ניתוח הרמת חזה (מסטופקסיה) מבוצע לשם הרמת החזה ועיצובו מחדש." />

ניתוח הרמת חזה – כל מה שרצית לדעת

הריון, הנקה, כוח המשיכה והגיל משפיעים על השד הנשי. כפי שהעור מאבד מהתכונות האלסטיות, גם השד מאבד את צורתו המקורית. הוא "מתרוקן" והופך להיות שמוט.
ניתוח הרמת חזה (מסטופקסיה) מבוצע לשם הרמת החזה ועיצובו מחדש.
כתבה פרסומית כתבת חסות


הריון, הנקה, כוח המשיכה והגיל משפיעים על השד הנשי. כפי שהעור מאבד מהתכונות האלסטיות, גם השד מאבד את צורתו המקורית. הוא "מתרוקן" והופך להיות שמוט. ניתוח הרמת חזה (מסטופקסיה) מבוצע לשם הרמת החזה ועיצובו מחדש.תוצאות ניתוח להרמת חזה יכולות להישאר לאורך שנים, אך במשך הזמן, עקב המשך תהליכי ההזדקנות וכוח המשיכה, השד יכול לצנוח מחדש. בעזרת מסטופקסיה לא רק ניתן לבצע הרמת חזה ועיצוב שד, אלא ניתן גם לצמצם את גודל העטרה (העור הכהה מסביב לפטמה). במידה וצניחת השדיים מלווה גם באובדן נפח, כפי שמתרחש לאחר הריון, שימוש במשתל לשד בשילוב עם הרמת חזה יוכל להגדיל את השדיים, לעצבם ולתת להם מראה של שדיים צעירים ומוצקים.

אם את שוקלת לבצע הרמת חזה, המידע שלהלן יוכל לתת לך הבנה בסיסית על ניתוח הרמת חזה, מתי הוא יכול לעזור, איך הוא מבוצע ולמה לצפות. כמובן שישנם עוד משתנים רבים אישיים, שיצריכו ייעוץ פרטני אצל כירורג פלסטי.

המועמדות הטובות ביותר להרמת חזה

הרמת חזה יכולה לשפר את המראה וכן לשפר את הביטחון העצמי, אולם המראה החיצוני לא ישתנה באופן דרסטי. לכן, טרם ההחלטה, חשוב לערוך מעין תיאום ציפיות והכי מומלץ לדון עליהן עם המנתח. כדי להיות מרוצה מתוצאות הניתוח, חשוב לדעת מהן מגבלות ניתוח להרמת חזה והאם התוצאות הצפויות יעמדו בציפיות המטופלת.

התוצאות הטובות ביותר מושגות בנשים עם שדיים קטנים וצנוחים. ניתן לבצע הרמת חזה לשדיים בכל גודל, אולם בנשים עם שדיים גדולים וכבדים התוצאות לא תשארנה לאורך זמן.
נשים רבות מעוניינות בהרמת חזה שכן ההריונות וההנקות הותירו אותן עם שד שמוט וללא נפח.

אם הינך מעוניינת ללדת ילדים נוספים, יהיה עדיף לדחות את הרמת חזה על מנת שתוצאת הניתוח לא תפגע עקב הריון והנקה נוספים אשר ימתחו שוב את עור השד. יחד עם זאת, יש להדגיש כי ניתוח הרמת חזה איננו פוגע בהריונות העתידיים או בהנקה.

סיכונים? כמו בכל ניתוח

הרמת חזה אינה ניתוח פשוט, אולם היא בטוחה יותר כאשר היא מבוצעת על ידי מנתח פלסטי מומחה.
כמו בכל הליך כירורגי, קיים תמיד הסיכון לסיבוך או תגובה במהלך ההרדמה, סיבוכים כלליים כגון: דימום, זיהום, סרומה (הצטברות של נוזלים) לאחר הרמת חזה אינם שכיחים, אולם במידה והתרחשו הם יכולים לגרום לצלקות להתרחב.

ניתן להפחית את הסיכון לסיבוכים, על ידי ביצוע הנחיות המנתח הן לפני הניתוח והן לאחריו.

צלקות

הרמת חזה מותירה צלקות קבועות אשר ניתן להבחין בהן מסביב לעטרה בלבד, או מסביב לעטרה וכלפי הקפל התת שדי (שכיח יותר). בנוסף, הניתוח יכול להותירך עם פטמות לא בגובה שווה, חוסר סימטריה בשד ולעתים לגרום לאיבוד קבוע של תחושה בפטמה או בשד.
הפטמה והעטרה ימוקמו גבוה יותר במהלך הניתוח, ואמורים להגיע לגובה הקפל התת שדי.

תכנון הניתוח

בביקור הראשון אצל המנתח חשוב לדון באופן מפורט על הציפיות מהניתוח וכמו כן להקשיב לחוות דעתו של המנתח. לכל מטופלת ולכל רופא ראיה שונה לגבי גודל וצורת השדיים.

המנתח יבדוק את השדיים וימדוד אותם בישיבה או בעמידה. המנתח יפרט את המשתנים היכולים להשפיע על הניתוח כמו גיל, צורתם וגודלם של השדיים, מצב העור והאם יש צורך בתוספת משתל.

על הרופא לתאר בפרוטרוט את תהליך הניתוח, להסביר על הסיכונים והמגבלות, ולוודא כי המטופלת מודעת לסיכונים ולכך כי ישנן צלקות שיישארו אחרי הניתוח. על הרופא להסביר על סוג ההרדמה בניתוח, המקום בו יערך הניתוח והעלויות הכרוכות בו.

חשוב שלא להסס לשאול כל שאלה, ובעיקר על ציפיות המטופלת מהניתוח, מכיוון שחשוב שתהיה הבנה והסכמה על התוצאות בין המטופלת למנתח.

הכנה לקראת הניתוח

כתלות בגיל ובהיסטוריה משפחתית, יתכן ויהיה צורך בבדיקת ממוגרפיה טרם הניתוח. כמו כן יש צורך בבדיקות דם ולפי גיל המטופלת, צילום חזה וא.ק.ג.
יש לוודאי כי יהיה מלווה שייקח את המטופלת הביתה לאחר הניתוח וכן יטפל בה בימים שלאחר הניתוח.
כמו כן, יש להצטייד במידע רפואי על מחלות רקע, תרופות שהמטופלת נוטלת ואלרגיה לתרופות במידה וישנה.
חשוב לציין בפני הרופא את הרגלי העישון, שתיית אלכוהול וצריכת סמים במידה וישנה.

היכן יבוצע הניתוח

ניתוח הרמת חזה יבוצע בבית חולים או במרכז ניתוחי יום כירורגים המאושרים על ידי משרד הבריאות. בדרך כלל הניתוח מבוצע במסגרת ניתוח יומי ולעיתים קרובות יש להתאשפז במשך לילה אחד בבית חולים בהתאם למצבה הכללי של המטופלת ולסוג ההרדמה.

ההרדמה

הרמת חזה מבוצעת בדרך כלל תחת הרדמה כללית. במיעוט מהחולים, בעיקר אם מדובר בהרמת חזה קטנה, יבוצע הניתוח בהרדמה מקומית, בשילוב עם סדציה כדי לגרום למטופלת להיות מעורפלת הכרה.

הניתוח

ניתוח הרמת חזה אורך בדרך כלל כשעה וחצי עד שלוש וחצי שעות. השיטות משתנות אך הפרוצדורה הכי שכיחה הינה חתך מסביב לפיטמה בלבד או בתוספת של חתך מהעטרה לכיוון הקפל התת שדי.
לעיתים יתבצע חתך נוסף לכול אורך הקפל התת שדי, דבר שיותיר צלקת בצורת עוגן. סוג החתך נקבע על פי חומרת צניחת השד ועודפי העור שלו.

לאחר הניתוח

לאחר הניתוח חובשים חבישה אלסטית או חזייה כירורגית על פני חבישות הגזה. תהיינה חבורות על החזה, דימומים תת עוריים קלים, נפיחות וכן תחושה לא נוחה ליום יומיים, אולם הכאב לא יהיה חזק. הכירורג המנתח יוכל לרשום תרופות להקלה על תחושות האי נוחות.

לאחר מספר ימים החבישות האלסטיות או החזייה הכירורגית תוחלפנה בחזייה תומכת רכה. המטופלת תתבקש ללבוש את החזייה למשך 24 שעות לתקופה של 6-4 שבועות והתפרים יוסרו לאחר שבוע-שבועיים.

אם עור השדיים יבש מאוד לאחר הניתוח, ניתן להשתמש בקרם גוף מספר פעמים ביום.
יש להיזהר שלא ללחוץ על העור וכן לא להגיע לקו התפרים בזמן השימוש בקרם הלחות.

ניתן לצפות לשיעור מסוים של איבוד תחושה בפטמות ובעור השדיים, הנגרם מהנפיחות וממתיחת העור לאחר הניתוח. הרגשת העור הרדום פגה בדרך כלל כשהנפיחות חולפת לאחר כ-6 שבועות. במספר מועט של חולים עלול המצב להימשך תקופה ארוכה, אך נדיר כי הממצא יישאר קבוע.

חזרה לשגרה

הריפוי הנו תהליך הדרגתי. למרות שאפשר לקום מהמיטה כבר לאחר יום, מומלץ שלא לשוב לעבודה לפחות בשבוע שאחרי הניתוח. יש להימנע מהרמת חפצים מעל גובה הראש למשך 3-4 שבועות ולהימנע מכל מאמץ גופני למשך 3 עד 4 שבועות.

אם ישנה תופעה לא שגרתית, יש ליצור קשר עם המנתח לייעוץ.
לנשים אשר עוברות את הניתוח בזמן הריון, הניתוח לא אמור להשפיע על יכולת ההנקה, מאחר וצינורות החלב והפטמה לא נפגעת בניתוח זה.

פורומים הגדלת חזה והרמת חזה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
הרמה והגדלת חזה קארין 03/12/2020 05:38
  • שלום. אני 8 חודשים אחרי ניתוח הגדלה והרמת חזה במהלך מאז הניתוח חזרתי לשיחרור צד ימין. אבל צד שמאל נשאר תפוס כשאני מרימה את היד או מסובבת את היד אחורנית בצורה מעגלית מאוד קשה לי כי הכל תפוס. אני עושה המון מתיחות בבית שגרמו לי לכאבין בשרירים שמתחת לבית השחי על הצלעות וגם בחזה. הרופא כל הזמן אומר שאין קפסולה ולא צריך ניתוח חוזר. אני אשמח לעצתכם מה עלי לעשות

  • + הוסף תגובה
הגדלה מישמיש 02/12/2020 11:38
  • יש לי חזה ממש קטן. 70B בלחץ. גם קטן גם שטוח ממש. פלטה. אני בשנות ה-30 לחיי . אחרי לידה אחת. מתכננת עוד ילדים בעתיד. ברקטע שאנט בעקבות קריש דם במוח בתור תינוקת. השאנט עובר מהראש ומגיע עד הבטן . הוחלף פעמיים בגיל 15. האם יש מניעה בגל השאנט \בגלל קריש הדם לעשות הגדלה? סיכונים?

  • + הוסף תגובה
הפרשת נוזל צהוב ודמי אחרי ניתוח תם 30/11/2020 14:47
  • שלום, בתי עברה לפני כחודש וחצי ניתוח החלפת שתלים והרמה עקב אסימטריה מולדת. מאז הניתוח יש לה הפרשה צהובה ונוזל דמי מתחת לקפל של השד. לנוזל יש ריח לא נעים ואף הוא צכתים את בגדיה במהלך היום. המנתח בודק אותה בכל כמה ימים ולא נראה שיש שיפור. האם מצב זה שכיח או מסוכן? למה זה קורה ? בברכה

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!