קטרקט: כל הסיבות למחלה - והטיפולים

הוא יפגע בשלב מסויים בכל אחד מאיתנו, ויגרום לירידה ניכרת בראייה. כך תדעו אם אתם סובלים מקטרקט - ומה עליכם לעשות
כתבה פרסומית כתבת חסות


קטרקט (ירוד) הוא מצב בו מופיעה בעדשת העין עכירות שמפריעה לראייה. ההפרעה הולכת ומחמירה ככל שהעכירות בולטת יותר.המחלה פוגעת בעיקר באנשים מבוגרים, אך יכולה להיגרם גם בשל שינויים מטבוליים, חבלות בעין, תרופות ואף חשיפה ממושכת לשמש.


כיצד מרגישים כשיש קטרקט?

קטרקט בא לידי ביטוי קודם כל בירידה בראייה. חדות הראייה יורדת, היכולת להבחין בדברים בקונטרסט נמוך (אפור מול אפרפר) נפגעת ולפעמים ישנו גם שינוי בגוון (הכול נראה קצת יותר חום-צהבהב והצבעים העזים מתרככים).


מי נמצא בסיכון לסבול מקטרקט?

כל אחד נמצא בסיכון לסבול מקטרקט. ההתקדמות אמנם שונה מאדם לאדם, אך כל מי שזוכה לחיות מספיק שנים יפתח בסופו של דבר קטרקט. הסיבה לכך היא שלאורך כל החיים העדשה שבתוך העין נעשית שקופה פחות ופחות, ובשלב מסויים קצב ההתקדמות מואץ או שהראייה כבר אינה טובה כל כך - וזה הזמן לטפל בקטרקט. 


קטרקט. ירידה בראייה

ניתוח קטרקט. כל אחד נמצא בסיכון


מתי יש צורך לפנות לרופא?

חשוב לפנות לרופא עיניים כאשר הראייה יורדת, והאופטומטריסט כבר אינו מסוגל להפוך אותה לטובה יותר (ראייה 6/6) באמצעות השימוש במשקפיים. חשוב להדגיש כי אין צורך להמתין עד למצב שבו הראייה הופכת למוגבלת בצורה קשה, כיוון שבכל שלב הטיפול מאפשר לשפר את הראייה - והסיכון אינו גבוה.


כיצד מבצע ברופא את האבחון?

רופא העיניים יכול לאבחן כי אדם סובל מקטרקט על ידי בדיקה רגילה. אין צורך בהפניה לבדיקות שונות ואין צורך במכשירים מיוחדים. 


מהם הטיפולים שמוצעים כיום לחולים ומה ההבדלים ביניהם?

הניתוח העיקרי לטיפול בקטרקט מכונה פאקו (Phaco), והוא הטיפול הנבחר ביותר מ-90% מהמקרים. אפשר לשלב בניתוח זה גם מכשיר לייזר, המחליף חלק מהפעולות הנעשות באופן ידני בניתוח הפאקו הסטנדרטי. ישנן שיטות שהיו נפוצות בעבר וכעת נעשות במקרים מיוחדים, אך מדובר על מיעוט קטן מאוד של המקרים. המנתח הוא שצריך להחליט איזו מהשיטות מתאימה לעין, ובאיזו מהן רמת הבטיחות וההחלמה טובים יותר למטופל.


כמה זמן אורכת ההחלמה?

כבר ברגע בו יוצאים מחדר הניתוח ישנה ראייה כלשהי, והיא משתפרת בהדרגה. ברוב המקרים ניתן להגיע לראייה המאפשרת תפקוד סביר כבר לאחר מספר ימים. לאחר מכן ההחלמה נמשכת בקצב איטי יותר, ולרוב אפשר להתייחס למצבה של העין לאחר חודשיים כאל תוצאה יציבה. ד"ר דוד ורסנו, מומחה לרפואת עיניים ומנתח

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר דוד ורסנו השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים קטרקט וקטרקט בלייזר

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
ניתוח קטרקט משה 20/01/2020 16:44
 • האם השתלת עדשה מונופוקאלית למרחק נותנת מענה גם לעבודה מול מחשב? ממה שקראתי שלקריאה יהיה צורך במשקפי קריאה. תודה רבה

 • + הוסף תגובה
ניתוח קטרקט משה 20/01/2020 17:14
 • בהמשך לשאלה אציין שאני עם קוצר ראיה 8- עיין שמאל. 5- עיין ימין

 • + הוסף תגובה
ניתוח קטרקט ד"ר אליה לוינגר 21/01/2020 21:54
 • שלום רב, נכון מאוד אם כיוון העדשה המונפוקלית יהיה לרחוק יהיה צורך במשקפיים למחשב וקריאה.

 • + הוסף תגובה
קטרקט משה 22/01/2020 09:21
 • תודה על התשובה.זאת אומרת שאני צריך שני זוגות משקפיים אחד לקריאה ואחד למחשב? תודה

 • + הוסף תגובה
ניתוח קטרקט- לייזר יפיופית 20/01/2020 20:43
 • היום קיבלנו החלטה לעשות ניתוח קטרקט ,והרפא הציע שנעבור זאת עם לייזר, האם מומלץ? כן\ לא נכון שלייזר למטופלי כללית תוזפת של 3.900 ש"ח לעין נא עצתך!!!

 • + הוסף תגובה
קטרקט בלייזר ד"ר אליה לוינגר 21/01/2020 21:53
 • שלום רב, לצערי לא אוכל להמליץ על ניתוח בטכניקה כזו או אחרת. הדבר תלוי במספר גורמים והדבר דורש בדיקה.

 • + הוסף תגובה
שהייה של מספר דקות מספר מטרים מריתוך אלישע 17/01/2020 13:13
 • שלום, ממש מודאג, לפני מספר ימים ישבתי במשך מספר דקות במקום בו ריתכו על גבי שולחן במרחק של כ-6 מטר ממני, כנראה שהמרחק היחסית גדול גרם לי פחות לייחס לזה חשיבות בהתחלה (בהמשך הדאגה עלתה), השתדלתי לא להסתכל לכיוון הריתוך אבל כן ראיתי את ההבזק בזוית של העין, לאחר מספר דקות, עזבתי את המקום. האם זה שלא חוויתי תופעות לאחר מכן כמו כאבים, הפרעות בראייה וכו' מעידות שלא ספגתי כמות חריגה של קרינה? האם הייתי מרגיש/יודע במידה וכן הייתי נפגע? גם מה-UV וגם מהאור? תודה רבה

 • + הוסף תגובה
ריתוך ד"ר אליה לוינגר 21/01/2020 21:51

הצטרפו לאינדקס הרופאים!