דלג לתוכן

טיפול זוגי (Couple Therapy)

זוגיות ומיניות
3 דקות קריאה

הטיפול הזוגי נעשה פופולארי בשנים האחרונות, וזוגות רבים הולכים לטיפול כזה בשל קשיים בחיי הנישואין. בעבר הגיעו לטיפולים זוגיים כדי להמשיך בחיי הנישואין והמשפחה, וזה נעשה כמעט בכל מחיר. בימינו קדושת הנישואין והמשפחה החלה לאבד מעוצמתה עקב כך שהתקופה הנוכחית מאופיינת בשינויים במעמד האישה והמתירנות המינית, דבר אשר בין היתר קשור לעלייה במספר הזוגות המתגרשים. הטיפול הזוגי נשען על ההנחה שזוגיות אינה סטטית, אלא מתפתחת ועוברת שינויים, ולכן היא מצריכה תחזוקה קבועה. מטרת הטיפול היא התאמה של הציפיות של בני הזוג אחד מהשני למציאות, ובדרך זו יופחתו המתח והתסכול.

מהו טיפול זוגי?

טיפול זוגי הינו טיפול פסיכותרפי בו משתתפים שני בני הזוג. הטיפול לרוב נועד לעזור לבני הזוג לפתור בעיות בתחומים החברתיים, הרגשיים, המיניים והכלכליים. היעד של המטפל הוא ליצור תקשורת תקינה בין בני הזוג כדי להרגיע את הרוחות, לשנות דפוסי התנהגות בלתי מסתגלים ולעורר צמיחה ושינוי. טיפול זוגי אינו מתאים רק לזוגות אשר נמצאים במשבר, אלא הוא יכול לשפר זוגיות באופן כללי. במהלך הטיפול לומדים בני הזוג להסתכל על כל מצב ממספר נקודות מבט, ובכך להבין יותר טוב יותר זה את זה.

ההיסטוריה של הטיפול הזוגי

בעבר אם זוג רצה לקבל תמיכה כלשהי הוא פנה ליועץ נישואין. הייעוץ התבסס על מתן עצות מעשיות. הוא היה קצר, דידקטי וממוקד, והמשתתפים בו היו זוגות טריים, לקראת נישואין או זוגות נשואים שהתעניינו בהדרכה לגבי חיי הנישואין והמשפחה. בחלוף השנים מטפלים זוגיים החלו ליישם שיטות פסיכודינמיות, והטיפול הפך להיות ממוקד בנפש. בנקודה זו נוצרה לראשונה המסגרת הטיפולית, במסגרתו המטפל נפגש עם שני בני הזוג בנפרד - דבר אשר לא היה מקובל בזרם הפסיכואנליטי, שדגל בגישה שהקשר בין המטפל למטופל אמור להיות אישי ולא קשור לבני משפחה אחרים. השינוי הבא אחריו, שבני הזוג נפגשים לטיפול משותף עם המטפל, נחשב לפריצת דרך גדולה אף יותר. לאחר תקופה זו הפך הטיפול הזוגי לחלק מתהליך של טיפול משפחתי מערכתי, והתיאוריות הפסיכואנליטיות איבדו ממרכזיותן. רק בשנות ה-80 החל הטיפול הזוגי לבסס את מעמדו כשיטת טיפול שיש לחקור ולפתח, והומצאו סגנונות טיפול מגוונים.
למי מתאים טיפול זוגי?
• טיפול זוגי מתאים לזוגות אשר נמצאים בתקופת משבר ביחסיהם על רקעים שונים, ועם זאת שני בני הזוג עדיין רוצים להמשיך את מערכת היחסים.
• כאשר הטיפול האישי "תקוע" בעקבות בעיות שמקורן במערכת היחסים הזוגית.
• כאשר אחד מבני הזוג נמצא בטיפול מיני, מומלץ ששני בני הזוג ישתתפו בטיפול. הפרעות מיניות קיימות לרוב כאשר יש בן זוג קבוע, והטיפול משלב את שני בני הזוג מתוך ההנחה שיש בעיה מינית ביניהם.
• זוגות אשר רוצים לשפר את מערכת היחסים הנוכחית שלהם ולבנות דפוסי תקשורת יעילים יותר.

מתי לא רצוי לפנות לטיפול זוגי?

• במקרה של נטייה פרנואידית.
• כאשר ישנה הפרעת אישיות נרקיסיסטית תחרותית.
• במקרה שיש סודות בין בני הזוג.
• כאשר לפחות אחד מבני הזוג רוצה להתגרש והפנייה לטיפול נובעת מלחץ משפחתי או שמירה על הילדים. במצבים כגון זה טיפול זוגי אשר נועד לשקם ולהפריח מחדש את הקשר הזוגי אינו יעיל. חשוב לציין שטיפול זוגי ע"י פסיכולוג עשוי להועיל אם הוא הופך ל"טיפול הכנה לגירושין", במסגרתו לומד בן הזוג השני לקבל את הגירושין ולנתק את הקשר בצורה יפה.

סוגי טיפולים זוגיים

• טיפול זוגי משותף: טיפול משותף הוא צורת הטיפול הזוגי השכיחה, בה שני בני הזוג מטופלים יחדיו על ידי מטפל או שניים.
• טיפול אינדיבידואלי: כאשר אחד מבני הזוג נמצא בטיפול, והשני נפגש עם המטפל בתדירות נמוכה יותר. בן הזוג אשר נפגש עם המטפל בתדירות נמוכה יציג את נקודת מבטו לגבי עניינים העולים בפגישות האישיות, ובכך יסייע להתקדמות הטיפול.
• טיפול אינדיבידואלי זוגי: טיפול בו שני בני הזוג מטופלים באופן אישי אצל אותו מטפל, או אצל שני מטפלים שונים.
• טיפול ארבע-כיווני (four-way): בשיטת טיפול זו כל אחד מבני הזוג נפגש עם מטפל שונה, וכל מספר מסוים של פגישות נערכת פגישה משותפת של ארבעתם.
• פסיכותרפיה קבוצתית: בטיפול קבוצתי של זוגות מקובל שיש שלושה עד ארבעה זוגות ולהם מטפל או שניים. ההתנסות הקבוצתית מאפשרת הזדהות עם בני זוג אחרים, אשר חווים קשיים דומים. חברי הקבוצה תומכיםזה בזה ואמפתיים אחד כלפי השני, מחליפים מידע ומעבירים משוב חיובי או שלילי ביחס להתנהגות החברים בקבוצה. הפידבק אותו מקבלים בני הזוג מחברים אחרים בקבוצה עשוי להשפיע בצורה משמעותית בהשוואה למצב בו הוא היה ניתן על ידי בן הזוג או המטפל.
• טיפול משולב: בשל העובדה שסוגי הטיפול השונים יעילים באותה מידה, יהיו מטפלים שישלבו מספר סוגי טיפול בו זמנית. גמישות זו במסגרת הטיפול מאפשרת לבני הזוג להוציא את המירב מהפגישות.
מלבד במבנה הטיפול, נבדלים טיפולים זוגיים אלה מאלה גם בגישה התיאורטית הניצבת ביסודם: פנייה לטיפול זוגי נעשית בהתאם לאופי הבעיות ולגישה שבני הזוג תופסים כמתאימה לאופיים, לתכנים בהם הם עסוקים וכו'. ניתן לפנות לטיפול זוגי מסוג טיפול פסיכודינמי, טיפול התנהגותי, טיפול התנהגותי-קוגניטיבי, טיפול ממוקד ברגש, טיפול התייחסותי ואחרים.


רופאים בתחום
פרופ' בלה גרוס
פרופ' בלה גרוס נוירולוגיה
ד"ר יאיר לנדאו
ד"ר יאיר לנדאו אורתופדיה
ד"ר רחל בן חיון
ד"ר רחל בן חיון נוירולוגיה
הצטרפו לניוזלטר השבועי של אינפומד

מאמרים בנושא טיפול זוגי

טיפול זוגי אונליין: מה חשוב לדעת
טיפול זוגי אונליין: מה חשוב לדעת
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 03/04/2022

יותר ויותר זוגות פונים לקבלת ייעוץ או טיפול זוגי, כדי להתגבר על אתגרים ומכשולים. אחת הדרכים שניתן לעשות זאת היום הי... לכתבה המלאה

מה למדנו על מערכות יחסים בתקופת הקורונה?
מה למדנו על מערכות יחסים בתקופת הקורונה?
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 04/08/2021

לא מעט מחקרים נעשו על מערכות יחסים בתקופת הקורונה. התקשורת האינטנסיבית, או לחילופין המחסור במגע אישי, אתגרה רבים מא... לכתבה המלאה

באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו