"מניין החולים באבולה עשוי להגיע ל-1.4 מיליון עד ינואר"

חומרת מגיפת האבולה הולכת ומתבהרת: המרכז האמריקני לבקרת מחלות ומניעתן מזהיר כי בתוך כארבעה חודשים בלבד, מספר החולים באפריקה עלול להאמיר ל-1.4 מיליון בני אדם - אם לא ינקטו צעדים חריפים לבלימת ההידבקות
כתבה פרסומית כתבת חסות


חומרת מגיפת האבולה הולכת ומתבהרת: המרכז האמריקני לבקרת מחלות ומניעתן מזהיר כי בתוך כארבעה חודשים בלבד, מספר החולים באפריקה עלול להאמיר ל-1.4 מיליון בני אדם - אם לא ינקטו צעדים חריפים לבלימת ההידבקות


המרכז האמריקני לבקרת מחלות ומניעתן, ה-"CDC", מזהיר מפני התפשטות מהירה של נגיף האבולה ללא התערבות בינלאומית חריפה ומעריך כי מספר החולים עשוי להגיע ל-1.4 מיליון איש בתוך כארבעה חודשים.


בהודעה דרמטית שנמסרה מטעם המרכז נאמר כי בהתפרצות המחלה, שאותרה במרץ השנה בליבריה וסיירה לאון והתפשטה לגינאה וניגריה, "קיימים בפועל פי 2.5 מקרים לעומת הדיווח הקיים של המדינות הנגועות".


ההידבקות מתבצעת לרוב במהלך שהייה באזור אנדמי או עקב חשיפה לאדם נגוע (קרוב משפחה, מטפל וכו'). תסמיני המחלה מופיעים לאחר תקופת דגירה (incubationשל 3-8 ימים. תסמינים מוקדמים כוללים חום, פריחה ודלקות בגרון ובעיניים, ובשלבים מתקדמים יופיעו דימום מוגבר מחתכים קטנים ומרקמות ריריות (אף, פה, עיניים, איברי מין, פי הטבעת ועוד), דלקת בשריר הלב (Myocarditis) ובצקת ריאות.


תסמינים מאוחרים כוללים כאב שרירים, כאב נודד במפרקים, כאבי ראש, עייפות, אובדן תיאבון, צלצולים באוזניים, אובדן שמיעה ודלקת באשכים או הפסקת הווסת. הנגיף מתגלה בבדיקות סרולוגיות, תרבית רקמה ובדיקות אחרות. מאחר ואין טיפול ספציפי או חיסון לנגיף, מניעת ההידבקות מהווה מרכיב עיקרי בניהול המחלה, שאחוזי התמותה מגיעים ל-70% מהמאובחנים.


מכשול עיקרי במניעת התפשטות הנגיף כיום הוא העדר שיתוף פעולה מצד תושבי מדינות מערב אפריקה הנגועות  אשר מסרבים לקבל טיפול ומסלקים צוותים רפואיים מהכפרים ובמקרים מסוימים אף מנעו כניסת טיסות סיוע מטעם האו"ם.


למרות סכנת התפשטות המגפה, המליץ ארגון הבריאות העולמי (World Health Organization)  להסיר את הגבלות התנועה והמסחר עם ארבעת המדינות הנגועות על-מנת לאפשר מעבר מזון ותרופות.


ארגון הבריאות העולמי פרסם בימים האחרונים כי למעלה מ- 3,000 אנשים מתו כתוצאה מההתפרצות הנוכחות של אבולה. כמו כן, הארגון דיווח על פיתוח שני חיסונים נגד אבולה, ואף שהם ניסיוניים ויעילותם עדיין לא הוכחה, מיוצרות כעת אלפי מנות אשר יועברו עד אמצע 2015 למדינות הנגועות במערב אפריקה. 


הדמייה של נגיף האבולה. 70% תמותה. הצטרפו לאינדקס הרופאים!