שאלה - הבדיקות המומלצות לאדם הסובל מעייפות כרונית

השאלה:
אני בן 34. בשנתיים האחרונות אני סובל מעייפות ומחולשה כללית. בנוסף, כל התרגשות, כגון כעס וכדומה, מחלישה אותי מאוד, עד למצב של קשיים בתפקוד היום-יומי. לאחרונה עשיתי בדיקות דם של בלוטת התריס וטסטוסטרון. התוצאה של בדיקת ה- TSH היתה 1.57, ושל בדיקת הטוסט


תשובה:


למצב של חולשה כללית יש אבחנה מבדלת רחבה. המצבים השכיחים הם

תת-פעילות של בלוטת התריס
אנמיה
אי-ספיקה של בלוטת יותרת הכליה
הפרעות אלקטרוליטיות

בדיקת ה- TSH שלך תקינה, אולם לא די בה על מנת לקבוע את מצב תפקוד בלוטת התריס. עליך לוודא כי גם רמת התירוקסין (T4) הוא בטווח הנורמה, 5 עד 12 מיקרוגרם לדציליטר. האם ההמוגלובין שלך בגדר הנורמה? ירידה ברמת ההמוגלובין (אנמיה) יכולה להתבטא בחולשה. אי-ספיקת של בלוטת האדרנל מתבטאת בחולשה קיצונית. אני ממליצה לך לעבור בירור בכיוון זה (בדיקת רמת קורטיזול בדם, רמת אלקטרוליטים בדם ומבחן ACTH).

חסרים פרטים בסיפור שלך כדי שאפשר יהיה לענות באופן מפורט יותר, למשל: האם אתה סובל מלחצי דם נמוכים? איבוד משקל? היפרפיגמנטציה (כתמים כהים על העור)?

רמת ההורמון טסטוסטרון אצלך מעט מעל הערך התקין, אולם לא באופן משמעותי, וודאי שערך זה לא מרמז על המקור לחולשה.

אני ממליצה לך להרחיב את פאנל הבדיקות. יש לזכור כי לעיתים, לא ניתן לאבחן את המקור לסימפטומים. מניתי כאן סיבות אפשריות לחולשה. עליך לגשת לרופא המשפחה על מנת לשקול אילו בדיקות כדאי לבצע ומה מתאים לסיפור הקליני שלך. אני מקווה שמקור הסימפטומים שלך יימצא ושתרגיש טוב יותר.

בברכה,

ד"ר שירי אורי - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!