דלג לתוכן

השמנה

Weight gain
המומחים של Infomed מסבירים:

אדם הלוקה בהשמנה, מוגדר כאדם עם עודף רקמת שומן וערך מדד BMI של מעל 30. מדד הBMI הינו מדד אשר משקלל את הגובה ביחס למשקל. עודף רקמת השומן, גורר אחריו השלכות בריאותיות משמעותיות כגון סכרת, יתר לחץ דם ועודף שומנים בדם.
השמנה, היא אחד מהמצבים הרפואיים הכי נפוצים בחברה המערבית היום ואף אחד המתסכלים ביותר מבחינת התמודדות וריפוי.יחסית מעט התקדמות הושגה בטיפול במצב ההשמנה (פרט לשינוי אורח חיים) אך הרבה ידע נצבר אודות ההשלכות הרפואיות של מצב ההשמנה.

 • סיבות וגורמי סיכון

  הגורמים להשמנה:

  עד לאחרונה, השמנה קושרה לאורח חיים "ישבני" ולהכנסת קלוריות עודפת בצורה מתמדת. כיום, ידוע כי 2 גורמים אלו הינם עיקריים לצורך השמנה, אולם קיימים גם גורמים גנטיים שונים.

  לראיה, ילדים מאומצים, מראים פרופיל השמנה המתאים יותר להוריהם הביולוגיים מאשר להוריהם המאמצים. ובנוסף, מחקרים בתאומים זהים, הראו עדויות לקשר גנטי לBMI מאשר לקשר סביבתי.

  מוערך כי בין 40% ל70% מההשמנה, ניתן לייחס לגורמים גנטיים שונים ולאו דווקא לגורמים סביבתיים או לאורח חיים.

  מחקרים בעכברים הדגימו 5 גנים הקשורים לתאבון אשר מביאים להשמנה. גנים אלו קיימים גם בבני אדם. אחד הגורמים הגנטיים המרכזיים בהשמנה הוא ההורמון הנקרא לפטין.

  הסברה כיום, הינה כי השמנה הינה שילוב של מספר גנים מסוימים ולאו דווקא גן פגום אחד. את העליה בהשמנה באוכלוסיה אשר רואים בעשורים האחרונים, ניתן לייחס בעיקר להשפעה הסביבתית כגון אורח חיים והרגלי תזונה.

המומחים שלנו לגסטרואנטרולוגיה ותזונה ודיאטה

גסטרואנטרולוגיה
ד"ר דוד חובל מומחה לפנימית ולגסטרואנטרולוגיה ומחלות כבד
קראו עליי עוד
גסטרואנטרולוגיה
ד"ר חורחה פפר מומחה בגסטרואנטרולוגיה וברפואה פנימית.
קראו עליי עודלקביעת תור
לכל המומחים שלנו לגסטרואנטרולוגיה ותזונה ודיאטה>

המומחים של Infomed עונים על שאלות:

מאמרים בנושא השמנה

אכילה רגשית - חלק א'
אכילה רגשית - חלק א'
הרב אייל אונגר מאת: הרב אייל אונגר 30/05/2013

אם מדי פעם אנו אוכלים כי היה לנו יום קשה או כאמצעי לנחמה, זה בסדר. אבל אם באופן קבוע אנו לא מצליחים להתמודד עם חרדה... לכתבה המלאה

דבש VS סוכר
דבש VS סוכר
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 12/09/2023

מתוק זה טעם החיים, אבל האם באמת עדיף לצרוך דבש על סוכר או שבסופו של יום מדובר במיתוס שגורם לנו לצרוך מתוק עם פחות י... לכתבה המלאה

שאלות מתוך פורום גסטרו ומחלות כבד

בניהול ד"ר רוני רוזן
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו