זהירות, פסח! כך תגנו על עצמכם מפני פציעות

לקראת חג הפסח ישנה עלייה דרסטית במספר התאונות הביתיות, בשל הניקיונות והבישולים. רופאה מסבירה על מה חשוב להקפיד כדי להגן על עצמכם

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 30/03/2015

לקראת חג הפסח ישנה עלייה דרסטית במספר התאונות הביתיות, בשל הניקיונות והבישולים. רופאה מסבירה על מה חשוב להקפיד כדי להגן על עצמכם 


כף היד היא מכונה מדהימה המורכבת מ-27 עצמות, שרירים, גידים, עצבים, כלי דם, עור וציפורניים. כאשר הם פועלים ביחד הם מאפשרים לה לבצע פעולות מורכבות ועדינות. 


אך בגלל הורסטיליות שלהן, כפות הידיים מועדות גם לפציעות מרובות: פגיעות בגידים וברצועות כתוצאה משימוש בכוח עודף, עקב תנועות רפטטיביות מרובות או תנוחות מוזרות, גירוי של העור במגע וחשיפה לחומרים כימיים, כוויות, דקירות מחפצים חדים, חתכים מינוריים וחתכים מסובכים עם פגיעה בגידים ובעצבים, שברים, פגיעות מעיכה, תלישה וקטיעה.


קראו עוד: כך תעשו שימוש נכון בביצים


בגלל שאנחנו משתמשים כל כך הרבה בידיים, אנחנו מתייחסים אליהן כמובנות מאליהן ולא תמיד ערים לסכנות שסביבנו. מודעות לסכנות האפשריות ושמירה על קשר עין עם היד יכולים למנוע את רוב התאונות.


פציעות בכף היד מוערכות בכ-60% מכלל התאונות הביתיות ולקראת חג הפסח, שבו עסוקים מרבית משקי הבית בניקיונות ובישולים לחג, ואנו רואים עלייה בכמות התאונות ובפניות לטיפול רפואי. סכנות ביתיות אפשריות כוללות חפצים חדים, כגון סכינים, פותחן קופסאות, כלי זכוכית וקרמיקה שבורים, מכשירי חשמל (מיקסר, מטחנה, מעבד מזון), חפצים חמים וחומרי ניקוי, ניקוי דגים, הזזת חפצים כבדים וטיפוס על סולמות ורהיטים לא יציבים.


פסח. הניקיונות והבישולים מובילים לפציעות

ניקיונות לפסח. הקפידו לשמור על כללי הזהירות


אז איך תכינו את הבית לחג ותמנעו מפציעות? לפניכם מספר עצות שיסייעו:


1. עשו שימוש בחפצים למטרה לה הם מיועדים 

תאונות רבות מתרחשות, למשל, כאשר מנסים להפריד שניצלים או קרח עם סכין. 


2. נתקו את המכשירים מהחשמל לאחר השימוש

מומלץ לנתק את המיקסר, המטחנה, מעבד מזון ומכשירי החשמל הנוספים מהחשמל מיד בגמר השימוש. בנוסף חשוב להקפיד על הפעלתם הרחק מילדים קטנים ובשום אופן לא לנסות לשחרר מיקסר תקוע עם הידיים.


קראו עוד: בלי לשבור דיאטה: לעבור את ארוחת החג בשלום


3. לבשו כפפות בזמן השימוש בחומרי ניקוי

חומרי ניקוי רבים מייבשים את העור, יכולים לגרם לגירוי ואף לכוויות, ולכן חשוב מאוד להקפיד על לבישת כפפות. הכפפות צריכות להיות בגודל מתאים, לא קטנות מדי כי אז הן לוחצות ולא גדולות מדי כי אז הן יכולות להיתפס ולהפריע, ובעובי מתאים.


4. אל תנקו דגים לבד

טיפול וניקוי לא מיומן בדגים יכול לגרום לזיהומים קשים בכף היד.  דקירה מסנפיר, עצמות או קשקשים של הדג עלולה לגרום לחדירת חיידקים מסוג ויבריו לכף היד ולהתפתחות זיהום מהיר, ממש תוך מספר שעות, המתבטא בנפיחות, אודם, בצקת וכאבים שיכול להתפשט לאורך היד. מומלץ, אם כן, כי ניקוי הדגים יעשה רק על ידי אנשים מיומנים ועם כפפות חסינות. במקרה שמתפתח זיהום, חשוב להתחיל בטיפול אנטיביוטי בהקדם אפשרי.


הכותבת היא מרכזת תחום כף היד במרכז הרפואי "יונתן" - המרכז הישראלי לבריאות המפרק והגב, רופאה בכירה באורתופדית כף היד בקופת חולים "מאוחדת"פורומים, כירורגיה כף יד

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
תעלה קרפלית זיוה בראון 27/11/2019 21:36
  • שלום אני בהמתנה לניתוח של שחרור תעלה קרפלית בעוד כחודש עד אז המצב מחמיר מיום ליום הכאבים בלתי נסבלים בעיקר בלילה אני רוצה לקחת משכך כאבים ולא יודעת איזה כדי האם אוכל לקבל המלצה? תודה

  • + הוסף תגובה
ניתוח תעלת קרפלית רותי 13/12/2019 18:13
  • אני עומדת לפני ניתוח ביד ימין. האם בזמן הניתוח חייב להיות מרדים. תודה מראש על ההסבר

  • + הוסף תגובה
כאבים בשריר תחתון של רגל ימין בוזי 17/06/2015 06:57
  • שלום. אני נוהג לבצע הליכות ואף ריצות. לאחרונה מרגיש כי שריר של הירך ימני ברגל כואב ואף לפעמים איזה הרדמות חלקית.המקשה על ההליכה. לאחר מנוחה קצרה זה מתעורר אולם אני מרגיש מין כאב עמום מצד ימין בגב מהמותן.גילי 68.תודה.

  • + הוסף תגובה
בדוק חוסר במלחים עצה טובה 13/12/2019 12:27
  • ייתכן שעקב ההזעה שבפעילות הארוכה אתה מאבד מלחים חיוניים. נסה לקחת ג'לים או לשתות משקאות איזוטוניים לפני ובמהלך הריצה.

  • + הוסף תגובה
הרדמות יד שמאל במהלך היום Alon E. 13/12/2019 12:24
  • שלום, זה כמה ימים שישנה תחושה של אי זרימת דם ביד שמאל, ישנו נימול והרגשה שהיד נרדמת. אני נאלץ לעסות את היד ולהזיז אותה על מנת לשפר במעט את המצב. ההרגשה היא שישנו לחץ כואב משקע בית השחי, ותחושת נימול ביד לכל אורכה. בתחילה היד היתה נרדמת רק כאשר הייתי ישן, כאשר היד מעל הראש, אך זה הלך והתפתח לשלב של הרדמות היד גם בזמן היום. לעיתים גם היד הימנית נרדמת, אך לעיתים רחוקות. תודה

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!