לא רק אצל ילדים? המדריך המלא לדלקות אוזניים

דלקות אוזניים כואבות, מקשות על השמיעה ומשפיעות על התפקוד היום יומי. כ-70% מהן יעברו תוך מספר ימים, אך חלקן יצריכו טיפול תרופתי ולעתים גם יחייבו פתרון ניתוחי. ממה דלקות אוזניים נגרמות וכיצד ניתן לטפל? מומחית מסבירה

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 18/01/2017

דלקות אוזניים הן דלקות המקשות על השמיעה ויכולות לגרום לנזק בלתי הפיך במידה והן לא מטופלות בזמן. ברוב המקרים התופעה  תעבור תוך מספר ימים אך בחלקם עלולה היא להשפיע בצורה ניכרת על השמיעה ואף להצריך טיפול תרופתי ולעיתים גם פרוצדורה ניתוחית. מהן הסיבות לדלקת, כיצד מאבחנים ואיך ניתן לטפל? כל התשובות.


האוזן היא איבר בעל חשיבות כפולה, היא אינה רק אחראית על השמיעה  אלא משחקת גם תפקיד מרכזי בשמירה על שיווי המשקל. היא בנויה משלושה חלקים:

1. האוזן החיצונית - המורכבת מהאפרכסת ומתעלת השמע החיצונית וגבולה הפנימי הוא עור התוף. תפקידה לרכז את גלי הקול ולהעביר אותם אל האוזן התיכונה. 


2. האוזן התיכונה - היא מבנה גרמי סגור, המכיל אוויר, כשצידו החיצוני הוא עור התוף ובצידו הפנימי קיימים  שני חלונות (החלון הסגלגל והחלון העגול). אלה מחברים את חלל האוזן התיכונה אל האוזן הפנימית. האוזן התיכונה מעבירה את גלי הקול מעור התוף לאוזן הפנימית ומגבירה את עצמתם. חלל האוזן התיכונה מתחבר אל החלל החיצוני באמצעות חצוצרת האוזן, שתפקידה להשוות את לחץ האוויר בתוך האוזן התיכונה, ללחץ האוויר שמחוץ לגוף. 


3. האוזן הפנימית - מכילה את איבר השמיעה, הנמצא בתוך מבנה גרמי בצורת שבלול, ואת איברי שיווי המשקל. איברי החישה הללו נמצאים בתוך נוזלי האוזן הפנימית והם מעבירים אל המוח את הגירויים המגיעים אליהם דרך עצב השמע ועצב שיווי המשקל.


השעווה (צרומן) היא הפרשה טבעית של האוזן ולה תפקיד חשוב בהגנה על עור התעלה ועור התוף. עקרונית, אין כל צורך לנקות את האוזניים מהשעווה המצטברת בתעלת השמע, שכן האוזן מתנקה מעצמה. עם זאת, במקרים בהם עור תעלת השמע אינו תקין או כאשר כמות הייצור של השעווה גבוה במיוחד, היא מצטברת בתעלת השמע ועלולה לחסום אותה ולגרום לתחושת לחץ, אטימות וירידה בשמיעה. במקרים כאלו, יש להסיר את השעווה אצל רופא מומחה. ניקוי עצמי של השעווה עלול לגרום דווקא לדחיסה של השעווה פנימה ולהקשות על הוצאתה תוך גרימת נזק לעור תעלת השמע החיצונית ולעור התוף.


קראו עוד: כאבי אוזניים – האם לילד יש דלקת אוזניים ואיך מתמודדים?מהן הדלקות הנפוצות?


דלקת האוזן התיכונה

דלקת האוזן התיכונה הינה מחלה חריפה המתפתחת תוך מספר שעות ונמשכת מספר ימים. זוהי המחלה השלישית בשכיחותה בגיל הילדות (אחרי זיהומים חריפים בדרכי הנשימה העליונות כגון שפעת). במבוגרים היא נדירה למדי ומתלווה, על פי רוב, לזיהום של דרכי הנשימה העליונות או למצבי אלרגיה.


מהם גורמי סיכון לדלקת האוזן התיכונה?

ישנם מספר גורמי סיכון אשר עשויים לגרום להתפרצותה של דלקת באוזן התיכונה:

1. זיהום בדרכי הנשימה העליונות,

2. שקד שלישי מוגדל אשר חוסם את ניקוז האוזן התיכונה דרך החצוצרה

3. נשימת עשן סיגריות (אצל ילדים)

4. נזלת אלרגית

5. מומים מולדים (למשל חך שסוע)

6. עונות השנה (לרוב שכיחות גבוהה יותר של דלקות אוזן תיכונה בחורף)


מהן הסיבות לדלקת?

1. הפרעה תפקודית של החצוצרה ע"ש אוסטכיוס - חצוצרת השמע המקשרת בין האוזן ללוע האף, אחראית להשוואת הלחצים והאוורור של האוזן התיכונה. הפרעה תפקודית בחצוצרה עשויה לנבוע ממבנה החצוצרה בילדים, הגדלה של השקד השלישי, זיהומים ויראליים חוזרים בדרכי הנשימה העליונות והפרעות אלרגיות. כתוצאה ממחסור בתפקוד של החצוצרה, נוצר תת לחץ באוזן התיכונה שמוביל להצטברות נוזלים.  

2. שינויים ברירית האוזן התיכונה – שינויים אלו מתרחשים עקב חשיפה לחיידקים גורמים להיווצרות הנוזל.


עד כמה התופעה נפוצה?

דלקת האוזן התיכונה שכיחה במיוחד בילדים. היא נפוצה בעיקר בסביבות גיל השנתיים ושש. לאחר גיל שמונה שכיחות הדלקת יורדת. 


מהם הסימפטומים? 

הסימפטום הראשון הוא ירידה בשמיעה ותחושה של מלאות באוזן. בחלק גדול מהמקרים הילד אינו מתלונן על דבר אך ההורים מבחינים שהוא אינו שומע טוב ומדבר בקול רם מדי.


מהי המשמעות לטווח ארוך?

ליקוי השמיעה יכול לגרום לעיכוב בהתפתחות הדיבור. ישנו ויכוח האם ליקוי השמיעה עקב נוזלים יכול לגרום להפרעה אינטלקטואלית בטווח הארוך. בנוסף יכולים להתחולל שינויים כרוניים ובלתי הפיכים בעור התוף אך תופעה זאת אינה שכיחה.דלקת האוזן התיכונה הינה מחלה חריפה שנמשכת מספר ימים. זוהי המחלה השלישית בשכיחותה בגיל הילדות איך מאבחנים?

האבחון הסופי נעשה על ידי בדיקת שמיעה וטימפנומטריה במכון שמיעה. בדיקת השמיעה יכולה לאפיין את סוג וחומרת איבוד השמיעה והיא חיונית לצורך תכנון הטיפול. בבדיקת בטימפנומטריה בודקים את הענות עור התוף לשינויי לחץ. כאשר יש נוזל באוזן התיכונה עור התוף אינו גמיש ולכן מקבלים עקומה שטוחה . 


כיצד מטפלים בדלקת?

ברובם הגדול של המקרים זוהי דלקת מוגבלת בזמן והיא יכולה לעבור ללא צורך בטיפול אנטיביוטי. עם זאת, לעתים נדירות יכולים להתפתח סיבוכים קשים אותם ניתן לפתור באמצעות מספר דרכים: 

1. טיפול תרופתי: ילדים מתחת לגיל שנתיים יקבלו לרוב טיפול אנטיביוטי למשך כ- 10 ימים. אצל ילדים גדולים יותר ניתן להסתפק במעקב תוך מתן טיפול טוב נגד כאבים, ומעקב צמוד של הרופא המטפל. בילדים הסובלים מדלקות אוזניים חוזרות ומרובות נדרש טיפול נוסף. 

2. טיפול ניתוחי: 

- ניתוח שקדים -  במקרים שהשקדים מוגדלים ומודלקים וגורמים לדלקת אוזניים הנוכחית יש צורך להסיר אותם.

- ניתוח כפתורים - הכנסת צינורית מיזערית בפרוצדורה ניתוחית  לתוך אוזן התיכונה להכנסת אוויר ודחיפת נוזלים החוצה.

לרוב הדלקת משתפרת ללא כל טיפול ולכן המתנה של 3 חודשים מומלצת לפני קבלת החלטה על התערבות טיפולית. הסבירות של נוזל עקשני (מעל ל- 3 חודשים) להתפנות עצמונית בהמשך נמוכה יחסית ולכן מומלצת התערבות כירורגית. 


דלקת אוזן חיצונית (External otitis)

דלקת אוזן חיצונית שכיחה אצל מבוגרים ומופיעה במיוחד בחודשי הקיץ החמים והלחים. היא מתרחשת בתעלת השמע החיצונית ונובעת לרוב מזיהום חיידקי או פטרייתי.


מהן הסיבות לדלקת?

1. טראומה מקומית באוזן הנובעת בשל שימוש בקיסמי אוזניים. עם הניקוי החיידקים שנמצאים בתעלת האוזן החיצונית נכנסים אל תוך העור של תעלת האוזן החיצונית ויוצרים מצב דלקתי.  
2. כניסה של מים לתעלת האוזן -  בפרט מי בריכה שאינם נקיים. 


מהם הסימפטומים של דלקת אוזן חיצונית?

דלקת זו מלווה בכאבים עזים, המוחמרים בכל נגיעה באוזן או באפרכסת. בנוסף, יש התפתחות בצקת של עור תעלת השמע החיצונית, עד כדי חסימתה המוחלטת, דבר הגורם לירידה בשמיעה ולעיתים אף להפרשות מהאוזן. כאשר הדלקת נגרמת על ידי פטריות, התלונה העיקרית היא גרד עז באוזן ותחושת אטימות.


מהו אופן הטיפול בדלקת? 

הטיפול כולל מניעת חדירת מים לאוזן, שאיבת ההפרשות על ידי רופא אף אוזן גרון, והזלפת טיפות אוזניים מתאימות. במקרים קשים, יש צורך בהכנסת פתיל ספוג בטיפות לתוך תעלת השמע החיצונית והרטבתו התכופה בטיפות אוזניים. במרבית המקרים אין צורך בטיפול אנטיביוטי, אך כאשר אין תגובה לטיפול מקומי, יינתן טיפול אנטיביוטי בהתאם לסוג החיידק.

אם הדלקת נובעת מפטרייה, תעשה שאיבת ההפרשות ומתן טיפות כנגד פטריות. אסור לטפל בדלקת פטרייתית באנטיביוטיקה, שכן טיפול כזה עלול להגביר את צמיחת הפטרייה. יש לשים לב כי החדרת שמן לאוזן או כל מיני תרופות סבתא אינם מסייעים בריפוי דלקות האוזן החיצונית ואף עלולים להחמיר אותה. 


איך ניתן למנוע את דלקות האוזניים?

הדבר החשוב ביותר הינו להקפיד על שמירה על הגיינה ובעיקר על שטיפת ידיים. אצל ילדים יש לשטוף את הצעצועים לעיתים קרובות ולהקפיד לתת את חיסון השפעת בזמן. בקרב תינוקות יש להימנע ממוצץ ומהאכלה דרך בקבוק. בניגוד לדעה הרווחת, שחייה כלל אינה מזיקה לאוזניים כל זמן שהאוזניים בריאות והמים אינם מזוהמים. פורומים, אף אוזן גרון

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
תחושה שיש משהו באוזן שרון 24/03/2014 13:13
 • שלום רב, מזה כחודש יש לי תחושה שיש לי משהו באוזן, מין דגדוג קל ומציק, כמו שערה או אבק... ניקיתי את האוזן וזה לא עזר... אין לי דלקת ולא היתה לאחרונה, גם לא הייתי מקוררת... רק תחושת דגדוג. מה זה יכול להיות ואיך אפשר להפסיק את זה? אני בת 35

 • + הוסף תגובה
מענה לשאלה - יציאה לחופשה מערכת אינפומד 25/03/2014 11:15
 • בשל יציאה לחופשה, לא יינתן מענה לשאלות עד לתאריך 3 באפריל. ניתן לשאול שאלות בפורום, אשר ייענו עם חזרתו של הרופא. בתודה

 • + הוסף תגובה
תחושת דיגדוג באוזן ד"ר אמנון שמושקוביץ 02/04/2014 23:01
 • שלום רב. במידה ובבדיקה של רופא/ת אאג נישללה בעיית דלקת באוזן , הסיבה יכולה להיות קשורה, לקשקשת ( קשקשים) באוזניים . בתעלות השמע יש לנו שערות מיניאטוריות , בלוטות חלב המפרישות שעווה , בלוטות זיעה ועוד. לעיתים על גבי השערות המיניאטוריות מתלבשות פיטריות זעירות המכונות בשם -pitirosporum ovale הגורמות לגרד ואי נוחות בתעלות השמע. מכיון שמבחינה ביוכימית פטריות וחיידקים גדלים בסביבה בסיסית , המטרה לשנות את הסביבה לחומצית . אומנם לא בדקתי אותך ועל כן קשה לי להמליץ על טיפול ללא בדיקה אך במידה וזאת אכן הסיבה מומלץ לעיתים להטביל צימרון בחומץ ביתי ולהעבירו בעדינות על פני תעלת השמע . הטפול משנה את הביוכימיה של תעלת השמע מבסיסית לחומצית . בכל מקרה מומלץ לפנות לבדיקת אאג . בהצלחה.

 • + הוסף תגובה
גם לי היה דיגדוג מעצבן באוזן ימין תומר 08/07/2014 21:50
 • הלכתי לרופא פעמיים, והוא לא מצא כלום, ונתן לי משחה נגד פיטריות שלא עזר. בסוף עליתי על זה לבד, אלרגיה לחריף

 • + הוסף תגובה
גרד באוזן ד"ר אמנון שמושקוביץ 17/07/2014 15:54
גירוד או דגדוג באוזן טלי 11/11/2019 23:56
 • הי בדיוק אותה תחושה יש לי כבר כמה חודשים באוזן ימין. 2 רופאי אאג לא מצאו גלום. רופא משפחה נתו לי משחה נגד פיטריה למרוח באוזן...גם ללא שיפור. משתגעתתתתת מה עושים??? זה יעבור פעם???

 • + הוסף תגובה
כאב בחלק התחתון של הגרון. ק 11/11/2019 21:45
 • רקע: היו לי 2 דלקות גרון בחצי שנה האחרונה. השנייה לא טופלה באנטיביוטיקה מכיוון שירד החום. אך הנפיחות בשקדים המשיכה להתקיים והיו נקודות לבנות ומדי פעם פצעי דם. זה נשאר ככה 2 חודשים. היום: הלכתי שוב לרופא והוא נתן לי אנטיביוטיקה אך היא לא עזרה. (3 משטחי גרון עם תוצאה "פלורה רגילה"). כעת המצב אותו דבר והתווסף לזה כאב בחלק התחתון של הגרון איפה שהגורגרת. כואב מאוד כשאני מפהק. מרגיש כמו פצע\עצם זר שדוקר. תה עם לימון\דבש\ג'ינג'ר עוזר לטווח המאוד קצר(חצי שעה). אילו בדיקות מומלצות לבקש מהרופא? מה זה יכול להיות? תודה רבה.

 • + הוסף תגובה
אטמים בהתאמה אישית טל 22/09/2012 09:56
 • שלום רב, אני סובלת מרגישות יתר לרעשים, שכנראה הבסיס שלה הוא רגשי (נעשתה לי בדיקת שמיעה לבדוק אם יש לי ירידה בשמיעה, לאחר שהוסבר לי על ידי רופאת אא"ג, כי לעתים רגישות היתר נגרמת מירידה בשמיעה, ונמצא כי אין לי ירידה בשמיעה). אני משתמשת למעלה מעשור באטמים נגד רעש מסיליקון. אני יודעת כי יש אטמים בהתאמה אישית. חיפשתי קצת חומר בנושא באינטרנט, ולפי הכתוב מבחינת איכות- הם מפחיתים רעשים יותר מאטמים רגילים. מצד שני, אחד הגולשים בפורומים רשם כי רכש אטמים בהתאמה אישית, שלא התאימו לו לאוזן, וכול הנסיונות לתקן לו אותם לא צלחו. מבחינת מחיר- אטמים בהתאמה אישית עולים כ400-600 ₪. הוצאה שהיא גדולה יותר מההוצאה של רכישת אטמים שאינם בהתאמה אישית, אך מצד שני, היא בהוצאה חד פעמית. אני מנסה להבין אם כדאי לי לרכוש אותם, ומתקשה להחליט.אני חוששת שלא אוציא את הסכום הזה, ולבסוף האטמים לא יתאימו לאוזן שלי. רציתי לדעת, לכמה זמן משמשים אטמים מסוג זה? מתי צריך להחליף אותם? האם אינם מתכלים עם הזמן? מה עושים אם הם מתלכלכים? האם הם משמשים רק לגבי רעשים חזקים או גם לדיבורים? האם יש בהם כדי להפחית יותר רעשים מאטמים רגילים? האם האטימה שלהם מוחלטת, כך שלא שומעים דבר, או שמדובר באטימה חלקית? אני מבינה כי קהל היעד של האטמים בהתאמה אישית הם מוסיקאים. האם אטמים אלה נועדו גם לסובלים מבעיה כשלי? ולסיכום- מהי המלצתכם לי: להישאר עם האטמים שלי או לעבור לאטמים בהתאמה אישית?

 • + הוסף תגובה
אטמי אוזניים בהתאמה אישית ורעש. דר' אמנון שמושקוביץ 23/09/2012 00:22
 • שלום טל. את מתארת מצב של רגישות יתר לרעשים על רקע רגשי. שמיעתך תקינה על פי מה שאת מתארת. את מתארת שמוש באטמי סיליקון מכעשור . אינך מתארת לאיזה סוג של רעש את חשופה. דיבור? מוסיקה? מכונות ? בכל אופן , אטמי אוזניים בהתאמה אישית קיימים מזה שנים. מבצעים מדידה של תעלת השמע ובונים מודל של תעלת השמע של הניבדק/ת ועל פי זה בונים אטמי סיליקון אישייים . בד"כ האטמים משמשים כהגנה לחשיפה למים אך קיימים גם אטמים להורדת החשיפה לרעש, גם הם מסיליקון . קיימים אטמים פשוטים יותר בשוק שעלותם אינה גבוהה והיכולים להפחית את רמת החשיפה לרעש עד ל-30דציבל ויותר. בנוסף , קיימות גם אוזניות המפחיתות את החשיפה לרעש גם בכ-30 דציבל + . כך שבמידה והרעש אליו את חשופה הוא גבוהה , חבישת האוזניות והאטמים יכולה להפחית משמעותית רעש חזק ביותר ( כ-60-70 דציבל) במידה וזאת רמת הרעש אליו את חשופה. במידה ויש גם מרכיב רגשי, רצוי לפנות לעזרה נוספת בתחום הרגשי.

 • + הוסף תגובה
אטמים בהתאמה אישית טל 08/10/2012 17:00
 • דר' שמושקוביץ שלום רב תודה רבה על המענה. שתי שאלות לי אליך- ראשית, איך נקראות האוזניות להפחתת הרעש והיכן משיגים אותן? שנית, האם אטמים בהתאמה אישית אינם מתלכלכים ונשמרים זמן רב? שכן, אולי עדיף מבחינה כלכלית- שאוציא סכום גבוה יותר עבור האטמים בהתאמה אישית באופן חד פעמי, מאשר סכומים קטנים יותר פעמים רבות יותר עבור האטמים החד פעמיים. אודה לעצתך טל

 • + הוסף תגובה
אוזניות ואטמים נוגדי רעש דר' אמנון שמושקוביץ 09/10/2012 14:37
 • שלום טל. מכיון שאסור לעשות פרסומת אז את יכולה להיכנס בגוגל בעברית אטמים ואוזניות נגד רעש ויש לך מכאן ועד הודעה חדשה עשרות סוגים של אוזניות נוגדי רעש ואטמים.עקרונית ממליץ אטמי אוזניים מתכלים , כלאמר לא עשויים לפי מידה או הזמנה מהסיבה שהרבה מטופלים התלוננו על כך שבמשך הזמן זה גרם להם לבעיות של דלקות אי נוחות וכיוצא בזה או גם אבדו ומדובר בהוצאה כספית לא מבוטלת. אין כל נזק בשימוש באטמים אוניברסאלים נוגדי רעש, חיילים בצבא משתמשים בהם ועליהם ניתן להלביש אוזניות נוגדי רעש וליהנות משקט יחסי ( הפחתה של מעל ל-60 דציבל זה משמעותי) . בהצלחה.

 • + הוסף תגובה
אטמים בהתאמה אישית טל 08/10/2012 17:03
 • ועוד הערה באשר לשאלתך-אני חשופה לרעש של דיבורים.

 • + הוסף תגובה
אטמים מומלצים שאול 08/10/2012 20:23
 • יש לי בעייה זהה. אני הולך לרכוש (אחרי סקר אינטרנטי מקיף) אטמי אוזניים ואוזניות שנחשבים לטובים ביותר באמזון. http://www.amazon.com/Hearos-Xtreme-Protection-14-Pair-Foam/dp/B001EPQ86A%3FSubscriptionId%3D14H876SFAKFS0EHBYQ02%26tag%3Dhubpages002ee-20%26linkCode%3Dxm2%26camp%3D2025%26creative%3D165953%26creativeASIN%3DB001EPQ86A ואוזניות Logitech Ultimate Ears 500 Noise-Isolating Earphone בהצלחה

 • + הוסף תגובה
רכישת אוזניות Logitech Ultimate Ears 500 Noise-Isolating Earphone בלה 08/11/2014 17:21
אטמים בהתאמה אישית שאול 08/10/2012 20:26
 • שכחתי להוסיף: הזמנתי לפני שנה אטמים בהתאמה אישית כנגד רעש. גם לא היה נוח באוזן וגם אטימת הרעש הייתה גרועה.

 • + הוסף תגובה
המשך אטמי אוזניים דר' אמנון שמושקוביץ 09/10/2012 14:39
אטמי אוזניים שלומית 10/11/2019 23:39
 • שלום ד"ר , ראיתי שכתבתם על אטמי אוזניים ואני כרגע עורכת מחקר על אטמי אוזניים אני צריכה לדעת מה טווח הגילאים שמישתמשים באטמי אוזניים ולמה הם משתמשים? אני מתארת לעצמי שישנם פציינטים שלכם שהגיעו בעיקבות רעשים בלילה ולכן הם צריכים..... מה שאני רוצה לפתח זו אפליקציה של שעון מעורר שמחוברת לאטמי אוזניים עם בלוטוס , ככה הבן אדם יכול לישון בשלווה ואז השעון מעורר מצלצל באטמי אוזניים ישר וככה הם מצליחים להתעורר. נ.ב מי זה ניתקל בתגובה זו היתי שמחה אם היה משיב האם זה היה מעניין אותו הדבר הזה ?והאם היתם משתמשים בזה? ומה הגיל שלכם ? והאם אתם משתמשים באטמי אוזניים ביום יום? תודה רבה.

 • + הוסף תגובה
מיכל מיכל 13/12/2014 10:31
 • היי מיכל יש לי בעיה דומה, אני כעת בקשר עם בחור שנוחר בלילה, ולא מצליחה להרדם בכלל, יש לי רגישות לכל רעש קטן, התחלתי להתעניין בעניין האטמים, ורציתי לשאול האם ניסית אותם ומה רכשת , והאם עזר לך בסופו של דבר ? אשמח למענה.

 • + הוסף תגובה
אטמי אוזננים נועם 10/11/2019 23:28
 • שלום מיכל, זה קצת קשור לנושא אבל לא כ"כ , רציתי לדעת אפי פשוט עורכת מחקר ורציתי לדעת כמה זמן את כבר מישתמשת באטמי אוזניים ואם אין לך בעיה לקום בבוקר?(ביגלל הרעש שאת לא שומעת) אם את רואה את זה וקוראת את זה אז אם לא מפריע לך גם לכתוב לי מה הגיל שלך זה מאוד יעזור לי, תודה.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!