שאלה - תופעות לוואי של טיפול בליתיום

השאלה:
אני בן 27. לאחר שאובחנתי כסובל מדיכאון, הוחלט על ידי הרופא שאטול ליתיום. מייד לאחר נטילת התרופה התחלתי להרגיש מוזר: גלי חום עברו לי בגוף, חולשה, רפיון של הגוף ועייפות, וכן כאבים חזקים באזור הבטן התחתונה מצד שמאל. גם נמצאה בבדיקות דם רמה גבוהה של מדד


תשובה:


לטיפול בליתיום יכולות להיות תופעות לוואי של חולשה, עייפות, תופעות שונות בבטן (כאב בטן, שלשול, בחילות) וכן שינויים בתפקוד הכבד. לכן יש להיות במהלך הטיפול במעקב רפואי הכולל בדיקות דם.

הפסקת טיפול בליתיום צריכה להיות הדרגתית ומבוקרת, אחרת ההפסקה עצמה גם היא עלולה לגרום תופעות לא נעימות, כמו תופעות הלוואי של התרופה עצמה. הפסקה פתאומית של טיפול בליתיום גם חושפת את המטופל להחמרה קשה במצבו הנפשי, ולכן חשוב מאד לבצע את הפסקת הטיפול תוך התייעצות עם פסיכיאטר.

איני יכולה לומר ממה אתה סובל כרגע. העובדה כי נבדקת כמה פעמים בחדר מיון ושוחררת ללא טיפול מכוונת לכך כי ייתכן שמקור התופעות המפריעות לך כרגע הוא נפשי ולא גופני. מצב נפשי לא מאוזן עלול במקרים רבים להתבטא בכאבים, חולשה וכדומה. אני ממליצה לשוב לבדיקת פסיכיאטר בהקדם.

בברכה,

ד"ר איילת אביטל-מגן - פסיכיאטרית




רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!