התמודדות בני המשפחה עם אלצהיימר

טיפול בחולי אלצהיימר מבוצע פעמים רבות על-ידי המשפחה הקרובה והוא עלול להיות קשה ומתיש. מהן ההשלכות השליליות האפשריות על בני משפחה החיים או מטפלים בחולה אלצהיימר? ואלו דרכי התמודדות נמצאו יעילות בהקטנת הסיכון להשלכות שליליות אלו?
כתבה פרסומית כתבת חסות


טיפול בחולי אלצהיימר מבוצע פעמים רבות על-ידי המשפחה הקרובה והוא עלול להיות קשה ומתיש. מהן ההשלכות השליליות האפשריות על בני משפחה החיים או מטפלים בחולה אלצהיימר? ואלו דרכי התמודדות נמצאו יעילות בהקטנת הסיכון להשלכות שליליות אלו?טיפול בחולי אלצהיימר עלול להיות קשה ומתיש ועל כתפי המטפלים מונחת אחריות רבה. לעיתים תכופות, המשפחה הקרובה היא המתגייסת לטפל בחולה.

בני המשפחה עוזרים לשמר את איכות החיים של בן הזוג, ההורה, אח, או חבר קרוב הסובל מהמחלה. בני המשפחה הם הלומדים על הסימנים, הטיפולים והפרוגנוזה הצפויה לחולה, עוקבים אחר המפגשים עם הרופא ואחראים על נטילת התרופות. בני המשפחה מציעים את האהבה והתמיכה הדרושות להתמודדות עם מחלת האלצהיימר. אפילו כשחולים רבים שומרים על רמת עצמאות ותפקוד גבוהים יחסית גם לאחר אבחון המחלה, רבים מהם נזקקים בסופו של דבר לעזרה גוברת והולכת בתפקודם היומיומי.

לכן, המחלה קשורה גם בחייהם של הסובבים את החולה. ההשפעות עליהם יכולות להיות במישור הפיזי, הרגשי והכלכלי.

מחקר שפורסם לאחרונה מצא שגורמי הלחץ העיקריים שחווים מטפלים בני משפחה הם אובדן זמן אישי והתחושה שהם מפספסים את האירועים וההזדמנויות הנקרות בחייהם, עקב האילוץ לטפל בחולה.
מחקר אחר שפורסם בשנת 2012 בכתב העת Journal of Affective Disorders כלל עיבוד של מעל 30 מחקרים שפורסמו בנושא התמודדות מטפלים ובני משפחה עם מחלת אלצהיימר של אדם קרוב. מחקר זה מצא שדרכי התמודדות המבוססות על קבלה של המצב וכן חיפוש אחר תמיכה רגשית היו קשורות לשיעור נמוך יותר של התפתחות חרדה ודיכאון בקרב המטפלים ו/או בני המשפחה.

ישנן מספר דרכים להקלה על בני המשפחה ולמניעה - ככל הניתן - של התסכול והקושי הכרוכים בחיים עם בן משפחה חולה, קל וחומר בטיפול בבן משפחה חולה.

1. היו מציאותיים - בני משפחה אינם כל-יכולים ויש גבול לכוחותיהם ולזמנם. נסו להאציל סמכויות ואל תהיו קשים עם עצמכם לאור התקדמות המחלה של בן המשפחה. במידה וקיימת זכאות לקבלת עזרה סיעודית, חשבו על היתרונות שזו עשויה להעניק לכם ולחולה ונצלו אותה. עשו זאת גם לגבי מעבר שלה החולה לבית אבות אשר יכול לספק את התנאים המיטיבים עבורו.

2. למדו כמה שיותר על החלה - כך תדעו טוב יותר כיצד לעזור. בנוסף, עשייה זו יכולה לאפשר לכם הבנה טובה יותר של השינויים הצפויים בהתנהגות ובסימנים שיפגין החולה. המידע יכול לסייע גם בתקשורת עם הרופא המטפל ולמניעה של אי הבנות.

3. עזרו לחולה להשתתף בכמה שיותר פעילויות - בין אם בביתו או מחוץ לבית. כדאי להימנע מלעשות עבור החולה את כל מה שהוא רוצה ובמקום זאת, לעודד אותו לפעול בעצמו, ככל הניתן, גם אם הדבר כרוך בהשקעת זמן רב יותר וכמובן – סבלנות רבה יותר. מדובר בעיקר בפעילויות יומיומיות, כגון להתלבש או לאכול, לטייל בחוץ, לקרוא או לשחק.

4. תקשרו עם החולה - הימנעו מלדבר אל החולה כאילו היה ילד. ראשית, מדובר באדם מבוגר, אשר גם אם צלילותו מוטלת בספק, יש לתת לו את הכבוד הראוי לו. שנית, מדובר בבן משפחה, עם תפקיד ברור (סבא, דוד, בעל) וכדאי לשמור על תפקיד זה בעיני המטפלים ובני המשפחה. כדאי לדבר עם החולה על נושאים יומיומיים, לעדכן בחדשות, או לגרות תהליכי חשיבה. בנוסף, ניתן לגעת בנושאים רגישים, כגון הכנת צוואה והוראות אשפוז, במידה והחולה מעוניין בכך.

5. טפחו התפתחות עצמית, קשרים חברתיים, התקדמות בעבודה, תחביבים וספורט. כל אלו מעניקים אנרגיות ומשמשים הפוגה מהטיפול הדורשני של חולה האלצהיימר.

6. שתפו את הקרובים האחרים, קבוצות תמיכה, אנשים בקהילתכם או אנשי מקצוע, במה שעובר עליכם. בני המשפחה עומדים לרשות החולה, עוזרים לו בפעילויות בסיסיות, משמשים כתף למשענת, אולם לפעמים גם כשק חבטות. לכן, חשוב למצוא את התמיכה הראויי למעמסה הרגשית והפיזית. אינכם לבד.

חשוב לזכור שהגישה וההתמודדות של בני משפחה עם מחלת האלצהיימר מתבטאת גם ביחס לחולה עצמו ובסביבה המוקנית לו.
למעשה, כפי שמצא מחקר עדכני, שימוש בדרכי התמודדות מוצלחות של בני משפחה עם מחלתו של קרוב המשפחה קשור בהחמרה איטית יותר של מחלת האלצהיימר, כפי שהוערכה בעזרת שאלונים מאבחנים.

פורומים גריאטריה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
תחושת מליחות בפה שרית 12/07/2020 08:39
 • שלום, אמי כבת 80, מטופלת אלצהיימר וסוכרת, ולאחרונה מתלוננת על תחושת מלח חזקה בפה, עד כדי שלא מאפשר לה לישון. אולי יש לך רעיון ממה זה נובע? תודה רבה נראש על תשובתך

 • + הוסף תגובה
הפרעה תחושתית במטופלת הסובלת מירידה קוגניטיבית ד"ר רון בן יצחק 12/07/2020 09:29
 • בוקר טוב הפרעה תחושתית אופיינית לסובלים מירידה קוגניטיבית, כאשר אצל כל אדם באה לידי ביטוי במקום אחר (מערכת עיכול, דרכי שתן,שריר ושלד) כמו בכל תלונה גופנית גם פה, נדרש לאבחן את המצב ולשלול מצב גופני הפיך, הדורש אבחון וטיפול. אני מציע לבצע אבחון גריאטרי כוללני בהצלחה ד"ר בן יצחק רון

 • + הוסף תגובה
גירוד ערן 07/07/2020 11:14
 • סבתי שעברה את גיל המאה סובלת מגירודים במהלך הלילה כך שהיא מתקשה להרדם בסה"כ בריאה בגופה ובנפשה מלבד ירידה בשמיעה חולשה וטיפול תרופתי בזמן האחרון להסדרת פעילות הלב וזרימת הדם

 • + הוסף תגובה
גרד עורי- סיבות רבות בגיל מבוגר ד"ר רון בן יצחק 08/07/2020 23:33
 • שלום רב סיבות רבות לגרד ככל שהגיל הכרונולוגי עולה: רגישות לתרופות זיהום עורי הפרעה בתפקוד כבד הפרעה בתפקוד כלייתי נוירולוגי נדרש לבדוק ולשלול חלק ניכר מהאבחנות המבדלות בהצלחה ד"ר בן יצחק רון

 • + הוסף תגובה
גמילה מקטטר סיגל 06/07/2020 18:33
 • סבתא אושפזה בעקבות שבר במפרק הירך. במבלךהאשפוז הוכנס קטטר על מנת לקחת תרביות ואז נוצר זיהוםשטופל ואחרי חמישה ימים הסירו קטטר והכל היה תקין. אחר כך שוב לפניהניתוח הוכנס קטטר ולאחרהניתוח הוסר אך אחרי שהוסר נתנה פעם אחת שתן וכראו באולטרסאונד שיש איסוף של כ500 ס אמרו שחייב להכניס שוב קטטר וכך עשו שזו הפעםהשלישית. היוםאחרי חודש וחצי של אשפוז הוסר הקטטר ועדיין לא נותנת שטן

 • + הוסף תגובה
גוף זר באדם זקן ד"ר רון בן יצחק 07/07/2020 09:55
 • שלום רב גופים זרים לגוף לרוב מייצרים סביבה "מזוהמת", המשמשת כמצע גידול למיקרואורגניזמים שונים. לעיתים אין ברירה, באמצעות כלי זר ניתן לנטר את תפוקת השתן ולטפל ביתר יעילות במאזן הנוזלים (אי ספיקת לב, מצבים מיטאבוליים אחרים) באדם הזקן הסיבה לאצירת שתן בראש ובראשונה היא זיהומית. הסיבה השניה קשורה לטיפול התרופתי. תרופות שגרתיות בזקנים מתאפיינות בתכונה אנטי-כולינרגית, העשויה לגרום לאצירת שתן במנגנון של הרפיית השריר החלק של כיס השתן. על מנת להעריך נכונה את מצבה, נדרש לבצע הערכה גריאטרית כוללנית בהצלחה רון ד"ר בן יצחק

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!