קטרקט: כל הסיבות למחלה - והטיפולים

הוא יפגע בשלב מסויים בכל אחד מאיתנו, ויגרום לירידה ניכרת בראייה. כך תדעו אם אתם סובלים מקטרקט - ומה עליכם לעשות

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת:


תאריך עדכון: 17/05/2015

קטרקט (ירוד) הוא מצב בו מופיעה בעדשת העין עכירות שמפריעה לראייה. ההפרעה הולכת ומחמירה ככל שהעכירות בולטת יותר.המחלה פוגעת בעיקר באנשים מבוגרים, אך יכולה להיגרם גם בשל שינויים מטבוליים, חבלות בעין, תרופות ואף חשיפה ממושכת לשמש.


כיצד מרגישים כשיש קטרקט?

קטרקט בא לידי ביטוי קודם כל בירידה בראייה. חדות הראייה יורדת, היכולת להבחין בדברים בקונטרסט נמוך (אפור מול אפרפר) נפגעת ולפעמים ישנו גם שינוי בגוון (הכול נראה קצת יותר חום-צהבהב והצבעים העזים מתרככים).


מי נמצא בסיכון לסבול מקטרקט?

כל אחד נמצא בסיכון לסבול מקטרקט. ההתקדמות אמנם שונה מאדם לאדם, אך כל מי שזוכה לחיות מספיק שנים יפתח בסופו של דבר קטרקט. הסיבה לכך היא שלאורך כל החיים העדשה שבתוך העין נעשית שקופה פחות ופחות, ובשלב מסויים קצב ההתקדמות מואץ או שהראייה כבר אינה טובה כל כך - וזה הזמן לטפל בקטרקט. 


קטרקט. ירידה בראייה

ניתוח קטרקט. כל אחד נמצא בסיכון


מתי יש צורך לפנות לרופא?

חשוב לפנות לרופא עיניים כאשר הראייה יורדת, והאופטומטריסט כבר אינו מסוגל להפוך אותה לטובה יותר (ראייה 6/6) באמצעות השימוש במשקפיים. חשוב להדגיש כי אין צורך להמתין עד למצב שבו הראייה הופכת למוגבלת בצורה קשה, כיוון שבכל שלב הטיפול מאפשר לשפר את הראייה - והסיכון אינו גבוה.


כיצד מבצע ברופא את האבחון?

רופא העיניים יכול לאבחן כי אדם סובל מקטרקט על ידי בדיקה רגילה. אין צורך בהפניה לבדיקות שונות ואין צורך במכשירים מיוחדים. 


מהם הטיפולים שמוצעים כיום לחולים ומה ההבדלים ביניהם?

הניתוח העיקרי לטיפול בקטרקט מכונה פאקו (Phaco), והוא הטיפול הנבחר ביותר מ-90% מהמקרים. אפשר לשלב בניתוח זה גם מכשיר לייזר, המחליף חלק מהפעולות הנעשות באופן ידני בניתוח הפאקו הסטנדרטי. ישנן שיטות שהיו נפוצות בעבר וכעת נעשות במקרים מיוחדים, אך מדובר על מיעוט קטן מאוד של המקרים. המנתח הוא שצריך להחליט איזו מהשיטות מתאימה לעין, ובאיזו מהן רמת הבטיחות וההחלמה טובים יותר למטופל.


כמה זמן אורכת ההחלמה?

כבר ברגע בו יוצאים מחדר הניתוח ישנה ראייה כלשהי, והיא משתפרת בהדרגה. ברוב המקרים ניתן להגיע לראייה המאפשרת תפקוד סביר כבר לאחר מספר ימים. לאחר מכן ההחלמה נמשכת בקצב איטי יותר, ולרוב אפשר להתייחס למצבה של העין לאחר חודשיים כאל תוצאה יציבה. ד"ר דוד ורסנו, מומחה לרפואת עיניים ומנתח

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר דוד ורסנו השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים, קטרקט וקטרקט בלייזר

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
בת 26 לוברבום 17/10/2019 07:23
חג שמח ד"ר אליה לוינגר 17/10/2019 08:28
בת 26 יש לי שאלה לוברבום 16/10/2019 13:06
  • שלום וברכה אני צריכה תשובה דחופה שלום וברכה אני בת 26 עם קורצ ראיה גבוה שנים לאחרונה שיש לי קטרקט מזמן ובעבר לא עשו לי יאג לייזר לקרטרקט משני בגלל שיש לי בעיה ברשתית אני גם צריכה רופא עיניים רשתית ויש לי תור רק ב29/01/19 מה עדיף לעשות (אני עכשיו לפני למדית גרפיקה וצריך בזה המון ריכוז בלימודים )האם ללכת לרופא עיניים בקופת חולים ולשאול אותו על זה או עדיף לחכות ולאט לאט העין תאבד את הכושר הראיה שלו קראתי בהמון אתרים שאם עושים את הקטרקט מאוד מאוחר אז זה מאוד קשה בניתוח לכן מה עלי לעשות אני צעירה עם מחלות עיניים לפני הריונות ולידת הילדים

  • + הוסף תגובה
בת 26 ד"ר אליה לוינגר 16/10/2019 23:42
קטארט ויוי 10/10/2019 17:55
  • אני כמעט חודש לאחר ניתוח קטארט ומרגישה בקצה החיצוני של העין מעין תחושת מלאות/נוזל וחצי קשת. ובנוסף כאשר מסתכלת על משטח לבן כמו כיור וכד רואה שחלקו צהבהב כמו צבע טיפות הנבנק.

  • + הוסף תגובה
קטרקט ד"ר אליה לוינגר 10/10/2019 18:21
  • שלום רב, קשה לי להעריך רק על פי התאור שציינת במה מדובר ממליץ בהמשך לפנות לרופא המטפל לבדיקה.

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!