מסחרחורת ועד לעיוורון : כל התסמינים והבדיקות לאבחון סוכרת

כחצי מהחולים הישראלים בסוכרת אינם מודעים כלל לקיומה של המחלה. אבחון מאוחר שלה גובה מהמטופל מחיר כבד שעלול להתבטא במחלות כליה, פגיעה בראיה ועשוי אף לגרום להתקפי לב. מהם הסימנים המוקדמים המאותתים על התפתחות המחלה ואילו דרכי אבחון משמשות לגלויה? מומחית מסבירה
כתבה פרסומית כתבת חסות


למעלה ממיליון אנשים חולים בסוכרת מדי שנה בישראל. כמחציתם אינם מודעים לכך. מחלת הסוכרת ניתנת אמנם לאבחון בקלות יחסית, אך מכיוון שבמקרים רבים תסמיניה אינם מורגשים, היא מאובחנת לעיתים בשלבים מתקדמים יותר, כשכבר נגרם נזק לאיברים שונים בגוף. גילוי מוקדם וטיפול במחלה עוד בשלביה המוקדמים, יכול למנוע נזק ארוך טווח ובלתי הפיך. מהם התסמינים שיכולים להעיד על המחלה וכיצד ניתן לאבחנה מוקדם ככל הניתן? כתבה שניה בסדרה.
מחלת הסוכרת נפוצה מאד בעולם המערבי וכך גם בישראל, בה למעלה ממיליון אנשים חולים בסוכרת מדי שנה. כמחציתם אינם מודעים לכך. המחלה ניתנת לאבחון בקלות יחסית, אך מכיוון שבמקרים רבים תסמיניה אינם מורגשים, היא מאובחנת לעיתים בשלבים מתקדמים יותר של המחלה, כאשר נגרמו כבר נזקים לגוף. גילוי מוקדם וטיפול במחלה עוד בשלביה המוקדמים, יקטין נזק ארוך טווח ובלתי הפיך. מהם הסימנים שעלולים להעיד על סוכרת? 

המחלה עלולה להתבטא במספר דרכים ובאמצעות תסמינים שונים, אך במקרים מסוימים היא שקטה לגמרי ולא מראה כל סימן אזהרה. סוכרת סוג 1, או בשמה העממי סוכרת נעורים, מאובחנת לרוב בגיל הילדות. בילדים המחלה מופיעה עם תסמינים ברורים של צימאון, יובש בפה, חולשה וירידה במשקל ואילו סוכרת סוג 2, המופיעה , לרוב, בקרב מבוגרים, לא תמיד מאובחנת בזמן. חלק מהחולים מדווחים על תסמינים שונים, כגון: מתן שתן מוגבר, צימאון מוגבר, תחושות פתאומיות של סחרחורת בלבול, איבוד משקל, נטייה לזיהומים, חוסר קואורדינציה, חולשה, ראייה מעורפלת ועוד.קראו עוד: מליון ישראלים חולים: כל הגורמים למחלת הסוכרת אנשים הסובלים מסוכרת שקטה ונטולת תסמינים לא ירגישו אף אחד מהתסמינים הללו, ואם מזלם ישחק להם, רמות הסוכר הגבוהות בדמם יאותרו במסגרת בדיקת דם שגרתית. היות מחלת הסוכרת כה שקטה – לפי הערכות כרבע עד כחצי מחולי הסוכרת לא מודעים למחלתם - מגבירה באופן משמעותי את הסכנה הכרוכה במחלה ואת הנזק הרב לגוף. סוכרת סוג 2 היא מחלה המחמירה עם השנים היא פוגעת באברים חיוניים רבים ומקצרת את חיי הלוקה בה. לאיתור מוקדם של מחלת הסוכרת ומתן טיפול מקיף במועד מתאים יש חשיבות יוצאת דופן בהתמודדות עם המחלה. 


סוכרת שאיננה מטופלת גובה מחיר כבד. הנזקים ארוכי הטווח העלולים להיגרם בשל רמות סוכר גבוהות בדם, הם רבים וכוללים, בין היתר: פגיעה בראייה ואף עיוורון,  מחלת כליה, עד צורך בדיאליזה, מחלות לב, מחלות כלי דם קטנים וגדולים, פצעים וכיבים בגפיים, עד כדי נמק המצריך כריתה, פגיעה במנגנון ההזעה, איבוד ודלדול שרירים, הפרעות במערכת העצבים, נטייה מוגברת לזיהומים, הפרעות עיכול, פגיעה בחניכיים ובשיניים, המביאה לנשירתם, סיכון מוגבר לשבץ מוחי, סיכון מוגבר להתקפי לב ומוות מוקדם.מהן הבדיקות שמסייעות באבחון מחלת הסוכרת?

את מחלת הסוכרת רצוי לאתר מוקדם ככל הניתן, עוד בטרם נוצר נזק כלשהו לגוף, מבלי להמתין לתסמינים המופיעים בדרך כלל בשלב מתקדם של המחלה. האבחון של מחלת הסוכרת הוא פשוט ביותר ונעשה על ידי בדיקות דם או שתן. מי שמשתייך לאחת מקבוצות הסיכון: בן משפחה מדרגה ראשונה החולה בסוכרת, השמנה, יתר לחץ דם, עישון, אישה שעברה הריון עם סוכרת, יוצאי תימן, אתיופיה או אוכלוסייה ערבית, צריכים לעשות מעקב תקופתי מגיל 30, לפחות אחת לשנה. כל האחרים, צריכים לבצע בדיקות סקר החל מגיל 45.


בדיקות הדם כוללות בדיקה של רמת הסוכר בדם (רמת המוגלובין המסוכרר A1C) . ערך סוכר בצום הנמוך מ- 100, הוא תקין. ערך של 126 ומעלה בשתי בדיקות חוזרות מצביע על סוכרת. ערכי הביניים מצביעים על טרום סוכרת.  רמת ההמוגלובין המסוכרר A1C צריכה להיות נמוכה מ-5.7%. ערך של 6.5% ומעלה מצביע על סוכרת וערכי הביניים על טרום סוכרת. אבחון מחלת הסוכרת מתבצע באמצעות בדיקת דם הבוחנת את רמות הסוכר ורמת ההמוגלובין המסוכררמהי בדיקת HBA1C או בשמה הנפוץ הבדיקה של "השלושה חודשים"? 

בדיקת המוגלובין HBA1C בדיקה זו למעשה בוחנת את רמת הסוכר (הגלוקוז) הממוצעת בדם לאורך שלושת החודשים שקדמו לביצוע הבדיקה.  סוכר הוא חומר דביק ולכן אחוז מסוים, המייצג את ריכוזו בדם, נקשר להמוגלובין בתוך כדורית הדם ואותו אנו מודדים. 


בבדיקות שתן בוחנים את כמות הסוכר המופרשת בשתן ובדיקה חשובה מאד לאיתור מוקדם של תחילת פגיעה בכליות היא בדיקה לזיהוי נוכחות -לא תקינה- של חלבון מסוג אלבומין בשתן.


בחלק מהמקרים, בהם יש חשד לסוכרת סמויה או כאשר רוצים תוצאות מדויקות יותר וכן במקרה של חשד לסוכרת הריונית, תבוצע בנוסף בדיקת העמסת סוכר, OGTT, המתבצעת בצום. במסגרת הבדיקה נלקחת בדיקת דם ראשונית, לאחר מכן הנבדק שותה תמיסה מאוד מתוקה המכילה בין 75 ל- 100 גרם סוכר, ובהמשך נלקחת שוב בדיקה לסוכר לאחר שעה שעתיים ושלוש שעות תוצאות בלתי תקינות עלולות ללמד על הימצאות סוכרת. 
הכותבת היא מומחית ברפואה פנימית ואנדוקרינולוגיה, מנהלת היחידה לאנדוקרינולוגיה וסוכרת במרכז הרפואי הלל יפה. הכתבה בשיתוף פעולה עם ערוץ הרופאים ב-YouTube. הרופאים המתנדבים בערוץ הינם מומחים מובילים ממרכזים רפואיים בכל רחבי הארץ. עוד על המיזם ב: www.doctorschanneltube.orgפורומים סוכרת

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
בדיקות שתן שרון 27/01/2020 23:21
  • שלום רב, קיבלתי היום תשובות בדיקת שתן: microalbumin-u samp 21.82 mg/l creatinine-u sample 290.3 mg/dl microalbumin/creat 7.52 mg/g crea אני בת 42 ואינני חולת סוכרת. מה אומרות התוצאות? תודה מראש

  • + הוסף תגובה
טיפול טבעי בסוכרת רונן 22/01/2020 11:52
  • שלום רב, יצרתי קשר עם חברה בשם אסכרית של ד"ר דב פוגל. יש להם מוצר טבעי להורדת רמות סוכר, בהתחלה הייתי סקפטי אבל התחלתי את הטיפול כי אין באמת מה להפסיד והתחלתי להוריד מינון של גלוקומין. מה דעתך על המוצר ובכלל על הפתרון הטבעי לסוכרת? תודה

  • + הוסף תגובה
רמות גלוקוז שרית 29/12/2019 19:30
  • שלום ד"ר אני בת 23 בבדיקת דם שלי לפני 3 חודשים הגלוקוז היה 124 היום עשיתי בדיקה חוזרת ויצא 130 למרות שמאוד שמרתי ולא אכלתי מתוקים אלא קמח מלא ופחממות מלאות.. הבדיקה A1C יצא 5.4 מה הערכים אומרים? אני שוקלת 45 ירדתי במשקל כנראה בגלל הסוכר(ללא סיבה אחרת נראת לעין) קבעתי תור לדיאטנית שמתמחה בסוכר האם יש עוד משהו שניתן לעשות בינתיים עד שיגיע התור?

  • + הוסף תגובה
אמריל יחד עם גלוקופג' ילנה 12/01/2020 13:51
  • שלום. אבא שלי חולה סוכרת. הוא מקבל תרופת גלוקופז'850 מג. פעם ביום. עכשיו הוסיפו לו אמריל 1 מג.פעם ביום. איך נכון לקחת את התרופות? ביחד בבוקר עם ארוחה או להפריד אותם. ואם כן מה בבוקר ומה בערב או צהריים. תודה.

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!