כאב במפרק כף היד

מפרק כף היד הוא מפרק יוצא דופן, כיוון שנוקשות או אפילו אובדן מוחלט של תנועה גורמים למגבלה קטנה יחסית; עם זאת, אם המפרק מתנדנד ואינו יציב זו יכולה להיות בעיה אמיתית.
כתבה פרסומית כתבת חסות
תאריך עדכון: 24/11/2020


מפרק כף היד הוא מפרק יוצא דופן, כיוון שנוקשות או אפילו אובדן מוחלט של תנועה גורמים למגבלה קטנה יחסית; עם זאת, אם המפרק מתנדנד ואינו יציב זו יכולה להיות בעיה אמיתית.  


מפרק כף היד מספק את הבסיס לפעולות העדינות של האצבעות. חיוני שבסיס זה יהיה יציב. שמונה עצמות מפרק כף היד יוצרות מפרק גס למדי עם תנועה מוגבלת מאוד יחסית לכתף, למשל. אולם מפרק זה חזק ויציב. בסיס מפרק כף היד פועל בצורה הטובה כשהוא כפוף מעט כלפי מעלה. כמעט ואין פעולות הדורשות כיפוף מלא של המפרק, אחורה או קדימה. האצבעות אינן מתפקדות בצורה טובה כשהמפרק כפוף או מתוח לגמרי.


הסיבות לכאב


כאב שראשיתו בחום ו/או התנפחות מהירה של המפרק מלמד על אפשרות לזיהום. מצב זה דורש טיפול רפואי מיידי. 


מפרק כף היד מעורב פעמים רבות בדלקת מפרקים שגרונית (rheumatoid arthritis). צד המפרק שעל יד האגודל מעורב פעמים רבות בדלקת מפרקים ניוונית (osteoarthritis). 

תסמונת תעלת שורש כף היד (Carpal tunnel syndrome) עלולה לגרום לכאב במפרק כף היד. בנוסף, תסמונת זו יכולה לגרום לכאב המקרין מטה לאצבעות או מעלה לזרוע. על-פי רוב יש תחושת נימול באצבעות או היעדר תחושה, כאילו האצבעות "נרדמות". 

בתסמונת זו העצב המידיאני לכוד ולחוץ כשהוא עובר דרך תעלת שורש כף היד, בחלקו הקדמי של מפרק כף היד. בדרך כלל, הלחץ על העצב הוא תוצאה של דלקת ברקמה הסיבית. חלק מהגורמים לדלקת זו הן מכה בחלק הקדמי של מפרק כף היד, דלקת מפרקים שגרונית, משחקי טניס, או פעילויות אחרות שמערבות כיפוף ומתיחה חוזרים של מפרק כף היד. 

תוכלו לאבחן בעצמכם בצורה טובה את תסמונת תעלת שורש כף היד. תחושת ה- "הירדמות" באצבעות אינה כוללת את הזרת ולרוב אינה כוללת את צד הקמיצה הקרוב לזרת. אם אתם מקישים באצבע על החלק הקדמי של מפרק כף היד אולי תחושו עקצוץ פתאומי באצבעות, תחושה הדומה לזרם שמקבלים ממכה במרפק. העקצוץ והכאב בתסמונת תעלת שורש כף היד עלולים להחמיר בלילה או כשהמפרק כפוף כלפי מטה.


טיפול ביתי


המפתח לטיפול בכאב מפרק כף היד הוא קיבוע. השיטה היא לתת למפרק לנוח בתנוחה שמאפשרת את התפקוד הטוב ביותר. סדים להגבלת התנועה של מפרק כף היד (עשויים מפלסטיק או אריג עם פסי אלומיניום) ניתן להשיג בבתי-המרקחת ובחנויות לציוד אורתופדי. כל קיבוע שיהיה לכם נוח הוא כנראה המתאים. הקיבוע יחזיק את המפרק שלכם מעט לאחור. תוכלו לשים רצועת בד סביב הקיבוע כדי שיהיה נעים יותר במגע עם עורכם. עטפו את הקיבוע בעדינות בתחבושת אלסטית כדי שיישאר במקומו. דאגו ללבוש את הקיבוע ברציפות מספר ימים, ואז רק בשעות הלילה מספר שבועות נוספים. טיפול פשוט זה הוא כל שדרוש ברוב המקרים של דלקת במפרק כף היד.

אין צורך בדרך כלל במשככי כאבים הניתנים במרשם. משככי כאבים ללא מרשם הם בחירה מקובלת, אך סביר להניח שלא יעזרו הרבה. אם אתם יודעים מה גרם לכאב, מצאו דרך להימנע מפעילות זו. היגיון משמעו להקשיב למסר שהכאב מעביר. אם הבעיה נמשכת יותר משישה שבועות למרות הטיפול הביתי, פנו לרופא/ה.


בעת ביקור אצל הרופא


מפרק כף היד ייבדק ותקבלו עצות דומות לאלו שנתנו כאן. צילום רנטגן יידרש רק לעיתים נדירות. ייתכן שתקבלו מרשם לתרופות נגד דלקת. במקרה של תסמונת תעלת כף היד שלא השתפרה לאחר קיבוע, לעיתים ניתנות זריקות סטרואידים למפרק שעשויות להקל.
קיימים מספר סוגי ניתוחים למצבים אלו, ובמקרים קשים ייתכן שיוצע לכם הליך זה או אחר. ניתן לשחרר את הלחץ בתעלת שורש כף היד בהליך כירורגי. בדלקת מפרקים שגרונית, ניתן להסיר את הרקמה שמצפה את הגידים (ריקמה סינוביאלית) בחלק האחורי של כף היד, כדי להגן על הגידים שעוברים באזור המודלק.


טיפים לעבודה מול מחשב


ככל שאנשים רבים יותר מקלידים על מחשבים, יש יותר מקרים של תסמונת תעלת שורש כף היד. המחקרים בתחום ממשיכים, אך נראה שקיימים שני גורמים חשובים: 


* לחץ - בעיקר להדפיס במהירות או ללא הפרעות. 
* מיקום לא טוב של כפות הידיים. 

קחו לעצמכם הפסקות קצרות למנוחה ושקלו להשתמש במקלדת מיוחדת למניעת כאב. 


כדי להשיג יציבה נכונה להקלדה, שמרו את המרפקים שלכם בזווית של 90 מעלות, כשהאמה מקבילה לרצפה; שמרו על מפרקי כף היד בתנוחה טבעית והשתמשו במשענת לתמיכה במפרק כף היד.


הקפידו שכפות הרגליים שלכם יהיו ישרות על הרצפה.


פורומים פציעות ספורט

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
האם הצילום מסביר את התופעות שיש לי? אני 03/12/2020 19:51
 • ערב טוב, רציתי לדעת אם התוצאות האלו של צילום MRI מסבירות את הכאבים ברגלים, קושי בהליכה עם חוסר יציבות ותחושה של הרדמות? אם כן לאן עלי לפנות ומה לעשות? תאור הממצאים: הלורדוזיס הפיזיולוגי יחסית שמור בשכיבה. הקונוס המדולריס מסתיים בגובה L1 ורואים בו אותות תקינים. שינויים דיסקוגנים בגובה L4­L3 עם דיסקציה דיסקלית ואימפרסיה דיסקלית על קדמת השק. ללא הדגמת חוסר יציבות בין חולייתי בעמדה שכיבה. סיגנל החוליות מודגם תקין ללא עדות להסננה חשודה מח עצם החוליות ב T1 ו STIR . מיקרו המנגיומות מח עצם בנאליות L4 ו L1. בחתכים אקסיאלים ב T1 ו T2 הודגמו: בגובה L2­L1: אין עדות לדיסקופתיה משמעותית או בלט דיסק . רוחב תקין של התעלה ושל הפורמינות. בגובה L3­L2: אין עדות לדיסקופתיה משמעותית או בלט דיסק . רוחב תקין של התעלה ושל הפורמינות. בגובה L4­L3: דיסקופתיה ניוונית עם בלט פוסטרו מדיאני ולחץ בינוני עד משמעותי על קדמת השק. החל התבלטות רצועתית פלבה דו"צ . הנקבים הבין חולייתים פנויים . המפרקים הפצטרים שמורים. בגובה L5­L4: בלט דיסק הקפי ואחורי עם לחץ מתון עד בינוני על קדמת השק . התבלטות רצועתית פלבה התחלתית דו"צ וסימטרית. הנקבים הבין חולייתים פנויים . המפרקים הפצטרים שמורים. בגובה S1­L5: אין עדות לדיסקופתיה או בלט דיסק משמעותי . רוחב תקין של התעלה ושל הפורמינות. המפרקים הפצטרים שמורים. לסיכום: דיסקופתיה ניוונית משמעותית בגובה L4­L3 ויתכן הצרות ספינלית ניוונית מרכזית וצדדית במידה מתונה עד בינונית. תודה מראש

 • + הוסף תגובה
MRI ד"ר נועם רשף 03/12/2020 20:14
 • ערב טוב. מטרת הפורום היא לייעץ באופן כללי בפגיעות ספורט אורטופדיות. יש לפנות לפורום עמוד שדרה או נוירולוגיה.

 • + הוסף תגובה
בקע ספורטאים - Osteitis pubis (OP) משה 03/11/2020 20:25
 • היי, אני סובל בשנה האחרונה מכאבים במפשעה שהלכו וגברו כאשר בהתחלה היה חשש לבקע מפשעתי אך לאחר בדיקה אצל רופא מומחה הבקע נשלל ונשלחתי לMRI שחשף בקע ספורטאים עם דגש על OP. בצעתי טיפול של 40 יום בסטירואידם אשר לא העילו כאשר לאחריהם ניסיתי פיזיותרפיה למשך חודשיים שגם כן לא הואילה. עושה רושם שהאיזור כל כך מודלק כאשר כל פעולה טיפה לא שגרתית ביום יום גורמים להחמרה. האם יש אופציה ניתוחית בשלב כזה? ובמידה וכן, איזו? מבירורים שעשיתי הבנתי שכדורגלנים מנותחים במצבים כאלה על מנת לחזור לפעילות מהר. תודה על העזרה

 • + הוסף תגובה
אוסטאיטיס פוביס. ד"ר נועם רשף 04/11/2020 13:18
 • שלום משה. אוסטאיטיס פוביס היא תגובה דלקתית של הפריאוסט (הקרום העוטף את העצם) ועצמות האגן באזזור חיבור שרירי הבטן, כתוצאה מעומס יתר. ניתן לטפל בכך שמרני בהורדת פעילות, פיזיותרפיה ותרופות. ניתן לטפל בהזרקה של PRP יחד עם שיקום פיזיותרפי. אם אין הטבה בטיפול שמרני ישנם מספר ניתוחים לטיפול בבעיה זו. יחד עם זאת - אם אינך ספורטאי מקצועי - הורדת עומס משמעותית ופיזיותרפיה הם נקודת ההתחלה ואם לא - יש לפנות אורטופד ספורט או כירורג להמשך טפול. בהצלחה.

 • + הוסף תגובה
יעילות זריקת PRP לפציעה משה 06/11/2020 12:17
 • לא שמעתי עד כה על אופצית הזריקה, האם יצא לך לטפל בפציעה מסוג זה בעזרת זריקת PRP ? האם היו תוצאות? בסדרה של כמה זריקות יש צורך?

 • + הוסף תגובה
טיפול בPRP לאוסטאיטיס פוביס. ד"ר נועם רשף 06/11/2020 12:42
 • שלום משה, הטיפול הזה הוא טיפול ביולוגי שמיועד לזרז ריפוי והפחתת דלקת באזור המודלק. מדובר בסדרה של 3 זריקות ולאחר הזריקה השניה מתחילים טיפול פיזיותרפי . אישית טיפלתי במספר מטופלים בפגיעה זו בתוצאות טובות (הורדת כאבים, חזרה לפעילות ) אבל קח בחשבון שהספרות המדעית אינה חד משמעית לגבי היעילות של הטיפול הזה ואני לא מתחייב על מעל ל 75% סיכוי לשיפור - שזה בערך מה שזריקת סטרואידים אמורה לעשות.

 • + הוסף תגובה
אוסטאיטיס פוביס כרוני אור 20/11/2020 15:03
 • שלום ד״ר, הזכרת ניתוחים לפציעה, אילו ניתוחים אפשריים לפתרון הפציעה הארורה הזו? האם רשתות כמו בבקע רגיל פותר את הבעיה? אני סובל מיזה מעל שנתיים כאשר הפסקתי פעילות ריצה חצי שנה כבר לגמרי, והוספתי עוד חצי שנה של פיזיוטרפיה אינטנסיבית, זריקת סטירואידים, דיקור מערבי, נסיון בגלי הלם (2טיפולים) עיסוי ועוד..כלום לא עזר להחלמה, איך שמנסה לחזור לרוץ בריצה הליכה לאחר הפעילות מרגיש שוב את המתח באזור..אשמח לשמוע מה עוד ניתן לעשות? אני אמור לנסות לעבור לתרגילי רצפת אגן ולמניפולציות פסשיה..האם יכול להיוצ בכך מזור?

 • + הוסף תגובה
ניתוחים לאוטאיטיס פוביס. ד"ר נועם רשף 21/11/2020 20:57
 • יש כמה אפשרויות. ישנו ניתוח מרטנס - שלמעשה מזיז את נקודת חיבור השרירים כ1.5 קדמית ומוריד את העומס בנקודת החיבור הרגילה. ניתן לחזק את דופן הבטן ברשתות. ניתן לבצע צריבה של העצב התחושתי באזור - ואז הכאב מוקל.

 • + הוסף תגובה
ביצוע ניתוח משה 23/11/2020 12:39
 • קודם כל תודה על המידע הרב! לא קל למצוא טיפול לפציעה הארורה הזאת. האם אתה מנתח פציעות כאלה? או מכיר מנתח שבקיא בשיטות שציינת? ממחקר שעשיתי כדורגלנים בארץ מבצעים את השיטות האלה בחו"ל בגלל שבארץ מנתחים רק עם רשתות שלא תמיד משיגות תוצאות חיוביות ואף גורמות לסיבוכים.

 • + הוסף תגובה
ניתוח לאוסטאיטיס פוביס ד"ר נועם רשף 23/11/2020 17:23
 • אני מפנה לדר משה לוינקופף , מנהל המערך האורטופדי בבית החולים שיבא תל השומר. הוא מבצע ניתוחי מרטנס. לגבי השאר - אינני מכיר וגם אני מודע לכך שספורטאים רבים מנותחים בחול. הדבר נובע גם מאופנה - טרנד, וגם כי לא תמיד ניתן לקבל אבחנה מדוייקת. דר משה דודאי הוא כירורג שמבצע ניתוחים לטיפול בבעיה זו - מהצד הכירורגי. בהצלחה.

 • + הוסף תגובה
סיכונים בניתוח של OP גיא 29/11/2020 19:36
 • המון תודה על המידע הרב, נראה שאני ומשה כאן סובלים דיי הרבה זמן מאותה הבעיה, אני עדיין רוצה להימנע מניתוח ורציתי לשאול אם בכל זאת אחזור לפעילות למרות הכאבים ואסבול את הכאב מה הנזק שעלול להיווצר או שלמעשה זה משהו שאפשר לחיות איתו, אני רץ מרתונים...ודיי רוצה להמשיך לרוץ לכל חיי (בן 46) כמו כן בעדיפות ניתוחית מה עדיף יותר הרשתות או המרטנס והאם יש רופא שמכיר את שלל השיטות ובוחר לנתח לפי תמונת מצב נוכחית. תודה!!!

 • + הוסף תגובה
אוסטאיטיס פוביס. ד"ר נועם רשף 29/11/2020 22:05
 • שלום גיא. אתה יכול לחזור לרוץ אבל הכאב עשוי להחמיר עד כדי קושי תפקודי שלך. זו הבעיה העיקרית. השאלה היא האם ביצעת MRI שהדגים שאכן מדובר באוסטאיטיס פוביס ולא בשבר מאמץ באגן - שאז אסור לרוץ עד חלוף התסמינים. בכל מקרה יש מקום לנסות טיפולים שמרניים - כולל טפול ב זריקות PRP. ככל שאני יודע בארץ אין כירורג אחד שמכיר ועושה את כל השיטות אבל את רוב הניתוחים לאזור זה מבצעים כירורגיים כללים. דר לוינקופף מבצע רק את ניתוח מרטנס.

 • + הוסף תגובה
סיכונים בניתוח של OP גיא 30/11/2020 12:29
 • המון תודה! אכן הודגם בMRI אוסטאיטיס פוביס, אדקטור טנדניטיס, PIWI. הכאב שיש לי כיום לאחר חצי שנה ללא ריצה ועם טיפולי פיזיוטרפיה אינטנסיביים (הומליך פרוטוקול ועוד...) וללא שום הטבה זה אותם הכאבים שהיו בזמן האימונים וגםן לאחר ריצת מרתון וללא כאבים תוך כדי הריצה...העניין הוא שאני רוצה לפתור את זה ולא לגרום לעצמי נזק ואני רואה שכלום לא עוזר. זה כרוני ולא עוזב אותי. שוקל לנסות כמה פעמים FACIAL MANIPULATION שאולי יטיב איתי. אם לסיכום אין סיכון בהמשך ריצה כל עוד אין לי מגבלה תפקודית מלבד כאבים לאחר הריצה שחולפים לאחר 24-48שעות..? מדוע ניתוח רשתות יכול להביא אותי לסיבוכים? הבנתי שזה ניתוח לא מסובך ודיי שכיח

 • + הוסף תגובה
אוסטאיטיס פוביס ד"ר נועם רשף 30/11/2020 16:47
 • שלום גיא. כל טיפול שמרני שתעשה - ויעזור לך - עדיף. כאבים חזקים יפריעו לך לרוץ בוודאי מרחקים ארוכים. כאב מעיד על בעיה מקומית ולכן אני ממליץ לא לעשות פעילות דרך כאב. האם יש סיכוי בנזק ארוך טווח רק מאוסטאיטיס פוביס - סביר להניח שלא אבל יכולת התפקוד שלך, גם היומיומית וגם הספורטיבית תפגע. לגבי נתוחי רשת - בכל ניתוח ישנם סיכונים ועשויים להיות סיבוכים. גם בניתוחים שכיחים, גם בניתוחים שמבוצעים על ידי מנתחים מנוסים. צריך לקחת גם את זה בחשבון. בהצלחה.

 • + הוסף תגובה
OP שרשרת תנועה לקויה גיא 01/12/2020 22:10
 • תודה ד"ר! קראתי מספר מאמרים שתומכים בכך שתיקון שרשרת התנועה יכולה לפתור את בעית הOP מהשורש. אצלי לדוגמא יש חוסר באיזון שרירי ימין ושמאל, קריסה של הברכיים פנימה, ואגן טיפה נמשך קדימה למטה מה שיוצר מתיחה של שרירי הבטן והקשתת גב תחתון (anterior pelvic tilt) אבל לא מוגזם, השאלה היא האם ניתן לתקן תנועה ביומכנית לקויה באמצעות תרגילים ספציפיים או ש לשם כך נדרש ניתוח? והאם זריקות (3-4) PRP יכול לתת פיתרון זמני לפחות עד שיהיה ניתן לתקן את הליקוי הביומכני?

 • + הוסף תגובה
אוסטאיטיס פוביס ד"ר נועם רשף 01/12/2020 22:23
 • שלום גיא. תיקון שרשרת תנועה יכול לשפר אך אני מניח שהמאמרים שקראת נכתבו על ידי פיזיותרפיסטים - וככל שאני מכיר - כאורטופד - אין פתרון אחיד כזה. יחד עם זאת - אין מניעה לעבוד על זה ולשפר . טיפול ב PRP במקביל יכול לסייע בהפחתת כאבים ודחיפה להצטלקות טובה של הרקמה באזור.

 • + הוסף תגובה
פציעת ברך ימין שילו 30/11/2020 12:19
 • שלום, לפני חודש החלו כאבים בברך , בוצע צילום us וגילו דלקת מאחורה וקדימה בברך,הפציעה מעט נרגעה אך אתמול התחילו שוב כאבים חזקים בברך היא אינה מתיישרת וקשה מאוד לכופף אותה. האם צריך לגשת למיון או לחכות לאורטופד מומחה שישלח אותי לmri ? והאם יכול להיות משהו אחר ולא בהכרח דלקת

 • + הוסף תגובה
פציעה בברך ימין ד"ר נועם רשף 30/11/2020 16:48
 • שלום שילו. קשה לי לומר בוודאות מתאור כזה. הגבלה בתפקוד הברך וכאבים חזקים אינו מצב תקין ולכן יש מקום לבדיקת אורטפד בהקדם. אם הכאב בלתי ניסבל אפשר לגשת למיון.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!