דלג לתוכן

בדיקת אבחון התפתחותי (Developmental Assessment)

אבחון התפתחותי (Developmental Assessment) ערוץ בריאות הנפש
3 דקות קריאה

הילד שלך כבר התהפך? וכמה הוא שוקל? ואל מי הוא מחייך? ואיך זה שהוא עוד לא מחזיק טוב את הראש? ולמה הוא עוד לא מוציא מילה? שאלות כאלו ואחרות מלוות את התפתחותם של תינוקות ועשויות לעורר דאגה רבה בלב הוריהם.
חשוב לזכור כי תינוקות שונים זה מזה בקצב התפתחותם, אולם במידה ומתעוררים חששות לגבי קצב ההתפתחות, כדאי לפנות לאבחון התפתחותי.

אבחון התפתחותי הוא אבחון המאפשר לאיש מקצוע לקבוע האם התפתחותו של הילד תקינה או לוקה בחסר. החוסרים יכולים להיות ביכולותיו מוטוריות, רגשיות, קוגניטיביות וחברתיות.

האבחון מועבר ע"י פסיכולוג התפתחותי ובנוי ממשימות התואמות את גילו של הילד.

מטרת האבחון היא לבחון האם יכולותיו של הילד תואמות לאלו המצופות מבני גילו וכן במטרה לקבוע תכנית התערבות טיפולית במידת הצורך.

האבחון ההתפתחותי מיועד לילדים בגיל הרך (עד גיל שש).
בגילאים מבוגרים יותר, נהוג להפנות ילדים המתפקדים באופן חלקי או לקוי לאבחון פסיכודיאגנוסטי המתמקד בהיבטים קוגניטיביים ואישיותיים כגון רמת המשכל (IQ), קונפליקטים רגשיים, נקודות חוזק ומוקדי קושי.
אבחונים ספציפיים יותר הם אבחון דידקטי לליקויי למידה ואבחון הפרעות קשב וריכוז, אלו הם אבחונים אשר ממוקדים ביכולות הלמידה של הילד.

מתי יש לפנות לאבחון התפתחותי?

האבחון ההתפתחותי מיועד לבחון האם יכולותיו של הילד בתחום המוטורי, הרגשי, הקוגניטיבי והחברתי תואמות את היכולות המצופות ממנו בהתאם לגילו. מומלץ לפנות לייעוץ או אבחון התפתחותי או כאשר נראה כי יכולותיו של הילד, באחד מהתחומים הללו לוקות בחסר, או כשנראה כי קיים פער משמעותי בין יכולותיו של הילד בתחומים שונים (למשל, ילד שנראה אינטליגנטי מאוד אך לא מצליח לרכוש מיומנויות מוטוריות תואמות גיל).

התנהגויות אשר עשויות להצביע על צורך באבחון התפתחותי

• קשיים בין אישיים: הילד אינו מגיב לניסיונות של הסביבה ליצור אתו קשר, אינו מזהה אנשים מוכרים, אינו מתחבר עם ילדים אחרים או נמנע מחברת ילדים אחרים.

• קשיים מוטוריים: התינוק אינו מצליח לרכוש מיומנויות מוטוריות בסיסיות כגון התהפכות או הרמת הראש, קשיים בזחילה / ישיבה / עמידה / הליכה בהתאם לגילו או א-סימטריה בולטת של הפעילות המוטורית. קשיים מוטוריים בגיל מבוגר יותר, מאופיינות בקשיים באכילה, שרבוט, בנייה בקוביות וכדומה.

• קשיים התנהגותיים: הילד חסר מנוחה באופן בולט, מרבה לבכות ומתקשה מאוד להירגע , נראה מבוהל, לא מרוכז ובעל סף תסכול נמוך במיוחד.

• קשיים שפתיים: הילד נראה כאילו אינו מבין את הנאמר לו ואינו רוכש יכולות הגייה או שפה בהתאם למצופה בגילו.

תהליך האבחון ההתפתחותי

האבחון ההתפתחותי מיועד לבחון את יכולות הילד בהיבטים התפתחותיים שונים. תהליך האבחון כולל משימות אשר בודקות את יכולותיו הקוגניטיביות, הרגשיות, המוטוריות והחברתיות של הילד.
האבחון נערך באופן משחקי, ולכן הוא מהווה בדרך כלל, חוויה נעימה עבור הילד. הילד מתבקש לצייר, לבנות בקוביות, להרכיב פאזלים, לשחק, לשוחח עם המאבחן ולהפגין יכולות מוטוריות, כאמור, בהתאם לגילו. המאבחן צופה באופן בו הילד מתמודד עם המשימות וכך מזהה את היכולות, מוקדי הקושי, ודפוס התמודדותו של הילד.

האבחון נותן תשובות לשאלות כגון האם הילד עצמאי? האם הוא מסוגל לגייס עזרה? האם הוא נוטה לוותר או מתאמץ? נוסף על האבחון אשר מתבצע בקליניקה, מבוססת הערכת המאבחן על דיווחי ההורים ולעיתים גם על צפייה בילד בסביבתו הטבעית (בית, גן ילדים).

האבחון התפתחותי מספק להורים תמונה מקיפה לגבי יכולותיו של הילד בהיבטים ההתפתחותיים השונים וכן מציע תכנית טיפולית אשר מותאמת לקשייו של הילד. התכנית הטיפולית עשויה להתבסס על הפניה לקליניאי/ת תקשורת, ריפוי בעיסוק, פיזיותרפיה או טיפול פסיכולוגי. כמו כן, ניתנות להורים המלצות כיצד להתמודד עם קשיי הילד ביומיום.

עיכובים התפתחותיים עשויים לפגוע ברצף התפתחות התקין וברכישת מיומנויות שונות בהתאם לגיל (למשל, ילד שקשייו המוטוריים לא טופלו בילדות המוקדמת יתקשה לרכוש מיומנות כהחזקת עיפרון נכונה) לכן זיהוי הקושי והתאמת תכנית טיפולית בשלב מוקדם ככל האפשר הם בעלי חשיבות מכרעת.

רמת סיכון:

אין נתונים
רופאים בתחום
ד"ר מרדכי ויגלר
ד"ר מרדכי ויגלר אורתופדיה
ד"ר שרה דניאל
ד"ר שרה דניאל רפואה אסתטית
ד"ר רזיאל לוריא
ד"ר רזיאל לוריא עור ומין
הצטרפו לניוזלטר השבועי של אינפומד

מאמרים בנושא אבחון התפתחותי

חשוב שתדעו: ממה עשוי הבקבוק של התינוק שלכם?
חשוב שתדעו: ממה עשוי הבקבוק של התינוק שלכם?
אמילי האודי מאת: אמילי האודי 25/03/2015

כשאתם באים לבחור בקבוק לתינוק, חשוב לבדוק לא רק אם הפטמה נוחה, אלא גם ממה הוא עשוי. כל מה שאתם צריכים לדעת לפני שאת... לכתבה המלאה

כל מה שצריך לדעת על הזנה מבקבוקים
כל מה שצריך לדעת על הזנה מבקבוקים
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 11/03/2020

האם חייבים לעקר את הבקבוקים לפני השימוש? האם עדיפים בקבוקי זכוכית על פלסטיק? כמה זמן ניתן לאכסן חלב? כיצד בוחרים פו... לכתבה המלאה

הטריק שיעזור לתינוק שלכם ללמוד טוב יותר
הטריק שיעזור לתינוק שלכם ללמוד טוב יותר
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 07/04/2015

חוקרות אמריקאיות מצאו כי המוח של תינוקות מאפשר להם ללמוד טוב יותר לאחר שהוא נתקל באלמנט מפתיע. ההמלצה: לאמץ את השיט... לכתבה המלאה

הילד עולה לכיתה א'? כך תדעו שהוא מוכן מבחינה מוטורית
הילד עולה לכיתה א'? כך תדעו שהוא מוכן מבחינה מוטורית
טל קבסה מאת: טל קבסה 28/08/2016

על מנת שילדך יוכל לעמוד במשימות הנדרשות ממנו בכיתה, עליו להפגין שליטה במיומנויות מוטוריות שונות. כיצד תוכלו לסייע ו... לכתבה המלאה

כך תעשו זאת נכון: המדריך המלא לשילוב הילדים במטלות הבית
כך תעשו זאת נכון: המדריך המלא לשילוב הילדים במטלות הבית
גלי לויטה ליבוביץ, מערכת אינפומד מאת: גלי לויטה ליבוביץ, מערכת אינפומד 05/02/2017

סיימתם את ארוחת הערב והילדים הולכים מבלי לפנות את הצלחות לכיור? הגיע הזמן למקלחות לקראת השינה ואתם מסדרים לבדכם את ... לכתבה המלאה

מה באמת מסוכן לתינוק, ומתי זה לחץ שלכם?
מה באמת מסוכן לתינוק, ומתי זה לחץ שלכם?
יעל זמיר, מערכת אינפומד מאת: יעל זמיר, מערכת אינפומד 17/08/2014

כולנו יודעים שהיסטריה וייסורי מצפון הם שני דברים שנולדים עם התינוק. תמיד נראה לנו שהוא לא אכל מספיק, אנחנו תוהים אם... לכתבה המלאה

פתרונות לחששות של כל הורה חדש
פתרונות לחששות של כל הורה חדש
אורלי נעמן, מערכת אינפומד מאת: אורלי נעמן, מערכת אינפומד 01/07/2014

הפכתם להיות הורים? מזל טוב. הרך הנולד מאיר את הבית ואתם נכנסים לשלב חדש בחייכם. יחד עם השמחה הגדולה מתחילים לצוץ לה... לכתבה המלאה

5 בעיות נפוצות שרק אנשים שמאליים מבינים
5 בעיות נפוצות שרק אנשים שמאליים מבינים
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 17/08/2016

לרגל יום השמאליים הבינלאומי: אילו גורמים משפיעים על היות אנשים מסויימים שמאליים, מהן הבעיות הנפוצות שהם נתקלים בהן ... לכתבה המלאה

להיות מאושרים יותר - כאן ועכשיו
להיות מאושרים יותר - כאן ועכשיו
הרב ד"ר (PhD) אייל אונגר, פסיכותרפ מאת: הרב ד"ר (PhD) אייל אונגר, פסיכותרפ 05/06/2014

אני אהיה מאושר/ת כשיהיה לי יותר כסף, כשתהיה לי זוגיות, כשאצליח בעבודה.... כמה פעמים מצאתם עצמכם חושבים ואומרים את ז... לכתבה המלאה

למה חשוב לספר לילד על הסרטן של ההורה?
למה חשוב לספר לילד על הסרטן של ההורה?
ד"ר (Ph.D.) רונית פלמון מאת: ד"ר (Ph.D.) רונית פלמון 03/08/2014

הלחץ של הורים אחרי אבחון בסרטן, הפחדים וחוסר הוודאות בנוסף לנטייה הטבעית של הורים להגן על ילדיהם, עלולים לשבש את הת... לכתבה המלאה

עולמות תוכן נוספים

באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו