חיסונים בחזית האבולה: ניסויים נרחבים יערכו עוד השבוע

האם נמצאה התרופה למגיפה הקטלנית ביותר מזה 40 שנה? ארגון הבריאות העולמי מכריז כי שני חיסונים מבטיחים נגד אבולה ינוסו בקרוב בחזית האבולה במערב אפריקה
כתבה פרסומית כתבת חסות


האם נמצאה התרופה למגיפה הקטלנית ביותר מזה 40 שנה? ארגון הבריאות העולמי מכריז כי שני חיסונים מבטיחים נגד אבולה ינוסו בקרוב בחזית האבולה במערב אפריקה


בניסויים שנעשו במספר מתנדבים נמצא כי החיסונים בטוחים ויכולים לעורר את המערכת החיסונית להגיב אליהם. ניסויים נוספים על אלפי אנשים ייערכו באפריקה, כולל בעובדי מחלקת הבריאות, אם כי עדיין לא ברור כמה הגנה מספק החיסון. 


שני החיסונים המובילים הינם מתוצרת GlaxoSmithKline ו-Merck ועוברים כרגע בדיקות בטיחות בארה"ב, בריטניה ובמדינות נוספות. ארגון הבריאות העולמי טוען כי הם בעלי פרופיל בטוח באופן יחסי והינם מוכנים להיבדק בחזית. עם זאת, עדיין לא ברור אם החיסונים מספקים הגנה כנגד כל מוטציות הנגיף, ששיעורי התמותה ממנו עומדים על יותר ממחצית הנדבקים.


"העולם מחכה שנשיג חיסון אבולה ונציע אותו לאנשים שצריכים אותו בקהילות שלהם" אומרת ד"ר מארי פאול קייני, המשמשת כסמנכ"ל ארגון הבריאות העולמי (WHO). 


אזור המוכה באבולה. ניסויים נרחבים יחלו השבוע


בארגון הבריאות העולמי עושים מאמצים נרחבים על מנת להתחיל עם הניסוי ההמוני בחיסון מהר ככל האפשר. ליבריה צפויה להתחיל בניסויים עוד השבוע ובסיירה ליאון וגינאה יחלו בניסויים באמצע פברואר, שם יתמקדו בעובדי מערכת הבריאות. לדברי ד"ר קייני, שנת 2015 "תיזכר כשנה בה האנושות השתמשה במיטב המוחות המדעיים כדי להילחם חזרה במגיפה".


תולים תקווה בחיסונים החדשים


מחלת האבולה היא מחלה נגיפית קשה ומדבקת ביותר אשר גורמת לחום, דימומים ובסופו של דבר למוות. התפרצות האבולה הראשונה תוארה בשנת 1976 בסודאן ובקונגו, ולאחר מכן התפרצה שוב ביבשת אפריקה ליד נהר האבולה, וכך קיבלה את שמה. ההתפרצות הנוכחית, אשר מתרחשת במערב אפריקה נחשבת לאירוע המורכב והקשה ביותר מאז גילוי המחלה, וכיום דווח כבר על יותר מקרי מוות כתוצאה מהמחלה לעומת כל התפרצויות העבר יחדיו.


אחת הטענות לגבי ההתפרצות הנוכחית היא שהמחלה הועברה מאדם לאדם בגלל טקסי הלוויה המוניים, בהם המשתתפים באו במגע עם המתים, אשר בדיעבד התברר שהיו חולים באבולה. ולכן, בתקופות כאלה יש להימנע מלבוא במגע עם אנשים או בעלי חיים חולים, וחשוב לזכור שלאחר שמחלת האבולה מדבקת, ההתמודדות איתה קשה ביותר.


אין כיום טיפול מוכח למחלת האבולה, ועיקר הטיפול בחולי אבולה הוא טיפול תומך אשר כולל נוזלים וטיפול סימפטומטי. מכיוון ש"אין מה להפסיד", כיום בודקים תרופות מסוגים שונים, הכוללות מוצרי דם ואימונותרפיה, אשר יכולות לסייע לחולים אך יעילותם עדיין לא הוכחה. על כן, מחזיקים אצבעות ברחבי העולם, ובעיקר במדינות מוכות האסון, ותולים תקווה בחיסונים בפוטנציאליים החדשים.


פורומים חיסונים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
חיסון חצבת שיר 22/01/2020 09:54
  • שלום רב, ביום שני בבוקר הבן שלי עבר חיסון חצבת משולב עם אדמת חזרת ואבעבועות של כיתה א וביום שלישי בבוקר היה לו חום 39 מאותו בוקר הוא ישנוני ברמה קיצונית עם קצת אפאתיות בנוסף גם יש לו בילבול ולפנות בוקר הוא רעד כמו מעין פירכוס, היום ברביעי בדק אותו רופא אמר שזה יכול להיות מהחיסון או מוירוס. השאלה שלי האם זה יכול להיות תגובה מאוחרת יותר של אנפילקסיס, מה צריך לעשות אם זה התגובה המאוחרת? ואיך בעצם יש לפעול אם יש תגובת לוואי חמורות? תודה.

  • + הוסף תגובה
חיסון חצבת ד"ר אודי קלינר 22/01/2020 10:03
  • שלום רב סימני אנפילקסיס מופיעים בדרך כלל תוך דקות ספורות מקבלת חיסון. לעיתים תתכן הופעה תוך 60-15 דקות. לעיתים נדירות יופיעו הסימנים שעות לאחר החיסון אך בד"כ במצב זה הסיכון לבריאות המטופל נמוך באופן משמעותי. תגובות המופיעות מעל ל - 24 שעות מהחיסון לא תוגדרנה כתגובות אנפילקטיות. בכל מקרה חשוב לגשת לרופא הילדים שלכם לבירור המצב וקבלת טיפול בהתאם לצורך. חשוב לדווח על כך גם לאחות בית הספר שנתנה את החיסון בברכה ד"ר אודי קלינר

  • + הוסף תגובה
כלבת ממגע לא ישיר דודו 20/01/2020 21:50
  • דוקטור שלום, בחצר של מקום העבודה שלנו מסתובב חתול משוטט/לא מחוסן שמוכר ע"י העובדים. לפני יומיים יצאתי לחצר להפסקת ההתרעננות והחתול נשכב כמטר וחצי ממני. באותו הזמן שמתי לב שהחתול התפתל סביב עצמו וליקק את פרוותו כדי להתנקות, כמובן שבהתחלה לא ייחסתי לזה יותר מדי חשיבות, מכיוון שבמדובר במחזה שכיח למדי. הבעיה שלאחר מס' שניות החתול נעמד והתנער. השאלה אם קיים חשש לכלבת בסיטאוציה הנ"ל. למקרה שחלקיקים מהרוק שלו ניתזו ובאו במגע עם הפנים שלי, גם אם לא היה ליקוק ישיר של ריריות. ממתין לתשובתך.

  • + הוסף תגובה
כלב בתל אביב שואל שאלה 20/01/2020 11:30
  • אבקש התייחסות לשאלתי, באמת: לפני ימים מספר לקחתי הזמנת אןכל ממקןם בעיר. בעת שנכנסתי למקום, צץ מהחושך כלב פודל קופצני לכיווני שהפתיע אותי. לקחתי את ההזמנה והלכתי. יש לציין שהפה שלו היה פתוח ןאני הייתי אחרי גילוח ותספורת. יש להוסיף שהסתובבתי ויצאתי החוצה. הייתי בשוק מסויים ואני פוחד שהוא נגע בי שהייתי עם הגב אליו בדרכי החוצה בכל דרך שהיא, בעיקר באזור הרגליים. באתי ביום למחרת ושוחחתי עם הטבח ןראיתי שהוא סוגר את הדלת והפודל הזה קפוץ על הדלת. הוא סיפר שהוא עושה בייביסטר לכלב הזה שהוא שייך לחבר שלו. אני מאז לא יודע איך להתנהג ואיך להתייחס לזה. אני מאוד מפחד! אודה לתשובה

  • + הוסף תגובה
כלבת ד"ר אודי קלינר 20/01/2020 12:16
  • אני ממליץ לגשת לשכת הבריאות המחוזית לשם קבלת יעץ מלא בנושא בברכה ד"ר אודי קלינר

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!