שאלה - מחלת הנשיקה - תוצאות נוגדנים

השאלה:
לאחותי התגלתה מחלת הנשיקה. התוצאות הן: EBV EBNA POSITIVE 600 CMV IgG 9.40 POSITIVE CMV IgM שלילי מה זה אומר, אחד שלילי ושניים חיובי? ובקשר לטחול - איך עושים מעקב כדי לדעת אם הוא בסדר? פנינו לרופאת המשפחה והיא אמרה שנחוצה רק מנוחה, אבל כאן קרא


תשובה:


CMV ו- EBV שניהם וירוסים שיכולים לגרום למחלה המכונה מחלת הנשיקה. צירפת תוצאות סרולוגיות, אשר מראות לנו את פרופיל הנוגדנים לווירוסים כפונקציה של ציר הזמן. נוגדנים מסוג IGM בדרך כלל מופיעים במחלה החריפה והם עדות למחלה פעילה. נוגדנים מסוג IGG הם עדות לזיהום בעבר.

כ-90% מהאוכלוסיה הבוגרת נושאת נוגדני IGG ל-EBV ול- CMV, בשל חשיפות לווירוס בעבר, שלרוב אינה מורגשת קלינית, כך שהתוצאה של ה-CMV שצירפת לא מפתיעה.

EBNA גם הוא נוגדן אשר לא מופיע בפאזה החריפה של המחלה, אלא כעבור מספר שבועות, ונשאר גבוה במשך כל החיים, כך שלמעשה, לא מאבחנים בעזרתו זיהום פעיל. לפי התוצאות שצירפת, אין עדות למחלה חריפה או נוכחית בשל EBV או CMV אלא רק לחשיפות בעבר, כמו באחוז גבוה מהאוכלוסיה, כאמור. לכן לא ברור לי על מה התבססה האבחנה.

מכל מקום, כאשר יש מחלה חריפה, באחוז מסוים של האנשים, יש הגדלה של הטחול ולעיתים נדירות יש קרע של הטחול, אשר מתבטא בכאבים עזים בבטן ובמותן שמאל המקרינים לכתף השמאלית. למיטב ידיעתי, גם באלה שיש להם טחול גדול, אין המלצה למעקב אחר גודל הטחול, אלא רק למנוחה בחודש הראשון של המחלה. מכל מקום, טחול גדול בנסיבות אלו חוזר לגודלו התקין בדרך כלל בתוך כשלושה שבועות.

רפואה שלמה,

ד"ר טלי צ'רנוביצקי - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!