לא רק אצל ילדים? המדריך המלא לדלקות אוזניים

דלקות אוזניים כואבות, מקשות על השמיעה ומשפיעות על התפקוד היום יומי. כ-70% מהן יעברו תוך מספר ימים, אך חלקן יצריכו טיפול תרופתי ולעתים גם יחייבו פתרון ניתוחי. ממה דלקות אוזניים נגרמות וכיצד ניתן לטפל? מומחית מסבירה
כתבה פרסומית כתבת חסות


דלקות אוזניים הן דלקות המקשות על השמיעה ויכולות לגרום לנזק בלתי הפיך במידה והן לא מטופלות בזמן. ברוב המקרים התופעה  תעבור תוך מספר ימים אך בחלקם עלולה היא להשפיע בצורה ניכרת על השמיעה ואף להצריך טיפול תרופתי ולעיתים גם פרוצדורה ניתוחית. מהן הסיבות לדלקת, כיצד מאבחנים ואיך ניתן לטפל? כל התשובות.


האוזן היא איבר בעל חשיבות כפולה, היא אינה רק אחראית על השמיעה  אלא משחקת גם תפקיד מרכזי בשמירה על שיווי המשקל. היא בנויה משלושה חלקים:

1. האוזן החיצונית - המורכבת מהאפרכסת ומתעלת השמע החיצונית וגבולה הפנימי הוא עור התוף. תפקידה לרכז את גלי הקול ולהעביר אותם אל האוזן התיכונה. 


2. האוזן התיכונה - היא מבנה גרמי סגור, המכיל אוויר, כשצידו החיצוני הוא עור התוף ובצידו הפנימי קיימים  שני חלונות (החלון הסגלגל והחלון העגול). אלה מחברים את חלל האוזן התיכונה אל האוזן הפנימית. האוזן התיכונה מעבירה את גלי הקול מעור התוף לאוזן הפנימית ומגבירה את עצמתם. חלל האוזן התיכונה מתחבר אל החלל החיצוני באמצעות חצוצרת האוזן, שתפקידה להשוות את לחץ האוויר בתוך האוזן התיכונה, ללחץ האוויר שמחוץ לגוף. 


3. האוזן הפנימית - מכילה את איבר השמיעה, הנמצא בתוך מבנה גרמי בצורת שבלול, ואת איברי שיווי המשקל. איברי החישה הללו נמצאים בתוך נוזלי האוזן הפנימית והם מעבירים אל המוח את הגירויים המגיעים אליהם דרך עצב השמע ועצב שיווי המשקל.


השעווה (צרומן) היא הפרשה טבעית של האוזן ולה תפקיד חשוב בהגנה על עור התעלה ועור התוף. עקרונית, אין כל צורך לנקות את האוזניים מהשעווה המצטברת בתעלת השמע, שכן האוזן מתנקה מעצמה. עם זאת, במקרים בהם עור תעלת השמע אינו תקין או כאשר כמות הייצור של השעווה גבוה במיוחד, היא מצטברת בתעלת השמע ועלולה לחסום אותה ולגרום לתחושת לחץ, אטימות וירידה בשמיעה. במקרים כאלו, יש להסיר את השעווה אצל רופא מומחה. ניקוי עצמי של השעווה עלול לגרום דווקא לדחיסה של השעווה פנימה ולהקשות על הוצאתה תוך גרימת נזק לעור תעלת השמע החיצונית ולעור התוף.


קראו עוד: כאבי אוזניים – האם לילד יש דלקת אוזניים ואיך מתמודדים?מהן הדלקות הנפוצות?


דלקת האוזן התיכונה

דלקת האוזן התיכונה הינה מחלה חריפה המתפתחת תוך מספר שעות ונמשכת מספר ימים. זוהי המחלה השלישית בשכיחותה בגיל הילדות (אחרי זיהומים חריפים בדרכי הנשימה העליונות כגון שפעת). במבוגרים היא נדירה למדי ומתלווה, על פי רוב, לזיהום של דרכי הנשימה העליונות או למצבי אלרגיה.


מהם גורמי סיכון לדלקת האוזן התיכונה?

ישנם מספר גורמי סיכון אשר עשויים לגרום להתפרצותה של דלקת באוזן התיכונה:

1. זיהום בדרכי הנשימה העליונות,

2. שקד שלישי מוגדל אשר חוסם את ניקוז האוזן התיכונה דרך החצוצרה

3. נשימת עשן סיגריות (אצל ילדים)

4. נזלת אלרגית

5. מומים מולדים (למשל חך שסוע)

6. עונות השנה (לרוב שכיחות גבוהה יותר של דלקות אוזן תיכונה בחורף)


מהן הסיבות לדלקת?

1. הפרעה תפקודית של החצוצרה ע"ש אוסטכיוס - חצוצרת השמע המקשרת בין האוזן ללוע האף, אחראית להשוואת הלחצים והאוורור של האוזן התיכונה. הפרעה תפקודית בחצוצרה עשויה לנבוע ממבנה החצוצרה בילדים, הגדלה של השקד השלישי, זיהומים ויראליים חוזרים בדרכי הנשימה העליונות והפרעות אלרגיות. כתוצאה ממחסור בתפקוד של החצוצרה, נוצר תת לחץ באוזן התיכונה שמוביל להצטברות נוזלים.  

2. שינויים ברירית האוזן התיכונה – שינויים אלו מתרחשים עקב חשיפה לחיידקים גורמים להיווצרות הנוזל.


עד כמה התופעה נפוצה?

דלקת האוזן התיכונה שכיחה במיוחד בילדים. היא נפוצה בעיקר בסביבות גיל השנתיים ושש. לאחר גיל שמונה שכיחות הדלקת יורדת. 


מהם הסימפטומים? 

הסימפטום הראשון הוא ירידה בשמיעה ותחושה של מלאות באוזן. בחלק גדול מהמקרים הילד אינו מתלונן על דבר אך ההורים מבחינים שהוא אינו שומע טוב ומדבר בקול רם מדי.


מהי המשמעות לטווח ארוך?

ליקוי השמיעה יכול לגרום לעיכוב בהתפתחות הדיבור. ישנו ויכוח האם ליקוי השמיעה עקב נוזלים יכול לגרום להפרעה אינטלקטואלית בטווח הארוך. בנוסף יכולים להתחולל שינויים כרוניים ובלתי הפיכים בעור התוף אך תופעה זאת אינה שכיחה.דלקת האוזן התיכונה הינה מחלה חריפה שנמשכת מספר ימים. זוהי המחלה השלישית בשכיחותה בגיל הילדות איך מאבחנים?

האבחון הסופי נעשה על ידי בדיקת שמיעה וטימפנומטריה במכון שמיעה. בדיקת השמיעה יכולה לאפיין את סוג וחומרת איבוד השמיעה והיא חיונית לצורך תכנון הטיפול. בבדיקת בטימפנומטריה בודקים את הענות עור התוף לשינויי לחץ. כאשר יש נוזל באוזן התיכונה עור התוף אינו גמיש ולכן מקבלים עקומה שטוחה . 


כיצד מטפלים בדלקת?

ברובם הגדול של המקרים זוהי דלקת מוגבלת בזמן והיא יכולה לעבור ללא צורך בטיפול אנטיביוטי. עם זאת, לעתים נדירות יכולים להתפתח סיבוכים קשים אותם ניתן לפתור באמצעות מספר דרכים: 

1. טיפול תרופתי: ילדים מתחת לגיל שנתיים יקבלו לרוב טיפול אנטיביוטי למשך כ- 10 ימים. אצל ילדים גדולים יותר ניתן להסתפק במעקב תוך מתן טיפול טוב נגד כאבים, ומעקב צמוד של הרופא המטפל. בילדים הסובלים מדלקות אוזניים חוזרות ומרובות נדרש טיפול נוסף. 

2. טיפול ניתוחי: 

- ניתוח שקדים -  במקרים שהשקדים מוגדלים ומודלקים וגורמים לדלקת אוזניים הנוכחית יש צורך להסיר אותם.

- ניתוח כפתורים - הכנסת צינורית מיזערית בפרוצדורה ניתוחית  לתוך אוזן התיכונה להכנסת אוויר ודחיפת נוזלים החוצה.

לרוב הדלקת משתפרת ללא כל טיפול ולכן המתנה של 3 חודשים מומלצת לפני קבלת החלטה על התערבות טיפולית. הסבירות של נוזל עקשני (מעל ל- 3 חודשים) להתפנות עצמונית בהמשך נמוכה יחסית ולכן מומלצת התערבות כירורגית. 


דלקת אוזן חיצונית (External otitis)

דלקת אוזן חיצונית שכיחה אצל מבוגרים ומופיעה במיוחד בחודשי הקיץ החמים והלחים. היא מתרחשת בתעלת השמע החיצונית ונובעת לרוב מזיהום חיידקי או פטרייתי.


מהן הסיבות לדלקת?

1. טראומה מקומית באוזן הנובעת בשל שימוש בקיסמי אוזניים. עם הניקוי החיידקים שנמצאים בתעלת האוזן החיצונית נכנסים אל תוך העור של תעלת האוזן החיצונית ויוצרים מצב דלקתי.  
2. כניסה של מים לתעלת האוזן -  בפרט מי בריכה שאינם נקיים. 


מהם הסימפטומים של דלקת אוזן חיצונית?

דלקת זו מלווה בכאבים עזים, המוחמרים בכל נגיעה באוזן או באפרכסת. בנוסף, יש התפתחות בצקת של עור תעלת השמע החיצונית, עד כדי חסימתה המוחלטת, דבר הגורם לירידה בשמיעה ולעיתים אף להפרשות מהאוזן. כאשר הדלקת נגרמת על ידי פטריות, התלונה העיקרית היא גרד עז באוזן ותחושת אטימות.


מהו אופן הטיפול בדלקת? 

הטיפול כולל מניעת חדירת מים לאוזן, שאיבת ההפרשות על ידי רופא אף אוזן גרון, והזלפת טיפות אוזניים מתאימות. במקרים קשים, יש צורך בהכנסת פתיל ספוג בטיפות לתוך תעלת השמע החיצונית והרטבתו התכופה בטיפות אוזניים. במרבית המקרים אין צורך בטיפול אנטיביוטי, אך כאשר אין תגובה לטיפול מקומי, יינתן טיפול אנטיביוטי בהתאם לסוג החיידק.

אם הדלקת נובעת מפטרייה, תעשה שאיבת ההפרשות ומתן טיפות כנגד פטריות. אסור לטפל בדלקת פטרייתית באנטיביוטיקה, שכן טיפול כזה עלול להגביר את צמיחת הפטרייה. יש לשים לב כי החדרת שמן לאוזן או כל מיני תרופות סבתא אינם מסייעים בריפוי דלקות האוזן החיצונית ואף עלולים להחמיר אותה. 


איך ניתן למנוע את דלקות האוזניים?

הדבר החשוב ביותר הינו להקפיד על שמירה על הגיינה ובעיקר על שטיפת ידיים. אצל ילדים יש לשטוף את הצעצועים לעיתים קרובות ולהקפיד לתת את חיסון השפעת בזמן. בקרב תינוקות יש להימנע ממוצץ ומהאכלה דרך בקבוק. בניגוד לדעה הרווחת, שחייה כלל אינה מזיקה לאוזניים כל זמן שהאוזניים בריאות והמים אינם מזוהמים. פורומים אף אוזן גרון

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
תחושה של גוש בגרון תים 18/01/2015 19:50
 • שלום..כבר כשנה וחצי אני סובלת מתחושה חזקה של גוש בגרון.רופאת אף אוזן גרון שלי אמרה לי לאחר בדיקה שכנראה שאני סובלת מחומצות בקיבה.בחצי שנה האחרונה ניסיתי מספר תרופות כגון אומפרדקס שגרמו לי לשלשולים.בחודש האחרון לקחתי לנטון..ללא תופעות לוואי וללא תחושה שהכדור עוזר לי.רציתי לדעת אם זה הגיוני והאם כדאי להתייעץ עם מומחה..בכל מקרה כבר לא יכולה להמשיך לספוג את התחושה הזו ללא פיתרון באופק.אשמח לתשובה למי לפנות..תודה רבה

 • + הוסף תגובה
תחושת גוש בגרון ד"ר אמנון שמושקוביץ 27/01/2015 15:06
 • שלום רב. תחושת גוש בגרון היא תחושה של משהוא המפריע בגרון ללא " הימצאות של אותו משהוא ". זה לא אמור להפריע לתהליכי בליעה של נוזלים או מוצקים ( אוכל ושתיה ׂ).אחת התיאוריות לבעייה היא שאין כרוניזציה בפעילות של השרירים האחראים על בליעת מזון או נוזלים. אך על מנת להגיע למסקנה זאתף מומלץ לבצע מספר בדיקות. תיאוריה נוספת מדברת על עליית חומצות קיבה לושט - מכונה בשם רפלוקס . חומצות הקיבה הבאות במגע עם שרירי הלוע והגרון עלולות לגרום להפרעה שכיווץ השרירים בנוסף לדלקת של רקמת רירית הלוע / גרון . אצל אחרים , סטרס , יכול לגרום להרגשה הנ"ל אצל אחרים עישון סיגריות הגורם לנזלת אחורית הנוזלת ללוע מהאף .מחלות נוירולוגיות או סיסטמיות אחרות של הושט או מערכת העיכול יכולות גם לגרום להרגשה הנ"ל. שורה תחתונה, רצוי לפנות לבדיקת רופא/ת אאג על מנת להיבדק כולל בדיקת סיב אופטי של הלוע העמוק והגרון ובמידה טניששלת בעיית אאג, מומלתץ לפנות להמשך בירור גסטרואנטרולוגי. רפואה שלמה.

 • + הוסף תגובה
פתרון חיים 28/05/2019 07:45
גרון תים 28/05/2019 11:02
 • היי..חח זו הודעה ישנה שלי..מתברר שלרוב זה נובע מלחץ נפשי וכשאני בלחץ השרירים נמתחים לי וזה נותן תחושה של גוש בגרון.אין מה לעשות חוץ מלהירגע ואולי לקחת כדור לשחרור השרירים.אני עכשיו במצב שהתחושה בגרון בקושי מורגשת (לקח הרבה זמן).חשוב להירגע ולא לקחת דברים ללב.

 • + הוסף תגובה
גולה בגרון בליק 27/03/2020 17:29
 • יש לי תחושה דומה כבר כמעט חודשיים, הייתי בטוח שזה איזה דלקת או משהו אבל זה לא כואב, לא מחמיר, רק לפעמים אני מרגיש את זה ימים שלמים ולפעמים פחות (מרגיש כמו איזה כדור גומי קטן בחלק העליון של הגרון, כאילו מתחת ללשון בחלק העמוק יותר בצד שמאל). הלכתי לאאג שבדק ואמר שאין כלום, לא דלקת, לא גוש והכל בסדר אבל זה ממש מעצבן ומציק. את הרגשת את זה בצד אחד יותר משני או ממש באמצע?

 • + הוסף תגובה
וואוו חשבתי אני היחידה גם לי יש את הגוש הזה רונה 28/03/2020 00:25
 • ואו קצת מרגיע שאני לא לבד בזה, אני כבר שבוע קמה מתוך שינה בבהלה וקמה עם תחושה שמשהו נתקע לי בגרון אני ישירות שותה מים וחוזרת לישון כאילו כלום לא קרה, אבל אתמול בלילה זה קרה שוב אבל הפעם לא הצלחתי להירדם כי התחושה הזאת של משהו תקוע בגרון פשוט לא עברה לי עד עכשיו שאני כבר לפני עוד לילה שלא יודעת איך ארדם. זה לא כואב זה מאוד מאוד מציק..אני עברתי התקפי חרדה בעברי אבל כרגע אני בתקופה אחרת וטובה ואין לי שום סיבה להיות בסטרס ממשהו. זה ממש מלחיץ הגוש הזה לא יודעת מה לעשות

 • + הוסף תגובה
גולה בגרון מילנה 15/04/2020 07:16
 • אני גם מאתמול מרגישה משו תקוע בגרון כאלו בלעתי גולה הרגשה לא נעימה. יש הרבה לחץ עליי כנראה זה באמת נובע מלחץ וסטרס שמחה שאני לא לבד חחח

 • + הוסף תגובה
גולה בגרון גיגי 08/05/2020 09:00
 • האם יש כדורים להרגעת השרירים בגרון, הגולה הזו תוקפת אותי כל כמה חודשים, מיום רביעי אני עם גולה כזו שרק מתגברת ולא עוזבת אותי גם עם מנוחה ושינה, מה עושים להרגעה ?

 • + הוסף תגובה
גוש בגרון בעיה 29/10/2020 14:02
בעבוע באוזן לסירוגין צור 23/11/2014 21:55
 • בימים האחרונים יש לי מעין בעבוע באוזן ימין במשך שעות ללא הפסקה. יש ימים שקטים בלי שום בעבוע ויש כאלו עם. ממה זה יכול לנבוע?(האם זה קשור לשריר באיזור?) ההרגשה היא כמו פעימות, בעבוע כמו מים שנכנסים לאוזן. הייתי אצל רופא אף אוזן גרון שהוציא לי שעווה רבה מהאוזן ולא היה לו עוד מה לומר . הבעבוע עדיין נמשך לסירוגין באופן אקראי לחלוטין. נ.ב אני סובל מלקות שמיעה בשתי האוזניים.

 • + הוסף תגובה
בעבוע באוזן ד"ר אמנון שמושקוביץ 27/11/2014 22:19
 • שלום צור.התשובה תיאורטית מכיון שלא בדקתי אותך . קיימות מספר אפשרויות לסיבה של הרגשת הבעבוע עליה אתה מתלונן.. ראשית, שארית שעוות אוזניים שעדיין חוסמת חלקית את תעלת השמע ועל כן זאת אפשרות בהחלט סבירה. או עקב גרוי בתעלת השמע על רקע ניקוי האוזן , בצקת של תעלת השמע , או הימצאות נוזלים באוזן תיכונה או תפקוד לקוי של חצוצרת השמע. או כיווץ שרירים בחיך הרך הקשורים לחצוצרת השמע ( כמו טיק עיצבי) או כיווץ שרירים בחלל האוזן התיכונה הקשורים לעצמות השמע ( לעצם הנקראת בשם ארכובה) . כל אחד מהאשרויות הנ"ל היא סבירה אך בבמידה והתסמינים נמשכים , יש צורך בפניה נוספת לבדיקת רופא/ת אאג. בהצלחה.

 • + הוסף תגובה
בעבוע גלית 28/10/2020 16:44
post nasal drip שמתעקש להשאר ערן 17/12/2014 19:47
 • היי, שמי ערן, אני אוטוטו בן 29 בריא בד"כ ואני סובל מפוסט נזל דריפ (שאבחנתי לעצמי). 1. לפני כחודש סבלתי מהתקררות דמויית שפעת * ללא חום, * נזלת מוגלתית (צמיגית בצבעי צהוב ירקרק). * עבר תוך 3 ימים 2. במהלך המחלה, הדלקת עברה לאיזור הגרון ומשם ירדה לקנה הנשימה. 3. נכון להיום אין לי נזלת.. המחלה עברה אבל השיעול נשאר אני משתעל המון וכבר נמאס לי. כואב לי הראש מרוב שיעול. בערך פעם ב-2 דקות 4. נקבע תור לרופא משפחה שרשם לי אומפרזול (כי הוא חושב שזה ריפלוקס) והפנה אותי לרופא א.א.ג שכמובן הקופה שלי יכולה לספק לי תור רק בעוד חודש וקצת... 5.התחלתי ליטול סינופד (pseudoephedrine) באופן עצמאי פעם ביום לפני השינה (היות וההתרשמות שלי שהנזלת מגיעה לקנה הנשימה בשינה) 6. בנוסף התחלתי ליטול ראולין (אציטילציסטאין) 200 מ"ג במטרה להשתעל את מה שכבר יש בתקווה שאפטר מהשיעול הטורדני הזה. 3 פעמים ביום במנות של 600 מ"ג זהו היום החמישי שאני נוטל את התרופות אך ללא שינוי מהותי 7. היום חזרתי לבית המרחקת וקניתי מוקוליט בקפסולות (קארבוציסטאין) 375 מ"ג. הבהרות לפני שאגש לעניין: א. בריא בד"כ ב. הלחה שקופה ומעט צמיגית ללא ריח ג. אין בעיות נשימה כמו אסטמה או COPD גם לא להורים ד. מקפיד לשתות כמות גבוהה של נוזלים ה. המקרה הזה חוזר כמעט כל שנה השאלות שלי הם כאלה: א. מה ההמלצה עם פוסט נזל דריפ? במיוחד כזה שמתעקש להשאר. זה קורה לי כמעט כל שנה ב. כמה מוקוליט אני יכול לקחת בבת אחת בלי לחטוף הרעלה? מה זמן מחצית החיים של התרופה (כל כמה שעות אני יכול לקחת את המנה הבאה?) ג. האם כדאי לטול את 2 התרופות במקביל? האם קארבוסיצטאין מתנגש עם אציטילסיצטאין? ד. אם גם מוקוליט לא יעזור האם שווה לחשוב על טיפול מסוג מדכאי השיעול? האם יש מדכא שיעול OTC (ללא מרשם) או שאני חייב לפגוש רופא בשביל זה? ודבר אחרון, אני בטוח שחלק מהתשובה תהיה להמשיך בירור רפואי. אני מנחש שרופא א.א.ג ישלח אותי ל-200 בדיקות וככה בין תור לתור יעברו עוד כמה שבועות ובסופו של דבר המחלה תעבור כבר בעצמה, את זה אני יודע גם לבד :) תודה רבה על זמנך, ערן

 • + הוסף תגובה
PND ד"ר אמנון שמושקוביץ 28/12/2014 23:29
 • שלום ערן.אני רואה שענית כבר בעצמך על מירב התשובות , אז לשם מה אתה זקוק ליעוץ רפואי? האם אתה רופא? או אח? לקחת על עצמך גם לאבחן את בעייתך , גם החלטה טיפולית, אז מה בדיוק השאלה? אני מתאר לעצמי שאם מכוניתך מתקלקלת אתה לא מפרק לבד את המנוא אלא פונה לאנשי מקצוע. כנ"ל לגבי מכשיר הטלויזיה שלך או גאדג'ט אחר שברשותך. אז למה להתייחס בזלזול לגופינו? אם אתה מסיק מראש שרופא אאג יפנה אותך ל-2000 בדיקות , אז המסקנה היא לא לפנות לבדיקצת רופא. בקופוות השונות יש גם רופאים עצמאיים המקבלים במרפאותיהם הפרטיות והתור אליהם משמעותית קצר יותר מאשר המתנה למרפאות הקופות השונותת. זנית, לא ניתן לעשות רפואה דרך האינטרנט ולא משנה אילו פרטים תמסור מבלי להתרשם מבדיקה פיזיקאלית של הפונה/ מטופל. אז עזוב אותך כרגע מזמן מחצית החיים של התרופות השונות שאתה יכול בעצמך להוציא מהאינטרנט וכל שאר ההחלטות הטיפוליות שקבלת וגש ברצינות להיבדק ע"י רופא/ה מקצועי/ת כיון שיש להתתיחס לדברים נוספים אותם לא ציינת כגון , מה הכלכלה שאתה אוכל? האם אתה מעשן או לא? האם אתה חשוף לגרויים סביבתיים שונים ועוד ועוד. התפקייד של המדור הוא לא לנתח את ההחלטות הרפואיות שקבלת אלא לתת לך הכוונה כללית למי לפנות .נזלת אחורית -PND עלולנה להיות על רקע בעייה בגתות הפנים , כמו שעלולה להיות יצור מוגבר של ליחה על רקע רגישות למשל למאכיל חלב , קמח לבן , ועוד דברים רבים אחרים. שורה תחתונה, אל תזלזל לפנות לרופאים מומחים ואל תקבל החלטות רפואיות של טיפול ללא ידע מוקדם בנושא ( אם אינך רופא) . בהצלחה.

 • + הוסף תגובה
אותה בעיה נור 29/04/2019 01:24
 • אני גם סובלת מאותה בעיה בדיוק כמו שתארת למרות שעברתי בדיקות מרוסות את עדיין לא הגעתי לרופא שיפסיק לי את הסבל הזה

 • + הוסף תגובה
גם אני נועה 22/10/2020 16:17

הצטרפו לאינדקס הרופאים!