דלג לתוכן

ניתוחי השמנה חולנית (Surgical treatment for morbid obesity)

Surgical treatment for morbid obesity

מתאים לטיפול ב:

 • השמנת יתר חולנית
המומחים של Infomed מסבירים:
השמנת יתר חולנית (Morbid obesity) נחשבת כיום לגורם המוות השני בחשיבותו לאחר עישון.

בארצות הברית מעריכים כי רק בתחומה למעלה מ-300,000 מקרי מוות בשנה נגרמים עקב השמנת-יתר חולנית ומסיבוכיה. מדיווחי מכון הבריאות הלאומי בארצות הברית (NIH) עולה כי השמנת-יתר חולנית הגיעה לממדי מגפה כאשר קרוב ל-60% מאוכלוסיית המדינה לוקה בהשמנת-יתר. ישראל אינה מפגרת אלא במעט, עם שיעור של 50% מהאוכלוסייה בקירוב.

מדו"ח שפרסם משרד הבריאות עולה כי בישראל נשים שמנות יותר מגברים וכן שבמגזר הערבי שיעור השמנים גבוה יותר מאשר במגזר היהודי.

מבחינה רפואית מבוססת ההגדרה של השמנת יתר על מדד מסת הגוף (Index Mass Body - BMI). מדד זה מחושב על פי הנוסחה: משקלו של האדם (בקילוגרמים), מחולק בגובהו בריבוע (במטרים). אדם אשר ה-BMI שלו עולה על 25 נחשב כלוקה בהשמנת-יתר; BMI בערך של 35 ומעלה מוגדר כהשמנת-יתר חולנית; ואילו 50 BMI ויותר, מוגדר כהשמנת-יתר חולנית קיצונית, עקב נוכחות של מחלות נלוות כגון מחלות לב, מיפרקים וריאות.
הטיפול באדם הלוקה בהשמנת-יתר הוא ניתוח. אולם לפני כן עליו לעבור בירור מקיף אשר כולל הערכה ובדיקה אנדוקרינית מדוקדקת, ניתוח מעמיק של אורח חיים והרגלי אכילה, וכן בירור ותיעוד ניסיונות הרזייה קודמים. בתום בירור זה אם המטופל נמצא מתאים לניתוח, מופנה גם להערכה פסיכיאטרית.

בפני המטופל המועמד לניתוח ואשר נמצא מתאים עומדות שתי אפשרויות:

1. התקנת טבעת מתכווננת בקיבה (Adjustable gastric banding). ניתוח זה מיועד למטופלים אשר השמנת היתר החולנית מתבטאת ב-BMI מעל 35 אך פחות מ-50. ניתוח זה מתבצע בדרך כלל בשיטה לפרוסקופית (זעיר-פולשנית) ובמהלכו מותקנת טבעת העשויה מסיליקון רך, כ-2 ס"מ מתחת לחיבור ושט-קיבה. צינורית גמישה מקשרת בין הטבעת לבין מאגר (PORT) המושתל בדופן הבטן מתחת לרקמת השומן התת-עורי, ובאמצעותו ניתן לנפח את הטבעת ולשלוט על מידת ההיצרות של חלק הקיבה המוצר.

שיטה זו מבוססת על עיקרון פשוט של הגבלת נפח הקיבה היעיל אשר בהכרח מוביל לתחושת שובע גם לאחר ארוחה קטנה בהשוואה להיקף הארוחות הרגיל שנהג המטופל לצרוך לפני הניתוח. הצלחת הניתוח תלויה בשיתוף פעולה מצידו של המטופל, בנכונותו ובמחויבותו לשנות את סיגנון החיים ואת הרגלי האכילה. רצוי שההפחתה במשקל תהיה איטית ומבוקרת (עשויה להימשך שנה עד שנתיים). חשוב עוד לציין כי ככל שה-BMI של המטופל גבוה יותר (50 ומעלה), כך עשוי לקטון שיעור עודף המשקל שיפחית בשיטה זו (עד כדי 50% מן המשקל העודף).
שיעור ההצלחה גבוה בתנאי שמקפידים על בחירה נכונה של חולים, ועל התקנה נכונה של הטבעת.
ייתכנו סיבוכים והם כוללים זיהום של אחד או יותר ממרכיבי הטבעת, החלקת הטבעת או אפילו חדירתה לתוך הקיבה. סיבוכים אלה מחייבים בדרך כלל ניתוח חוזר.

2. מעקף קיבה (Gastric bypass). ניתוח זה מומלץ למטופלים הלוקים בהשמנת-יתר חולנית קיצונית (BMI של יותר מ-50) או למטופלים אשר ניתוח להתקנת טבעת לא השיג את היעד הרצוי. ניתוח זה מורכב יותר מקודמו ודורש מיומנות גבוהה בביצועו. הוא מבוצע בשיטה לפרוסקופית או פתוחה וכרוך לרוב בהחלמה ממושכת יותר. בניתוח זה מחלקים את הקיבה כך שחלקה העליון, והקטן משמעותית מחלקה התחתון, משמש בתור "הקיבה החדשה". לחלק זה משיקים (מחברים) מעי דק, אשר למעשה, משמש כמעקף לחלקו הקריבני והסופג של מערכת העיכול (Proximal intestine). קיימים סיבוכים בעקבות הניתוח הכוללים:
דליפות מאזורי השקה, דימומים או זיהומים. כמו כן קיימים סיבוכים הנובעים מהפרעות ספיגה וחוסרים של מרכיבים תזונתיים הכרחיים. אלה לרוב חוזרים לתקינות במהלך החודשים שלאחר הניתוח, ועל כן, יש חשיבות רבה למעקב רפואי ודיאטני באוכלוסייה זו.

ד"ר ירון מינץ

  רופאים בתחום

  כירורגיה
  ד"ר מיכל שמעונוביץ מור
  5.0
  ( 16 חוות דעת )
  "דר שמעונוביץ היא רופאה מעולה ומקצועית עם רגישות, ונכונות לעזור"
  קראו עליי עוד
  עיניים
  ד"ר איתן ראט
  5.0
  ( 11 חוות דעת )
  "הרופא היה מקצועי, רגיש למצב ועם תקשורת נוחה"
  קראו עליי עוד
  יילוד וגינקולוגיה, רפואת נשים
  ד"ר אהוד רז רופא נשים מומחה
  קראו עליי עוד

  המומחים של Infomed עונים על שאלות:

  המומחים של Infomed ממליצים לקרוא:

  מאמרים בנושא ניתוחי השמנה חולנית

  השמנה וסוכרת: סיכון מוגבר לסרטן
  השמנה וסוכרת: סיכון מוגבר לסרטן
  פרופ' יהודה קמרי מאת: פרופ' יהודה קמרי 21/02/2023
  • פרסומת

  אנחנו רגילים לשמוע על מחלות לב וכלי דם כסיבוכים המרכזיים הקשורים להשמנה וסוכרת, אלא שבשנים האחרונות השכיחות לסיבוכי... לכתבה המלאה

  השמנה וסוכרת: סיכון מוגבר לסרטן
  השמנה וסוכרת: סיכון מוגבר לסרטן
  פרופ' יהודה קמרי מאת: פרופ' יהודה קמרי 21/02/2023

  אנחנו רגילים לשמוע על מחלות לב וכלי דם כסיבוכים המרכזיים הקשורים להשמנה וסוכרת, אלא שבשנים האחרונות השכיחות לסיבוכי... לכתבה המלאה

  באנר הצטרפות

  רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

  שווה לך להצטרף!
  youtube ערוץ הוידאו של
  Infomed
  הפייסבוק
  שלנו
  instagram האינסטגרם
  שלנו