ניתוח הרמת חזה (מסטופקסיה) מבוצע לשם הרמת החזה ועיצובו מחדש."/>

ניתוח הרמת חזה – כל מה שרצית לדעת

הריון, הנקה, כוח המשיכה והגיל משפיעים על השד הנשי. כפי שהעור מאבד מהתכונות האלסטיות, גם השד מאבד את צורתו המקורית. הוא "מתרוקן" והופך להיות שמוט.
ניתוח הרמת חזה (מסטופקסיה) מבוצע לשם הרמת החזה ועיצובו מחדש.

כתבה פרסומית כתבת חסות

תאריך עדכון: 12/01/2012
הריון, הנקה, כוח המשיכה והגיל משפיעים על השד הנשי. כפי שהעור מאבד מהתכונות האלסטיות, גם השד מאבד את צורתו המקורית. הוא "מתרוקן" והופך להיות שמוט. ניתוח הרמת חזה (מסטופקסיה) מבוצע לשם הרמת החזה ועיצובו מחדש.תוצאות ניתוח להרמת חזה יכולות להישאר לאורך שנים, אך במשך הזמן, עקב המשך תהליכי ההזדקנות וכוח המשיכה, השד יכול לצנוח מחדש. בעזרת מסטופקסיה לא רק ניתן לבצע הרמת חזה ועיצוב שד, אלא ניתן גם לצמצם את גודל העטרה (העור הכהה מסביב לפטמה). במידה וצניחת השדיים מלווה גם באובדן נפח, כפי שמתרחש לאחר הריון, שימוש במשתל לשד בשילוב עם הרמת חזה יוכל להגדיל את השדיים, לעצבם ולתת להם מראה של שדיים צעירים ומוצקים.

אם את שוקלת לבצע הרמת חזה, המידע שלהלן יוכל לתת לך הבנה בסיסית על ניתוח הרמת חזה, מתי הוא יכול לעזור, איך הוא מבוצע ולמה לצפות. כמובן שישנם עוד משתנים רבים אישיים, שיצריכו ייעוץ פרטני אצל כירורג פלסטי.

המועמדות הטובות ביותר להרמת חזה

הרמת חזה יכולה לשפר את המראה וכן לשפר את הביטחון העצמי, אולם המראה החיצוני לא ישתנה באופן דרסטי. לכן, טרם ההחלטה, חשוב לערוך מעין תיאום ציפיות והכי מומלץ לדון עליהן עם המנתח. כדי להיות מרוצה מתוצאות הניתוח, חשוב לדעת מהן מגבלות ניתוח להרמת חזה והאם התוצאות הצפויות יעמדו בציפיות המטופלת.

התוצאות הטובות ביותר מושגות בנשים עם שדיים קטנים וצנוחים. ניתן לבצע הרמת חזה לשדיים בכל גודל, אולם בנשים עם שדיים גדולים וכבדים התוצאות לא תשארנה לאורך זמן.
נשים רבות מעוניינות בהרמת חזה שכן ההריונות וההנקות הותירו אותן עם שד שמוט וללא נפח.

אם הינך מעוניינת ללדת ילדים נוספים, יהיה עדיף לדחות את הרמת חזה על מנת שתוצאת הניתוח לא תפגע עקב הריון והנקה נוספים אשר ימתחו שוב את עור השד. יחד עם זאת, יש להדגיש כי ניתוח הרמת חזה איננו פוגע בהריונות העתידיים או בהנקה.

סיכונים? כמו בכל ניתוח

הרמת חזה אינה ניתוח פשוט, אולם היא בטוחה יותר כאשר היא מבוצעת על ידי מנתח פלסטי מומחה.
כמו בכל הליך כירורגי, קיים תמיד הסיכון לסיבוך או תגובה במהלך ההרדמה, סיבוכים כלליים כגון: דימום, זיהום, סרומה (הצטברות של נוזלים) לאחר הרמת חזה אינם שכיחים, אולם במידה והתרחשו הם יכולים לגרום לצלקות להתרחב.

ניתן להפחית את הסיכון לסיבוכים, על ידי ביצוע הנחיות המנתח הן לפני הניתוח והן לאחריו.

צלקות

הרמת חזה מותירה צלקות קבועות אשר ניתן להבחין בהן מסביב לעטרה בלבד, או מסביב לעטרה וכלפי הקפל התת שדי (שכיח יותר). בנוסף, הניתוח יכול להותירך עם פטמות לא בגובה שווה, חוסר סימטריה בשד ולעתים לגרום לאיבוד קבוע של תחושה בפטמה או בשד.
הפטמה והעטרה ימוקמו גבוה יותר במהלך הניתוח, ואמורים להגיע לגובה הקפל התת שדי.

תכנון הניתוח

בביקור הראשון אצל המנתח חשוב לדון באופן מפורט על הציפיות מהניתוח וכמו כן להקשיב לחוות דעתו של המנתח. לכל מטופלת ולכל רופא ראיה שונה לגבי גודל וצורת השדיים.

המנתח יבדוק את השדיים וימדוד אותם בישיבה או בעמידה. המנתח יפרט את המשתנים היכולים להשפיע על הניתוח כמו גיל, צורתם וגודלם של השדיים, מצב העור והאם יש צורך בתוספת משתל.

על הרופא לתאר בפרוטרוט את תהליך הניתוח, להסביר על הסיכונים והמגבלות, ולוודא כי המטופלת מודעת לסיכונים ולכך כי ישנן צלקות שיישארו אחרי הניתוח. על הרופא להסביר על סוג ההרדמה בניתוח, המקום בו יערך הניתוח והעלויות הכרוכות בו.

חשוב שלא להסס לשאול כל שאלה, ובעיקר על ציפיות המטופלת מהניתוח, מכיוון שחשוב שתהיה הבנה והסכמה על התוצאות בין המטופלת למנתח.

הכנה לקראת הניתוח

כתלות בגיל ובהיסטוריה משפחתית, יתכן ויהיה צורך בבדיקת ממוגרפיה טרם הניתוח. כמו כן יש צורך בבדיקות דם ולפי גיל המטופלת, צילום חזה וא.ק.ג.
יש לוודאי כי יהיה מלווה שייקח את המטופלת הביתה לאחר הניתוח וכן יטפל בה בימים שלאחר הניתוח.
כמו כן, יש להצטייד במידע רפואי על מחלות רקע, תרופות שהמטופלת נוטלת ואלרגיה לתרופות במידה וישנה.
חשוב לציין בפני הרופא את הרגלי העישון, שתיית אלכוהול וצריכת סמים במידה וישנה.

היכן יבוצע הניתוח

ניתוח הרמת חזה יבוצע בבית חולים או במרכז ניתוחי יום כירורגים המאושרים על ידי משרד הבריאות. בדרך כלל הניתוח מבוצע במסגרת ניתוח יומי ולעיתים קרובות יש להתאשפז במשך לילה אחד בבית חולים בהתאם למצבה הכללי של המטופלת ולסוג ההרדמה.

ההרדמה

הרמת חזה מבוצעת בדרך כלל תחת הרדמה כללית. במיעוט מהחולים, בעיקר אם מדובר בהרמת חזה קטנה, יבוצע הניתוח בהרדמה מקומית, בשילוב עם סדציה כדי לגרום למטופלת להיות מעורפלת הכרה.

הניתוח

ניתוח הרמת חזה אורך בדרך כלל כשעה וחצי עד שלוש וחצי שעות. השיטות משתנות אך הפרוצדורה הכי שכיחה הינה חתך מסביב לפיטמה בלבד או בתוספת של חתך מהעטרה לכיוון הקפל התת שדי.
לעיתים יתבצע חתך נוסף לכול אורך הקפל התת שדי, דבר שיותיר צלקת בצורת עוגן. סוג החתך נקבע על פי חומרת צניחת השד ועודפי העור שלו.

לאחר הניתוח

לאחר הניתוח חובשים חבישה אלסטית או חזייה כירורגית על פני חבישות הגזה. תהיינה חבורות על החזה, דימומים תת עוריים קלים, נפיחות וכן תחושה לא נוחה ליום יומיים, אולם הכאב לא יהיה חזק. הכירורג המנתח יוכל לרשום תרופות להקלה על תחושות האי נוחות.

לאחר מספר ימים החבישות האלסטיות או החזייה הכירורגית תוחלפנה בחזייה תומכת רכה. המטופלת תתבקש ללבוש את החזייה למשך 24 שעות לתקופה של 6-4 שבועות והתפרים יוסרו לאחר שבוע-שבועיים.

אם עור השדיים יבש מאוד לאחר הניתוח, ניתן להשתמש בקרם גוף מספר פעמים ביום.
יש להיזהר שלא ללחוץ על העור וכן לא להגיע לקו התפרים בזמן השימוש בקרם הלחות.

ניתן לצפות לשיעור מסוים של איבוד תחושה בפטמות ובעור השדיים, הנגרם מהנפיחות וממתיחת העור לאחר הניתוח. הרגשת העור הרדום פגה בדרך כלל כשהנפיחות חולפת לאחר כ-6 שבועות. במספר מועט של חולים עלול המצב להימשך תקופה ארוכה, אך נדיר כי הממצא יישאר קבוע.

חזרה לשגרה

הריפוי הנו תהליך הדרגתי. למרות שאפשר לקום מהמיטה כבר לאחר יום, מומלץ שלא לשוב לעבודה לפחות בשבוע שאחרי הניתוח. יש להימנע מהרמת חפצים מעל גובה הראש למשך 3-4 שבועות ולהימנע מכל מאמץ גופני למשך 3 עד 4 שבועות.

אם ישנה תופעה לא שגרתית, יש ליצור קשר עם המנתח לייעוץ.
לנשים אשר עוברות את הניתוח בזמן הריון, הניתוח לא אמור להשפיע על יכולת ההנקה, מאחר וצינורות החלב והפטמה לא נפגעת בניתוח זה.

פורומים, ניתוחים פלסטיים ומתיחת בטן אחרי ירידה במשקל

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
מתיחת בטן היקפית מיטל 08/11/2019 05:56
  • היי, עברתי מתיחת בטן היקפית בביח ציבורי. הבטן נראית מצויין אבל הישבן עדיין נפול מעט ולא ביצעו שאיבה בירכיים שדובר עליה לפני הניתוח...האם ניתן בהמשך לבצע תיקון למתיחה? לשאוב ירכיים חיצוניות? תודה

  • + הוסף תגובה
מתיחת בטן לילך 24/10/2019 11:23
  • שלום ד"ר טלי אני בת 37 רזה אחרי 3 לידות נשארה לי בטן רפויה ועיוות באיזור הטבור והתרחקות שרירי הבטן. אני עתידה לעבור ניתוח מתיחת בטן ותיקון בקע טבורי . הטכניקה שהרופא ייעץ לי נקראת "טבור צף" כלומר הוא אינו מנתק את הטבור מהעור אלא מתקן את הבקע מבפנים, תופר שרירים ואז מותח את הבטן כך שהטבור ימוקם כ 2 ס"מ נמוך ממקומו הנוכחי(יש לי טבור גבוה ביחס לנורמה). האם את מכירה את הטכניקה הזו?

  • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר טלי פרידמן 28/10/2019 10:09
  • שלום לך, זו אחת השיטות הידועות במתיחת בטן. במידה ואת עונה לקריטריונים, יכולה להנות ממנה. שיהיה בהצלחה

  • + הוסף תגובה
כשבוע אחרי מתיחת בטן א 23/10/2019 12:35
  • אני שבוע אחרי ניתוח מתיחת בטן והידוק/תפירת שרירים. הכאבים פוחתים כל יום.עדיין לא יכולה להתיישר .מרגישה שהעור נמתח מידי ואין עודפים/מספיק עור לעמידה ישרה. האם יתכן?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!