ניתוח הרמת חזה (מסטופקסיה) מבוצע לשם הרמת החזה ועיצובו מחדש."/>

ניתוח הרמת חזה – כל מה שרצית לדעת

הריון, הנקה, כוח המשיכה והגיל משפיעים על השד הנשי. כפי שהעור מאבד מהתכונות האלסטיות, גם השד מאבד את צורתו המקורית. הוא "מתרוקן" והופך להיות שמוט.
ניתוח הרמת חזה (מסטופקסיה) מבוצע לשם הרמת החזה ועיצובו מחדש.

כתבה פרסומית כתבת חסות

תאריך עדכון: 12/01/2012
הריון, הנקה, כוח המשיכה והגיל משפיעים על השד הנשי. כפי שהעור מאבד מהתכונות האלסטיות, גם השד מאבד את צורתו המקורית. הוא "מתרוקן" והופך להיות שמוט. ניתוח הרמת חזה (מסטופקסיה) מבוצע לשם הרמת החזה ועיצובו מחדש.תוצאות ניתוח להרמת חזה יכולות להישאר לאורך שנים, אך במשך הזמן, עקב המשך תהליכי ההזדקנות וכוח המשיכה, השד יכול לצנוח מחדש. בעזרת מסטופקסיה לא רק ניתן לבצע הרמת חזה ועיצוב שד, אלא ניתן גם לצמצם את גודל העטרה (העור הכהה מסביב לפטמה). במידה וצניחת השדיים מלווה גם באובדן נפח, כפי שמתרחש לאחר הריון, שימוש במשתל לשד בשילוב עם הרמת חזה יוכל להגדיל את השדיים, לעצבם ולתת להם מראה של שדיים צעירים ומוצקים.

אם את שוקלת לבצע הרמת חזה, המידע שלהלן יוכל לתת לך הבנה בסיסית על ניתוח הרמת חזה, מתי הוא יכול לעזור, איך הוא מבוצע ולמה לצפות. כמובן שישנם עוד משתנים רבים אישיים, שיצריכו ייעוץ פרטני אצל כירורג פלסטי.

המועמדות הטובות ביותר להרמת חזה

הרמת חזה יכולה לשפר את המראה וכן לשפר את הביטחון העצמי, אולם המראה החיצוני לא ישתנה באופן דרסטי. לכן, טרם ההחלטה, חשוב לערוך מעין תיאום ציפיות והכי מומלץ לדון עליהן עם המנתח. כדי להיות מרוצה מתוצאות הניתוח, חשוב לדעת מהן מגבלות ניתוח להרמת חזה והאם התוצאות הצפויות יעמדו בציפיות המטופלת.

התוצאות הטובות ביותר מושגות בנשים עם שדיים קטנים וצנוחים. ניתן לבצע הרמת חזה לשדיים בכל גודל, אולם בנשים עם שדיים גדולים וכבדים התוצאות לא תשארנה לאורך זמן.
נשים רבות מעוניינות בהרמת חזה שכן ההריונות וההנקות הותירו אותן עם שד שמוט וללא נפח.

אם הינך מעוניינת ללדת ילדים נוספים, יהיה עדיף לדחות את הרמת חזה על מנת שתוצאת הניתוח לא תפגע עקב הריון והנקה נוספים אשר ימתחו שוב את עור השד. יחד עם זאת, יש להדגיש כי ניתוח הרמת חזה איננו פוגע בהריונות העתידיים או בהנקה.

סיכונים? כמו בכל ניתוח

הרמת חזה אינה ניתוח פשוט, אולם היא בטוחה יותר כאשר היא מבוצעת על ידי מנתח פלסטי מומחה.
כמו בכל הליך כירורגי, קיים תמיד הסיכון לסיבוך או תגובה במהלך ההרדמה, סיבוכים כלליים כגון: דימום, זיהום, סרומה (הצטברות של נוזלים) לאחר הרמת חזה אינם שכיחים, אולם במידה והתרחשו הם יכולים לגרום לצלקות להתרחב.

ניתן להפחית את הסיכון לסיבוכים, על ידי ביצוע הנחיות המנתח הן לפני הניתוח והן לאחריו.

צלקות

הרמת חזה מותירה צלקות קבועות אשר ניתן להבחין בהן מסביב לעטרה בלבד, או מסביב לעטרה וכלפי הקפל התת שדי (שכיח יותר). בנוסף, הניתוח יכול להותירך עם פטמות לא בגובה שווה, חוסר סימטריה בשד ולעתים לגרום לאיבוד קבוע של תחושה בפטמה או בשד.
הפטמה והעטרה ימוקמו גבוה יותר במהלך הניתוח, ואמורים להגיע לגובה הקפל התת שדי.

תכנון הניתוח

בביקור הראשון אצל המנתח חשוב לדון באופן מפורט על הציפיות מהניתוח וכמו כן להקשיב לחוות דעתו של המנתח. לכל מטופלת ולכל רופא ראיה שונה לגבי גודל וצורת השדיים.

המנתח יבדוק את השדיים וימדוד אותם בישיבה או בעמידה. המנתח יפרט את המשתנים היכולים להשפיע על הניתוח כמו גיל, צורתם וגודלם של השדיים, מצב העור והאם יש צורך בתוספת משתל.

על הרופא לתאר בפרוטרוט את תהליך הניתוח, להסביר על הסיכונים והמגבלות, ולוודא כי המטופלת מודעת לסיכונים ולכך כי ישנן צלקות שיישארו אחרי הניתוח. על הרופא להסביר על סוג ההרדמה בניתוח, המקום בו יערך הניתוח והעלויות הכרוכות בו.

חשוב שלא להסס לשאול כל שאלה, ובעיקר על ציפיות המטופלת מהניתוח, מכיוון שחשוב שתהיה הבנה והסכמה על התוצאות בין המטופלת למנתח.

הכנה לקראת הניתוח

כתלות בגיל ובהיסטוריה משפחתית, יתכן ויהיה צורך בבדיקת ממוגרפיה טרם הניתוח. כמו כן יש צורך בבדיקות דם ולפי גיל המטופלת, צילום חזה וא.ק.ג.
יש לוודאי כי יהיה מלווה שייקח את המטופלת הביתה לאחר הניתוח וכן יטפל בה בימים שלאחר הניתוח.
כמו כן, יש להצטייד במידע רפואי על מחלות רקע, תרופות שהמטופלת נוטלת ואלרגיה לתרופות במידה וישנה.
חשוב לציין בפני הרופא את הרגלי העישון, שתיית אלכוהול וצריכת סמים במידה וישנה.

היכן יבוצע הניתוח

ניתוח הרמת חזה יבוצע בבית חולים או במרכז ניתוחי יום כירורגים המאושרים על ידי משרד הבריאות. בדרך כלל הניתוח מבוצע במסגרת ניתוח יומי ולעיתים קרובות יש להתאשפז במשך לילה אחד בבית חולים בהתאם למצבה הכללי של המטופלת ולסוג ההרדמה.

ההרדמה

הרמת חזה מבוצעת בדרך כלל תחת הרדמה כללית. במיעוט מהחולים, בעיקר אם מדובר בהרמת חזה קטנה, יבוצע הניתוח בהרדמה מקומית, בשילוב עם סדציה כדי לגרום למטופלת להיות מעורפלת הכרה.

הניתוח

ניתוח הרמת חזה אורך בדרך כלל כשעה וחצי עד שלוש וחצי שעות. השיטות משתנות אך הפרוצדורה הכי שכיחה הינה חתך מסביב לפיטמה בלבד או בתוספת של חתך מהעטרה לכיוון הקפל התת שדי.
לעיתים יתבצע חתך נוסף לכול אורך הקפל התת שדי, דבר שיותיר צלקת בצורת עוגן. סוג החתך נקבע על פי חומרת צניחת השד ועודפי העור שלו.

לאחר הניתוח

לאחר הניתוח חובשים חבישה אלסטית או חזייה כירורגית על פני חבישות הגזה. תהיינה חבורות על החזה, דימומים תת עוריים קלים, נפיחות וכן תחושה לא נוחה ליום יומיים, אולם הכאב לא יהיה חזק. הכירורג המנתח יוכל לרשום תרופות להקלה על תחושות האי נוחות.

לאחר מספר ימים החבישות האלסטיות או החזייה הכירורגית תוחלפנה בחזייה תומכת רכה. המטופלת תתבקש ללבוש את החזייה למשך 24 שעות לתקופה של 6-4 שבועות והתפרים יוסרו לאחר שבוע-שבועיים.

אם עור השדיים יבש מאוד לאחר הניתוח, ניתן להשתמש בקרם גוף מספר פעמים ביום.
יש להיזהר שלא ללחוץ על העור וכן לא להגיע לקו התפרים בזמן השימוש בקרם הלחות.

ניתן לצפות לשיעור מסוים של איבוד תחושה בפטמות ובעור השדיים, הנגרם מהנפיחות וממתיחת העור לאחר הניתוח. הרגשת העור הרדום פגה בדרך כלל כשהנפיחות חולפת לאחר כ-6 שבועות. במספר מועט של חולים עלול המצב להימשך תקופה ארוכה, אך נדיר כי הממצא יישאר קבוע.

חזרה לשגרה

הריפוי הנו תהליך הדרגתי. למרות שאפשר לקום מהמיטה כבר לאחר יום, מומלץ שלא לשוב לעבודה לפחות בשבוע שאחרי הניתוח. יש להימנע מהרמת חפצים מעל גובה הראש למשך 3-4 שבועות ולהימנע מכל מאמץ גופני למשך 3 עד 4 שבועות.

אם ישנה תופעה לא שגרתית, יש ליצור קשר עם המנתח לייעוץ.
לנשים אשר עוברות את הניתוח בזמן הריון, הניתוח לא אמור להשפיע על יכולת ההנקה, מאחר וצינורות החלב והפטמה לא נפגעת בניתוח זה.

פורומים, הגדלת חזה והרמת חזה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
הגדלה והרמת חזה אפי 12/10/2019 18:12
 • עברתי ניתוח להגדלה+ הרמה לפני חודש. לפני שבוע בביקורת הרופא הוריד לי את המדבקות מהניתוח ושם סוג סלוטפ נושם והביא לי את הסליל ואמר להחליף כל שבוע. הורדתי את הסלוטפ הזה וראיתי שיש לי קצת הפרשות צהובות על הסלוטפ. נראה לי שגם נמס תפר אחד בכל צד ומשם ההפרשה. השאלה אם זה בגלל הסלוטפ שאולי קרע תפר או שמתחיל לי זיהום? ומתי התפרים אמורים להעלם??

 • + הוסף תגובה
כאבים לאחר ניתוח הסרת שתלים דינה 01/09/2019 14:09
 • שלום רב, אני 3 חודשים לאחר ניתוח הסרת שתלים והרמה יש לי כאבים באיזור בית החזה ואני מרגישה שם שריר או בליטה קטנה. ניבדקתי ע"י המנתח שאמר שזו צלקת ניתוחית ועם הזמן זה יחלוף האם זה תקין שיהיה כאב 3 חודשים לאחר הניתוח באיזור הקרוב למרכז בית החזה

 • + הוסף תגובה
כאבים לאחר ניתוח הסרת שתלים פרופ' ליאור הלר 06/09/2019 16:24
 • שלום דינה כאבים שנמשכים שלושה חודשים לאחר ניתוח מהווים תופעה לא עד כדי כך שכיחה. סביר להניח שמדובר באזור שהניתוח גרם יותר טראומה לרקמת השד ולגירוי של עצב בהתאם. אם הכאבים נמשכים או שהם מאד חזקים כך שמפריעים לך בתפקוד היומיומי ניתן לבצע זריקה שעושה "בלוק" חסימה לעצב שאחראי לכאב באותו אזור. הזריקה פשוטה יחסית אבל היא מתבצעת בדרך כלל במרפאת כאב על ידי רופא מרדים שמתמחה בטיפול בכאבים. בברכה

 • + הוסף תגובה
כאבים דינה 06/09/2019 20:25
 • האם זה אמור להיעלם/להיתרכך עם הזמן? האם זה מסוכן? זה כאבים מושכים ושורפים

 • + הוסף תגובה
כאבים פרופ' ליאור הלר 14/09/2019 10:05
 • שלום דינה אין כאן מסוכנות מיוחדת ולרוב זה נעלם עם הזמן בברכה

 • + הוסף תגובה
תוכלי להמליץ לי? לולה 09/10/2019 19:25
 • הייי איך החזה נראה לאחר ההוצאה? לדעתך חייב לעשות הרמה ? כמה שילמת?

 • + הוסף תגובה
הוצאת שתלי סיליקון שירן 20/01/2018 14:17
 • שלום, אשמח לחוות דעתך בנושא אעשיתי לפני עשר שנים הגדלה וכבר כמה שנים מאוד רוצה להוציא אותם.. מרגיש לי לא טבעי ומאוד גדול ( אני מטר 1.60. שוקלת 50 ו410 cc)במידה ואני מורידה את השתלים והרמה האם החזה חוזר פחות או יותר למצבו הישן?? בתייעצות אצל 2 רופאים אחד אמר רק הוצאת שהחזה קצת יהיה נפול לעומת רופא השני ( שאצליו אני מתנתחת) אמר הרמה אבל חושש שהעור יהיה דק כלומר שעדיף שתל קטן 175 cc. אני ממש לא בעד שתלים וחוששת מאוד.אשמח לחוות דעתך במקרה כזה מישהי רוצה להוציא? יש לציין שהייתי לפני מידה b. קרה לל מקרים כאלה?

 • + הוסף תגובה
הוצאת שתלי סיליקון- תגובה פרופ' ליאור הלר 21/01/2018 06:29
 • שירן שלום, כאמור לאחר 10-15 מקובל להחליף את השתלים לשתלים חדשים ומתקדמים (ייתכן בגלל קרע, דלף או שביעות אסתטית - כמו במקרה שלך). אם מבצעים הוצאת שתלים- יש לקחת בחשבון את התוצאה האסתטית שמתקבלת בעין כפחות טובה עקב איבוד נפח - שדיים נפולים יותר ומרוקנים. החזה לא חוזר להיראות כפי שהיה טרם ההגדלה שכן העור ורקמת השד עוברים שינויים, נמתחים ומאבדים חלק מהאלסטיות של "רצועות פנימיות" שנמצאות בתוך השד . מגוון האפשרויות הניתוחיות שעומדות לרשותך הן : - הוצאת שתלים - הוצאה וביצוע הרמה - החלפת שתלים - החלפת שתלים והרמה במקרים כאלה וההמלצה לגבי סוג הניתוח והשתלים יכולה להינתן רק על ידי רופא שבדק את המטופלת והתייחס לכל מגוון הנתונים שצוינו וכך גם במקרה שלך. מציע להיוועץ עם הרופא המנתח בכל השאלות שהעלית עם דגש הסבר על ההליך הניתוחי, גודל וסוג שתלים במידת הצורך, מיקום הצלקות (בביצוע הרמה מתווספות צלקות בשד) והכי הכי חשוב התוצאה שאליה ניתן להגיע ואת שואפת בכל אחת מהאפשרויות. בהצלחה

 • + הוסף תגובה
המשך התעניינות שירן 21/01/2018 13:53
 • מודה לך על המענה המפורט.. אשמח לחדד את שאלתי אני מוציאה שתלים עם הרמה שמראש הייתי מידה b, האם לדעתך עדיין יהיה מידה b האם יצא לך לעשות ניתוח כזה שלא מחירים שתלים אני מאוד לא רוצה שתלים, לא מפריע לי להיות עם חזה קטן. כמה נורא החזה נראה אחרי הוצאה עם הרמה שכרגע יש לי 410 cc ומאוד רוצה רוצה לעבור לטבעי

 • + הוסף תגובה
המשך התעניינות-מענה פרופ' ליאור הלר 22/01/2018 18:09
 • שירן שלום, בהמשך למענה הקודם- יש אפשרות להוצאת השתלים הנוכחים וביצוע הרמה. כאמור החזה יראה קטן יותר, אך מורם. יש לקחת בחשבון שבניתוח כזה מתווספות צלקות בשד וסביב הפטמות. אם אינך רוצה לשים שתלים- כדאי לציין זאת בפגישה עם המנתח ולדון באופציות הניתוחיות האחרות ובגודל השד בכל אחת מהן בהתאם. בהצלחה פרופ׳ הלר

 • + הוסף תגובה
המשך התעניניות פרופ' ליאור הלר 08/12/2018 22:43
 • שלום שירן לאור הנתונים שציינת: גובה, משקל וגודל השתלים יהיה לדעתי קשה לקבל שד בעל נפח סביר ללא הכנסת שתל. לדעתי הרופא המטפל יוכל לתת לך תשובה יותר מפורטת לאור נתוני הבדיקה הפיזיקלית. בהצלחה

 • + הוסף תגובה
הי שירן יפהפיה 11/02/2019 10:49
 • תוכלי לעדכן ? מה עשית? האם את מרוצה? אני גם מעוניינת להוציא את השתלים,, תוכלי להמליץ על רופא?

 • + הוסף תגובה
הוצאת שתלים לולה 09/10/2019 19:04
 • היי האם הוצאת שתלים או מכירה מישהי שהוציאה? איך זה נראה?

 • + הוסף תגובה
מה עשית תשובה 16/10/2018 15:30
 • מאוד מעניין אותי מה עשית אחרי שעבר זמן כי אני גם בדעה שלך ואיך החזה נראה

 • + הוסף תגובה
מתעניינת נינה 07/12/2018 20:43
 • היי שירן אני נמצאת במצב שלך עכשיו בערך, הוצאת את השתלים? תוכלי לשתף מה עשית ומה התוצאה? תודה

 • + הוסף תגובה
הוצאת השתלים והזרקת שומן טבעי במקום מור 23/01/2019 20:19
 • שלום, אשמח לדעת האם ניתן להזריק שומן עצמי במקום שתלי הסיליקון גם אני עם שתלים מזה עשר שנים?

 • + הוסף תגובה
הוצאת שתלים והזרקת שומן טבעי במקום פרופ' ליאור הלר 25/01/2019 11:37
 • שלום מור הזרקת שומן לאחר הוצאת שתלים הינה בהחלט אפשרית אם כי בשלב זה מאתגר לקבל נפח דומה לזה של השתלים. הזרקת שומן לשד הינה פרוצדורה מאד מקובלת כיום אבל צריך לקחת בחשבון שניתן להזריק כמות מוגבלת של שומן בכל ניתוח (בין 200-300 סמ"ק) בכל שד ושחלק מהשומן נספג לאחר ההזרקה. יחד עם זאת במקרים מסוימים ניתן לקבל תוצאה יפה עם הזרקת השומן. חשוב מאד לדבר עם המנתח לפני הניתוח על מנת לבצע הערכה לגבי התוצאה הצפויה והאם מבנה השדים ומבנה הגוף מתאימים לשיטה זו. בהצלחה

 • + הוסף תגובה
האם הוצאת? לולה 09/10/2019 19:06
 • היי האם הוצאת את השתלים? איך זה נראה? חייבת להוציא אותם

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!