//

מסחרחורת ועד לעיוורון : כל התסמינים והבדיקות לאבחון סוכרת

כחצי מהחולים הישראלים בסוכרת אינם מודעים כלל לקיומה של המחלה. אבחון מאוחר שלה גובה מהמטופל מחיר כבד שעלול להתבטא במחלות כליה, פגיעה בראיה ועשוי אף לגרום להתקפי לב. מהם הסימנים המוקדמים המאותתים על התפתחות המחלה ואילו דרכי אבחון משמשות לגלויה? מומחית מסבירה
כתבה פרסומית כתבת חסות


למעלה ממיליון אנשים חולים בסוכרת מדי שנה בישראל. כמחציתם אינם מודעים לכך. מחלת הסוכרת ניתנת אמנם לאבחון בקלות יחסית, אך מכיוון שבמקרים רבים תסמיניה אינם מורגשים, היא מאובחנת לעיתים בשלבים מתקדמים יותר, כשכבר נגרם נזק לאיברים שונים בגוף. גילוי מוקדם וטיפול במחלה עוד בשלביה המוקדמים, יכול למנוע נזק ארוך טווח ובלתי הפיך. מהם התסמינים שיכולים להעיד על המחלה וכיצד ניתן לאבחנה מוקדם ככל הניתן? כתבה שניה בסדרה.
מחלת הסוכרת נפוצה מאד בעולם המערבי וכך גם בישראל, בה למעלה ממיליון אנשים חולים בסוכרת מדי שנה. כמחציתם אינם מודעים לכך. המחלה ניתנת לאבחון בקלות יחסית, אך מכיוון שבמקרים רבים תסמיניה אינם מורגשים, היא מאובחנת לעיתים בשלבים מתקדמים יותר של המחלה, כאשר נגרמו כבר נזקים לגוף. גילוי מוקדם וטיפול במחלה עוד בשלביה המוקדמים, יקטין נזק ארוך טווח ובלתי הפיך. מהם הסימנים שעלולים להעיד על סוכרת? 

המחלה עלולה להתבטא במספר דרכים ובאמצעות תסמינים שונים, אך במקרים מסוימים היא שקטה לגמרי ולא מראה כל סימן אזהרה. סוכרת סוג 1, או בשמה העממי סוכרת נעורים, מאובחנת לרוב בגיל הילדות. בילדים המחלה מופיעה עם תסמינים ברורים של צימאון, יובש בפה, חולשה וירידה במשקל ואילו סוכרת סוג 2, המופיעה , לרוב, בקרב מבוגרים, לא תמיד מאובחנת בזמן. חלק מהחולים מדווחים על תסמינים שונים, כגון: מתן שתן מוגבר, צימאון מוגבר, תחושות פתאומיות של סחרחורת בלבול, איבוד משקל, נטייה לזיהומים, חוסר קואורדינציה, חולשה, ראייה מעורפלת ועוד.קראו עוד: מליון ישראלים חולים: כל הגורמים למחלת הסוכרת אנשים הסובלים מסוכרת שקטה ונטולת תסמינים לא ירגישו אף אחד מהתסמינים הללו, ואם מזלם ישחק להם, רמות הסוכר הגבוהות בדמם יאותרו במסגרת בדיקת דם שגרתית. היות מחלת הסוכרת כה שקטה – לפי הערכות כרבע עד כחצי מחולי הסוכרת לא מודעים למחלתם - מגבירה באופן משמעותי את הסכנה הכרוכה במחלה ואת הנזק הרב לגוף. סוכרת סוג 2 היא מחלה המחמירה עם השנים היא פוגעת באברים חיוניים רבים ומקצרת את חיי הלוקה בה. לאיתור מוקדם של מחלת הסוכרת ומתן טיפול מקיף במועד מתאים יש חשיבות יוצאת דופן בהתמודדות עם המחלה. 


סוכרת שאיננה מטופלת גובה מחיר כבד. הנזקים ארוכי הטווח העלולים להיגרם בשל רמות סוכר גבוהות בדם, הם רבים וכוללים, בין היתר: פגיעה בראייה ואף עיוורון,  מחלת כליה, עד צורך בדיאליזה, מחלות לב, מחלות כלי דם קטנים וגדולים, פצעים וכיבים בגפיים, עד כדי נמק המצריך כריתה, פגיעה במנגנון ההזעה, איבוד ודלדול שרירים, הפרעות במערכת העצבים, נטייה מוגברת לזיהומים, הפרעות עיכול, פגיעה בחניכיים ובשיניים, המביאה לנשירתם, סיכון מוגבר לשבץ מוחי, סיכון מוגבר להתקפי לב ומוות מוקדם.מהן הבדיקות שמסייעות באבחון מחלת הסוכרת?

את מחלת הסוכרת רצוי לאתר מוקדם ככל הניתן, עוד בטרם נוצר נזק כלשהו לגוף, מבלי להמתין לתסמינים המופיעים בדרך כלל בשלב מתקדם של המחלה. האבחון של מחלת הסוכרת הוא פשוט ביותר ונעשה על ידי בדיקות דם או שתן. מי שמשתייך לאחת מקבוצות הסיכון: בן משפחה מדרגה ראשונה החולה בסוכרת, השמנה, יתר לחץ דם, עישון, אישה שעברה הריון עם סוכרת, יוצאי תימן, אתיופיה או אוכלוסייה ערבית, צריכים לעשות מעקב תקופתי מגיל 30, לפחות אחת לשנה. כל האחרים, צריכים לבצע בדיקות סקר החל מגיל 45.


בדיקות הדם כוללות בדיקה של רמת הסוכר בדם (רמת המוגלובין המסוכרר A1C) . ערך סוכר בצום הנמוך מ- 100, הוא תקין. ערך של 126 ומעלה בשתי בדיקות חוזרות מצביע על סוכרת. ערכי הביניים מצביעים על טרום סוכרת.  רמת ההמוגלובין המסוכרר A1C צריכה להיות נמוכה מ-5.7%. ערך של 6.5% ומעלה מצביע על סוכרת וערכי הביניים על טרום סוכרת. אבחון מחלת הסוכרת מתבצע באמצעות בדיקת דם הבוחנת את רמות הסוכר ורמת ההמוגלובין המסוכררמהי בדיקת HBA1C או בשמה הנפוץ הבדיקה של "השלושה חודשים"? 

בדיקת המוגלובין HBA1C בדיקה זו למעשה בוחנת את רמת הסוכר (הגלוקוז) הממוצעת בדם לאורך שלושת החודשים שקדמו לביצוע הבדיקה.  סוכר הוא חומר דביק ולכן אחוז מסוים, המייצג את ריכוזו בדם, נקשר להמוגלובין בתוך כדורית הדם ואותו אנו מודדים. 


בבדיקות שתן בוחנים את כמות הסוכר המופרשת בשתן ובדיקה חשובה מאד לאיתור מוקדם של תחילת פגיעה בכליות היא בדיקה לזיהוי נוכחות -לא תקינה- של חלבון מסוג אלבומין בשתן.


בחלק מהמקרים, בהם יש חשד לסוכרת סמויה או כאשר רוצים תוצאות מדויקות יותר וכן במקרה של חשד לסוכרת הריונית, תבוצע בנוסף בדיקת העמסת סוכר, OGTT, המתבצעת בצום. במסגרת הבדיקה נלקחת בדיקת דם ראשונית, לאחר מכן הנבדק שותה תמיסה מאוד מתוקה המכילה בין 75 ל- 100 גרם סוכר, ובהמשך נלקחת שוב בדיקה לסוכר לאחר שעה שעתיים ושלוש שעות תוצאות בלתי תקינות עלולות ללמד על הימצאות סוכרת. 
הכותבת היא מומחית ברפואה פנימית ואנדוקרינולוגיה, מנהלת היחידה לאנדוקרינולוגיה וסוכרת במרכז הרפואי הלל יפה. הכתבה בשיתוף פעולה עם ערוץ הרופאים ב-YouTube. הרופאים המתנדבים בערוץ הינם מומחים מובילים ממרכזים רפואיים בכל רחבי הארץ. עוד על המיזם ב: www.doctorschanneltube.orgפורומים סוכרת

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
כדור טבעי להורדת רמת הסוכר קארין 08/11/2019 11:28
 • האם אתה מכיר את התוסף הזה? https://ascarit.co.il/scoop-this-what-can-happen-to-diabetics-taking-chemical-drugs/

 • + הוסף תגובה
סוכרת מרים 07/07/2020 15:39
 • שלום רב,אני בת 73 לקחתי כדור גלוקומין כמה שנים והחיל לעשות לי בעיות ביציאות החליפו ליאת הכדור לגארדיאנס 10 מילגרם וגרם לי לאותם תופעות וכרגע התחלתי לקחת גנואט xr שגם גורם לי לאותן תופעות. ברגע שאני מפסיקה לקחת את הכדורים הנ"ל אין לי שום בעיה ביציאות.רמת הסוכר שלי בבוקר היא 99.הבעיה היא המוגלובין A1C שהוא 7.האם אני צריכה לקחת כדורים לסוכרת? אודה לך על תשובתך.

 • + הוסף תגובה
טיפול טבעי בסוכרת דודו 09/07/2020 15:39
טיפל טבעי מוכח בסוכרת דודו 09/07/2020 17:34
 • טיפל טבעי מוכח בסוכרת במחקרים בקישור הבא: https://inulin.tevalife.com/l71/

 • + הוסף תגובה
טיפול טבעי בסוכרת רונן 22/01/2020 11:52
 • שלום רב, יצרתי קשר עם חברה בשם אסכרית של ד"ר דב פוגל. יש להם מוצר טבעי להורדת רמות סוכר, בהתחלה הייתי סקפטי אבל התחלתי את הטיפול כי אין באמת מה להפסיד והתחלתי להוריד מינון של גלוקומין. מה דעתך על המוצר ובכלל על הפתרון הטבעי לסוכרת? תודה

 • + הוסף תגובה
טיפל טבעי מוכח במחקרים דודו 09/07/2020 15:41
 • טיפל טבעי מוכח במחקרים בקישור הבא: https://inulin.tevalife.com/l71/

 • + הוסף תגובה
תרופות לסוכרת ליזה 30/04/2020 09:36
 • שלום, השתמשתי בעבר בג'אריאנס דואו והפסקתי בגללתופעות גרד מאדמאדלא נעימות. החליפו לי לתרופה בשם קסיגדואוושוב חזרו התופעות המאד לא נעימות. רציתי לדעת מהו החומר הגורם לתופעות אלו כדי שאדע להימנע ממנו בתרופות אחרות. תודה

 • + הוסף תגובה
טיפל טבעי מוכח במחקרים דודו 09/07/2020 15:40
 • טיפל טבעי מוכח במחקרים בקישור הבא: https://inulin.tevalife.com/l71/

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!