שאלה - נער בן 16 שרוצה לגבוה

השאלה:
אני עוד חודשיים בן 16, הגובה שלי 165 ס"מ ומשקלי 75 ק"ג. אימי בגובה 160 ס"מ ואבי - 175 ס"מ. יש לי שערות בערך על כל הגוף ואני מתגלח מגיל 15. האם יש סיכוי שעוד אגבה? האם יש משהו שאוכל לעשות כדי לגבוה?


תשובה:


אין אפשרות לחשב את הגובה הסופי של האנשים. יש אפשרות לשער את תחום הגובה אליו יגיעו לפי מידת התקדמות תהליך ההתבגרות ביחס לגיל הכרונולוגי שלהם. המרכיב הגנטי, מה שאנו מקבלים מההורים שלנו, הוא מרכיב חשוב בקביעת הגובה הסופי שלנו, אך ישנם גורמים נוספים, כגון תזונה, פעילות ספורטיבית (כמו שחייה או כדורסל), נטילת תרופות באופן קבוע בילדות, השמנה בגיל ההתבגרות ועוד, המשפיעים על הגדילה.

כל שאני יכול להגיד הוא שאתה נמצא קצת מתחת לממוצע הגובה יחסית לגילך. על פי הטבלאות המוכרות, אתה באחוזון ה-30, ולכן, כנראה שתהייה בגובה קצת פחות מהממוצע לגבר בדור שלך, אך זהו תחום נורמלי לחלוטין, ואין לך בעיה רפואית המצריכה בדיקת אנדוקרינולוג. כמו כן, על פי תיאור השיעור שנתת, יש להניח שאתה עדיין בתהליך הגדילה, וסביר להניח שתגבה בעוד כמה סנטימטרים נוספים, אך לא הרבה מעבר לכך.

יש נתון נוסף, והוא שבדורות האחרונים ניתן לראות עלייה קלה בגובה של כל דור ביחס לקודמו, ולכן, סביר להניח שגם אתה תעבור במקצת את אביך בגובה.

ד"ר גיל טאובר - אינפומד
רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!