דלג לתוכן

תת תזונה (Undernutrition)

תזונה נכונה
2 דקות קריאה
תת-תזונה (Undernutrition) הוא מונח הבא לציין מצב שבו הגוף אינו מקבל את כל אבות המזון הדרושים בעבורו, או את חלקם. החסר ייווצר אם נמנע מהאדם אחד או יותר מהמרכיבים החיוניים לתפקוד תקין של הגוף, או כאשר יש תת-ספיגה של חלק מהמזון, למרות תוכן וכמות מספיקים. חומרת תת-התזונה נעה בין צורה קלה ובלתי ניכרת, לבין צורה חמורה שבה נגרם נזק בלתי הפיך לחולה, אפילו שהוא נשאר בחיים.
תת-תזונה קשה על רקע רעב או תזונה לוקה בחסר אופיינית למדינות מתפתחות. במדינות מפותחות סוג זה, של תת-תזונה מופיע בשכבות חברתיות-כלכליות ירודות, במקרים של הזנחה פתולוגית ובמקרים של אנשים עם שיגיונות תזונתיים (Food faddism). תת-תזונה, למרות מתן מזון מספיק, יכולה להיות כתוצאה ממחלה כרונית קשה או עקב תת-ספיגה במערכת העיכול על רקע בעיה חולפת או קבועה. יודגש שמחסור במרכיב תזונתי יחיד, ויטמין לדוגמה, נמנה גם הוא תחת הכותרת של תת-תזונה.
תת-תזונה קלינית מתפתחת בהדרגה. המצב התחילי קשה לזיהוי, והוא עלול להחמיר עד כדי נזק גופני קשה. הכרה מוקדמת של סימני תת-תזונה תאפשר טיפול מיידי. כאשר תת-התזונה קשורה להיעדר מזון או להבנה לקויה של הצרכים התזונתיים, על גורמי בריאות הציבור לגלות את הבעיה ולמנוע אותה על ידי דאגה הן למזון מספיק והן לחינוך לתזונה נכונה. כאשר תת-התזונה היא על רקע מחלה, הזנחה או שיגיון תזונתי, המשימה נופלת על המטפלים הרפואיים.
קבוצות בסיכון גבוה לנזקי תת-תזונה
1. גיל צעיר. עקב הצרכים הגדולים לאבות מזון ולאנרגיה לצרכי גדילה, תינוקות וילדים בגיל הצמיחה ייפגעו מהר על ידי תת-תזונה. התוצאה היא רזון, פיגור בגדילה והתפתחות, חוסר דם וסימני מחסור בוויטמינים.
2. הריון והנקה. צורכי התינוק מכתיבים תזונה טובה לאם. חסר תזונתי כללי יגרום ללידה מוקדמת. היעדר חומצה פולית במזונה של האם ההרה עלול לגרום פגיעות מולדות במערכת העצבים של היילוד. הימנעות מוויטמין B12 עלולה לגרום לחסר הוויטמין אצל התינוק היונק.
3. גיל זיקנה. היעדר אפשרות לארגן את הצרכים וגם תת-ספיגה, בעיקר לברזל, הם גורמי תת-תזונה בזקנים.
4. חולים כרוניים. מחלה הכרוכה בתת-ספיגה, או מחלה אחרת המעמיסה על הגוף צרכים מוגברים, ולרוב גם כרוכה בתיאבון ירוד מחייבים מתן כלכלה מועשרת לפעולה גופנית תקינה.

ד"ר יוסף פבר
רופאים בתחום
פרופ' גל דובנוב-רז
פרופ' גל דובנוב-רז ילדים
ד"ר כרמי גלר-ברנשטיין
ד"ר כרמי גלר-ברנשטיין ילדים
פרופ' מרים דוידוביץ
פרופ' מרים דוידוביץ ילדים

שאלות ותשובות

מאמרים בנושא תת תזונה

כשהאימא אוכלת מה התינוק אוכל?
כשהאימא אוכלת מה התינוק אוכל?
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 09/05/2009

כשהאימא אוכלת מה התינוק אוכל? לכתבה המלאה

תזונה יכולה להאריך חיים? הכל על תזונה מאוזנת בגיל השלישי
תזונה יכולה להאריך חיים? הכל על תזונה מאוזנת בגיל השלישי
ד"ר הילה זהרוני, ערוץ הרופאים מאת: ד"ר הילה זהרוני, ערוץ הרופאים 16/10/2017
  • כתבה מכילה וידיאו

גם בעידן השפע יש מי שמת מרעב: כ-50% מאוכלוסיית הקשישים המאושפזים סובלים מחסרים תזונתיים להם השפעה ניכרת על המצב הבר... לכתבה המלאה

באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו