מסחרחורת ועד לעיוורון : כל התסמינים והבדיקות לאבחון סוכרת

כחצי מהחולים הישראלים בסוכרת אינם מודעים כלל לקיומה של המחלה. אבחון מאוחר שלה גובה מהמטופל מחיר כבד שעלול להתבטא במחלות כליה, פגיעה בראיה ועשוי אף לגרום להתקפי לב. מהם הסימנים המוקדמים המאותתים על התפתחות המחלה ואילו דרכי אבחון משמשות לגלויה? מומחית מסבירה

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 10/08/2017

למעלה ממיליון אנשים חולים בסוכרת מדי שנה בישראל. כמחציתם אינם מודעים לכך. מחלת הסוכרת ניתנת אמנם לאבחון בקלות יחסית, אך מכיוון שבמקרים רבים תסמיניה אינם מורגשים, היא מאובחנת לעיתים בשלבים מתקדמים יותר, כשכבר נגרם נזק לאיברים שונים בגוף. גילוי מוקדם וטיפול במחלה עוד בשלביה המוקדמים, יכול למנוע נזק ארוך טווח ובלתי הפיך. מהם התסמינים שיכולים להעיד על המחלה וכיצד ניתן לאבחנה מוקדם ככל הניתן? כתבה שניה בסדרה.
מחלת הסוכרת נפוצה מאד בעולם המערבי וכך גם בישראל, בה למעלה ממיליון אנשים חולים בסוכרת מדי שנה. כמחציתם אינם מודעים לכך. המחלה ניתנת לאבחון בקלות יחסית, אך מכיוון שבמקרים רבים תסמיניה אינם מורגשים, היא מאובחנת לעיתים בשלבים מתקדמים יותר של המחלה, כאשר נגרמו כבר נזקים לגוף. גילוי מוקדם וטיפול במחלה עוד בשלביה המוקדמים, יקטין נזק ארוך טווח ובלתי הפיך. מהם הסימנים שעלולים להעיד על סוכרת? 

המחלה עלולה להתבטא במספר דרכים ובאמצעות תסמינים שונים, אך במקרים מסוימים היא שקטה לגמרי ולא מראה כל סימן אזהרה. סוכרת סוג 1, או בשמה העממי סוכרת נעורים, מאובחנת לרוב בגיל הילדות. בילדים המחלה מופיעה עם תסמינים ברורים של צימאון, יובש בפה, חולשה וירידה במשקל ואילו סוכרת סוג 2, המופיעה , לרוב, בקרב מבוגרים, לא תמיד מאובחנת בזמן. חלק מהחולים מדווחים על תסמינים שונים, כגון: מתן שתן מוגבר, צימאון מוגבר, תחושות פתאומיות של סחרחורת בלבול, איבוד משקל, נטייה לזיהומים, חוסר קואורדינציה, חולשה, ראייה מעורפלת ועוד.קראו עוד: מליון ישראלים חולים: כל הגורמים למחלת הסוכרת אנשים הסובלים מסוכרת שקטה ונטולת תסמינים לא ירגישו אף אחד מהתסמינים הללו, ואם מזלם ישחק להם, רמות הסוכר הגבוהות בדמם יאותרו במסגרת בדיקת דם שגרתית. היות מחלת הסוכרת כה שקטה – לפי הערכות כרבע עד כחצי מחולי הסוכרת לא מודעים למחלתם - מגבירה באופן משמעותי את הסכנה הכרוכה במחלה ואת הנזק הרב לגוף. סוכרת סוג 2 היא מחלה המחמירה עם השנים היא פוגעת באברים חיוניים רבים ומקצרת את חיי הלוקה בה. לאיתור מוקדם של מחלת הסוכרת ומתן טיפול מקיף במועד מתאים יש חשיבות יוצאת דופן בהתמודדות עם המחלה. 


סוכרת שאיננה מטופלת גובה מחיר כבד. הנזקים ארוכי הטווח העלולים להיגרם בשל רמות סוכר גבוהות בדם, הם רבים וכוללים, בין היתר: פגיעה בראייה ואף עיוורון,  מחלת כליה, עד צורך בדיאליזה, מחלות לב, מחלות כלי דם קטנים וגדולים, פצעים וכיבים בגפיים, עד כדי נמק המצריך כריתה, פגיעה במנגנון ההזעה, איבוד ודלדול שרירים, הפרעות במערכת העצבים, נטייה מוגברת לזיהומים, הפרעות עיכול, פגיעה בחניכיים ובשיניים, המביאה לנשירתם, סיכון מוגבר לשבץ מוחי, סיכון מוגבר להתקפי לב ומוות מוקדם.מהן הבדיקות שמסייעות באבחון מחלת הסוכרת?

את מחלת הסוכרת רצוי לאתר מוקדם ככל הניתן, עוד בטרם נוצר נזק כלשהו לגוף, מבלי להמתין לתסמינים המופיעים בדרך כלל בשלב מתקדם של המחלה. האבחון של מחלת הסוכרת הוא פשוט ביותר ונעשה על ידי בדיקות דם או שתן. מי שמשתייך לאחת מקבוצות הסיכון: בן משפחה מדרגה ראשונה החולה בסוכרת, השמנה, יתר לחץ דם, עישון, אישה שעברה הריון עם סוכרת, יוצאי תימן, אתיופיה או אוכלוסייה ערבית, צריכים לעשות מעקב תקופתי מגיל 30, לפחות אחת לשנה. כל האחרים, צריכים לבצע בדיקות סקר החל מגיל 45.


בדיקות הדם כוללות בדיקה של רמת הסוכר בדם (רמת המוגלובין המסוכרר A1C) . ערך סוכר בצום הנמוך מ- 100, הוא תקין. ערך של 126 ומעלה בשתי בדיקות חוזרות מצביע על סוכרת. ערכי הביניים מצביעים על טרום סוכרת.  רמת ההמוגלובין המסוכרר A1C צריכה להיות נמוכה מ-5.7%. ערך של 6.5% ומעלה מצביע על סוכרת וערכי הביניים על טרום סוכרת. אבחון מחלת הסוכרת מתבצע באמצעות בדיקת דם הבוחנת את רמות הסוכר ורמת ההמוגלובין המסוכררמהי בדיקת HBA1C או בשמה הנפוץ הבדיקה של "השלושה חודשים"? 

בדיקת המוגלובין HBA1C בדיקה זו למעשה בוחנת את רמת הסוכר (הגלוקוז) הממוצעת בדם לאורך שלושת החודשים שקדמו לביצוע הבדיקה.  סוכר הוא חומר דביק ולכן אחוז מסוים, המייצג את ריכוזו בדם, נקשר להמוגלובין בתוך כדורית הדם ואותו אנו מודדים. 


בבדיקות שתן בוחנים את כמות הסוכר המופרשת בשתן ובדיקה חשובה מאד לאיתור מוקדם של תחילת פגיעה בכליות היא בדיקה לזיהוי נוכחות -לא תקינה- של חלבון מסוג אלבומין בשתן.


בחלק מהמקרים, בהם יש חשד לסוכרת סמויה או כאשר רוצים תוצאות מדויקות יותר וכן במקרה של חשד לסוכרת הריונית, תבוצע בנוסף בדיקת העמסת סוכר, OGTT, המתבצעת בצום. במסגרת הבדיקה נלקחת בדיקת דם ראשונית, לאחר מכן הנבדק שותה תמיסה מאוד מתוקה המכילה בין 75 ל- 100 גרם סוכר, ובהמשך נלקחת שוב בדיקה לסוכר לאחר שעה שעתיים ושלוש שעות תוצאות בלתי תקינות עלולות ללמד על הימצאות סוכרת. 
הכותבת היא מומחית ברפואה פנימית ואנדוקרינולוגיה, מנהלת היחידה לאנדוקרינולוגיה וסוכרת במרכז הרפואי הלל יפה. הכתבה בשיתוף פעולה עם ערוץ הרופאים ב-YouTube. הרופאים המתנדבים בערוץ הינם מומחים מובילים ממרכזים רפואיים בכל רחבי הארץ. עוד על המיזם ב: www.doctorschanneltube.orgפורומים, סוכרת

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
רמת סוכר דניאל 03/12/2019 13:06
  • שתיתי 12-13 שעות לפני הבדיקה שתי כוסות עם כפית קינמון כל אחד רמת הסוכר אחרי צום הייתה 81 האם הקינמון ששתיתי השפיע על התוצאות?

  • + הוסף תגובה
מחפש מידע על מוצר בשם רטבוליקס תמיר אולינסקי 26/11/2019 11:57
  • אחותי משתמשת במשך חודש בתוסף טבעי בשם רטבוליקס ומספרת שהוא סייע לה תוך ימים ספורים לייצב את מדדי הסוכר בצום. האם אתם מכירים את המוצר?

  • + הוסף תגובה
התחלתי להשתמש במוצר בתחילת אוקטובר רנה סלומון 02/12/2019 10:02
  • אני יכולה לומר שהוא ממש עזר לי, מדד סוכר בצום ירד מ:160 בממוצע כל בוקר למדדים של 100- 110 בממוצע בבוקר. אני ממשיכה בינתיים לקחת את הג'נואט אבל בינתיים חזרתי יחסית לאיזון. אני ממשיכה לחכות כדי לראות תוצאות של בדיקות דם בסוף דצמבר. כפי שזה נראה כעת בהחלט יש סיכוי לתוצאות טובות.

  • + הוסף תגובה
האם נחשב סכרת אני 27/11/2019 14:43
  • שלום, מבוגר בן 82 שבדיקות גלוקוז עומדות כבר מספר פעמים סביב 115 ( לא הגיע ל 126 ) אבל 3 פעמים ה A1C עמד על 6.1 , 6.7, 6.8 האם זה נחשב סכרת ? האם ערכים אלה של A1C הם מסוכנים ? תודה

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!