כאבי אוזניים – האם לילד יש דלקת אוזניים ואיך מתמודדים?

כיצד יודעים אם מקורו של כאב האוזניים בהצטננות או דלקת אוזניים? איך מרגיעים את הכאב, ועל מה דלקת אוזניים יכולה להעיד? שאלות ותשובות על כאבי אוזניים

כתבה פרסומית כתבת חסות

תאריך עדכון: 21/02/2012
כיצד יודעים אם מקורם של כאבי אוזניים בהצטננות או דלקת אוזניים? איך מרגיעים את הכאב, ועל מה דלקת אוזניים יכולה להעיד? שאלות ותשובות על כאבי אוזניים1. מה ההבדל בין תסמינים של התקררות לבין תסמינים של דלקת אוזניים?

כאבי אוזניים כתוצאה מהצטננות יכולים להיות חדים, קהים או שורפים, ויכולים לנוע מכאב קל עד לכואב מאוד, ברמה בה קשה לתפקד. גם אם הנוזל הכלוא באוזן לא מזוהם, הנוזל מפעיל לחץ על עור התוף וגורם לו להתנפח ולהלום.

כאשר מדובר בכאבי אוזניים מהצטננות, הילד עלול שלא להירדם, לפתח חום ונזלת. היות והצטננות חולפת מעצמה, כאשר מדובר בכאבי אוזניים שהינו חלק מהצטננות, הוא יחלוף גם. ועדיין, אם אתם או הילד שלכם סובלים מכאבי אוזניים, סביר שמדובר בדלקת אוזניים ובמקרה כזה יש לגשת לרופא לקבל טיפול.

דלקת אוזניים יכולה להתפתח מכאבי אוזניים, שלרוב מופיעים לראשונה עם צינון/שפעת. דלקות אוזניים אלו הן לרוב פתאומיות, ומתחילות בצורה כואבת מאוד. זה קורה מכיוון שקצות העצבים החושיים מגיבים בכאב ללחץ המתמשך בעור התוף. לאחר שעור התוף נמתח מעט, תחושו מעט הקלה באוזן.

תסמינים אחרים הכוללים כאבי אוזניים כתוצאה מדלקת אוזניים:

• אבדן תיאבון – עלול להופיע אצל ילדים קטנים, ובעיקר אצל תינוקות אשר אוכלים מבקבוק. שינויי הלחצים באזור האוזן התיכונה בעת הבליעה גורמים לכאבים נוספים.
• עצבנות.
• חום – דלקת אוזניים יכולה לגרום לחום של עד 40 מעלות.
ורטיגו – תחושת סחרור.
• הפרשות מהאוזן – הפרשה בצבע צהוב, חום או לבן שאיננה שעווה יכולה לרמז על קרע בעור התוף.
• קשיי שמיעה – הצטברות נוזלים באוזן התיכונה מונע מעור התוף לתפקד כראוי.

2. כיצד מאבחנים דלקת אוזניים?


אבחנה של דלקת אוזניים מתבצעת על ידי רופא, בשימוש במכשיר אוטוסקופ, בעזרתו בודקים את עור התוף. עור תוף בריא אמור להיות בצבע ורדרד-אפור ושקוף. ברגע שישנה דלקת אוזניים, עור התוף יהיה "דלוק", נפוח או אדום. כמו כן, פעמים רבות בדלקת אוזניים ישנה נוכחות של נוזל באוזן התיכונה.

כלי אבחון נוסף יעיל לדלקת אוזניים הוא בדיקת טימפנומטריה.

טיפול בכאבי אוזניים

דלקת אוזניים בדרך כלל ניתנת לטיפול, כאשר סיבוכים כמו נזק תמידי לשמיעה או לאוזן הינם יחסית נדירים. הטיפול כולל בעיקר מתן של תרופות משככות כאב ומורידות חום, ואנטיביוטיקה על פי הצורך.

3. מה קורה כאשר דלקת אוזניים אינה מטופלת?

ללא טיפול יאות, דלקת אוזניים יכולה ליצור סיבוכים ארוכי-טווח, הכוללים בין היתר:

• זיהום באוזן הפנימית
• צלקות בעור התוף
• אבדן שמיעה
• מסטואידיטיס – סיבוך של דלקת אוזניים. דלקת בגולגולת מאחורי האוזן
דלקת קרום המוח
• בעיות התפתחותיות אצל ילדים
• שיתוק של הפנים

גם אם אתם מטפלים בילד בבית, יש לגשת באופן מידי לרופא במידה וצוואר הילד נוקשה, או במידה והילד מפתח עייפות קיצונית, מגיב באיטיות או מסרב להירגע. כמו כן, יש להגיע לרופא כאשר החום לא יורד בתוך 48 שעות
ממתן האנטיביוטיקה.

4. האם וכיצד ניתן למנוע כאבי אוזניים כתוצאה מדלקת אוזניים או הצטננות?


ישנן דרכים למנוע כאבי אוזניים הן במידה והם נובעים מדלקת אוזניים, והן אם נובעים מהצטננות, גם בילדים וגם במבוגרים.

בילדים, רוב דלקות האוזניים מתחילות בהצטננות או שפעת. לכן יש להגן על הילד עד כמה שניתן מוירוסים אלו ולחסן.

שימו לב לאלרגיות – דלקות שונות הנובעות מאלרגיות תורמות לא מעט לדלקות אוזניים.

במידת האפשר, מומלץ להניק את התינוק ב-6-12 החודשים הראשונים לחייו. האנטיביוטיקה הטבעית בחלב אם מפחיתה את שיעורי דלקות האוזניים. במידה והתינוק ניזון מבקבוק, החזיקו את התינוק בזווית של 45 מעלות
בזמן ההאכלה. אל תתנו לתינוק להחזיק בעצמו את הבקבוק, כדי למנוע מצב של נזילת הפורמולה לתוך האוזן.

שימו לב אם התינוק נושם דרך הפה או נוחר. אלו יכולים לרמוז על פוליפים נפוחים, שיכולים לתרום לדלקת אוזניים. לשם כך יש לעבור בדיקה על ידי רופא אף אוזן גרון.

יש לכם שאלות נוספות על כאבי אוזניים או דלקת אוזניים? כנסו לפורום אף אוזן גרון שלנו

פורומים, אף וסינוסים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
תחושת גודש ומלאות באוזן לאחר לידה חני 24/09/2019 18:47
  • שלום וברכה. אני כחודש לאחר לידה שניה. מהלך ההריון היה תקין. כשבוע לאחר הלידה התחילה לי תופעה של אטימות באוזן שמאל (לעיתים אף בימין). אני מוצאת את עצמי מנסה לפהק תדיר בכדי לנסות לאוורר את האוזן. עשיתי שטיפת מי מלח ואף קבלתי אבאמיס אך גם זה לא עוזר. בנוסף לכך אני מלאה בליחה צמיגית בגרון. (לא מהחזה)לאחר כל אוכל ושתיה אני מרגישה מלא רוק צמיגי שעולה ונפלט ואף משפיע על הלחץ באוזן. המצב הזה גורם לי לחרדה וללחץ... אשמח לדעת מה ניתן לעשות? והאם זה מצב שקורה לאחר לידה?

  • + הוסף תגובה
פיענוח mri שרלה 16/09/2019 21:22
  • שלום אני בת 36 ובדרך כלל בריאה, במידה וחוטפת משהו זה מסתכם בסינוסים וחולף לאחר טיפול בסינופיד. לפני חודשיים חטפתי התקררות קשה שכללה: צינון, שיעול, ליחה סינוסים למשך כמעט חודש וחצי ופתאום ביום אחד נעלם כלא היה למעט השיעול שעדיין נמשך. בדיוק באותו הזמן כף רגל שמאל שלי החלה לכאוב ובתוך מספר ימים הכאב התחלף ברשימות של כף רגל שמאל ויד שמאל , תחושת הרשימות מתגברת בחום, בלחץ ומתפשטת גם במעלה הרגל... הגעתי לניאורולוגית ששלחה אותי לעשות mri ראש וגילינו להפתעתנו את הדברים הבאים: 1- מלאות בלתי אחידה בסינוס מקסילרי שמאל 2- עיבוי רירית בתאי האטמואיד וסינוס פרונטאלי שמאל 3- Dva בהמיספרה ימנית של המוחון. לאור ממצאים אלו אשמח למענה על מספר שאלות. 1- האם ייתכן איזה שהוא קשר בין הממצאים לבין רדימות הגפיים? 2- מה כל זה אומר ? 3- מהו אופן הטיפול המומלץ במקרים כאלו? תודה על הקריאה ואשמח למענה 🙏 3-

  • + הוסף תגובה
האם הפורום הזה פעיל? אני 19/09/2019 20:12
ריח פה הדסה 07/09/2019 21:45

הצטרפו לאינדקס הרופאים!