תופעת שן החלב האפורה

יום אחד אתם מבחינים כי אחת השיניים הקדמיות של הילד שינתה את הגוון שלה לאפרפר, וצחצוח השיניים לא עוזר. הילד לא מתלונן על כאבים או רגישות והשן אפילו לא מתנדנדת. למה זה קורה ומה עושים?
כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 08/05/2019


יום אחד אתם מבחינים כי אחת השיניים הקדמיות של הילד שינתה את הגוון שלה לאפרפר, וצחצוח השיניים לא עוזר. הילד לא מתלונן על כאבים או רגישות והשן אפילו לא מתנדנדת. למה זה קורה ומה עושים?


מהן הסיבות להופעת שן אפורה?


שטף דם בתוך השן

שינוי הצבע במקרה זה ייראה, בדרך כלל, זמן קצר אחרי שהשן קיבלה מכה (תמונה 1). בדיוק כמו במקרים של שטף דם בגוף (שהופך מכחול לסגול עד שנעלם), כך יכול לקרות גם בשן, אשר תחזור בסוף לצבע בהיר.נמק של מוך השן

מכה שמזעזעת את שן החלב או מזיזה אותה קלות גורמת לפגיעה בנימים שבתוך השן וחוסמת את אספקת הדם אל מוך השן (העצב). מצב כזה דומה להשחרה של קצה האצבע, שאספקת הדם אליה נחסמת בעזרת גומייה (כשמורידים את הגומייה, מתחדשת אספקת הדם לאצבע והצבע חוזר לקדמותו). בגלל שבשן אין אפשרות להסיר את החסימה ולחדש את אספקת הדם, מוך השן ימות. כשהמכה גורמת לשבר בשן ולא לזעזוע שלה, יש פחות סיכויים שייגרם שינוי צבע, כי כוח המכה מופנה לכותרת השן ולא לשורש.
האם גם השיניים האחרות בסכנה?  

לא. התופעה אינה מדבקת, ולכן שן שלא נחבלה לא תשנה את הצבע שלה. עם זאת, חשוב לדעת כי לא כל שן שנחבלה בהכרח תשנה את הצבע.

שן אפורה היא אינה תופעה מדבקת והיא עשויה לנבוע מסיבות שונות, כמו שטף דם בתוך השן או נמק של מוך השן 
האם צריך לפנות מיד לרופא השיניים?

מומלץ לפנות לרופא שיניים לילדים, אבל לא חייבים באותו הרגע. רופא השיניים יבדוק את השן שהאפירה ואת השיניים הסמוכות על ידי ביצוע צילום רנטגן שיקבע אם יש פגיעה בשיניים מעבר לשינוי הצבע. הממצאים ישמשו אותו גם כבסיס להשוואה למצב השיניים בעתיד, כיוון שייתכנו סיבוכים בהמשך. איך תדעו שמוך השן הזדהם?

המוך הנמקי (העצב המת) מהווה בסיס אידיאלי לגדילת חיידקים וזיהום. כותרת השן הקבועה קרובה מאד לשורש של שן החלב האפורה, והיא עלולה להיפגע מהזיהום. הקביעה הסופית לגבי זיהום היא של רופא השיניים, שיזמין אתכם לביקורת תקופתית במטרה לזהות סימני זיהום לפני שייגרם נזק לשן הקבועה. 

גם אתם, ההורים, יכולים לשים לב לזיהום אם החניכיים מעל השן האפורה הפכו אדומים, נפוחים, או שנראית בהם בליטה (תמונה 2). במקרה כזה עליכם לגשת בהקדם לרופא השיניים שיחליט האם ניתן להציל את השן בעזרת טיפול שורש או עקירה.
מה יעלה בגורלן של השיניים הקבועות?

הקירבה שבין השיניים הקבועות ושיני החלב עלולה להשפיע על השיניים הקבועות במקרה של חבלה באופנים הבאים:


- ככל שהילד צעיר יותר וככל שהתזוזה של שן החלב רבה יותר, כך גדלים הסיכויים לנזק לשן הקבועה.


- זיהום שקשור לשן החלב עלול לפגוע בצבע ובצורה של השן הקבועה.


- עקב חבלה בשן החלב, השן הקבועה תבקע בדרך כלל מוקדם או מאוחר מהרגיל. לעיתים קרובות היא לא תבקע במקום הצפוי.


- השן הקבועה עלולה לבקוע לפני נפילת שן החלב.  


הכתבה בשיתוף עם פרופ' גדעון הולן, לשעבר מנהל תכנית ההתמחות ברפואת שיניים לילדים בבית הספר לרפואת שיניים של האוניברסיטה העברית ו"הדסה" בירושלים. הכתבה נערכה על ידי מערכת אינפומד.


עדיין מתלבטים? להתייעצות עם פרופ' גדעון הולן השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >

הצטרפו לאינדקס הרופאים!