שאלה - תזונה מתאימה לנערה בתת-משקל

השאלה:
אני בת 20, גובהי 1.62 מטר, משקלי 42 ק"ג. אני סובלת מאקזמה בכפות הידיים, מכאבי בטן חזקים בזמן הווסת ומנטיה לדלקות בדרכי השתן. כמו כן, סבלתי מדלקות גרון רבות בצעירותי ונטלתי כמויות גדולות של אנטיביוטיקה. כתוצאה מכך אני סובלת מעצירות ומתולעים במעי.


תשובה:


על פי תיאורך נראה שמדובר במכלול תופעות המעידות על חסכים במערכת החיסונית שלך. ייתכן שחסכים אלה הם תזונתיים. אינדקס מסת הגוף (BMI) שלך הוא 16, כלומר את בתת-משקל, מה שמתאים גם לתסמינים שאת מתארת.

עליך להוסיף למשקלך לפחות 5 ק"ג על מנת להגיע למשקל תקין ולאפשר פעילות תקינה של כל מערכות הגוף, כולל המערכת החיסונית המעורערת שלך.

על מנת לעשות זאת, את צריכה להקפיד על תזונה מאוזנת, הכוללת את כל אבות המזון (חלבונים, פחמימות ושומנים), וכמו כן להקפיד על צריכת ירקות ופירות על מנת לספק לגופך את הוויטמינים הדרושים לו. אני ממליצה לך לפנות לתזונאי/ת כדי לקבל ייעוץ ולקבל תפריט מאוזן שיתאים למצבך ויעזור לך להשיג את המטרה. את יכולה לעשות זאת דרך קופת החולים אליה את משתייכת.

מעבר לכך, אני חושבת שכדאי לעזור לאוכלוסיית החיידקים ה"טובים" הנמצאים במעיים, על ידי צריכה של תוספות מלאכותיות, שכן נראה שכמויות האנטיביוטיקה שנטלת הרסו את מושבות החיידקים הללו, ולכן את סובלת מתופעות גסטרואינטסטינליות רבות.

אני גם ממליצה לך לפנות לרופא כדי לבצע בדיקות דם מקיפות ולעמוד על החסכים הספציפיים. אם לאחר תקופה של שינויים תזונתיים מושכלים לא יחול שיפור במצבך, יש להמשיך בבירור, שכן יתכן שמדובר בחסך חיסוני אחר.

ד"ר מורן שויקה-רבאו - אינפומד

עוד באינפומד
חישוב מדד מסת הגוף
רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!