5 דברים שאתם חייבים לדעת על ניתוחים לפרוסקופיים

הם יכולים להחליף ניתוח "רגיל", מותירים פחות צלקות וההחלמה מהם מהירה מאוד - אך לא מתאימים לכולם. כיצד מתבצעים הניתוחים הלפרוסקופיים ומה חשוב לדעת לפני שעוברים אותם?
כתבה פרסומית כתבת חסות


מה הם ניתוחים לפרוסקופיים?

כשמם כן הם. בניתוחים לפרוסקופיים (לפרו = בטן, סקופיה = מכשור אופטי) מוחדר מכשור אופטי לחלל הבטן כדי לבצע פעולות כירורגיות שונות. המכשור האופטי מציג היטב את אברי הבטן מבפנים, בנקבים קטנים בגודל של 5-10 מ״מ. למעשה, ברוב המקרים מוחדרת דרך הטבור מצלמה בקוטר של 1 ס"מ בלבד, ונעשים עוד שניים-שלושה פתחים נוספים ברוחב של 5 מ"מ שדרכם מחדירים את מכשור העזר - מספריים או מכשירים לחיתוך ולצריבה, שבעזרתם הרופא מבצע את הפעולה הכירורגית הנדרשת.מתי מוצעים ניתוחים לפרוסקופיים?

כיום ניתן לבצע באמצעות לפרוסקופיה את מרבית הפעולות הכירורגיות שבוצעו בעבר בבטן פתוחה. מדובר על ניתוחים פשוטים יחסית, כמו טיפול בהריונות מחוץ לרחם על ידי כריתת החצוצרה או הוצאת ההריון מתוכה, ניתוחים לטיפול בבעיות בשחלה כמו ציסטות (לרוב גידולים שפירים), ועוד. בשיטה הלפרוסקופית ניתן לבצע גם ניתוחים מורכבים יותר: כריתת רחם או שרירנים (גידולים שפירים של שרירי הרחם), ניתוחים לתיקון בעיות של צניחת אברי האגן, ועוד. במקרים רבים, גם במצבים של מחלות ממאירות ברחם או בצוואר הרחם אפשר להשלים את הפעולות הכירורגיות הנדרשות באמצעות ניתוחים לפרוסקופיים.למי הם מתאימים?

הניתוחים הלפרוסקופיים מתאימים כמעט לכל המטופלות, אך יש מצבים המקשים על ביצוע ניתוחים אלו:


-מטופלות שעברו ניתוחים רבים או התערבויות תוך-בטניות רבות עלולות לסבול מהידבקויות בחלל הבטן. היסטוריה רפואית כזו הופכת את הניתוחים הלפרוסקופיים למורכבים ומאתגרים יותר, אם כי אין כמעט מקרים שבהם יש התווית נגד מוחלטת ללפרוסקופיה.


ניתוח לפרוסקופי. ניתן לבצע באמצעותו את מרבית הפעולות הכירורגיות שבוצעו בעבר בבטן פתוחה


-ממצאים גדולים בחלל הבטן עשויים גם הם להקשות על הגישה הלפרוסקופית מכיוון שהם מגבילים את יכולת המנתח לפעול ולהתבונן היטב אל תוך חלל הבטן.איך מתבצעים הניתוחים?

הניתוחים הלפרוסקופיים מבוצעים בהרדמה כללית. אין אפשרות לבצע ניתוחים אלה בהרדמה אזורית או בהרדמה חלקית מכיוון שלפני הניתוח מנפחים את הבטן בגז. זהו הליך שיוצר חלל בתוך הבטן המסייע למהלך הניתוח והוא חייב להתבצע בהרדמה כללית. 


הכירורגיה הלפרוסקופית דורשת רופא מיומן ובקיא בתהליך. לא כל רופא המיומן בכירורגיה פתוחה יוכל לבצע את הניתוחים המקבילים בלפרוסקופיה.מה קורה אחרי הניתוח?

ההחלמה מניתוח לפרוסקופי היא מהירה מאוד, וברוב המקרים המטופלת תשוחרר לביתה יום לאחר הניתוח (או אפילו באותו היום). החזרה לשגרה ולעבודה לאחר ניתוח כזה היא מהירה מאוד, מכיוון שיש למטופלת רק הגבלה מזערית בתנועה. הצלקות שיישארו בגוף לאחר ניתוח לפרוסקופי הן קטנות מאוד. סיבוכים וזיהומים בעקבות ניתוח לפרוסקופי הם נדירים יותר בהשוואה לניתוחים המקבילים בבטן פתוחה.פרופ' ישי לוין, סגן מנהל המחלקה הגינקולוגית ומנהל המרכז לבריאות האישה באיכילוב

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם פרופ' ישי לוין השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים לפרוסקופיה

זמנית לא ניתן לשאול שאלות בפורום זה.
הודעה
מחבר
תאריך/שעה
כאבי בטן אחרי לפרוסקופיה גניקולוגית עלמה 19/04/2016 08:27
  • שלום רב עברתי לפני 5 ימים לפרוסקופיה גניקולוגית להוצאת ציסטה מהשחלה הניתוח עבר בהצלחה ואני סך הכל מרגישה טוב אבל אחרי אוכל יש לי כאבי בטן קשים תחושה שהבטן נפוחה ומלאה בגזים. האם זוהי תופעת לוואי מוכרת? האם יש מה לדאוג? האם זה אמור לעבור עוד כמה ימים?

דף פייסבוק לתמיכה בחולי אכלזיה בישראל קובי ש 10/04/2016 00:32
  • שלום פתחתי דף פייסבוק וקבוצת לתמיכה ושיתוף ידע בנושא מחלת האכלזיה https://www.facebook.com/achalasiail45/ Kobi Sasonker

כריתת כיס מרה אילנית 31/03/2016 15:13
  • שלום, לפני כמעט חודשיים עברתי כריתת כיס מרה מאז כל פעם שאני מרימה משהו כבד ישלי כאב חד איפה שהיה הכיס .. גם כשאני שוכבת על צד ימין לפעמיים מופיע לי כאה חד שם רציתי לדעת מתי זה יעבור ומתי אוכל להרים דברים כבדים?


הצטרפו לאינדקס הרופאים!