כאב במפרק כף היד

מפרק כף היד הוא מפרק יוצא דופן, כיוון שנוקשות או אפילו אובדן מוחלט של תנועה גורמים למגבלה קטנה יחסית; עם זאת, אם המפרק מתנדנד ואינו יציב זו יכולה להיות בעיה אמיתית.
כתבה פרסומית כתבת חסות
תאריך עדכון: 05/02/2014


מפרק כף היד הוא מפרק יוצא דופן, כיוון שנוקשות או אפילו אובדן מוחלט של תנועה גורמים למגבלה קטנה יחסית; עם זאת, אם המפרק מתנדנד ואינו יציב זו יכולה להיות בעיה אמיתית.  


מפרק כף היד מספק את הבסיס לפעולות העדינות של האצבעות. חיוני שבסיס זה יהיה יציב. שמונה עצמות מפרק כף היד יוצרות מפרק גס למדי עם תנועה מוגבלת מאוד יחסית לכתף, למשל. אולם מפרק זה חזק ויציב. בסיס מפרק כף היד פועל בצורה הטובה כשהוא כפוף מעט כלפי מעלה. כמעט ואין פעולות הדורשות כיפוף מלא של המפרק, אחורה או קדימה. האצבעות אינן מתפקדות בצורה טובה כשהמפרק כפוף או מתוח לגמרי.


הסיבות לכאב


כאב שראשיתו בחום ו/או התנפחות מהירה של המפרק מלמד על אפשרות לזיהום. מצב זה דורש טיפול רפואי מיידי. 


מפרק כף היד מעורב פעמים רבות בדלקת מפרקים שגרונית (rheumatoid arthritis). צד המפרק שעל יד האגודל מעורב פעמים רבות בדלקת מפרקים ניוונית (osteoarthritis). 

תסמונת תעלת שורש כף היד (Carpal tunnel syndrome) עלולה לגרום לכאב במפרק כף היד. בנוסף, תסמונת זו יכולה לגרום לכאב המקרין מטה לאצבעות או מעלה לזרוע. על-פי רוב יש תחושת נימול באצבעות או היעדר תחושה, כאילו האצבעות "נרדמות". 

בתסמונת זו העצב המידיאני לכוד ולחוץ כשהוא עובר דרך תעלת שורש כף היד, בחלקו הקדמי של מפרק כף היד. בדרך כלל, הלחץ על העצב הוא תוצאה של דלקת ברקמה הסיבית. חלק מהגורמים לדלקת זו הן מכה בחלק הקדמי של מפרק כף היד, דלקת מפרקים שגרונית, משחקי טניס, או פעילויות אחרות שמערבות כיפוף ומתיחה חוזרים של מפרק כף היד. 

תוכלו לאבחן בעצמכם בצורה טובה את תסמונת תעלת שורש כף היד. תחושת ה- "הירדמות" באצבעות אינה כוללת את הזרת ולרוב אינה כוללת את צד הקמיצה הקרוב לזרת. אם אתם מקישים באצבע על החלק הקדמי של מפרק כף היד אולי תחושו עקצוץ פתאומי באצבעות, תחושה הדומה לזרם שמקבלים ממכה במרפק. העקצוץ והכאב בתסמונת תעלת שורש כף היד עלולים להחמיר בלילה או כשהמפרק כפוף כלפי מטה.


טיפול ביתי


המפתח לטיפול בכאב מפרק כף היד הוא קיבוע. השיטה היא לתת למפרק לנוח בתנוחה שמאפשרת את התפקוד הטוב ביותר. סדים להגבלת התנועה של מפרק כף היד (עשויים מפלסטיק או אריג עם פסי אלומיניום) ניתן להשיג בבתי-המרקחת ובחנויות לציוד אורתופדי. כל קיבוע שיהיה לכם נוח הוא כנראה המתאים. הקיבוע יחזיק את המפרק שלכם מעט לאחור. תוכלו לשים רצועת בד סביב הקיבוע כדי שיהיה נעים יותר במגע עם עורכם. עטפו את הקיבוע בעדינות בתחבושת אלסטית כדי שיישאר במקומו. דאגו ללבוש את הקיבוע ברציפות מספר ימים, ואז רק בשעות הלילה מספר שבועות נוספים. טיפול פשוט זה הוא כל שדרוש ברוב המקרים של דלקת במפרק כף היד.

אין צורך בדרך כלל במשככי כאבים הניתנים במרשם. משככי כאבים ללא מרשם הם בחירה מקובלת, אך סביר להניח שלא יעזרו הרבה. אם אתם יודעים מה גרם לכאב, מצאו דרך להימנע מפעילות זו. היגיון משמעו להקשיב למסר שהכאב מעביר. אם הבעיה נמשכת יותר משישה שבועות למרות הטיפול הביתי, פנו לרופא/ה.


בעת ביקור אצל הרופא


מפרק כף היד ייבדק ותקבלו עצות דומות לאלו שנתנו כאן. צילום רנטגן יידרש רק לעיתים נדירות. ייתכן שתקבלו מרשם לתרופות נגד דלקת. במקרה של תסמונת תעלת כף היד שלא השתפרה לאחר קיבוע, לעיתים ניתנות זריקות סטרואידים למפרק שעשויות להקל.
קיימים מספר סוגי ניתוחים למצבים אלו, ובמקרים קשים ייתכן שיוצע לכם הליך זה או אחר. ניתן לשחרר את הלחץ בתעלת שורש כף היד בהליך כירורגי. בדלקת מפרקים שגרונית, ניתן להסיר את הרקמה שמצפה את הגידים (ריקמה סינוביאלית) בחלק האחורי של כף היד, כדי להגן על הגידים שעוברים באזור המודלק.


טיפים לעבודה מול מחשב


ככל שאנשים רבים יותר מקלידים על מחשבים, יש יותר מקרים של תסמונת תעלת שורש כף היד. המחקרים בתחום ממשיכים, אך נראה שקיימים שני גורמים חשובים: 


* לחץ - בעיקר להדפיס במהירות או ללא הפרעות. 
* מיקום לא טוב של כפות הידיים. 

קחו לעצמכם הפסקות קצרות למנוחה ושקלו להשתמש במקלדת מיוחדת למניעת כאב. 


כדי להשיג יציבה נכונה להקלדה, שמרו את המרפקים שלכם בזווית של 90 מעלות, כשהאמה מקבילה לרצפה; שמרו על מפרקי כף היד בתנוחה טבעית והשתמשו במשענת לתמיכה במפרק כף היד.


הקפידו שכפות הרגליים שלכם יהיו ישרות על הרצפה.


פורומים פתרונות אורטופדים, בעיות הליכה, כף רגל וקרסול

זמנית לא ניתן לשאול שאלות בפורום זה.
הודעה
מחבר
תאריך/שעה
רגל גביר 05/12/2014 15:11
  • שלום רציתי לדעת כני עודה ניתוח לתיקון כפות הרגלים שטוחות האם עושים 2 הרגלים. ביחד

1 דגע 12/10/2020 16:55
  • כן

שבר בעצם המסרק החמישית בכף רגל ימין א. 07/10/2014 13:04
  • שלום רב , לפני 7 שבועות שברתי את עצם המסרק ה5 . נאמר לי לחבוש ולדרוך רק על העקב . כעת השבר עדיין ללא חיבור ונאמר לי ללכת רגיל וללא חבישה . הרגל התנפחה מאוד וקשה לי עדיין ללכת . רציתי לדעת מה לעשות כדי להוריד את הנפיחות והאם מותר לי לטוס ?

נקע מדרגה 3 עם חשד לקרע בגיד אורן 16/09/2014 22:15
  • שלום. במהלך העבודה נקעתי קרסול וMRI הראה:קרע שלם ברצועה הטלופיבולרית,קרע שלם ברצועה הקלקנאופיבולרית,חשד לקרע בגיד הפרונאוס, ו2 עצבים פגועים. האם זה מחייב ניתוח ומי הרופא המומלץ? לציין שאני ספורטאי כבן 41


הצטרפו לאינדקס הרופאים!