שאלה - בחור צעיר שסובל מתופעת ריינו

השאלה:
אני בן 29. מגיל צעיר אני סובל מאסתמה קלה בדרך כלל, יש לי התקפים לא קשים מדי פעם וונטולין מספיק. ההתקפים מתרחשים יותר בעונות המעבר. תמיד סבלתי מידיים קרות בחורף. לאחרונה זה יותר חמור. יש לי יובש ואודם קשים כתוצאה מקור בידיים. רציתי לדעת אם זה קשור


תשובה:


התופעה שאתה מתאר של ידיים קרות בחורף יכולה להתאים לתופעת ריינו. בתופעת ריינו, בעת חשיפה לקור, החולים סובלים מהכחלה של האצבעות, כאב ותחושת הירדמות באצבעות, ובמקרים קיצוניים מופיעות גם שלפוחיות שהן ביטוי לכוויות קור. הסיבה היא כיווץ יתר של כלי הדם באצבעות, והגורם לה אינו ידוע. תופעה זו מופיעה לרוב בפני עצמה, ואין לה משמעות מיוחדת, אך לעיתים רחוקות היא עשויה ללוות מחלות קולגן כגון סקלרודרמה.

אין למחלה זו טיפול ספציפי. מומלץ לשמור על הידיים חמות על ידי שימוש בכפפות בחורף. במקרים קיצוניים ביותר יש צורך בטיפול תרופתי בתרופות המרחיבות כלי דם.

איני מכירה קשר בין התופעה שאתה מתאר בידיים לבין הקושי בנשימה. יותר סביר שהקושי הזה קשור לאסתמה שלך. אם לא ביצעת בדיקה בחצי השנה האחרונה, מומלץ מאוד לבצע אותה וגם להתייעץ עם מומחה לרפואת ריאות. יתכן שיש צורך להתאים או לשנות את הטיפול התרופתי שאתה מקבל לאסתמה.

איחולי בריאות

ד"ר נועה גולדשר מינרבי - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!