני תמיד אומרת שידבר איתי כדי שיגיד מה הבעיות מה לשנות אך הוא לא מסביר או אומר שהוא מתוסבך .הוא בצבא אז הצעתי לו שילך לקבן שידבר עם מישהו שיוכל לעזור לו עם עצמו. אובדת עצות מקווה שתיתני נקודת מבט אחרת

 • + הוסף תגובה
בלבול מהמצב עדית רונן סתר 21/10/2016 16:34
 • שלום לך, קוראת את מילותיך, uמתעוררת המחשבה: איזו בחורה מסורה ועקבית בתחושותיה. כן, נוצר מצב מבלבל, מכיוון שבן זוגך אינו החלטי לגבי תחושותיו או שאינו מבטא את כל תחושותיו. הוא מתקשה להחליט אם הוא מעוניין בקשר או לא. ייתכן שישנן סוגיות המעיבות על הקשר? אולי בהיבט המיניות והמגע ביניכם? אולי בעצם כך שבן זוגך, בעת פרדתכם, היה בקשר עם מישהי אחרת, דבר שאולי לא יישבתם ודיברתם ביניכם? אולי הצרכים השתנו, ההתבגרות? נתקלתם בכמה משברים (קטנים או גדולים) והרצון להמשיך הלאה, כאילו לא קרו, מקשים על חזרה לשיגרה. כל אלה, יכולים להוות קושי אך קושי אינו מוביל בהכרח לפרידה. אם תחליטו (כל אחד מכם), שהנכם רוצים את הקשר הזוגי הזה, ישנן דרכים לצלוח את המשברים הללו ולצאת מחוזקים. זה כמובן יצריך עבודה (עבודה זוגית וכל אחד עם עצמו). כעת, זו שאלת מוטיבציה: האם כל אחד מכם רוצה את הקשר הזה עד כדי כך, שיהיה מוכן/ה להשקיע על מנת לעבור את המשבר?? זו השאלה העיקרית, ואם התשובה לשאלה הינה חיובית מצד שניכם, אזי ניתן יהיה להתקדם הלאה, ולגבש תוכנית: כיצד. כיצד להתגבר על המשבר. ראשית, בדקי האם שניכם רוצים ומחויבים להתגבר עליו. אם התשובה של אחד מכם היא שלילית, אזי יהיה צורך להתגבר על שברון הלב. וגם לגבי זה - ישנן דרכים, עזרה ותמיכה, על מנת לעזור לך להמשיך הלאה בחייך. בהצלחה!!! עדית. www.zugiut-horut.co.il

 • + הוסף תגובה
תודה רבה על התשובה המהירה :) הודיה 23/10/2016 07:27
 • היי לא ציינתי תגילאם אני בת 20 והוא 21 , באמת עשיתי אתו שיחה רצינית על הכול שבה שיתפתי אותו בתשובה שלך ובדקתי אם הוא כן רוצה תקשר ולהשקיע הוא ענה שכן הוא רוצה להשאר איתי בגלל זה מוכן להשתדל ולנסות , לנסות להבין את הרגשות שלו כי אמר שהכול התלבגן לו והוא לא מבין אותם , ביקשתי מימנו שיראה לי שהוא מנסה בזה שילך לשיחה עם הקב"ן -(עדיין בצבא) וידבר ויפרוק עם מישהוא מבוגר שמבין ויוכל לעזור לו יותר הוא אמר שיעשה את זה אבל בכללי הוא רק צריך זמן עם עצמו להבין , הקטע שאף פעם לא היו לנו בעיות בסקס תמיד מנסים דברים חדשים ובסך הכול מסופקים אחד מהשני ,הוא גם ציין שלא השתנתי פיזית מההתחלה ,ושהכול בו ושאני לא קשורה בכלל לבלבול שלו . עכשיו אני באמת לוקחת תמילים שלך ברצינות ומאמינה ועם תקווה שאפשר להציל ולעבור תמשבר ,אבל אני צריכה עצות על דרכים לעבודה זוגית שציינת ,כי אנחנו כן נפגשים מלא ביחד עם חברים משותפים עושים כייף וכבר אכלתי לו תראש עם "השיחות",אבל מה עוד אפשר לעשות ? תודה רבה על הכול:)

 • + הוסף תגובה
בהצלחה עדית רונן סתר 26/10/2016 22:17
 • מאחלת לך בהצלחה: הן בהבנת המצב עם בן זוגך, והן בבחירת דרכים שבו תרגישו, כל אחד, טוב יותר. קשה לתת טיפים לעבודה זוגית, באמצעים וירטואלים. לשם כך יש להיפגש עם איש מקצוע, או לחילופין, לקבל החלטות וללכת איתן. המון הצלחה עדית. זוגיות והורות

 • + הוסף תגובה
משבר אמון אלין 22/10/2016 23:08
 • שלום, אני ובן זוגי חברים מזה 10 שנים ונשואים 3 שנים, חובקים תינוקת בת שנה. לאחר שנישאנו ועברנו לגור יחד(בישוב בו גדל), בעלי הרבה להיעדר מהבית ולשבת עם חברים עד מאוחר. גיליתי שהוא מעשן סמים קלים(קנאביס). רבנו על זה המון פעמים והוא הבטיח שלקראת הלידה הוא יפסיק. לאחר הלידה, לא רק שהוא לא הפסיק, הבנתי שהוא מספק גם לחברים שלו דרך מכר נוסף. הוא יודע שזה לא מקובל עליי והוא משקר לי ומסתיר דברים, מוחק הודעות בנייד ונעלם לפעמים ללא הודעה. כשאני רואה אותו עם חברים הם מסתודדים ומפסיקים כשאני מגיעה. אני מרגישה כמו שוטרת. היו לנו המון ריבים ובכל פעם לא דיברנו למס שבועות, הוא הבטיח שישתנה ושוב זה חוזר על עצמו. הוא פשוט לא מסוגל להשתנות. האמון בקרובים אליי חשוב לי מאוד וכבר אין לי אמון בו, התרחקנו ואני מרגישה נגעלת ממנו ומהתנהגות שלו.אני לא חושבת שאי פעם הוא יצליח לשקם את האמון שלי בו. הוא טוען שאני מגזימה.מלבד זה, הוא אבא נהדר ועוזר כשאני מבקשת. השנה האחרונה הייתה ממש קשה, אני חושבת רק על זה, הריבים גורמים לי להיות ממורמרת, כועסת ועצובה. החיים שלי תקועים, אני לא יכולה להביא איתו ילד נוסף, להתקדם בעבודה עד שלא אפתור את המצב. אני מרגישה שבכל ריב אני מתרחקת ואוהבת אותו פחות. חושבת על זה שאין מוצא מלהתגרש כי אני לא מסוגלת לחיוץ ככה. זה כואב לי ואני לא מסוגלת לזה אך מרגישה שאין ברירה. הצעתי טיפול זוגי אך הוא לא לוקח את העניין ברצינות. מה עוד אני יכולה לעשות? תודה רבה

 • + הוסף תגובה
משבר אמון עדית רונן סתר 23/10/2016 00:18
 • שלום לך, מדבריך נשמע שאת מתמודדת עם נושאים רבים בעת ובעונה אחת: נישואין ומעבר, לידת בתכם והשינוי שחל אצל בעלך, המשפיע עליך, כפי שציינת, בדרכים רבות. ובכל זאת, לצד ההתמודדות הרבה, את מצליחה להתבונן על המצב בעיניים מפוכחות, ולומר שהמצב הזה לא טוב לך ולא יכול להימשך, עבורך ועבור הזוגיות שלכם. ובגלל ההתבוננות הברורה שלך, האינטואיציה שלי אומרת לי, שאם את חשת שהשינוי קרה בשנים האחרונות (ולא מתחילת הקשר ביניכם), את בוודאי רואה נכונה. אם כך, יכולות להיות סיבות שונות לשינוי שניכר בהתנהגות של בעלך, אך כרגע הסיבות פחות חשובות. הן יהיו מאד חשובות, אם הוא ירצה לשנות את מצבו. אכן, הצעתי הראשונה היא טיפול זוגי. ייתכן שהסירוב נובע מחוסר ידע לגבי מהותו של טיפול זוגי, ייתכן מסטיגמה שלילית או חשש כלשהו. וייתכן שהוא מבין שהליכה לטיפול זוגי, משמעותה: עבודה והשקעה אחרת בזוגיות, תוך ויתורים ופשרות, שאולי קשים כרגע. על כל החששות והדילמות האלה ניתן לדבר בתחילת הטיפול, או בפגישה מקדימה, של כל אחד מכם בנפרד, אצל המטפל הזוגי. אם הוא יהיה מוכן להיעתר לבקשתך ולהגיע לטיפול, זה יעזור לשפוך אור על המצב, בין אם הזוגיות שלכם תחזיק ובין אם לא . אם הוא לא יהיה מוכן לשקול זאת, הייתי מציעה לך ללכת לפגישות טיפוליות אישיות, עבורך. תוכלי להגדיר מספר פגישות, כ"התערבות בזמן משבר", ולראות בהמשך אם יש לך צורך להאריך את הטיפול עבור עצמך. כצעד ראשון אני רוצה לחזק אותך על הצעד שלך היום! הסתכלת על המציאות בעיניים פקוחות, הגדרת את הקושי, ויותר מזה - את יודעת שאינך יכולה לנהל את חייך באופן זה. היכולת שלך להקשיב לעצמך ולשמור על עצמך - חשובה!! ישר כוח בהצלחה עדית.

 • + הוסף תגובה
משבר אמון אלין 23/10/2016 10:28
 • תודה רבה לך על התשובה. מאוד קשה לי עכשיו, אנחנו רבים כל הזמן, לפעמים מול הילדה ואני מרגישה שזה משפיע עליה. אני מרגישה צורך להתרחק, קשה לי להיות איתו כרגע באותו הבית. אני רוצה לנסוע עם התינוקת להורים שלי למס' ימים ולהתרחק, אולי זה יגרום לו להבין ואולי זה ירחיק ביננו עוד יותר. דיברנו המון על הכל אך כל מה שאני שומעת מצידו זה רק הבטחות. מה דעתך? האם יהיה נכון להתרחק קצת? וכיצד אוכל לבחור מטפלת זוגית? אין לי ממי לבקש המלצות. אשמח להמלצות באזור השרון. תודה

 • + הוסף תגובה
מרחק וקירבה עדית רונן סתר 26/10/2016 19:30
 • שלום לך, לגבי עניין המרחק ביניכם, והשאלה לגבי הלינה אצל ההורים, זו שאלה שנשמעת פשוטה אך משפיעה ומושפעת מגורמים שונים ורבים. האם את מרגישה שאת זקוקה לזמן הזה, הרחק ממנו? האם הלינה אצל הוריך תסייע לך? כיצד בן זוגך יתפוס את המרחק המתוכנן? התשובה הפשוטה ביותר היא: עשי מה שמרגיש לך נוח ובטוח, לך ולבתכם. ונסי לעשות זאת, תוך דיאלוג עם בן זוגך, על מנת שיבין את הסיבות לצעדיך. לגבי בחירת מטפל/ת זוגיים: רצוי לבחור מתוך מאגר המטפלים המוסמכים על ידי האגודה הישראלית לטיפול זוגי ומשפחתי, בקישור הבא: http://www.mishpaha.org.il/ היכנסי לרשימות על פי האזור המבוקש, וקראי את הפרטים המתארים את המטפלים השונים. מכיוון שישנם מטפלים זוגיים רבים באזור השרון, אם יש צורך בהתייעצות נוספת, תוכלי ליצור עמי קשר, ואוכל לסייע בהפנייה מתאימה, בטלפון 052-3364944 או באמצעות האתר: www.zugiut-horut.co.il המון הצלחה להשתמע עדית סתר. זוגיות והורות.

 • + הוסף תגובה
קונפליקט זוגי, גולש למשפחתי, מתחילה לפחד מאיה 26/09/2016 00:17
 • שלום רב, אני נשואה כמה שנים לבחור מקסים ויש לנו תינוקת בת שנה. בעלי שומר הכל בבטן, אף פעם לא רבנו עד שהתחילו ההכנות לחתונה ואז גיליתי שהוא נאטם, לא מדבר, מתנתק והתוצאה היא חוסר תקשורת בינינו. עם השנים הדבר החריף, כיום כאשנחנו רבים מדובר בנתק שיכול להימשך ימים. כמובן מהצד שלו, אני בחורה מאוד תקשורתית ואמפטית ו"עוברת לסדר היום" כדי לנהל בית (ובמיוחד בגלל הילדה) אבל זה מטריף אותי שהוא מסוגל לשמוע אותי מדברת בבהירות על רגשותיי ולא לומר דבר או לנחם אותי אם קשה לי, נפגעתי וכו'. יש לי כבר מספר שנים מריבות עם חמותי, ס"הכ היא אשה טובה מאוד ולא מתערבת אבל הוא קשור אליה מאוד. לאחר כמה מריבות שהיו לי איתה גיליתי שהוא תמיד ייקח את הצד שלה, שוחחתי איתו על זה והוא אמר שהוא לא מוכן שאמא שלו תיפגע. זאת בזמן שהוא פגע בי, העליב והשפיל אותי מול הוריו על מנת להפסיק את המריבה. זה קרה היום ואני עד עכשיו לא מעכלת, מעולם לא חשבתי שזה יוכל להגיע למצב שאני אחשוב שאמא שלו חשובה לו יותר ממני. כמובן שלא הצגתי את הדברים בצורה הזו, אני מבינה טוב מאוד שאסור ולא צריך לבחור בין האם לבין הרעיה, אבל הרגשתי ממש נבגדת, שהוא זורק אותי כדי להגן עליה. אני כותבת כאן כי אני חסרת אונים, הוא ישן בסלון כי אמרתי לו שלדעתי המשפחה הגרעינית שיצרנו לנו צריכה להיות במקום הראשון מבחינתו והוא צריך לעשות כל דבר שבעולם על מנת להגן ולשמור עלינו. אמרתי שההורים והאחים של שנינו חשובים וקרובים אבל הקמנו עכשיו משפחה חדשה שהיא הבית שלו, אני שמה אותו בעדיפות ראשונה כי הוא הדבר הכי חשוב לי. לו לא הייתה תשובה דומה לתת לי. הוא לא הסכים עם מה שאמרתי והביע חיבור חזק מאוד להוריו ואחיו (שהם כבר נשואים עם ילדים גדולים ודואגים טוב טוב קודם כל למשפחה שלהם ורק אח"כ להורים ולאחים. בעלי כמובן לא רואה את זה). מתחילה לחשוש ממה שעתיד לבוא, נראה לי שנפל דבר היום הבנתי שאני לא הכי חשובה לו. לא רוצה להיות בתחרות אבל אם הוא מוכן להקריב אותי בשביל אמו זה נראה לי תמרור עצור. פוחדת וחוששת, אשמל לעצה שתעשה לי סדר... תודה

 • + הוסף תגובה
קונפליקט זוגי - משפחתי ומשפחות המוצא עדית רונן סתר 26/09/2016 10:15
 • שלום לך, תודה על שאלתך, האופן שבו את כותבת גורם לאנשים אחרים לקרוא, ממש לדמיין את הסיטואציות, וזוגות רבים מזדהים עם הקונפליקט שאת מתארת. משפחות המוצא חשובות ומשמעותיות גם לילדים שלנו ליצירת המשכיות וגם לנו. ובכל זאת, היכן משפחת הילדות, אל מול הזוגיות החדשה והמשפחה הנבנית? כל הדילמות שהעלית חשובות ומרמזות על הצרכים שלך ועל הצרכים של בעלך. המלצתי מאד ברורה: פנו כעת לטטיפול זוגי! אל תתמהמהי: כרגע את יודעת מה קשה ומפריע לך, גם בעלך כנראה יודע מה מפריע לו, ועתה זה הזמן לנקות, להבהיר, להתקרב חזרה, לפני שיתווספו עוד שכבות של אבק וקושי. כמו כן, במקביל לטיפול זוגי, מציעה לנהוג במתינות ולזכור שעבודה על יחסים היא עבודה של תהליך, לעתים מדורג, מתגלגל, עם הזמן. התחילו טיפול, מתוך ידיעה שהתהליך עצמו יעורר שינויים. ממליצה כי תפנו למטפל זוגי מוסמך (על ידי האגודה הישראלית לטיפול זוגי ומשפחתי). באתר האגודה תוכלו למצוא את רשימת המטפלים המוסמכים, לפי אזורים בארץ. אם תתקשו למצוא, תוכלו לפנות אלי, ואעזור לכם למצוא מטפל זוגי מוסמך ומומלץ, באזור מגורכם. המון הצלחה, עדית. ----------------------------- www.zugiut-horut.co.il 0523364944

 • + הוסף תגובה
תודה מאיה 04/10/2016 22:48
 • תודה רבה לך על המענה המקצועי, אכן ננסה לפנות בהקדם

 • + הוסף תגובה
בהצלחה בפנייה עדית רונן סתר 21/10/2016 16:34
משבר בזוגיות לילך 13/09/2016 14:52
 • אני בת 33, אני ובן זוגי ביחד כבר קרוב לשנה, הוא גרוש עם ילדה בת שנתיים, התחלנו לצאת עוד כשהיה פרוד מאשתו שאיתה היה קרוב ל-15 שנים של זוגיות לא טובה. לאחר כמה חודשים של זוגיות עברנו לגור ביחד והילדה שלו נמצאת אצלנו פעמיים בשבוע וכל שבת שניה, יש לנו קשר טוב בכל התחומים, לפני כמה ימים עברנו משבר מהצד שלו, הוא החליט שהוא מעוניין ביחסים פתוחים ואני מבחינתי אמרתי לו שזה לא לדיון בכלל והוא החליט שניפרד, במקביל הוא כבר פתח לעצמו פרופיל באתר הכרויות והחל לחפש הרפתקאות. היה לי מאוד קשה בימים האלה כי מבחינתי הכל היה טוב בקשר והיו לנו כוונות ממשיות לעתיד ביחד וכך זה נראה גם מבחינתו אז זה היה בשבילי הלם אמיתי. לאחר יומיים הוא אמר לי שחשב על זה והוא רוצה שנעבוד על הקשר שלנו ושלטענתו הוא עשה את מה שעשה מכיוון שהוא מרגיש מחסור בריגושים בקשר שלנו, הוא גם אמר שלא היה עם אף אחת... אני נמצאת בדילמה כרגע כי אני מאוד אוהבת אותו אבל מרגישה מאוד מעורערת מבחינת הביטחון שלי בקשר ולא יודעת איך אוכל לסמוך עליו כעת? איך אני אדע שלא ישבור את הכלים בכל פעם שצץ משבר בקשר? האם אפשר לתקן את מה שנהרס? חברות שלי מאוד סקפטיות, הן אומרות שהן לא היו נשארות עם אדם כזה, אנא עצתך.

 • + הוסף תגובה
משבר בזוגיות עדית רונן סתר 15/09/2016 22:06
 • ערב טוב, אפשר להבין את הדילמה שלך, בוודאי שנקשרת אל בן זוגך וההשקעה בקשר היתה רבה מאד: להתמודד עם סיום הקשר הקודם שלו ולקבל את בתו הקטנה. עם זאת, מעשיו כבר מראים שהוא נמצא במקום אחר וכי הוא החליט את ההחלטה שלו באופן חד צדדי (ולא במשותף איתך), לא רק מבחינה זוגית, אלא מבחינה ערכית ומוסרית. זה הגיוני וטבעי, שתחושי מעורערת מבחינת הקשר עמו, שיתעוררו בך שאלות הקשורות בביטחון ובאמון שניתן לתת בו. חשוב לזכור, שהתנהגותו קשורה קודם כל בו, ולא בך. אלה החלטות שלו, שאינן אומרות דבר-מה עליך, אלא עליו כאדם. גם אם את מעוניינת להחזיק בקשר עמו, תוך תיקון ובנייה מחדש, רצוי להגיע לטיפול זוגי, בו כל אחד מכם יוכל לבדוק את הצרכים והרצונות, ולגלות האם אלה יוכלו להיפגש. בטיפול זוגי, יכולות להיווצר הבנות ומוטיבציה להחזיק בקשר, עם שינויים נדרשים מכל אחד, כדי שהמערכת הזוגית תספק את הצרכים של שניכם. מעניין אם בן זוגך יסכים לוותר על פתיחת היחסים, או יסכים ללכת לטיפול זוגי. תוכלי לברר זאת, אם תרגישי שאת מוכנה לתהליך זה. אם בן זוגך מתקשה להתגייס לעבודה זוגית, מומלץ מאד כי תגיעי בעצמך לטיפול פרטני, בו תוכלי לעבות ולחזק את כוחותיך שלך, לכאוב את מה שכואב, ולמצוא דרך ברורה ומהירה, דרך שתהיה מדויקת עבורך!! בהצלחה!

 • + הוסף תגובה
החבר של הבת לא מקובל עלינו מיקי 27/08/2016 18:39
 • הי עדית אני מבקשת להתייעץ באשר לבתי המקסימה, המוכשרת היפה והאהובה כל כך. היא יוצאת היא בחור בן גילה אשר כשמונה חודשים הציג את עצמו כסטודנט מצליח. לאחר שמונה חודשים גילה לה שאינו לומד כלל ורק רצה להרשים אותה.היא נפגעה,נפרדה ממנו אך חזרה אליו שנית. מאז איננו יכולים- בני הבית להסביר לו פנים,לדבר איתו,או להסתכל לעברו. בתי כועסת עלינו מאוד ומאשימה אותנו בהערמת קשיים על הקשר עימו. כיצד עלי לנהוג? איני יכולה להיות צבועה ולהסביר לו פנים אך בינתיים אני פוגעת בבתי שאינני נותנת את ברכתי לקשר... אנא עצתך היקרה ואולי המחלצת מן הסבך תודה רבה מיקי

 • + הוסף תגובה
הסברת פנים או התמודדות עם אמון עדית רונן סתר 28/08/2016 00:37
 • מיקי ערב טוב, אכן, אפשר להבין מדוע אתם מרגישים שאתם מצויים באמצע, וכנראה בתכם מרגישה כך גם היא. מתוך התיאור ועם הנחות, שייתכן והן שגויות (על כן, הרגישי בנוח לתקן אותי): מנקודת מבטה, היא מנסה להחזיק קשר עם בן זוג, קשר שהיא מעוניינת בו, בו בזמן, שהיא רוצה להמשיך לנהל קשרים משפחתיים תקינים וחיוביים עמכם. ייתכן שהכעס שלה כלפיכם והאשמות שלה נובעים מתחושת מצוקה שלה, על הימצאותה בסיטואציית ביניים, בו היא נאלצת לבחור בין בן הזוג (והקשר עמו) ובין משפחתה שלה. מכיוון שהקשר אתכם חשוב לה, הבחירה קשה, מכעיסה ובלתי אפשרית עבורה. מנקודת מבטכם, נוצר חוסר אמון שנמשך לאורך זמן רב, חוסר אמון המדאיג מבחינת המשך הקשר. האם ישנן הסתרות נוספות, האם שקרים כאלה רציניים הם עניין שבשיגרה ומרמזים על קושי חריף יותר... לא פשוט לקבל את הבחירה הזו, של בתכם, המייצרת דאגה וכעס עבורכם. האם כך נראית התמונה? האם התרשמותי נכונה? אם כן, חשוב לייצר מצב בו אתם ובתכם תייצרו תקשורת פתוחה על הדברים. שהדאגות ההדדיות יוכלו להתבטא. זאת, על מנת להקל על בחירות והחלטות גם בעתיד. זו סוגיה עמוקה יותר מאשר חיוכים בארוחת שישי. הסוגיה היא היכולת לתת אמון בבן הזוג, תוך שמירה על קשר חיובי ותומך ביניכם. ישנן משפחות הבוחרות לנהל שיחות אלה, ליישוב הקשיים, בעצמן. עם זאת, במשפחות רבות, עקב המעורבות הרגשית, קשה לשוחח על נושאים אלה ולסיים שיחות תוך תחושה מכבדת ומכילה. אם זה המקרה, תוכלו לפנות למטפל/ת משפחתי/ת, תחילה אתם ההורים, ובהמשך ייתכן בשיתוף בתכם או בני משפחה אחרים. התהליך יכול להיות ממוקד וקצר טווח, או ארוך טווח, לפי המטרות שתגדירו בטיפול, ותהליך זה יכול להוציא אתכם מה תקיעות ולהתחיל לייצר תזוזה, שינוי ותקווה. המון הצלחה עדית

 • + הוסף תגובה
תודה עידית על הבהרת התמונה מיקי 30/08/2016 08:21
 • אכן אלו הם פני הדברים, היטבת להבין אותם. קיים משבר אמון קשה מאוד, עם תוספות של תחושת ניצול מצד הבחור. וכפי שסברת-איננו יכולים לנהל תקשורת מיטבית עם ביתנו, משום שהשיחה מיד מתפוצצת והצדדים פורשים לברוגז בן מספר ימים. אכן לא תהא מניעה משיחה עם מטפל .כרגע אינני רואה כיצד להתנהל מולה ולשקף לה את הבעייתיות בקשר הזה. ואני הולכת ומפסידה אותה...אינני יכולה לאבד את הילדה הזו שלי.

 • + הוסף תגובה
המטרה הראשונה: שמירה על קשר פתוח עם בתך עדית רונן סתר 30/08/2016 23:31
 • שלום מיקי, כעת, המטרה העיקרית היא שמירה על הקשר עם בתך, גם אם בחירותיה כואבות לך ומדאיגות אותך. מתחזקת בי התחושה שטיפול משפחתי יסייע לכם. בשלב זה, הייתי מציעה שתפנו לטיפול, ללא בתכם, ראשית, עבורכם. ייתכן ובהמשך יהיה מקום לשתפה בתהליך, וייתכן, שהטיפול יסייע לכם להחזיר את הקשר ביניכם, למקום טוב ובטוח. המלצתי היא: לפנות למטפל משפחתי מוסמך על ידי האגודה הישראלית לטיפול זוגי ומשפחתי. תוכלו להיכנס לאתר האגודה, ולאתר מטפל משפחתי מוסמך, או לפנות למטפל על פי המלצות. תוכלו גם להתקשר אלי באופן פרטי, לבדיקת היכרות שלי עם מטפלים בקירבת מקום מגוריכם. בברכה ובהצלחה, עדית. www.zugiut-horut.co.il 052-3364944

 • + הוסף תגובה
סכסוך במשפחה ורדה 26/07/2016 17:38
 • אשמח לעצתך בנוגע לסכסוך שנמשך כשנה בין אישה כבת 30 להוריה המבוגרים. האישה התגרשה למורת רצונם של הוריה ומאז היא הפסיקה ביוזמתה את הקשר עימם. לטענתה, טוב לה בחייה בלעדיהם: היא לומדת, עובדת ומגדלת את ילדיה. ואילו הם רק עיכבו אותה, המעיטו בערכה, ושפטו אותה. ההורים מתגעגעים מאד והנתק הזה פוגע בבריאותם. הם ניסו להתקשר, ללכת אליה, אך היא לא נענתה למאמציהם. היא לא מוכנה להיפגש או לשוחח עימם בכלל. כמובן שגם מתווך או מגשר לא מקובל עליה. אני חברה של המשפחה ואובדת עצות.

 • + הוסף תגובה
סכסוך משפחתי - הזדמנות לשינוי ולצמיחה עדית רונן סתר 27/07/2016 23:16
 • שלום, אכן, המשפחה כולה נקלעה למצב של תקיעות. ראשית, חשוב לצאת מנקודת הנחה שכל בני המשפחה פועלים מעמדה של פגיעות. ייתכן ואירועים מסוימים, ברמת התקשורת וההתקשרות בין בני המשפחה, יצרו פגיעות וקושי עוד בטרם המשבר הנוכחי. כרגע, קשה להצביע מהו הקושי שכל אחד מהם חווה' מכיוון שאין לנו מספיק אינפורמציה, אך זוהי סיטואציה מורכבת, ללא ספק. עם זאת, קשר שנראה סבוך ומורכב יכול למצוא את דרכו, להיפתח ולהגיע למקום טוב יותר, בו בני המשפחה מרגישים שהמשפחה רואה את הצרכים שלהם ורוצה בטובתם. הצעתי בשלב זה, היא לעבוד במקביל עם שני הצדדים. 1. לגשש עם הבת, מה קורה בחייה, מה היתה רוצה שיתרחש, ואיזו עזרה היא זקוקה. לא הייתי מתעכבת עכשיו על הסיבות לדחייה וההימנעות מקשר עם ההורים - הסיבות הן סיבותיה שלה. אם היא תהיה מוכנה לפנות לעזרה מקצועית, כדי להיות במקום רגוע ושלם עם עצמה, בו היא תוכל לעבד את הסיבות שהביאו אותה להיפגע, זה יהיה מצוין. מענה בדמות טיפול רגשי (פסיכולוג, מטפל זוגי ומשפחתי). 2. לבדוק עם ההורים, האם היו מוכנים לפנות לטיפול משפחתי, בו יצטרכו לבדוק מהם החלקים שלהם בסיטואציה הזו, וכיצד יוכלו בעתיד להשפיע באופן חיובי על הקשר עם בתם. טיפול משפחתי יוכל לסייע להם רבות, אם יסכימו להביט אל עצמם ואליה, מתוך רצון לשינוי ומתוך חמלה. עבודה בשני מישורים, בשלב זה. אם יסכימו לפעול, העבודה הטיפולית יכולה להיות עבורם מרתקת ומחוללת שינוי גדול. בהצלחה עדית.

 • + הוסף תגובה
איך ממשיכים? נוי 25/07/2016 10:53
 • אנחנו נשואים מעל 20 שנה+ילדים . חיי הנישואים ידעו עליות ומורדות כשברקע קשר עם אקסיות, התכתבויות עם נשים ועוד כהנה וכהנה וגם טיפול זוגי שלא עזר. תמיד התאמץ להסתיר וכאשר עליתי על משהו נעלב, הכחיש מכל וכול וטען שמדובר בידידות גרידא ושאני קנאית ואובססיבית. כמובן שלא האמנתי אך לא היו לי הוכחות וגם פחדתי לפרק את המסגרת בעיקר כדי לא לפגוע בילדים. לאחרונה התחיל עבודה חדשה הכוללת ימים ארוכים ואף לינה של כמה ימים מחוץ לבית. בקשתי שיחפש עבודה יותר נוחה עם שעות נורמליות, הוא מסרב בתוקף טוען שטוב לו והוא לא מוכן לעזוב. והוא בכוונה לוקח תמיד את העבודות הדורשות שהייה מרובה מחוץ לבית למרות שהוא יודע שזה יגרום למתח. אני מוצאת את עצמי לבד ימים ולילות כל המטלות עלי ומרגישה איך המרחק בינינו הולך וגדל מיום ליום. אנחנו רבים הרבה סביב נושא זה והוא בשלו. הריחוק הזה גורם לי לחשוב שאולי מנהל רומן מהצד, אחרת מה מביא בעל משפחה לחפש עבודה שכזאת? וכאשר מגיע - נצמד לטלפון ימים ולילות. כיצד עלי לפעול? אשמח לתגובתכם.

 • + הוסף תגובה
ראשית, לברר עם עצמך! עדית רונן סתר 26/07/2016 15:35
 • נוי שלום לך, תודה שפנית אל הפורום, ישנם אנשים רבים הנמצאים במצב דומה לשלך ויוכלו להיתרם מההתמודדות שלך. ממה שאת מתארת לגבי האופן בו את חווה את פעולותיו של בן זוגך, עולות שאלות רבות. נכון, אחת מהשאלות הינה: האם הוא מנהל ימערכת יחסים אחרת, מקבילה. אך עולות שאלות נוספות מעבר לאמון וכנות: האם הקשר הזה צריך להתקיים? האם את רוצה או צריכה את הקשר הזה? וכנ"ל לגביו. האם ישנם תחומים שאתם מצליחים לראות זה את זה, להנות מחברתו של השני/ה? האם שווה להילחם על הקשר. ייתכן שתוכלו לברר זאת בתהליך של עבודה זוגית. ההתנסות הקודמת בטיפול זוגי (אותה ציינת) יכולה להשפיע על מידת המוטיבציה להיכנס לכזה תהליך שוב, אך רצוי לשוחח עמו ולבדוק באיזה אופן תוכלו לדבר על הקשר שלכם, על מנת להרגיש טוב יותר. אם תתקלי בהתנגדות, הייתי ממליצה לך מאד לפנות לטיפול פרטני, בו תוכלי לברר ראשית עם עצמך, אילו דברים חשובים לך, ולגלות כיצד תוכלי להגיע למקום רגוע, מספק ומכבד. ניתן לפנות למטפלים זוגיים ומשפחתיים או לפסיכולוגים, על מנת לעבור טיפול פרטני. מאחלת לך הצלחה בהמשך הדרך והחיפוש, כל הכבוד לך על האומץ להישיר מבט אל הקושי ולדעת שיש לעבוד עליו. הצלחה רבה, עדית.

 • + הוסף תגובה
פרידה לא ברורה, עזרה בקבלת החלטה בבקשה. Jacob 11/06/2016 08:40
 • שלום רב, הכרתי מישהו באורח פלא בעבודה ממש במקרה, נפגשנו אחת ל3 ימים תוך כדי העבודה, ולאחר 3 שבועות נאלצנו לטוס יחד ל5 ימים. יש לציין שהבחורה כרגע יוצאת עם מישהו שמבוגר ממנה ב30 שנה, ולא שלמה עם זה אך עדיין רוצה להשאר איתו עד כדי תחושת מיצוי. היא יודעת שהיא לא רואה את העתיד איתו ביחד, וגם היא לא רוצה כי שניהם במקומות שונים לגמרי, אך עדיין היא בוחרת להשאר איתו. אז טסנו, ביומיים הראשונים, התנהגנו כרגיל, ולאחר מכן נכנס יין יצא סוד, אכלנו ארוחת ערב, עם יין, ואז התחלנו לשפוך את כל הרגשות שיש לנו אחד על השניה, והתאהבנו, פשוט התאהבנו. 3 ימים בילינו יחד, ממש כמו זוג מאוהב דברנו צחקנו טיילנו, הכל בהרגשה זוגית טוטלית מלאה, תוך כדי שהיא ביום הראשון שהתחברנו היא אמרה שהיא חוזרת לארץ היא נפרדת ממנו. ביום השני, היא קצת חששה, ואמרה שכנראה זה לא יקרה כי היא באמת רוצה להגיע לתחושת מיצוי איתו, אבל היא מאוד שמחה בקשר שלנו. חזרנו לארץ, לפני שהורדתי אותה בבית, התחבקנו התנשקנו, ממש ברגש ומלא אהבה. ומאז פשוט אנחנו ממש ממש מבולבלים, היא לא רוצה לעבוד איתי יותר כי זה קשה לה לראות אותי, אפילו שבקשתי ממנה לחזור להיות חברים פשוטים כמו לפני הטיסה, אבל היא אומרת שזה קשה לה, והיא רוצה קצת זמן לבד לחשוב ולעכל. אני יודע ששנינו מרגישים את אותו הדבר, שנינו אוהבים מאוד מאוד אחד את השניה, וחושבים על עתיד משותף ביחד, אבל איך היא רוצה שכרגע ניפרד, מאשר לחשוב על עתיד משותף ביחד, אני מפחד שעכשיו נתנתק ולא נחזור להיות בקשר כמו פעם. אני באמת יודע ומרגיש ששניניו משדרים על אותו גל, היא פשוט לא משחררת כרגע מהמערכת הזוגית שהיא נמצאת בה למרות שהיא לא בטוחה בה. אני לא יודע מה לעשות? לוותר ולהיפרד בינתיים כמו שהיא בקשה? להלחם? להתקשר אליה מדי פעם? לא יודע מה לעשות, הלב שלי שבור ואני לא מתפקד כמו שצריך, מקווה לעזרה נכונה, תודה מראש!

 • + הוסף תגובה
פרידה לא ברורה עדית רונן סתר 13/06/2016 16:41
 • שלום לך, כן, זו אכן סיטואציה מאד מבלבלת וקשה: כיצד להרפות, כשאתה מרגיש שאתם נמשכים ומסתדרים ורוצים להיות יחד. אך נשאלת השאלה: מדוע הבחורה אותה הכרת, מחזיקה בקשר השני. מה זה אומר, שאינה משחררת את המערכת הזוגית ההיא? באופן כללי, היא פועלת נכון מבחינת בריאות הקשר ומבחינה מוסרית, בכך שאינה רוצה להחזיק בו זמנית בשני קשרים זוגיים. אכן, צריכה להתקבל החלטה, שתאפשר לכם להתחיל את הקשר שלכם באופן נקי וברור ובריא, ללא תחושות של הסתרה, אשמה, או חוסר אמון. אתה נשמע מאוהב, וכן, זה טוב וקשה גם יחד. מקווה שתצליח להחזיק מעמד, עד היותה פנויה לגמרי בשבילך, כדי שתתחילו ברגל ימין. המון הצלחה! עדית.

 • + הוסף תגובה
סוג של טיפול משפחתי אלונה 20/02/2016 19:30
 • אנחנו מתחילים טיפול משפחתי אצל מאמנת אישית ואחת השיטות שהיא מאמינה ומשתמשת בהן היא באמצעות תקשורת קבוצתית עם קלפים טיפוליים. כשאני רואה גם חוות דעת של מישהי ממכון אדלר שמאמינה בשימוש בקלפים טיפוליים. אשמח לחוות דעת אובייקטיבית שלא על ידי מאמנות אלא מישהו שמכיר בכללי שיטות טיפול משפחתי- האם זה משהו שנחשב יעיל? האם בכללי שיטה של אימון משפחתי מוכיחה את עצמה? האם זה מוגבל מבחינת כמות מפגשים ושאלה אחרונה- האם זה דומה למפגשים עם פסיכולוג או שמדובר בשיטה שונה לגמרי?

 • + הוסף תגובה
אימון משפחתי עדית רונן סתר 23/02/2016 23:27
 • שלום לך אלונה, ותודה על שאלתך. אינני מכירה את הקלפים המדוברים, אך מקריאה באתר שהפנית אליו, ניכר כי אלה קלפים העוסקים בערכים, ויכולים לשמש כמשחק ביתי או משפחתי. אם המאמנת המשפחתית משתמשת בקלפים טיפוליים על מנת להעביר מסרים או ליצור טריגרים לשיחה, ייתכן שהשימוש בהם תורם למשתתפים. באופן כללי, אומר כי בדרך כלל כשאנשים זקוקים להתערבות משפחתית, רצוי לעשות זאת בטיפול משפחתי ספציפי למשפחתם שלהם, ולא בקבוצה. אימונים קבוצתיים מתאימים יותר להדרכות הורים או הדרכות כלליות בנוגע לזוגיות, בית-קריירה ועוד. עבודה על סוגיות ספיצפיות הקשורות במשפחתכם, רצוי לעשות באופן מעמיק יותר עם מטפל משפחתי מוסמך, שיוכל לסייע לכם באופן המותאם לכם. סוגיה נוספת קשורה בהגדרה המקצועית: מיהו מאמן משפחתי? איזה מקצוע זה, מבחינת הגדרה והסמכה? אין כזו הסמכה וכל אדם יכול לטעון למומחיות בה אין צורך בהכשרה פורמלית. כאשר מדובר במשפחה שלך, תרצי את האדם המוסמך, שישמור על הכוחות הקיימים בתא המשפחתי, ויעזור לצלוח את הקשיים. על כן, חשוב לפנות לאדם שהינו "מטפל משפחתי מוסמך" אשר עבר את ההסמכות הפורמליות (היסודיות) של האגודה הישראלית לטיפול זוגי. באתר של האגודה לטיפול זוגי ומשפחתי, ניתן להיכנס למאגר המטפלים ולמצוא מטפל מוסמך, המתאים מבחינת אזור גיאוגרפי, תפיסת עולמו, זמינותו וכו. כמו כן, ניתן לפנות לאחד מהמרכזים לטיפול משפחתי, הפועלים בארץ, ולהיעזר בשירותים של מטפל מתמחה, הנמצא בתהליך הסמכה, שעלות הטיפול שלהם תהיה נמוכה יותר. גם המתמחים רשומים באתר של האגודה. הנה הלינק, לשימושך: http://www.mishpaha.org.il/ המון הצלחה, עדית.

 • + הוסף תגובה
דיכאון נוראי אנונימית בת 17 06/02/2016 20:30
 • אני סובלת מכמה דברים מחלת מין שלא עוברת כבר חצי שנה ציונים נמוכים חבר שההורים לא מקבלים ובעקבות כך אבא שלי לא מדבר איתי/מתייחס אליי עלייה במשקל בחרתי מגמה שונה משל 2 החברות הטובות שלי וכתוצאה מכך התרחקתי מאחת מהן.. אני מתמודדת לבד עם המון דברים בזמן האחרון וזה כבר הגיע למצב שאני לא יכולה יותר לשאת את כל זה לבד.. זה מצטבר עוד ועוד ובכיתי כמו שלא בכיתי בחיים שלי בסופש הזה ואינלי את מי לשתף,אני מרגישה לבד בעולם הזה ולא מסוגלת לבוא מחר לבית ספר בכלל עם המצב רוח הזה יש לי מחשבות אובדניות אבל לא אעז לעשות אותן. אני סובלת מתיסכול ודיכאון כמו שלא היה לי בחיים. מדימוי עצמי נמוך ותחושת בדידות נוראית. אין לי את הכוחות להמשיך מרוב כל הבכי והמצב רק הולך וגורע ועוד דברים שליליים נוספים. מרגישה שאני צריכה הפסקה מהעולם אבל אין איך.מרגישה כלואה בתוך חדר של דיכאון שגם אם יש לי את הרצון לצאת מימנו אני פשוט לא מצליחה ואין לי עזרה מאף אחד.כל פעם שיש לי תקווה ומשתפר המצב רוח מעט,היא פשוט מתנפצת ברגע אחד ואני עולה לחדר מסתגרת,בוכה ומוצפת בדברים שליליים. ואף אחד לא שם לב לזה ביומיים האחרונים מהמשפחה ואני לא מסוגלת יותר ככה.קשה לי ואני באמת שבורה לחתיכות מבפנים אף על פי שאני נראת מבחוץ כאילו שהכל טוב. יש עצה את מי לשתף? האם זה נשמע כמו דיכאון שמצריך טיפול או שיחלוף לבד?

 • + הוסף תגובה
אנונימית יקרה - רגע, חכי, יש עדיין תקווה עדית רונן סתר 06/02/2016 23:28
 • אנונימית יקרה, תודה שפנית לפורום ושיתפת במה שעובר עליך. ובאמת, את מתמודדת עם דברים רבים בעת ובעונה אחת. ובכל זאת, ממה שאני קוראת, אני מתרשמת שיש לך יכולת ממש טובה לאהבחין ולאבחן - מהן הסיבות שגורמות לך למצב רוח רע ותחושת לבד. ומכיוון שהדברים שמעיקים ידועים לך וברורים בשבילך, ניתן יהיה לעבוד עליהם. כל הכבוד לך על התושיה, הבהירות, והפתיחות , למצוא מקום (באינטרנט) לפרוק את המצוקות, אפילו לרגע! זה מאד מרגש, וגורם באופן מיידי, לרצות לשמוע אותך עוד. שאלת מה לעשות - ואני רואה בזה סימן מצוין, שאת מחפשת איך לפעול וכיצד לעזור לעצמך. ראשית, אני מציעה שתמשיכי לפעול, בדיוק כפי שעשית כשכתבת את מה שעל לבך. לא לחכות שהזמן יחלוף, אלא לפעול, כדי להגיע לתחושות טובות יותר ולשפר את המצב. וזה יהיה נכון לשתף. האם יש מישהו מבוגר שאת מרגישה שאפשר להתייעץ עמו? אמא של חברה, יועצת בית הספר, מחנך או מחנכת, שכנה. גם אם אינך מכירה אישית את יועצת בית הספר, זו יכולה להיות בשבילך התחלה טובה, מכיוון שהיא זמינה ונמצאת, ויכולה לסייע לך בכל הקשיים שהזכרת. בנוסף, אם יש לך צורך לשוחח עם מישהו, תמיד תוכלי לפנות למוקד של ער"ן (עזרה ראשונה נפשית). הם מורגלים לעסוק בנושאים אלה ומחכים לשיחות ממי שזקוק לדבר. בטלפון 1201 (בכל שעה). כמובן, שאני אשמח לשוחח איתך ולנסות לסייע לך, בטלפון 052-3364944 או בכתובת המייל idit.setter@gmail.com. זכרי דבר משמעותי: תמיד תמיד - תחושות רעות אינן הצעד האחרון! ישנו עוד צעד, ועוד צעד, מעבר לתחושה רעה, שיביאו אותך למקום אחר. אני אומרת לך את זה, מניסיון עם אנשים שעברו תחושות מאד מאד רעות, ומצאו דרך וצמחו למקום אופטימי. מחכה לשמוע ממך, בכל דרך :-) כיצד ומה קורה איתך.

 • + הוסף תגובה
תודה אנונימית 08/02/2016 07:30
 • קודם כל תודה רבה רבה!! תודה על ההתעניינות והיחס! לגבי את מי לשתף.. יש יועצת בבית הספר אבל אני לא רוצה שזה יופץ ושהיא תדע כי היא מורה לכישורי חיים בכיתה שלי, קצת מביך. יש לי כמה חברות טובות אבל לא חושבת שהן באמת יוכלו לעזור לי אז לא הייתי רוצה לשתף אותן בעניין. אני ממש שמחה על ההתעניינות באמת! אנסה להתמודד עוד קצת ואם העניין עם אבא לפחות לא ייסתדר אפנה אלייך במייל או פה.. תודה רבה לך!אישה מקסימה.. יום טוב ושבוע נעים

 • + הוסף תגובה
בבקשה, תמיד כדאי לשקול לפנות ולשוחח עדית רונן סתר 09/02/2016 22:17
אנונימית יקרה עדית רונן סתר 14/02/2016 16:54
 • הנה התחיל שבוע חדש. אנא עדכני מה שלומך ומה מצבך. רצוי באופן פרטי, בטלפון 052-3364944 או בכתובת המייל idit.setter@gmail.com מחכה לשמוע ממך, עדית.

 • + הוסף תגובה
פרידה שבורה נפשית 17/12/2015 04:04
 • אני והאקס שלי פרודים כבר שנה .. הזוגיות שלנו נמשכה כשנתיים וחצי, בזמן הזוגיות אני עשיתי מעשה בוגדני ועל כך נענשתי בזה שהוא הפסיק לאהוב אותי ולהאמין בי לאט לאט ..נסיתי בכל כוחי לתקן את מה שהרסתי אך לאחר חצי שנה לא היה על מה לדבר יותר.. החלום שלי זה היה לחיות עם הגבר הזה כל החיים , לבנות איתו משפחה שהוא יהיה האבא של הילדים שלי אך הרסתי הכל .. כי עשיתי מעשה טפשי ונפלתי לתהום שאני לא מאחלת לאף אחד! אני כל לילה חולמת עליו כל יום הוא נמצא בראש שלי בבוקר ובלילה, יש ימים שיותר ויש ימים שפחות . לא מצליחה להשתחרר ממנו למרות שאני מאוד רוצה ומנסה.. מה גם שיש לי כרגע בן זוג שמאוד אוהב אותי ,אני מנסה לאהוב אותו לתת את מה שלא נתתי לאף אחד אך לא אוכל לעולם לאהוב בזמן שהאקס נמצא במחשבותיי . הדמעות חונקות הגעגועים לא נפסקים עברה שנה ועדיין לא החלמתי . אני לא יודעת כמה אוכל לקבל עזרה כאן אבל גם אם לא זה בסדר.. לפחות פרקתי.

 • + הוסף תגובה
פרידה ושברון עדית רונן סתר 20/12/2015 09:46
 • שלום לך, תודה לך על הפתיחות והכנות שבמילותיך. נשמע שאת עוברת תקופה ארוכה של שברון וטלטלה, רגשות אשמה, חרטה וכאב. כמה קשה לעבור כל זה, ולהמשיך לחייך, ולהמשיך לקבל בחיים החלטות (קטנות וגדולות), כאילו הכל כשורה. אך כמו שתיארת, לא הכל כשורה, ואת מחזיקה מעמד עם דמעות חנוקות, געגועים ושאלות מטרידות. הייתי מציעה לך לגשת לטיפול פרטני, עבור עצמך. מטרות הטיפול יכולות להיות רבות, ואת זו שתחליטי מהם רצונותיך מהטיפול, אך בשבל ראשוני, תוכלי לקבל קצת הקלה ולהתחיל להתארגן על כל תחושותיך בצורה שתרגיש מאורגנת. ממקום כזה (כמו שאמרת, לפרוק) וממקום של להבין את עצמך, אפשר לקבל הרבה מאד כוח ובהירות. המון הצלחה, ובאמת ממליצה לפנות לטיפול פרטני. המשיכי לעדכן מה שלומך. כל טוב! עדית.

 • + הוסף תגובה
לרופאים בתחום טיפול זוגי, טיפול משפחתי

הצטרפו לאינדקס הרופאים!