בדיקת דם או בדיקת טלאי? המדריך המלא לבדיקות אלרגיה

בתקופת האביב אנשים רבים סובלים מתגובות אלרגיות לשינויים העונתיים. מומחה מסביר מהן הבדיקות שניתן לבצע כדי לבדוק את גורמי האלרגיה

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת:


תאריך עדכון: 01/06/2017


אלרגיה היא מצב בו המערכת החיסונית נתקלת בחומר זר הנכנס לגוף, כגון אבקנים או מאכלים מסויימים, ומגיבה עם תגובה אלרגית בדרכי הנשימה, העור ומערכת העיכול. לעיתים ישנם אנשים הסובלים מסתמינים כרוניים או תסמינים החוזרים על עצמם שוב ושוב מבלי להבין שאלו הן תסמיני אלרגיה. נתונים מהעולם ומהארץ מראים שגם רופאי משפחה ורופאים מקצועיים נוטים לשכוח את האפשרות של אלרגיה ומטופלים רבים אינם מאובחנים כמתבקש.מה עושים כשיש חשד לאלרגיה?

כאשר עולה החשד לאלרגיה הצעד הראשון הוא לפנות לרופא מומחה לשם יעוץ ואבחון. לכל אלרגיה יש בדיקה ייעודית הבודקת רכיבים אלרגניים ייחודיים. בנוסף לבדיקת האלריגה ייתכן והרופא ימליץ על בדיקות עזר נוספות כגון בדיקות דם, בדקת מערכת החיסון, תפקודי ריאה וצילום ריאות וסינוסים.איך מתבצעת בדיקת אלרגיה?

ישנן כמה סוגי בדיקות שניתן לערוך כדי לבדוק האם ישנה אלרגיה לחומרים מסויימים: 


בדיקת אלרגיה רגילה

עיקר התגובות האלרגיות מתווכות על ידי המערכת החיסונית באמצעות נוגדנים מסוג IGE המצויים בכל הגוף כולל העור. התגובות שיוצרים נוגדנים אלו היא כמעט מידית, ולכן הבדיקה הקלאסית לאלרגיה מתבצעת על ידי חשיפה נקודתית של העור לגורם האלרגי החשוד. 


החשיפה נעשית על ידי סדרת טיפות שונות על הזרוע ודקירת כל טיפה בעזרת דוקרן עדין ייעודי שאינו מכאיב אלא מרגיש כעקיצה רגעית. לאחר הבדיקה ממתינים כרבע שעה, במהלכה בודקים האם ישנה תגובה אלרגית לאחת מהטיפות שעל הזרוע. במידה ואכן ישנה אלרגיה הרי שתוך מספר דקות יופיעו תסמינים כגון אודם, נפיחות וגרד מקומי. 

לאחר רבע שעה הרופא יבדוק את גודל התגובה האלרגית ואת משמעותה עבורכם ויציע את הגישה והטיפול המתאימים. הגורמים העיקריים הנבדקים בשיטה זו כוללים מזונות שונים, גורמים סביבתיים כגון אלרגיה לאבק, עובש, אבקני צמחים, חיות מחמד, נוצות וכן חומרים קוסמטיים או חומרים תעסוקתיים. 


היתרון של בדיקה זו היא שניתן לבצע אותה בכל גיל, גם בתינוקות קטנים, וזאת מכיוון שהיא חפה מתופעות לוואי ולרוב התינוקות כמעט ואינם חשים את תהליך הבדיקה. 


בדיקת דם

בדיקה נוספת שניתן לעשות לשם בדיקת נוכחות של נוגדני IGE היא בדיקת דם. לרוב, בדיקה זו בודקת את הרמה של נוגדני IGE הספציפיים לגורמי האלרגיה החשודים ומתבצעת כאשר ישנה אי בהירות בנוגע לבדיקת האלרגיה הרגילה או שיש צורך באישרור הבדיקה הרגילה. קראו עוד: לא רק בזריקות: כל מה שצריך לדעת על חיסון נגד אלרגיה תבחיני הטלאי

קיימות תגובות אלרגיות שאינן מופיעות באופן מיידי אלא מתפתחות באופן הדרגתי לאורך כמה שעות או ימים בודדים. תגובות הדרגתיות אלו אופייניות בעיקר לדלקות עור כרוניות כגון אקזמה או דרמטיטיס, וכן למצבים בהם יש אלרגיה מסויימת לתרופות, תמרוקים, מתכות או חומרים אחרים. 


בדיקה זו מתבצעת על ידי בחינת החומרים החשודים כמחוללי אלרגיה בעזרת מדבקות המכילות חומרים אלו. המדבקות מודבקת לגב הנבדק למשךכ-  48-72 שעות ורק לאחר מכן הן מוסרות כדי לבדוק האם התפתחה תגובה מקומית כביטוי לאלרגיה. תופעות הלוואי של בדיקה זו מסתכמות רק בחוסר הנוחות שבנשיאת המדבקות והאודם והגרד הנלווים לתגובה האלרגית המקומית.


ברוב רובם של מרפאות האלרגיה בארץ מבוצעות בדיקות סטנדרטית על פי התקן וכוללות כ- 20 חומרים בלבד. עם זאת, מומלץ לפנות למרפאות בהן ניתן לערוך בדיקה מורחבת הכוללת  כ- 30 חומרים שונים. במידה ולא מצליחים לגלות את גורמי האלרגיה למרות שישנם תגובות אלרגיות, אזי ניתן להרחיב את הבדיקה לגורמים אחרים הכולל מגוון רב של חומרים כגון, חומרים קוסמטיים, חומרי בישום ואקרילים, שמנים ודלקים, חומרי דבק ופלסטיק, טקסטיל ועוד. 


בדיקות אלרגיה מיוחדות

במקרים מיוחדים בהם יש חשד מבוסס לקיומה של אלרגיה אך בבדיקות לא נמצא הגורם המחולל, ניתן לבצע בדיקות מיוחדות בשיטות שונות כגון זריקה תוך עורית או מתן הגורם החשוד כגורם לאלרגיה בתמיסה מהולה.


מבחני תגר

במקרים אחרים, התגובה האלרגית אינה נוצרת כתגובה עורית אלא כתגובה במערכת הנשימה. במצבים אלו מבוצעת הבדיקה תוך ביצוע בדיקת תפקודי ריאה. כיצד מטפלים באלרגיה?

לאחר שיש אבחנה בנוגע לגורם האלרגיה הרופא ייתן הנחיות כיצד לזהות את גורמי האלרגיה ואיך ניתן להמנע מחשיפה אליהם. הימנעת והתרחקות מגורמי האלרגיה הם הצעד העיקרי בטיפול, ולכן יש חשיבות רבה להדרכה נכונה ומעמיקה.  מכיוון שלעיתים קרובות ההמנעות אינה אפשרית או רצויה, אזי שניתן לקבל טיפול בעזרת חיבון שיכול להפחית את הרגישות ועליתים אף להעלימה לגמרי. לחצו כאן למידע נוסף בנוגע לטיפול באלרגיות


עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר קובי שדה השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים, אלרגיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
אלרגיה למה ? מיקי 11/11/2019 23:06
  • המון טסטים עברתי אך ללא הצלחה , אושפזתי במחלקת עור אצל פרופ׳ חודק בלינסון נעשו בדיקות שונות ולא הצליחו לגלות למה אני אלרגית, האם יש דרך לעלות על האלרגיה הקשה שאני סוחבת כמעט שלוש שנים. אני עייפה ונואשת ופוחדת שזו תהיה גזרת גורל ושאין מרפא לבעיה שלי . אני מתגרדת ללא הפסקה העור מכוסה בנגעים אדומים מגרד, מעקצץ ושורף כאילו אני נמצאת במדורה .תוצאת ה IGE מגיע ל 1266 , משתמשת בקסולייר אך הסבל ממשיך רב מערכתי וקשה קשה קשה לי מאד לחיות כך. אני מאד מקוה שיש לך בשורות חיוביות ושאפשר להרפא מהסבל הפיזי והנפשי הלא פשוט.

  • + הוסף תגובה
IGE גבוה 1266 עם נגעים אדומים מיקי 11/11/2019 20:26
  • שמי מיכל דותן בקרתי במרפאתך מס׳ פעמים באיכילוב טופ, לאחר בדיקות קבלתי פי ארבע כדורים זריקות סטרואידים גם בכדורים וגם בעירוי , לבסוף המלצת שאעשה זריקת קסולייר במינון של 300 , את הזריקות אני קונה באופן פרטי מאחר וקופ״ח לא אישרה את הזריקה. אני מקבלת את הזריקה תשעה חודשים בתחילת הדרך הזריקה מאד עזרה לי, עשיתי הפסקה של חודשיים והכל חזר ובגדול, העור מחא בנגעים אדומים ומגרדים הראש התואר הזרועות מגרדות שורפות ומעקצצות בצרה קיצונית הרגלים מלאות בנגעים אדומים, בקיצור אני במצב קשה ביותר מהראש עד בוהן הרגל . לציין ששיניתי את התזונה שלי בהמלצה של ניטורופט וירדתי 11 ק״ג . אני מודאגת שאצטרך להמשיך לסבול . האם יש דרך לרפא צרה צרורה זו ? ד״ר שדה קובי אני מתחננת שתגיד לי שיש דרך להרפא .

  • + הוסף תגובה
האם כדאי במצב כזה לקחת אריוס? שני 07/11/2019 16:50
  • שלום, יש לי אסתמה בינונית עד קשה לעיתים ואני אלרגית לאבק. האלרגיה אצלי רק לעיתים מאוד נדירות מתבטאת בהתעטשויות. מתחילים עכשיו הרבה ימים שיהיה בהם אובך. אני לא לוקחת באופן קבוע אריוס, כי למעשה לא מתעטשת כמעט בכלל... אבל תהיתי: האם אולי בתקופת החורף דווקא בשביל האסתמה כדי לקחת את האריוס או יום קודם לפני ימים שידוע שיהיה בהם אובך? או שכל עוד אין לי התעטשיות אז זה לא יכול לעזור לאסתמה שלא תחמיר עקב האבק? אני גם עובדת מהבית וסוגרת חלונות לגמרי בימים האלו תודה מראש

  • + הוסף תגובה
טיפול ד"ר קובי שדה 11/11/2019 09:46
  • אריוס בדכ אינו עוזר למניעת אסתמה אלא לטיפול בנזלת ... יש טיפולי אלרגיה מניעתיים אחרים

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!