באיזו מדינה הכי טוב להיות אמא?

דו"ח בינלאומי חדש בדק באיזו מדינה הכי טוב להיות אמא. נורווגיה ממוקמת במקום ה-1. ומה לגבי ישראל?
כתבה פרסומית כתבת חסות


דו"ח בינלאומי חדש בדק באיזו מדינה הכי טוב להיות אמא. נורווגיה ממוקמת במקום ה-1. ומה לגבי ישראל?


מספר ימים לפני שמצויין יום האם הבינלאומי, מתפרסם דו"ח חדש של ארגון "הצילו את הילדים" (save the children) שבודק איפה הכי טוב להיות אמא - ואיפה הכי גרוע. הדו"ח מצא כי המדינות הטובות ביותר לאמהות הן מדינות סקנדינביה, כשבמקום הראשון נמצאת בלגיה, אחריה פינלנד, איסלנד, דנמרק ושבדיה. ישראל ממוקמת במקום ה-18 המכובד, הרבה לפני ארצות הברית, שממוקמת במקום ה-61, מתוך 179 מדינות. במקומות האחרונים נמצאות מדינות דרום אפריקה, כאשר סומליה במקום ה-179.


קראו עוד: אחת ולתמיד: האם לאפשר לילדים רק ממתק אחד ביום?


בדו"ח, שמוגדר כ"אינדקס האמהות", שוקללו שלל מדדים שנאספו מארגון הבריאות העולמי (WHO), ביניהם הסכנה למוות במהלך הלידה, מוות של פעוטות מתחת לגיל ארבע, מספר שנות לימוד של האם, הכנסה והשתתפות נשים במוסדות השלטון. מומחי הארגון, ששם לו למטרה לשפר את מצבם הבריאותי של ילדים ברחבי העולם, דירגו 179 מדינות. 


להיות אמא. המצב בישראל הוא בין הטובים בעולם


הדו"ח מצא, כאמור, כי מצבן של האמהות בישראל טוב מאוד. במדד התמותה נבדקו מספר מקרי המוות של פעוטות בערים הגדולות, כאשר בישראל נבדקה ירושלים ונמצא כי מספר מקרי המוות דומה לממוצע העולמי, ועומד על ארבעה ילדים לכל אלף. בנוסף מספר שנות הלימוד של אמהות בישראל גבוה יחסית ועומד על 16 ומספר מקרי המוות בלידה נמוך. בנוסף נבדקה, כאמור, השתתפות הנשים במוסדות השלטון, ונמצא כי היא עומדת על כ-22%.


קראו עוד: זהירות: יותר מדי מחמאות הופכות ילדים לנרקסיסטים


בדו"ח הקודם, שפורסם לפני שנתיים, מוקמה ישראל במקום ה-25 מתוך 176 מדינות ושנה קודם לכן היא דורגה במקום ה-45. גם בדו"חות הקודמים היו מדינות סקנדינביה במקומות הראשונים, ואילו מדינות דרום אפריקה דורגו במקומות האחרונים.


הדו"ח בדק מקרוב את מצבן של אמהות וילדים באזורים עירוניים, כדי להראות את הפער בין המדינות העשירות ביותר לעניות. הוא מצא כי במרבית האזורים שנבדקו האזורים בהם התגוררו הילדים העניים ביותר הסיכון לתמותה לפני גיל חמש היה כפול. בארגון מקווים כי תוצאות הדו"ח יובילו לשינוי מדיניות ולהשקעה גדולה יותר ברפואה מונעת בקרב ילדים ואמהות לעתיד.פורומים טיפולי פוריות

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
הבשלת ביציות והחזרת עוברים טלי 03/08/2020 16:34
  • החודש התחלנו לראשונה IVF בשל אי פוריות בלתי מוסברת. נשאבו 17 ביציות, אך לצערי רק אחת הופרתה. לדברי הרופא 2 מהביציות היו לא תקינות, ומלבד האחת שהופרתה, כל השאר היו לא בשלות (אגב, על מחצית מה-17 בוצעה מיקרומניפולציה, והשאר ב-IVF רגיל). אציין כי 35-36 שעות טרם השאיבה הזרקתי אוביטרל ו-2 זריקות דקפפטיל. האולטרסאונד האחרון בוצע יומיים טרם השאיבה והתייחס לזקיקים בגדלים הבאים: 3 בגודל 22, 4 בגודל 17, 3 בגודל 14-15, 2 בגודל 10. מעבר לזה, אני בת 29, בריאה, בגיל 20 עברתי הפלה יזומה שעברה בצורה תקינה (צילום רחם תקין). אין בעיית זרע. בנוגע לביצית שהופרתה, בוצעה החזרה לרחם של עובר לאחר 5 ימים, הרופא ציין כי קצב הגדילה מעט איטי, אך עדיין יש טעם בהחזרה, אחרת לא היה מבצע אותה לטענתו. שאלותי הן: 1. מה להערכתך יכולה להיות הבעיה? האם הקדמת זריקות הביוץ במספר שעות יכולה לעשות שינוי משמעותי? מה האפשרויות העומדות בפנינו במצב כזה? 2. האם לא כדאי לפתח תקווה לגבי ההפריה שצלחה? מצד אחד נראה כי שרדה 5 ימים שזה מראה על כיוון חיובי, ומנגד אני מנסה להבין את המשמעות של קצב איטי. האם הכנסתו לרחם יכולה להגביר את קצב הגדילה? אודה מאוד לתשובתך ותודה על הפורום החשוב הזה.

  • + הוסף תגובה
ערכי מדד tsh סביונית 03/08/2020 15:29
  • שלום פרופסור אשכנזי, אני בת 33, בריאה, עשיתי בדיקה שנתית לפרופיל ההורמונלי שלי ויצא תקין פרט למדד tsh אשר קפץ בשנה האחרונה מ-1.67 לערך 3.44 השאלה שלי אם אני יכולה להמשיך לקחת גונאל ולעשות הזרעה עם נתון כזה? מה עליי לעשות כדי לאזן?

  • + הוסף תגובה
דימום מירי 03/08/2020 15:28
  • שלום פרופ' אני נוטלת מניעה באופן קבוע בגלל בעיה גנטית ומטופלת PGD+IVF אני משתמשת בנובהרינג, וחיברתי 4 טבעות. (לא פעם ראשונה אם כי בדרכ אני מחברת עד 3) יום לפני שהייתי אמורה להסיר את הטבעת הרביעית החל לפתע דימום שנראה כווסת. הוצאתי את הטבעת כמובן. הווסתות שלי כשאני עם גלולות דלילות מאוד ונמשכות 4 ימים פלוס מינוס. כעת עברו כבר יותר מ8 ימים ועדיין יש דימום (הכמות לא חריגה הזמן כן) ומעט מחושים לא סטנדרטיים. כבר הכנסתי טבעת חדשה ואפילו זה ממשיך. האם זה תקין? כלומר היה לגוף יותר מידיי והוא מתנקה או שזה מדליק נורה ומצריך ברור?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!