דלג לתוכן

אסתמה במבוגרים (Bronchial asthma)

אסתמה במבוגרים, גנחת הסימפונות (Bronchial asthma) ריאות
3 דקות קריאה
אסתמה היא מחלה הגורמת להיצרות משתנה של הסימפונות בתגובה לגירויים שונים. אסתמה איננה מחלה פסיכוסומטית. מדובר בדלקת כרונית, שאינה זיהומית, של דופן הסימפונות, הגורמת לרגישותם היתרה לגירויים. גירוי הסימפונות הרגישים מיצר את קוטרם. ההיצרות נגרמת בשל התכווצות שרירי הדופן, הפרשת ריר, בצקת הדפנות, ובמשך הזמן גם התעבות מרכיבי הדופן והצטלקותה. היצרות הסימפונות פוגמת באיוורור בועיות הריאה ועלולה להשפיע על רמת החמצן ועל רמת דו-תחמוצת הפחמן בדם. האדם חש קוצר נשימה שחומרתו תלויה בחומרת ההיצרות.

אסתמה שכיחה בקרב שני המינים ויכולה להופיע לראשונה בכל גיל, מתינוק ועד קשיש. השכיחות בעולם נמצאת בקו מתמיד של עלייה. בישראל כ-4% מכלל האוכלוסייה חולים באסתמה ובקרב גילאי 14-13 השכיחות מגיעה ל-7%. אסתמה היא המחלה הכרונית השכיחה ביותר אצל ילדים.

אסתמה שכיחה יותר באנשים עם בני משפחה החולים במחלה, אף כי התורשה אינה מוחלטת, כלומר, אינה מתבטאת בהכרח בכל בני המשפחה.

אם מטפלים בחולה האסתמה כיאות, סכנתה מועטה. חולי אסתמה שאינם מטופלים חשופים לסיכונים. התקף קשה יכול לגרום לקרע של הריאה (אוורת בית החזה) ואף למוות מחנק. שיעור התמותה מאסתמה ירד בשנים האחרונות עקב הטיפול הגובר במשאפי סטרואידים. אדם שעבר התקף מסכן חיים, חייב לשאת על גופו בקביעות, ובאישור רופא מומחה, מזרק אוטומטי המכיל אדרנלין להזרקה עצמית בעת חירום.

לרוב המחלה אינה נעלמת לחלוטין ואין הבראה. המחלה עשויה לחלוף עם ההתבגרות אצל כשליש מהילדים החולים בה.

חולה אסתמה המקבל טיפול יעיל במחלה יכול לצפות לשיפורים הבאים:

- שנת לילה רצופה, ללא שיעול מעורר
- בית חזה "חופשי" בהשכמה
- פעילות גופנית מלאה ואיכות חיים כשל בריאים
- הפחתה עד להפסקה בצריכת ונטולין/בריקלין
- טיפול בתרופות ללא השפעות לוואי משמעותיות

חולה שמצבו אינו כזה, מחלתו אינה מאוזנת כראוי.

סימפטומים

קשיי נשימה במנוחה או במאמץ, מלווים בדרך כלל בשיעול יבש או בליחה צמיגה, לעיתים גם בשריקות ובצפצופים, בתחושת חנק או בתחושה של בית חזה "תפוס". ההפרעות מחמירות בדרך כלל בשעות הלילה ולפנות בוקר. כל הסימנים או חלקם יכולים להוות ביטוי לאסתמה. לעיתים מסתמנת המחלה רק בהתקפי שיעול מטריד וממושך.

סיבות וגורמי סיכון

הסיבות אינן ברורות עדיין. ככל הידוע נכללים בהן הן מרכיבים תורשתיים והן השפעות סביבתיות הגורמות לרגישות החריגה של הסימפונות.

הגירויים שמגבירים את הדלקת בסימפונות מגוונים. הם כוללים אלרגנים (אבק בית, שיער בעלי חיים, שרידי מקקים, אבקת פריחה של עצים ועשבים), אוויר קר, מאמץ גופני, רוגז, התרגשות וצחוק, כימיקלים וחומרים אחרים בסביבת העבודה, עשן סיגריות או ריחות חזקים, זיהום נגיפי ולעיתים תרופות שונות. נזלת אלרגית או סינוסיטיס, ועליית מיץ קיבה לתוך הוושט אף הם גורמי החמרה שכיחים ויש לטפל בהם במקביל, כדי לאזן את האסתמה ככל שניתן.

אבחון ובדיקות

החשד צריך לעלות על פי אופי התלונות. הרופא מבסס את האבחון באמצעות ריאיון מפורט ובאמצעות בדיקות: בדיקה גופנית, תפקודי ריאה ולעיתים אלרגיה, דם וליחה. חשוב מאוד לשלול קיום מחלה אחרת של הריאה או של הלב המחקות אסתמה, ולכן האבחון מחייב ביצוע של תפקודי ריאות ופענוח על ידי רופא מומחה.

טיפולים ותרופות

מעבר להימנעות מחשיפה לגירויים הטיפול הוא בתרופות ומטרתו לדכא את דלקת הסימפונות על ידי תרופות נוגדות דלקת. חולה הלוקה, לפחות פעם אחת בשבוע בתסמיני המחלה, במשך כ-3-2 חודשים, מטופל בתרופות נוגדות דלקת באופן סדיר וקבוע גם כשהוא חש בטוב. את הטיפול הקבוע אין להפסיק אלא בתאום עם הרופא.

התרופות העיקריות שנוגדות דלקת בחולי אסתמה הן סטרואידים הניטלים במשאף, או תרופות המשנות את השפעת הליקוטריאנים, חומרים המשתתפים בהתהוות הדלקת. הרופא בוחר את התרופה או את מישלב התרופות המתאים לחולה. לעיתים יש צורך להוסיף לטיפול נוגד הדלקת גם מרחיב סימפונות ממושך פעולה בשאיפה. תוספת כזו של מרחיב סימפונות ממושך פעולה משפרת את איזון המחלה אך אין להסתפק בו כטיפול יחיד ללא תוספת טיפול נוגד דלקת מחשש להחמרת המחלה וסיכון החולה! שאיפה במשאף עם מרחיב סימפונות קצר פעולה, כגון ונטולין או בריקלין שמור אך ורק להקלה מיידית של אירוע של קוצר נשימה.

חשוב להקפיד על ביקורת רפואית תקופתית לאורך כל תקופת המחלה, לשם בדיקת תפקוד הריאות והתאמת מינון התרופות.

הטיפול באמצעות משאפי הסטרואידים מיושם למעלה מ-20 שנה, ובגבולות המינון המומלץ בטיחותם מוכחת. לעומת טיפול במשאף, מתן פומי של סטרואידים או בזריקה, בפרקי זמן של חודשים ושנים עלול להזיק למערכות גוף שונות.

הטיפול באסתמה על ידי חיסון מוגבל לאסתמה על רקע אלרגי בלבד, וכאשר גורמי האלרגיה ידועים ומעטים. לא מומלץ להתחיל בחיסון כזה לפני שמוצה הטיפול בתרופות.

פעילות גופנית מומלצת לחולה אסתמה המטופל כיאות, כפי שהיא מומלצת לכל אדם לשיפור הכושר הגופני, לחיזוק הדימוי העצמי ולשיפור איכות החיים. כמה מהשיאנים האולימפיים הם חולי אסתמה. מאידך, התעמלות או אימון שרירי הנשימה אינם תחליף לטיפול בתרופות.
רופאים בתחום
פרופ' דב היימר
פרופ' דב היימר ריאות
ד"ר שמואל פרינץ
ד"ר שמואל פרינץ פנימית
ד"ר רמית מעוז-סגל
ד"ר רמית מעוז-סגל פנימית
הצטרפו לניוזלטר השבועי של אינפומד

שאלות ותשובות

מאמרים בנושא אסתמה במבוגרים

מדינה בוערת: למי העשן מסוכן במיוחד ואיך מונעים את הנזק?
מדינה בוערת: למי העשן מסוכן במיוחד ואיך מונעים את הנזק?
רועי שני, מערכת אינפומד מאת: רועי שני, מערכת אינפומד 28/04/2013

מדוע עשן מסוכן עבורנו, עבור מי הנזק יכול להיות קשה במיוחד וכיצד ניתן להתגונן? כל המידע החיוני שיסייע לכם במצב של זי... לכתבה המלאה

12 דברים שחשוב לדעת על אסטמה
12 דברים שחשוב לדעת על אסטמה
באדיבות מומחי היחידה למחלות ריאה ודרכי מאת: באדיבות מומחי היחידה למחלות ריאה ודרכי 20/05/2014

מומחי היחידה למחלות ריאה ודרכי הנשימה בילדים, המרכז הרפואי תל אביב (איכילוב) מספרים על 12 הדברים שחשוב לדעת על אסטמה. לכתבה המלאה

באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו