חיסון שפעת בהריון – למה, כמה ומתי?

גם אם לא נהגת להתחסן לפני ההריון, חשוב לדעת שהשינויים המתרחשים בגוף בתקופת ההריון מחלישים אותו, ולפיכך מעמידים אותך בסיכון מוגבר לחלות בשפעת, שיכולה להזיק לעובר.

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת:


תאריך עדכון: 24/04/2019
גם אם לא נהגת להתחסן לפני ההריון, חשוב לדעת שהשינויים המתרחשים בגוף בתקופת ההיריון עלולים להחליש אותו, ולפיכך מעמידים אותך בסיכון מוגבר לחלות בשפעת, שיכולה להזיק לעובר.

למרות ששפעת באופן כללי היא מחלה החולפת מעצמה ללא סיבוכים, בזמן הריון הסיכון לסיבוכים הוא גדול יותר. במהלך ההיריון מתרחשים שינויים בפעילות מערכת החיסון, הלב והריאות שגורמים להגברת הסיכון למחלת שפעת קשה יותר, הדורשת אשפוז ואף עלולה להוביל לתמותה. לנשים הרות הלוקות בשפעת קיים אף סיכון מוגבר ללידה מוקדמת.

למה החיסון טוב גם לתינוק?

בתינוקות לאחר הלידה מערכת החיסון עדיין אינה מפותחת והם תלויים במידה רבה בנוגדנים שהם קיבלו מהאם במהלך ההיריון. כאשר האם מתחסנת כנגד שפעת, נוצרים בגופה נוגדנים המועברים לעובר ומגנים עליו במשך מחצית השנה הראשונה לחייו. חיסון לשפעת מפחית את הסיכון של התינוק לחלות בשפעת ואף להתאשפז עקב כך ב-40%.

סוג החיסון המומלץ הוא של הנגיף המומת הניתן בזריקה ולא הנגיף המוחלש הניתן בתרסיס אף. החיסון עשוי להגן על האם והעובר במהלך ההריון, ובנוסף מספק לתינוק נוגדנים שיגנו עליו לאחר הלידה.
גם למי שמקבלת את החיסון, חשוב לזכור שהחיסון עצמו אינו פוטר מנקיטת אמצעי זהירות אחרים, כגון שטיפת ידיים, התרחקות מילדים או אנשים החולים בשפעת והימנעות במידת האפשר משהייה בחללים סגורים עם הרבה אנשים.

מתי כדאי להתחסן?

הזמן הכי טוב להתחסן הוא הוא לפני תחילת עונת השפעת, החל מתחילת חודש אוקטובר. את החיסון לשפעת מייצרים מדי שנה בהתאם לתחזית השנתית של נגיף השפעת הצפוי להתפרץ השנה. התחזית מבוססת בעיקרה על הנגיפים שגרמו לשפעת בחצי הכדור הדרומי בחודשים האחרונים. החיסון מומלץ לכל הנשים בכל שלב של ההיריון ואף לנשים המתכננות להיכנס להריון בחודשי החורף.

האם ישנם סיכונים בחיסון?

החיסון כנגד שפעת עונתית נמצא בשוק מזה שנים רבות וניתן לאלפי נשים. בוצעו מחקרים רבים בנושא ולא נמצאו תופעות לוואי משמעותיות באם או בעובר בעקבות כך. יש לציין שבחלק מהחיסונים לשפעת קיים חומר אדג'ובנטי בשם טימקסול שגם הוא הוכח כלא מזיק לאם או לעובר. למרות זאת, משרד הבריאות נוקט במשנה זהירות ומספק לנשים את החיסון שאינו מכיל את החומר הנוסף.

האם החיסון מונע שפעת לחלוטין?

חשוב להבין שישנן מחלות רבות שגורמות למחלה דמוית שפעת, כנגדן לא קיימים חיסונים. בנוסף יעילות החיסון אינה ב-100% והיא תלויה במידה רבה בסוג הנגיפים שגורמים בסופו של דבר למגפת השפעת בארץ, וכן במידת התגובה החיסונית של המתחסן. למרות זאת, החיסון מפחית תחלואה ואשפוזים גם בקרב הנשים וגם בקרב התינוקות ולכן מומלץ מאד להתחסן. וכדאי לזכור שגם אם תופיע מחלת שפעת אצל האם או התינוק החיסון לא היה לשווא.

מה לעשות במקרה של הדבקה?

ראשית כדאי לפנות לרופא בכדי לאבחן ולאשר שמדובר במחלה נגיפית ולא במחלה חיידקית הדורשת טיפול אנטיביוטי. במידה ואכן מדובר בשפעת ניתן לטפל בתרופות אנטי וויראליות כמו טמיפלו. בנוסף מומלץ להוריד את החום באמצעות תרופות להורדת חום המבוססת על המרכיב הפעיל אצטמינופן. יש להתייחס ברצינות ולפנות לייעוץ רפואי בכל הופעה של סימני אזהרה כגון קשיי נשימה, סחרחורת פתאומית, בלבול, הקאות ממושכות, חום שלא יורד למרות הטיפול וירידה בתנועות העובר.פורומים, אורו-גינקולוגיה, בריחת שתן ורצפת האגן

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
צריבה בשופכה דנה 11/08/2019 15:08
  • שלום לדר סובלת מפיברומיאלגיה מבעיות עיכול קשות דיספגיה עצירות כרונית פיסורה צניחת רקטום בינונית גזים צריבה בוולווה שום משחה לא עןזאת מתן שתן מועט וצריבה אחריו בשופכה אין דלקת יש שארית שתן שצורב בשופכה במיוחד אם מנסה לנגב אפילו בניר רך אין טפטוף כל האזור שורף צורב מי יכול לעזור לי סובלת מאד מתקשה גם לשתות הרבה כי יש לחץ לושט העליונה וזה גורם לי לכאביי תופת לא יכולה לשתות הרבה וצריכה הפסקה בין שתיה לאכילה מצבי קשה יש לי כאביי תופת בגלל הלחץ לושט העליונה יש בעיה ניורולוגית הליכה לא תקינה צליעה אגנית ואי יציבות

  • + הוסף תגובה
לייזר רותי 27/07/2019 18:27
  • אני אשה בת 78. סובלת מזה שנים רבות מבעיות ברצפת האגן. 1. רקטוצלה גדולה עם קשיי התרוקנות וטחורים כתוצאה מכך. 2. דליפת שתן קשה במאמץ. אני לא מעוניינת בניתוח. האם לייזר יכול להתאים לי? תודה רבה.

  • + הוסף תגובה
צניחת שלפוחית השתן רררר 04/07/2019 21:12
  • היי אני בת 31 לאחר 4 לידות רגילות כבר לאחר הלידה אובחנתי בצניחת השלפוחית כרגע זה בדרגה החמורה ביותר המליצו לי לבצע ניתוח אבל מאחר ואני רוצה עוד ללדת אז זה ירד מהפרק המליצו לי על פסרי האם במצב חמור זה יכול לעזור? אשמח לתשובה בהקדם האפשרי דחוף מאוד!!!!

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!