חושבים על טיפול בוטוקס? כל מה שחשוב שתדעו

בוטוקס הוא הטיפול השכיח ביותר בתחום הרפואה האסתטית בעולם המערבי ולרבות בישראל. ליקטנו עבורכם את הדברים שצריך לדעת לפני שניגשים לטיפול בוטוקס.

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 01/07/2015

בארץ יש רק שני סוגים של בוטוקס המאושרים על ידי משרד הבריאות : הבוטוקס האמריקאי והבוטוקס האירופאי שנקרא דיספורט. מהו בוטוקס?
בוטוקס הינו תכשיר רפואי הנמצא בשימוש נרחב בישראל ובעולם בתחומים שונים של הרפואה. התכשיר מיוצר תחת תנאי מעבדה מבוקרים וייחודיים. בוטוקס ניתן מזה כ-30 שנה בתחילה לבעיות של פזילה ובהמשך להפרעות תנועה מסוגים שונים המתאפיינות בפעילות יתר של שרירים.


במהלך הפרקטיקה הקלינית העשירה שנצברה עם בוטוקס התגלה אפקט מפתיע: השימוש בבוטוקס מביא לשיפור ניכר ביותר במראה קמטי ההבעה בפנים.


כיצד פועל בוטוקס?
בוטוקס פועל על קמטי ההבעה בפנים הידועים גם כ"קמטים דינמיים". קמטים אלו נוצרים במהלך של שנים על ידי הבעות פנים החוזרות על עצמן מידי יום כמו: חיוך, הבעת זעם או תמיהה, כעס, ריכוז או חשיבה ועוד. כל ההבעות בפנים מופעלות על ידי שרירים. ברגע שמזריקים בוטוקס לאזור השריר, השריר לא מפעיל את הקמט. וכך כשהשריר עובר למצב הרפיה אין היווצרות של קמטים.

הטיפול בבוטוקס מרפה את השרירים שגורמים לקמטים להיווצר ומשאיר אותם במצב זה לארבעה עד שישה חודשים.כיצד מתבצע הטיפול בבוטוקס?
כיוון שבוטוקס הינה תרופה הניתנת בהזרקה בלבד, הטיפול בבוטוקס יכול להתבצע על ידי רופא בלבד. הליך ההזרקה הינו פשוט וקל ביותר. ראשית, הרופא מורח את האזור המיועד להזרקה בקרם מאלחש. לאחר כרבע שעה מורידים את הקרם ומזריקים כמויות קטנות ביותר של בוטוקס רק למקום המיועד לטיפול במחט זעירה, כאשר כל ההליך אורך מספר דקות.


אין צורך בהתאוששות ומיד לאחר הטיפול ניתן לחזור לפעילות רגילה. התוצאה של בוטוקס מוגבלת לאזור ההזרקה והחומר אינו עובר למקומות אחרים בגוף.


למה לצפות מטיפול בוטוקס?

כמו בכמעט כל הליך אסתטי אחר, הצלחת הטיפול תלויה גם בציפיות ממנו. תוצאות טיפול הבוטוקס ניכרות לאחר 3 או 4 ימים והבוטוקס עובד כשבועיים, כך שלאחר שבועיים יש לחזור לרופא לביקורת, ואם צריך תיקונים נוספים. כל זאת יכול להתבצע לאחר שבועיים בלבד. לכן חשוב להגיע לביקורת. כפי שהבוטוקס יודע למחוק את הקמטים על ידי הרפיית השריר, כך הוא מגביה ומרים את הגבות והעפעף העליון במספר מילימטרים ואף יותר. בוטוקס מיועד בדרך כלל לאזורים: מצח, בין הגבות וצידי העיניים, כאשר ניתן להזריק לאזורים נוספים כגון: צוואר, סנטר, או שפה עליונה.


האם בוטוקס בטוח?
ניסיונות קליניים רבים בתחום הקוסמטיקה, וכן פרקטיקה קלינית רבת שנים בתחום הנוירולוגי, נותנים גיבוי מלא לבטיחות השימוש בבוטוקס. פרסומים מדעיים רבים חזרו ואישרו את פרופיל הבטיחות הגבוה של בוטוקס. הניסיון הרב שהצטבר עם בוטוקס הפך אותו לעדיף על כל חלופה אחרת. במינון הנכון ורופא עם הרבה ניסיון ותוך שמירת מרווחי הזמן (מינימום 3 חודשים בין טיפול לטיפול) ניתן לחזור על הטיפול גם במשך שנים.


מי לא יכול לעשות טיפול בוטוקס?
למרות בטיחותו של הבוטוקס והיעילות שבו, עדיין ישנם אנשים שלא מומלץ להם לעבור טיפול בוטוקס, כגון נשים בהריון, נשים המתכננות הריון בטווח של חצי שנה מקבלת הטיפול, נשים מניקות, חולים במחלות שרירים ומחלות אוטו-אימוניות.בנוסף, טיפול בוטוקס מיועד לגילאים 20 עד 80, כך שאנשים צעירים מגיל 20 או מבוגרים מעל גיל 80 אינם מומלצים בטיפול. כמו כן, מומלץ שלא לעסוק בפעילות ספורטיבית במשך 48 שעות לאחר טיפול בוטוקס. הבוטוקס מאושר על ידי משרד הבריאות האמריקאי האירופאי והישראלי.תופעות לוואי אפשריות לטיפולי בוטוקס
אמנם ישנן תופעות לוואי, כמו בכל הליך רפואי, אך חשוב לציין כי שכיחות הסיבוכים הינה מזערית מאוד ועומדת על 1%. בין תופעות הלוואי האפשריות ניתן למצוא:

כאבי ראש.
• הרגשה של תחילת שפעת.
• לעיתים נדירות עלולה להיווצר אדמומיות או שטף דם באזור ההזרקה אך הן חולפות לאחר מספר ימים.


פורומים, בוטוקס ומילוי קמטים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
פס כחלחל בלחי שמאל ענת 17/11/2019 01:44
 • עשיתי הזרקת רסטילן בלחיים לפני שבוע ויש לי פס כחלחל בלחי שמאל. מה זה? האם זה אמור לחלוף בזמן הקרוב?

 • + הוסף תגובה
נפיחויות ממילוי שקעים מתחת לעיניים שרי 11/11/2019 15:49
 • לפני מספר ימים עשיתי הזרקה של חומצה הילארונית מתחת לעיניים למילוי שקעים. אחרי מספר שעות הופיעו לי נפיחויות בשתי צידי העיניים באזור ההזרקה. הכהויות נשארו כמעט ללא שינוי. למה? אני בלחץ כי יש סיכוי לא קטן שהנפיחויות/בצקות לא יירדו. מה הזמן ההגיוני שנפיחויות אמורות לרדת? במקרה כזה האם המסה תפטור את הבעיה או שתגורם לבעיות אחרות באזור העין. אחרי כמה זמן אפשר להמיס והאם משחה סטרואידית או עיסוי יעזרו?

 • + הוסף תגובה
מילוי שקעי עיניים תופעות לוואי ד"ר מוני פרידמן 11/11/2019 23:12
 • דבר ראשון יש לפנות למרפאה ולהגיע לביקורת בהקדם. המסה עוזרת לבצקות או גושים אבל כדאי בהחלט מסז לימפטי ומשחה עם סטרואידים מקומית . לא אמורה להיות בעיה משמעותית לאורך זמן באזור במידה ומבוצעת המסה. המסה אפשר לבצע מידי אך הייתי ממתין לפחות חודש ולראות אם זה משתפר. מילוי לשקעי עיניים עוזר במידה חלקית להבהרת הכהות. האם הוזרק לך על ידי קנולה ? הנפיחות באזור דקירת המחט או הקנולה?

 • + הוסף תגובה
מילוי שקעי עיניים תופעות לוואי שרי 13/11/2019 15:27
 • ההזרקה היתה ע"י קנולה והנפיחות היא מנקודת ההזרקה לאורך הקנולה שנכנסה לכיוון פינת העין הפנימית בשתי העיניים. בעין אחת הנפיחות יותר רחבה וקצת הורידה כהות ובעין השנייה הנפיחות צרה יותר ונמצאת מתחת לשקע/הכהות שנשארה ללא שינוי. אני אמורה להגיע עוד שבוע לביקורת. האם להמסה יש תופעות לוואי או סיבוכים והאם המסה אחרי שבועיים זה זמן סביר כשאין שינוי בנפיחויות ומתי אפשר לבצע מילוי מחדש עם חומר אחר והאם זה לא עדיף על משחה או מסג שאולי יעשו נזק

 • + הוסף תגובה
המשך ד"ר מוני פרידמן 13/11/2019 22:39
 • לאחר בדיקת הרופא הוא יוכל להציע לך אפשרויות טיפול. במידה וישנה הטבה של הנפיחות אז ניתן להמתין אין מניע להמיס אפילו באותו היום.

 • + הוסף תגובה
צניחה של עפעף ותחושה של עין רדומה אני 09/11/2019 06:45
 • היי האם בצניחת העפעף, יש תחושה כאילו העפעף רדום, וקשה להרים אותו? אני מתחילה לחשוב שאולי זה משהו יותר רציני ולא דווקא השפעה של הבוטוקס, כי אין טיפת שיפור.

 • + הוסף תגובה
המשך ד"ר מוני פרידמן 09/11/2019 14:18
 • היי, שוב לדעתי אין מדובר במחלה אחרת או פגיעה עצבית במהלך ההזרקה בשביל השקט הנפשי שלנו אני ממליץ שתלכי להיבדק על ידי נוירולוג. אני אשית לא מכיר מחלה שגורת לשיתוק העפעף בלבד אבל אני לא נוירולוג.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!