דלג לתוכן

אימון משפחתי (Family Coaching)

Family Coaching

מתאים לטיפול ב:

 • הפרעת דיכאון בינקות ובילדות המוקדמת
 • תסמונת טורט
 • הפרעות בוויסות החושי
 • הפרעת התנהגות
 • ציקלותימיה
 • הפרעת הסתגלות
 • סכיזופרניה
 • חרדת פרידה
 • התמכרות
 • הפרעות התפתחות נרחבות
 • הפרעות תקשורת
 • הפרעות התנהגות
 • מחלות חסר סביבתיות
 • פיגור שכלי
 • הפרעות פסיכוסומטיות בילדים
 • כוריו-אתטוזיס
 • הפרעת אבל בגיל הרך
 • הפרעות פסיכוסומטיות
 • תסמונת דאון
המומחים של Infomed מסבירים:

המשפחה הינה אחד התאים החברתיים הבסיסיים והמשמעותיים ביותר בחיינו. לכן, אנו משקיעים במשפחה אנרגיות ומשאבים נפשיים רבים. מחקרים רבים בתחום הפסיכולוגיה והסוציולוגיה כי ישנה חשיבות לחוזקה ועמידותה של המשפחה על תפקודו של כל אחד מהחברים בה. לפיכך, טיפולים משפחתיים, הדרכות הורים וכדומה, נעשו לכלים טיפוליים נפוצים אשר יעילותם זכתה לתמיכה מחקרית רבה. בשנים האחרונות התפתח גם תחום האימון המשפחתי - אימון המתמקד בשיפור וייעול תפקודו והתנהלותו של התא המשפחתי.

מהו אימון משפחתי?

אימון מיועד במהותו לאנשים מתפקדים, אשר מעוניינים לשפר את הישגיהם וביצועיהם, ולממש את הפוטנציאל שלהם בתחומים שונים, כגון התחום התעסוקתי, האישי, הזוגי או המשפחתי. במסגרת האימון המשפחתי, מכוון המאמן את המתאמן או קבוצת המתאמנים להצבת מטרות, זיהוי קשיים ומכשולים המעכבים את השגתן ותכנון תוכנית פעולה להשגת היעדים אשר הוצבו.

האימון המשפחתי מיועד לשפר את התנהלות התא המשפחתי באופן אשר יוביל לשיפור היחסים והתפקוד הן של כל אחד מחברי המשפחה והן של המשפחה כולה, כמערכת. אימון משפחתי עשוי לסייע בתחומים שונים, כגון שיפור ההתנהלות הכלכלית, הקצאת זמן איכות, חלוקת תפקידים יעילה יותר, התמודדות עם משבר וניהול תקשורת משפחתית חיובית ואפקטיבית. תהליך האימון נעשה באמצעות זיהוי הגורמים החיצוניים (שעות עבודה ממושכות, קשיים כלכליים) והפנימיים (חילוקי דעות סביב חלוקת התפקידים בבית, תפיסות שונות של המודל המשפחתי) העומדים בבסיס הקשיים הניצבים בחייהם של הפונים לאימון, ותכנון אסטרטגיית התמודדות עימם.

האימון המשפחתי עשוי להשתנות בתוכנית הפעולה שלו בהתאם לסוג הקשיים, גילאי הילדים והעדפת ההורים במשפחה. בחלק מן המקרים, ההורים פונים לאימון רק עבורם, אך תוכנית האימון ממוקדת בשינוי דפוסי התנהלותה של המשפחה כולה. במקרים אחרים, עשויה המשפחה כולה ליטול חלק בתהליך, כאשר בחלק מהפגישות יהיו נוכחים כל בני המשפחה ובחלקן ייפגש המאמן רק עם חלק מבני המשפחה (לדוגמה, מפגש רק עם ההורים). יש להדגיש כי גם אימון בו ישתתפו רק ההורים, עשוי להיות אימון משפחתי ולא זוגי. בני זוג המעוניינים לשפר את התקשורת זוגית ביניהם, לפתור קונפליקטים בקשר וכדומה, יפנו לאימון זוגי או טיפול זוגי. בני זוג אשר חשים כי מוקד הקושי הינו בהתנהלות התא המשפחתי- יוכלו להגיע לאימון לבדם, אך ההתמקדות תהיה בהיבטים המשפחתיים.

מתי יש לפנות לאימון ומתי לגישור משפחתי או טיפול משפחתי?

האימון המשפחתי, כאמור, מיועד למשפחות מתפקדות אשר מתמודדות עם קושי היבט בעייתי ספיציפי בהתנהלות המשפחה. לדוגמה, משפחה הנקלעת לקשיים פתאומיים עקב פיטורין של אחד ההורים, קונפליקטים סביב תפקידי ואחריות הילד במשפחה וכדומה.
ישנם קשיים משפחתיים מסוימים המצריכים פנייה לעזרה של טיפול משפחתי או גישור משפחתי, ולאו דווקא לאימון.

גישור משפחתי מיועד לרוב לזוגות או משפחות הניצבות אחרי או לפני גירושין, אשר מעוניינות לשפר את היחסים המשפחתיים או לבצע את תהליך הגירושין באופן בריא יותר. גישור משפחתי מסייע לצדדים להגיע להסכמה סביב נושאים שונים, כגון קביעת הסדרי ראייה, משמורת, חלוקת רכוש וכדומה, הגישור נעשה תוך שמירה על האינטרסים של הנוגעים לעניין ומתוך מטרה למנוע את הבאת הסכסוך לדיון משפטי. כמו כן, הגישור עשוי לסייע לבני זוג גרושים אשר מעוניינים לפתור מחלוקות, ולשפר את תפקודם המשותף כהורים.

הגבול בין אימון משפחתי לבין טיפול משפחתי הינו דק יותר, ובחלק מן המקרים עשויות משפחות להיעזר הן בטיפול והן באימון המשפחתי. עם זאת, במקרים של תפקוד משפחתי לקוי, בעיות חמורות או ממושכות (ילד אלים או נערה המתדרדרת לעבריינות), התמודדות עם הפרעות נפשיות במשפחה (הפרעות אכילה של ילד, דיכאון של הורה), מצבים קיצוניים (אלימות במשפחה, התמכרות לחומרים) וכדומה, יש להיוועץ עם מטפל משפחתי מוסמך או איש מקצוע בתחום בריאות הנפש. ישנה חשיבות לעשות זאת, מאחר והכשרתם של מאמנים אינה מקנה להם ידע בתחומי בריאות הנפש או היכרות מעמיקה עם מודלים משפחתיים וזוגיים.

רופאים בתחום

אלרגיה ואימונולוגיה
ד"ר בן ורנר
4.8
( 17 חוות דעת )
"טופלנו ברגישות, בסבלנות והבנה. קיבלנו הסבר מפורט על המצב והמלצות להמשך"
קראו עליי עוד
רפואה אסתטית
ד"ר ולדימיר וייסרטרייגר
5.0
( 13 חוות דעת )
"רופא מקצועי ויסודי ,כמטופלת וותיקה אציין שהתוצאות מעולות וטבעיות . ממליצה מאוד על הטיפול אצלו."
קראו עליי עוד
אורתופדיה
ד"ר ירון ברין
5.0
( 12 חוות דעת )
"ד״ר ברין מקצועי מאד. הסביר בפרוט על הניתוח המתוכנן. ענה בסבלנות על כל שאלה. יחד עם זאת אדם רגיש סימפטי ונעים הליכות."
קראו עליי עוד לקביעת תור

מאמרים בנושא אימון משפחתי

זו הטעות שהורים עושים כשהילד יוצא מהארון
זו הטעות שהורים עושים כשהילד יוצא מהארון
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 03/05/2021

מחקר חדש בדק כיצד תמיכת הורים בילדים להט"בים תשפיע על בריאותם הנפשית בעתיד, וגילה נתון מפתיע. הפרטים בכתבה לכתבה המלאה

לא תאמינו איפה יש הכי הרבה חיידקים בבית
לא תאמינו איפה יש הכי הרבה חיידקים בבית
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 18/11/2014

אסלה? כיור המטבח? ממש לא. מחקר חדש מראה כי דווקא מגבות מטבח ורחצה הן העמוסות ביותר בבקטריות וכי רבע מהן אף מכילות ח... לכתבה המלאה

באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו