המדריך המלא להפריה חוץ גופית: החזרת עוברים בשלב בלסטוציסט

החזרת העוברים לרחם היא שלב קריטי בהפריה חוץ גופית. מהו שלב הבלסטוציסט ומדוע מחזירים אותם בשלב זה? כתבה שלישית בסדרה

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת:


תאריך עדכון: 23/04/2017


בלסטוציסט הוא שלב ההתפתחות הראשוני במהלכו מתרחשת התמיינות של תאי עובר וסיכויי ההשרשה ברחם לאחר הפריה טבעית או חוץ גופית הם הטובים ביותר. הבלסטוציסט מתרחש ביום החמישי להפריה והוכח כי קיים מתאם חיובי בין איכות העובר ביום השלישי לבין סיכוייו להתפתח להגיע לשלב זה ביום החמישי. מהו הזמן המומלץ ביותר להחזרת העוברים לרחם והאם השארת האחרונים בתנאי מבחנה משפרת את איכותם? מומחה מסביר.מתי מומלץ להחזיר את העוברים בשלב הבלוציטיס אל הרחם?

החזרת בלסטוציסטים יכולה להיות בעלת ערך כאשר איכות העוברים ביום השלישי אינה מספקת. במצב זה ניתן להמתין עד יום החמישי על מנת שנוכל לבחור את אלה שחצו את המחסום ההתפתחותי ולהם סיכויי ההשתרשות הגבוהים ביותר מאידך  עשוי להיווצר מצב בו לא יהיו כלל בלסטוציסטים להחזרה, ועל כן החזרת העוברים ביום השלישי מאפשרת סיכוי טוב יותר להמשך התפתחותם ברחם מאשר בתנאי מבחנה. 

סיבה נוספת שבגינה מחזירים את העוברים בשלב הבלסטוציטיס היא כאשר מעוניינים להחזיר עובר יחיד, זאת כדי להימנע מהריון מרובה עוברים. במקרים מסוימים, כאשר יש לאישה מספר גדול של עוברים, ישנה כדאיות לגדלם לבלסטוציסטים ולהחזירם. במקרים מסוימים,  משאירים את העוברים בשלב הבסלטוציסט כשיש צורך לבצע בדיקות גנטיות לעובר באמצעות צ׳יפים גנטיים, ואז חייבים להקפיא את העוברים עד קבלת התשובה.  
 הבלסטוציסט הוא שלב ההתפתחות הראשוני במהלכו מתרחשת התמיינות של תאי העובר וסיכויי ההשרשה הם הגבוהים ביותרהאם השארת העוברים בתנאי מבחנה משפרת את איכותם?

הארכת הגידול של העובר בתנאי מבחנה מלאכותיים אינה משפרת את טיבו ואת יכולת השרשתו של העובר.  ואף רבים העוסקים בהפריה מאמינים כי המעבדה הטובה ביותר עבור העובר הוא הרחם ועל כן מומלץ להחזירו מוקדם ככל הניתן. 
עדיין מתלבטים? להתייעצות עם פרופ' יעקב לברון השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים, פוריות והפריה חוץ גופית (IVF)

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
אנדומטרין או אוביטרל מרב 05/12/2019 14:39
  • שלום, בעבר נעשו הזרעות וניתן טיפול תומך (ללא תמיכה 11 יום בין ביוץ למחזור), בפעם השניה בה ניתן האנדומטרין (2 ביום) הגיע מחזור לפני הזמן( יום 11), יש לציין שלקראת סוף הסבב נר אחד נפל כשהלכתי לשירותים מיד אחרי ששמתי אותו. אני צריכה לעבור החזרת מוקפאים על מחזור טבעי(גירוי יתר אחרי שאיבה לכן נעשתה הפסקה של חודש),החשש הוא שהגוף שלי לא מקבל מספיק פרוגסטרון מהאנדומטרין. אמרו שניתן לנסות שוב אנדומטרין או לקחת אוביטרל כל שלושה ימים במקום האנדומטרין. אני גם חוששת שהאנדומטרין גם גורם לי לנשירת שיער חזקה. האם יש חסרונות לאוביטרל, האם כמות ההורומנים גדולה משמעותית מהאנדומטרין, והאם זה בכלל הכרח לקחת תמיכה או שאם יקלט הריון הגוף ייצר מספיק פרוגסטרון תודה מראש!

  • + הוסף תגובה
נוזל ברחם שרית 04/12/2019 21:45
  • לפני שנתיים בדיוק עברתי לידה שקטה בחודש תשיעי, לפני כמה חודשים עברתי תיקון נישה היסטרוסקופיה,מנסה להכנס שוב להריון, בבדיקת אולטרסאונד הרופא גילה שיש נוזל ברחם,מה שמפריע להיכנס שוב להריון, בלידה השקטה עברתי ניתוח קיסרי, יש לציין שיש לי שני ילדים בריאים ברוך השם, אני ממש חסרת אונים ,מצד אחד לא רוצה לעבור שוב ניתוח ומצד שני רוצה עוד ילדים,האם ידוע לך דרך לספוג את הנוזל ללא ניתוח נוסף? אני בת 30, תודה מראש על התיחסותך

  • + הוסף תגובה
שבוע 6.0 ללא שק חלמון ליטל 03/12/2019 21:41
  • שלום הגעתי היום לאולטראסאונד בשבוע 6.0 לאחר החזרה של עובר מוקפא באיכות לא ככ טובה. האם זה שלא נצפה שק חלמון עדיין מותיר מקום לתקווה נוכח זה שאולי לקח לעובר קצת זמן להתפתח (גם קפוא וגם באיכות לא טובה)? בדקתי הכפלות של בטא פעמיים והן יותר מהוכפלו, אגב

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!