//

המדריך המלא להפריה חוץ גופית: החזרת עוברים בשלב בלסטוציסט

החזרת העוברים לרחם היא שלב קריטי בהפריה חוץ גופית. מהו שלב הבלסטוציסט ומדוע מחזירים אותם בשלב זה? כתבה שלישית בסדרה
כתבה פרסומית כתבת חסותבלסטוציסט הוא שלב ההתפתחות הראשוני במהלכו מתרחשת התמיינות של תאי עובר וסיכויי ההשרשה ברחם לאחר הפריה טבעית או חוץ גופית הם הטובים ביותר. הבלסטוציסט מתרחש ביום החמישי להפריה והוכח כי קיים מתאם חיובי בין איכות העובר ביום השלישי לבין סיכוייו להתפתח להגיע לשלב זה ביום החמישי. מהו הזמן המומלץ ביותר להחזרת העוברים לרחם והאם השארת האחרונים בתנאי מבחנה משפרת את איכותם? מומחה מסביר.מתי מומלץ להחזיר את העוברים בשלב הבלוציטיס אל הרחם?

החזרת בלסטוציסטים יכולה להיות בעלת ערך כאשר איכות העוברים ביום השלישי אינה מספקת. במצב זה ניתן להמתין עד יום החמישי על מנת שנוכל לבחור את אלה שחצו את המחסום ההתפתחותי ולהם סיכויי ההשתרשות הגבוהים ביותר מאידך  עשוי להיווצר מצב בו לא יהיו כלל בלסטוציסטים להחזרה, ועל כן החזרת העוברים ביום השלישי מאפשרת סיכוי טוב יותר להמשך התפתחותם ברחם מאשר בתנאי מבחנה. 

סיבה נוספת שבגינה מחזירים את העוברים בשלב הבלסטוציטיס היא כאשר מעוניינים להחזיר עובר יחיד, זאת כדי להימנע מהריון מרובה עוברים. במקרים מסוימים, כאשר יש לאישה מספר גדול של עוברים, ישנה כדאיות לגדלם לבלסטוציסטים ולהחזירם. במקרים מסוימים,  משאירים את העוברים בשלב הבסלטוציסט כשיש צורך לבצע בדיקות גנטיות לעובר באמצעות צ׳יפים גנטיים, ואז חייבים להקפיא את העוברים עד קבלת התשובה.  
 הבלסטוציסט הוא שלב ההתפתחות הראשוני במהלכו מתרחשת התמיינות של תאי העובר וסיכויי ההשרשה הם הגבוהים ביותרהאם השארת העוברים בתנאי מבחנה משפרת את איכותם?

הארכת הגידול של העובר בתנאי מבחנה מלאכותיים אינה משפרת את טיבו ואת יכולת השרשתו של העובר.  ואף רבים העוסקים בהפריה מאמינים כי המעבדה הטובה ביותר עבור העובר הוא הרחם ועל כן מומלץ להחזירו מוקדם ככל הניתן. 
עדיין מתלבטים? להתייעצות עם פרופ' יעקב לברון השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים פוריות והפריה חוץ גופית (IVF)

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
בטא נמוך מורן 09/08/2020 14:45
  • שלום, בטא יום 7 היה 12, ביום 10 היה 17. הרופא אמר שזה לא הריון תקין וכנראה הריון כימי. ההחזרה הייתה של בלטוציסט באיכות טובה מאוד הביוץ טבעי עם ערכים מתאימים. יש דרך לדעת למה ההריון לא המשיך? תודה,

  • + הוסף תגובה
במרבית המקרים אין לנו דרך לדעת מדוע לא התפתח בשלב כה מוקדם. בהצלחה בהמשך ד"ר אמיר רבהון 11/08/2020 13:34
קרינון גושים כים נינהנינה 09/08/2020 17:35
  • היי, אני 9 ימים אחרי החזרה ואתמול התחיל לצאת ממני הקרינון עם צבעים חומים-שחורים... לצערי בפעמיים הקודמות אחרי החזרה היה לי את זה, אמנם היתה בטא חיובית ביום ה12 אבל ביום ה14 היא כבר נפלה וכך הסתיומו להם ה"הריונות" המיוחלים... האם ידוע על מישהי שלקחה קרינון אחרי החזרת עוברים, יצאו לה גושים חומים-שחורים כתוצאה מהשימוש בקרינון והבדיקות בטא בימים ה12 וה-14 יצאו תקינות?? בעצם אני שואלת... אם יש תקווה...? או שזה מעיד על סוף סיפור?

  • + הוסף תגובה
הייתי ממשיך תמיכה לפי ההנחיות ומבצע בדיקת בטא במועד המתוכנן. בהצלחה ד"ר אמיר רבהון 11/08/2020 13:34
בדיקות הורמונליות יעוץ זוהר 07/08/2020 19:19
  • שלום. רציתי להתיעץ איתך כי התור שלי לרופא פריון הוא לעוד הרבה זמן. אני בת 33 לאחר שנה של ניסיונות נשלחנו למומחה פוריות. עשיתי בדיקות: LH-7.3 FSH-13 Estradiol-144 Progesterone- 1.0 Prolactin-274 Testosterone total- 0.9 לבעלי בבדיקת זרע התגלה תנועתיות נמוכה 10% Total motility. Vitality 30% האם הבדיקות שלי תקינות לגיל שלי? האם יש לנו אופציה להריון טבעי או אבוד מראש? הפיתרון לדעתך IVF, הזרעה? תודה מראש

  • + הוסף תגובה
הי זוהר. ממליץ לחזור שוב על בדיקת זרע. כמו כן מציע שתבצעי גם בדיקת דם ל AMH. בהצלחה ד"ר אמיר רבהון 08/08/2020 21:40
זוהר יעוץ 09/08/2020 23:14
  • שלום. תודה על תשובתך. זו התוצאה גם בבדיקה זרע נוספת. מה אתה חושב? תוצאת הfsh שלי כל כך גרועה? תודה

  • + הוסף תגובה
הי זוהר. ממליץ שתקבלי יעוץ מעמיק ומסודר במרפאה ולא דרך הפורום. ד"ר אמיר רבהון 11/08/2020 13:33

הצטרפו לאינדקס הרופאים!