השמנה בקרב ילדים- חשוב לטפל בבעיה מוקדם לפני שתחריף

השמנת יתר, הנפוצה כיום גם בישראל, מעוררת בעיות בריאותיות וכלכליות רבות. כדי לבלום את מגפת השמנת היתר יש לגבש תוכנית לאומית לטיפול בבעיה ובראש ובראשונה להתחיל מהדור הצעיר.
כתבה פרסומית כתבת חסות


כחלק מן המגמה בעולם המערבי כולו, שיעור המתבגרים והילדים הסובלים מהשמנת יתר ניכרת בישראל עולה מידי שנה. ארגון הבריאות העולמי (WHO) מראה תמונת מצב מדאיגה במיוחד, לנוכח העליה החדה שחלה בשנים האחרונות בשיעורי בני הנוער והילדים הסובלים מעודף משקל בישראל. בארה"ב של 2005 יותר מ-20 מיליון ילדים מתחת לגיל 5 כבר הוגדרו כסובלים מהשמנת יתר וגם ישראל מתקרבת לכך בצעדי ענק כאשר ההערכות מראות על כרבע מבני הנוער שסובלים מהשמנת יתר. חשוב לזכור כי בנוסף לבעיות הבריאותיות שהן פועל יוצא ישיר של השמנת יתר, השמנה גוררת מחלות וגורמי סיכון נוספים. כך לדוגמא הסינדרום המטבולי (סינדרום X) שמאופיין בהשמנה, יתר לחץ דם, ורמות לא מאוזנות של סוכרים ושומנים בדם, תוקף היום גם ילדים רבים, למרות שבעבר נחשב הסינדרום המטבולי למחלת מבוגרים טהורה. מחקרי אורך רבים מראים כי ילדים שמנים הם בסיכון גבוה יותר להמשיך בהשמנת יתר גם בגיל הבגרות, ולכן גם בעלי שיעור תחלואה גבוה יותר במחלות לב ושיעורי תמותה כלליים מוקדמים יותר.
מחלה אחרת, טרשת העורקים, שנחשבת לגורם התמותה הראשון בחשיבותו בכל העולם המערבי (ובכלל זאת בישראל), ונחשבה גם היא למחלת מבוגרים בלבד, מאיימת כיום גם על ילדים בגיל ההתבגרות. גם מגמה זו נקשרה להשמנת יתר ואורח החיים המערבי. פגיעה טרשתית, שעלולה להתפתח (במיוחד בילדים הסובלים מהשמנת יתר) כבר בגיל ההתבגרות, יכולה לגרום בהמשך לפגיעה בכל אחד מאברי הגוף החיוניים: לב, כליות, מוח, גפיים ועוד. התוצאה של תהליכים אלו נעה בין פגיעה בלתי הפיכה למוות.

כנס בינלאומי מיוחד שנערך בשנת 2009 בקליפורניה, ארה"ב, והתמקד בנושא השמנת היתר בקרב ילדים ברחבי העולם, הציג מסקנה מפחידה עוד יותר. מתברר כי לראשונה בתולדות המין האנושי, העולם המערבי מגדל דור ילדים שתוחלת החיים הצפויה שלהם נמוכה מזו של ההורים, וזאת כתוצאה ישירה של השמנת יתר. השמנת היתר היא הגורם העיקרי לירידת הגיל הממוצע להתקפי לב בכל רחבי העולם המערבי. כל העוסקים בתחומי הרפואה בישראל מכירים את התופעה במו עיניהם: צעירים בני שלושים ופחות מכך אינם מחזה נדיר במחלקות הצינתורים השונות.

המצב העגום שעולה מן הנתונים שהבאנו וממקורות מידע רבים נוספים הביא את הממשל בארה"ב, אירופה ושאר העולם המפותח להכריז מלחמת חורמה כנגד מגיפת ההשמנה, ולא בכדי. כך לדוגמא מושקעים בארצות הברית לבדה מיליארדי דולרים בשנה לתוכניות חינוך ושינוי אורחות חיים, במיוחד בקרב צעירים ובני נוער. מדינות רבות אחרות הלכו רחוק מכך והחליטו על חקיקה שתגביל מכירת מזון מהיר ושימוש מסיבי בשומני טראנס, איסור מכירת מזונות כאלה ומשקאות קלים בבתי ספר. בסקנדינביה אף נוצרה מדיניות תגמול המבוססת על הפחתת תשלומי מיסוי הבריאות עבור אנשים שעוסקים באופן מוכח בפעילות גופנית.

בישראל המצב עגום יותר. מערכת הבריאות הציבורית כורעת כבר עתה תחת העומס האדיר של עלויות הטיפולים הרפואיים, שממשיכות לעלות לאור הגידול בתחלואה הכרונית. לנוכח ההתפשטות של מגיפת ההשמנה, שיעורי התחלואה הכרונית צפויים רק לעלות בעתיד הנראה לעין. מגמות אלו, ללא שינוי של ממש, תבאנה לקריסת מערכת הבריאות הממלכתית תוך שנים מספר.

מסיבות אלו ואחרות חוקרי בריאות הציבור מדגישים כי הצלת דור העתיד מחייבת התערבות מסיבית של מנגנוני השלטון, ובכלל זאת הממשלה בארץ. כך לדוגמא מחקרים בתחום כלכלת הבריאות מראים כי השקעה של כל שקל על תוכניות חינוך ומניעת השמנה חוסכת כשישה שקלים בעלויות טיפול רפואי שונות. מסיבה זו חשוב כל כך ליצור תוכנית פעולה למניעת השמנה בבני נוער וילדים בישראל, שתסונכרן על ידי כל זרועות השלטון הנוגעות בדבר, ותכלול בין השאר גם:
1. הגבלה (באמצעות חקיקה מתאימה ואף מיסוי) של השימוש (והשיווק) במזונות המוגדרים כתורמים להשמנה (כלומר בעלי ערך קלורי גבוהה, נצרכים בכמויות גדולות, ולא מספקים ערכים תזונתיים נוספים מלבד אנרגיה זמינה), וביניהם: משקאות קלים ממותקים, מזון מהיר עתיר שומנים וקלוריות, וממתקים עתירי פחמימה זמינה ושומן. הוכחה ליעילות הגישה המגבילה ניתן לראות בהצלחה החלקית שגרפו תוכניות הגבלה על שימוש באלכוהול וטבק בישראל וברחבי העולם.
2. מתן תמריצים חיוביים מנגד (בצורה של הקלה במיסוי הבריאות, הגדלת קצבאות ילדים וכו') לשומרים על אורך חיים בריא, בדגש על מניעת השמנה ופעילות גופנית.
3. יצירת תוכנית לשינוי אורח החיים וחינוך מניעתי, בהתייחסות מיוחדת לבני נוער וילדים, שתתוקצב כחלק מסל הבריאות. תוכניות החינוך חייבות לכלול צוות רב מקצועי שיכלול מומחים מתחומי הדעת השונים הקשורים בהרזיה בילדים: רופא ילדים, מומחים לטיפול התנהגותי ופסיכולוגי בילדים, מומחים לפעילות גופנית ומאמץ, ומומחים לתזונה. תוכניות כאלה הוכחו כבעלות שיעורי הצלחה משמעותיים לטווח הארוך ברחבי העולם.
4. שילוב תוכניות חינוכיות להקניית הרגלי תזונה נכונים והרגלי פעילות גופנית כחלק בלתי נפרד של תוכנית הלימודים לכל הגילאים הנכללים במערכת החינוך.

עם כל האמור לעיל חשוב מאוד לזכור כי האחריות לבריאות דור העתיד בארץ היא בראש ובראשונה בידי ההורים, ולא גורמים מוסדיים. הוכח שהחינוך הטוב ביותר מגיע מדוגמא אישית, במיוחד של הורים, ולכן חשוב מאוד להקדיש תשומת לב למזון שמוכנס על ידנו הביתה. חשוב להמעיט במזון מעובד, מזון רווי בפחמימות זמינות, שומנים (מזון מטוגן, מזון עשיר בסוכר, מזון עתיר מלח) ולהקפיד על תזונה מאוזנת הכוללת הרכב נאות של כל אבות המזון. חשוב לוודא שקיים עידוד מתאים לפעילות גופנית, וחשוב מכל, להקפיד על מתן דוגמא אישית לאורח חיים בריא: לא רק לרבוץ מול מסכי המוטימדיה למיניהם, להעדיף הליכות על פני נסיעות כאשר הדבר מתאפשר, ובאופן כללי להכניס כמה שיותר פעילות גופנית גם לשגרת הפעילות היומיומית.

סובלים מהשמנה? התייעצו עם המומחה בפורום דיאטה ותזונה >>>

הצטרפו לאינדקס הרופאים!